Władcy iluzji

Okładka książki Władcy iluzji Anniina Mikama
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Władcy iluzji
Anniina Mikama Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Magik i złodziejka (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Magik i złodziejka (tom 3)
Tinasotamiehet
magik złodziejka magia iluzja

Wyróżniona opinia i

Władcy iluzji

przeczytanych książek 260 napisanych opinii 64

„Magik i złodziejka” zauroczył mnie od pierwszych zdań – do tego stopnia, że musiałam porzucić czytanie pierwszego tomu trylogii, bo wiedziałam, że oczekiwanie na wydanie (wtedy jeszcze nieprzetłumaczonego) ostatniego tomu będzie dla mnie trudne. Jestem już jednak po lekturze wszystkich trzech tomów i, mimo pewnych uproszczeń fabularnych i stylistycznych związanych z tym, że książki te są przeznaczone dla młodszego odbiorcy, bawiłam się przy nich znakomicie :)

Akcja kolejnych powieści rozgrywa się w różnych miastach – kolejno w Helsinkach, Krakowie i Londynie, następują również dość mocne przeskoki czasowe. Autorka prowadzi narrację z perspektywy Miny (w pierwszym i trzecim tomie) oraz Wiktora (w tomie drugim). Co znamienne, prawie w ogóle nie ma tu punktu widzenia Toma, a spowodowane jest to tym, że to właśnie na jego tajemniczej postaci skupia się uwaga pozostałej dwójki bohaterów, a czytelnik odkrywa jego sekrety równocześnie z naszymi młodymi ludźmi.

Tom całkowicie podbił moje serce, a Mina, ze swoim sprytem i niezłomnością, bardzo mi się spodobała. Z dużym zainteresowaniem obserwowałam rozwój i perypetie ich, pozornie niemożliwego, związku, natomiast fabuła całej trylogii jest spójna, przemyślana, bardzo pomysłowa i niecodzienna. Niezmiernie ucieszyło mnie odkrycie, że jest to retelling jednej z najpiękniejszych, ale i najsmutniejszych baśni Hansa Andersena. Magia, wokół której oplecione są losy wszystkich głównych bohaterów, jest wyraźnie wyczuwalna – aż chciałoby się zobaczyć te wszystkie cuda na własne oczy ;)
Bardzo polecam, zwłaszcza młodzieży od 12 roku życia :)

7.5
Mina wraz z Tomem, profesorem Worowskim oraz Cynowym Żołnierzykiem wybierają się do Londynu na zaproszenie przyjaciela profesora. Na miejscu prezentują swoje magiczne sztuczki w najlepszych londyńskich teatrach. Jednak nie jest to jedyny cel ich podróży. Okazuje się, że mogą się dowiedzieć czegoś więcej o przeszłości Toma. Niestety jeden błąd sprawia, że bohaterów zaczynają ścigać niebezpieczni wrogowie.

"Władcy iluzji" to trzeci tom świetnej serii fantasy dla młodzieży spod pióra fińskiej pisarki. Jednocześnie akcja książki ma miejsce bezpośrednio po pierwszej części, ponieważ druga skupia się na przeszłości bohaterów.
Anniina Mikama za sprawą książki przenosi czytelnika do XIX wieku, gdzie ten niczym siedzący w pierwszym rzędzie widz podziwia nadzwyczajny, magiczny spektakl. Tę nutkę wyjątkowości książka zawdzięcza nie tylko elementom związanym z kuglarskimi sztuczkami czy niezwykłymi przedstawieniami, ale również z faktem, że w fabule przeszłość miesza się z technologią z odległej przyszłość. A takie wyjątkowe połączenie sprawdza się we wszystkich trzech książkach naprawdę świetnie. Ponadto we "Władcy iluzji" nie zabraknie tajemnic do rozwiązania, niebezpieczeństw czy delikatnego, acz uroczego wątku romantycznego. Czy to wszystko nie brzmi intrygująco? Bardzo się cieszę, że ponownie mogłam się zagłębić w stworzoną przez autorkę historię i i poznać dalsze losy postaci, które bardzo polubiłam. Nie wiem dlaczego ta seria książek jest tak mało popularna, ale zdecydowanie powinno być o niej dużo głośniej. Bardzo polecam!

7.5

Profesor, Tom i Mina wracają w ostatniej części trylogii. Długo zastanawiałem się co napisać, bo dawno już bohaterowie książek nie odcisnęli we mnie tak wyrazistego śladu. Co prawda składały się na to trzy tytuły, lecz najnowszy miał słodko gorzki smak. Z jednej strony dostalem zwieńczenie cudownej a zarazem tajemniczej opowieści, z drugiej zdałem sobie sprawę, że to już koniec.

Władcy iluzji nawiązują do przeszłości Toma i ostatecznego rozwiązania tej kwestii. Jak zawsze dostajemy porcję iluzji, pojawiają się nowi, barwni bohaterowie a całość osnuta jest w lekko baśniowym klimacie. Jak poprzednio, książka skierowana jest teoretycznie dla młodzieży, lecz mimo tego podziału wiekowego jest niezwykle dojrzała. Tym razem mocniej odznaczają się dylematy Miny. Dziewczyna staje przed trudnymi wyborami i boryka się z myślami. Musi podjąć decyzje, które ściskają serce czytelnika i nawet na moment nie przestałem jej kibicować w próbach odnajdywania właściwych ścieżek swojego życia.

Zakończenie cyklu wzbudziło we mnie smutek bo chcialbym, aby magicy zostali ze mną na dłużej. Świetna, poruszająca i nad wyraz dorosła książka. Takie powieści są jak najbardziej wskazane dla młodych czytelników. Nie wszystko jest czarne i białe. Czasami zmuszonym jest się wybrać mniejsze zło. Książka podkreśla czym jest przyjaźń, miłość i jak ważne jest odnalezienie siebie. Niebywałe jak przejmujący jest wątek Cynowego Żołnierzyka.

Wrócę. Z sentymentem będę wspominal, a następnie wrócę do Krakowa, Helsinek i Londynu wraz z przyjaciółmi, których podarowała mi autorka. ♥️♥️♥️

"Władcy iluzji" to ostatni tom trylogii Anniiny Mikamy
o magiku Tomie, Minie, profesorze Worowskim i ich przyjaciołach
i jest kontynuacją tomu pierwszego pt. "Magik i złodziejka".
Przed lekturą trzeciego tomu koniecznie trzeba poznać poprzednie,
w tym także tom drugi "Uczeń kuglarza", opowiadający o czasach wcześniejszych.

Jest rok 1891.
Mina i Tom szykują się do podbicia londyńskich scen.
Afisz z ich podobiznami zwabia twórców androidów,
którzy szukają Toma, by...

Wyobraźnia autorki kunsztownie splotła technikę, iluzję i magię.
Połączyła przeszłość z przyszłością, ludzi z androidami i postacią z legendy,
śmierć z odrodzeniem, romantyczną historię z pytaniem o istotę człowieczeństwa.
Postawiła dobro przeciwko złu, trudne decyzje naprzeciwko uczuciom.
Zderzyła arystokrację i plebs, świat teatru i światek złodziei.

To świetne zwieńczenie trylogii.
Rewelacyjny styl, oryginalna fabuła.
Pojawiły się tu wszystkie znaczące postacie.
Wszystkie dotychczasowe wątki zostały domknięte.

Książka ma prawie 500 stron;
początek jest wolniejszy,
ale potem akcja gna!

Polecam nastolatkom.

"Władcy iluzji" to ostatni tom trylogii Anniiny Mikamy
o magiku Tomie, Minie, profesorze Worowskim i ich przyjaciołach
i jest kontynuacją tomu pierwszego pt. "Magik i złodziejka".
Przed lekturą trzeciego tomu koniecznie trzeba poznać poprzednie,
w tym także tom drugi "Uczeń kuglarza", opowiadający o czasach wcześniejszych.

Jest rok 1891.
Mina i Tom szykują się do podbicia...

• Nowe serie kontynuacja
  • Dziecinne
  • Czytane w 2022
  • Długie
  • Pod naszym patronatem

Dodaj cytat z książki Władcy iluzji