Magik i złodziejka

Okładka książki Magik i złodziejka Anniina Mikama Patronat LC
Okładka książki Magik i złodziejka
Anniina Mikama Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Magik i złodziejka (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Magik i złodziejka (tom 1)
Taikuri ja taskuvaras
Dwukropek
2021-05-19
2021-05-19
Sebastian Musielak
young adult fantasy Finlandia literatura fińska

Wyróżniona opinia i

Magik i złodziejka

przeczytanych książek 2881 napisanych opinii 2162

Ciekawa książka, warto było ją przeczytać.

Ciekawa książka, warto było ją przeczytać.

Rok 1890, Helsinki. 16-letnia Mina, a dokładniej Wilhelmina Holm po śmierci rodziców mieszka sama w starej drewutni. Dziewczyna dopuszcza się drobnych kradzieży, aby mieć za co żyć. Pewnego dnia zabiera tajemniczy przedmiot wytwornemu dżentelmenowi. Owym jegomościem okazuje się magik, Tomasz Aleksander, który znalazł Minę nie tylko po to, aby odzyskać swoją własność, ale również zaproponować jej pracę w swojej rezydencji. Właśnie tak dziewczyna trafia do świata magii, a przy okazji może poznać prawdę o śmierci ojca.

"Magik i złodziejka" to bardzo dobra młodzieżówka, która zawiera wszystko to czego szukam w tym gatunku. Po pierwsze mamy Minę, główną postać, która zaznała wiele nieszczęść w życiu, musiała sama poradzić sobie po śmierci rodziców, a jej wybory i zachowanie nie zawsze były godne pochwały. Niemniej bohaterka jest charyzmatyczna, wzbudza sympatię w czytelniku, a jej przemiana na lepsze następuje z rozdziału na rozdział. Postacie drugoplanowe również zasługują na pochwałę, a zwłaszcza Tom, którego polubiłam jak tylko pojawiła się o nim pierwsza wzmianka. Ponadto fabuła zdecydowanie należy do interesujących, a elementy związane z kuglarskimi sztuczkami, spektaklami magicznymi czy różnego rodzaju wynalazkami nadały całej historii wyjątkowości. W książce nie zabraknie również wątku romantycznego, który jest raczej delikatny i subtelny, a jednocześnie bardzo pasujący do całego zarysu fabuły. To wszystko oraz elementy fantastyki, tajemnica do rozwiązania, przygoda, zaskakujące, niebezpieczne i nieco mroczne wątki łączą się w naprawdę piękną i wartą uwagi całość. Książkę bardzo polecam i już niedługo dodam opinię o drugim tomie.

Smakowite połączenie "Cyrku Nocy" z klasykami Dickensa i zaskakującą nutką Assimova. Magiczna atmosfera swoim realizmem wciąga na dobre od pierwszej do ostatniej strony. Pieczołowicie oddany, mroczny klimat dawnych Helsinek stoi w kontraście do bajkowej scenerii siedziby tytułowego Magika. Miłość ściera się z dumą, a przyjaźń z bezwzględnością, a mimo to show trwa dalej!

Długo czytałyśmy i długo zwlekałyśmy z recenzją tej książki i wcale nie było to spowodowane lenistwem. Raczej rozkminkami w stylu „co by tu o niej napisać i jak, aby tytuł zapadł prosto w serce”.
„Magik i złodziejka” od Wydawnictwo Dwukropek to jedna z lepszych książek i pewnie jedna z najbardziej zaskakujących. Dwukropek ma na swym koncie kilka perełek i wierzcie, ta jest jedną z nich.
Opowiada historię młodej dziewczyny, która na skutek nieszczęśliwych wydarzeń traci dom, rodziców, przyjaciół i zostaje zupełnie sama. Mieszka na ulicy, a noce spędza w zapadającym się chlewiku. Kradnie, aby przeżyć i pewnego dnia jej celem staje się zawartość kieszeni Toma, bogatego na pierwszy rzut oka młodzieńca. Chłopak, dzięki lokalizatorowi szybko odnajduje złodziejkę i zabiera ją do swojego domu, jako pomoc dla zniedołężniałego i bardzo, ale to bardzo ekscentrycznego Profesora Worowskiego (tak, Polaka!). Tom jest inżynierem i magikiem, a jego zabawki i coraz to lepsze sztuczki zachwycają publiczność. Od tej pory życie Miny zmienia się diametralnie. Dziewczyna zyskuje dom, ciepły posiłek, pracę i przyjaciół, ale jednocześnie traci serce i odkrywa, że partnerem w interesach Toma jest osoba, przez którą zawalił się jej świat. Szesnaście lat to jednak zbyt mało, aby podejmować rozsądne życiowe decyzje, dlatego nasza bohaterka kieruje się głównie emocjami, co uruchamia szereg niespotykanych wydarzeń. Ciekawych, strasznych, niebezpiecznych, wzruszających. Całość wywołuje w odbiorcy istną burzę wrażeń i sprawia, że doświadcza on wyjątkowej literackiej uczty.
Książkę czyta się fantastycznie pod każdym względem. Niebanalna fabuła, zaskakujące opisy sztuczek magicznych i skonstruowanych przez Toma zabawek, klimat Helsinek widzianych zwłaszcza od tej ciemnej strony oraz kreacja bohaterów, których (bez wyjątku, ponieważ każda postać tchnie indywidualizmem) nie można zapomnieć sprawiają, że przez lekturę się płynie. Tempo akcji nie jest zbyt szybkie, jednak dla tej powieści – idealne. Dzieje się wiele, momentów napięcia jest całe mnóstwo, a zakończenie? Zakończenie zwala z nóg. To niesamowita pod każdym względem powieść, w której przeplata się fantastyka, przygoda, kryminał, tajemnica, zemsta, miłość, magia i wiele, wiele innych, równie ważnych wątków tworzących zapierającą dech w piersiach całość. Również wydanie przyciąga uwagę; przepiękna, ciemna, twarda okładka, na której wytłoczono złotymi literami tytuł, konkretne rozmiary, mnóstwo tekstu podzielonego na rozdziały i drukowanego standardowej wielkości czcionką przenosi nas w świat, jakiego nie znaliśmy. Polecamy bardzo, bardzo, zwłaszcza nieco starszym czytelnikom. I jak najbardziej dorosłym. Nie możemy doczekać się części drugiej!
A na koniec – wisienka, czyli cytat z książki, który „skradła” moja córka: „Każdy głupi potrafi być nieszczęśliwy. Szczęśliwe życie to znacznie trudniejsza sztuka. I na to trzeba naprawdę ciężko pracować”. Wspaniałe, kiedy dzieci same odkrywają takie mądrości; to właśnie magia literatury, prawda?

Niesamowita książka i chociaż początku wydarzenia nie są zbyt ciekawe, później wszystko się rozkręca.
Od razu widać, że główna bohaterka- Mina, nie jest zwykłą dziewczyną. Jej charakter i wola przetrwania ukształtowane przez czas kiedy była zdana tylko na siebie, czynią ją niezwykłą osobą. Niestety ciągnie się za nią cień tajemniczej śmierci jej ojca, który odnajduje ją nawet w pozornie bezpiecznym miejscu jakim jest rezydencja Toma.

Tom, człowiek o "złotym" sercu, poszukujący kogoś do pomocy ma niespotykanie łagodny charakter i chęć niesienia pomocy, jednak i on skrywa swoją mroczną przeszłość.

Czy z pozoru tak różne i jednocześnie tak podobne do siebie osoby mogą znaleźć wspólny język?
Okazuje się, że tak, a językiem tym jest scena.
Magiczne występy Toma i Miny wprawiają w zachwyt publiczność i przykuwają uwagę zamożnego rodu Mortonów.
Szybko okazuje się jednak, że Mortonowie nie są tak dobrymi ludźmi na jakich wyglądają, a ich działania jeszcze bardziej łączą świat Miny i Toma.

Książka za pomocą przygód bohaterów ukazuje ważne problemy ludzi, takie jak brak akceptacji, obawa przed zmianami i zwykła próżność, a do tego łączy je wszystkie wciągającą tajemniczą historią, w której dwoje zupełnie obcych sobie ludzi może stać się sobie bliskimi w zupełnie niespodziewanych okolicznościach.

Serdecznie polecam tę książkę. Chociaż nie jest to typowa książka przygodowa, w której wciąż coś się dzieje, wydarzenia i punkt widzenia oraz ciekawi bohaterowie nie pozwolą o sobie zapomnieć jeszcze jakiś czas po przeczytaniu!

"Magik i złodziejka" to klimatyczna opowieść o dziewczynce z ulicy, która spotyka szansę na zmianę swojego życia, dzięki tajemniczemu dżentelmenowi. Akcja osadzona w XIX wieku nadaje uroku całej powieści.

Zamysł fabularny jest niesamowicie ciekawy, a przekaz płynący pomiędzy wersami, naprawdę ciekawy. Warto jednak wspomnieć o tym, że tempo akcji jest bardzo leniwe, a najbardziej dynamiczna cześć książki przypada na ostatnie 100 stron.

Mina poznaje swoich nowych chlebodawców i poznaje tajniki niesamowitego teatru, który prowadzi Tom. W książce dostajemy motyw iluzji scenicznej oraz cynowego żołnierzyka. Wszystkie ciekawe elementy książki, przeplatane są z czasami za długimi opisami i zbyt codziennymi obowiązkami Miny głównej bohaterki, które bardzo spowalniają akcję.

Natomiast wątek kryminalny i detektywistyczny jest bardzo fajnie poprowadzony, który śledzi się z zapartym tchem. A i tajemnica Toma jest niesamowicie ciekawa.

Jeśli lubicie kostiumowe historie, książki obyczajowe z delikatnym wątkiem fantastycznym to śmiało. Czytajcie.
Jeśli szukacie książek, w których ciągle coś się dzieje, akcja pojawia się na każdym kroku, a emocje wypełniają czytelnika na każdej stronie, to będzie to jednak zbyt leniwa pozycja dla Was.

Lubię czytać książki, które mają swój niepowtarzalny klimat, są odskocznią od codzienności i zapadają w pamięć na dłużej.

🐇 Ta książka taka była, nietypowa, magiczna, chociaż na początku nie mogłam jakoś przebrnąć przez pierwsze rozdziały, troszkę mnie one nużyły. Na szczęście już koło 100 strony, akcja się znacznie rozkręciła i naprawdę mnie porwała.

🎩 Język przyjemny, pasujący do całego charakteru książki, odpowiedni dla młodzieży oraz starszych.

🃏 "Magik i złodziejka" to książka zaliczana do fantastyki młodzieżowej, z wątkami kryminalnymi! Zapewnia przy tym moc wrażeń z barwnymi bohaterami!

Na łamach tej książki poznamy losy młodej złodziejki Miny zamieszkującej Helsinki, która za sprawą pewnego incydentu trafia do domu magika Toma i zrzędliwego Profesora Worowskiego, który uwaga jest z Polski! Tom tworzy najrozmaitsze machiny i zachwyca wszystkich swoją pomysłowością. Mimo dobrego serca i wielkoduszność wielokrotnie powtarza, że nie jest dobrym człowiekiem. Czyżby skrywał jakąś tajemnicę? Jak odnajdzie się Mina w nowej rzeczywistości wychowana na ulicy złodziejka? Czy nauczy się ufać?

Już nie mogę się doczekać kiedy sięgnę po drugi tom!

Serdecznie polecam dla fanów fantastyki oraz dla nieco młodszych czytelników, każdy znajdzie w niej coś dla siebie!

🎩 Język przyjemny,...

"Było raz dwudziestu pięciu żołnierzy cynowych, braci rodzonych, gdyż ulano ich z jednakowej cynowej łyżki. "

Kiedy trafiasz na ulicę, musisz znaleźć w sobie siły do przetrwania. Szesnastoletnia Mina nie ma wyboru, zostaje złodziejką. Czy dziewczyna z dobrego domu poradzi sobie z perspektywą nędznego życia?

Młody magik, iluzjonista i inżynier. Tom tworzy najrozmaitsze machiny i zachwyca wszystkich swoją pomysłowością. Mimo dobrego serca, wielokrotnie powtarza, że nie jest dobrym człowiekiem. Czyżby skrywał jakąś tajemnicę?

Pewnego dnia, kiedy Mina postanawia okraść przystojnego młodzieńca z (jak jej się zdaje) zegarka, ich losy się splatają. Ku wielkiemu zdziwieniu dziewczyny, Tom (gdybyście mieli jeszcze jakieś wątpliwości, to właśnie jego okrada nastolatka!) proponuje jej posadę opiekunki starszego już profesora. Od tej pory życie Miny zmienia się o 180 stopni i już nigdy nie będzie takie samo.

Zanim zaczęłam moją przygodę z "Magikiem i złodziejką", sądziłam, że okażę się zbyt "stara" na tą książkę. Mimo tego, że byłam jej ciekawa, myślałam również, że będzie ona nudna, przewidywalna i infantylna. Dopiero później zrozumiałam, że głęboko się myliłam. I nadal bardzo tego żałuję.
Już pierwszy rozdział sprawił, że byłam urzeczona, a z kolejnymi stronami, coraz bardziej zaciekawiona, chłonęłam każde słowo.
Tajemnice, intrygi i sekrety z przeszłości. Oryginalny, świetny pomysł na fabułę i jeszcze lepsza realizacja. Do tego cudowny klimat XIX-wiecznych Helsinek. Czego chcieć więcej? Ciekawych i barwnych postaci. I takie tu dostajemy.
Oprócz dwójki głównych bohaterów, o których wspomniałam już wcześniej, mamy okazję poznać kapryśnego Profesora o skrytym, ale dobrym i troskliwym sercu, opiekuńczą gospodynię Matyldę i jej syna, niesfornego Joela. Oprócz tego spotykamy jeszcze Cynowego Żołnierzyka. Kto to taki? Tego już musicie się dowiedzieć sami!
Autorka wspaniale kreuje "Teatr Cudów Tomasza Aleksandra", knuje intrygi i powoli przeprowadza nas przez historię, pełną magicznych sztuczek, iluzji i smaczków historycznych. Nieraz zdołała mnie zaskoczyć, wbrew temu, co wcześniej sądziłam. Przez ostatnie 100 stron, sama nie wiedziałam, co jest prawdą, a co fałszem!
"Magik i złodziejka" to książka, która jest kolejnym przykładem na to, że literatura dziecięca spodoba się nie tylko młodym czytelnikom. Zdecydowanie ją Wam polecam i z niecierpliwością czekam na drugi tom!

Młody magik, iluzjonista i inżynier. Tom tworzy najrozmaitsze...

,,Magiki złodziejka" to książka autorstwa fińskiej autorki- Anniiny Mikamy. Opowiada historię szesnastoletniej Miny- dziewczyny, która przez śmierć obydwu rodziców została sierotą i trafiła na ulicę, która zmusiła ją do tego, by zacząć kraść. Pewnego razu, podczas próby kradzieży pewnego specyficznego przedmiotu, który ku zdziwieniu dziewczyny okazuje się nie być zegarkiem, Mina trafia na Toma- młodego mężczyznę, który zamiast zagrozić wezwaniem policji, proponuje jej pracę w swojej posiadłości. Pomimo wszelkich wewnętrznych oporów, Mina zgadza się i już niedługo będzie musiała zmierzyć się z bardzo gburowatym oraz kapryśnym Profesorem, wymagającą Matyldą oraz zbyt młodym Joelem... i mimo, że nie spodziewa się kiedykolwiek nazwać ogromnego domostwa swoim domem, czas spędzony z Tomem w jego pracowni, w której powstają najprawdziwsze cuda, czas spędzony na schadzkach z Joelem, czas spędzony w kuchni z Matyldą, czas spędzony na słuchaniu niesamowitych historii Profesora oraz przede wszystkim czas spędzony w magicznym teatrze jako pomocnica kuglarza... Przez to wszystko do Miny dociera, że nie tylko praca trzyma ją w tym ogromnym domu pełnym najprawdziwszej magii...
Podczas czytania tej książki moje oceny się wahały. Raz było 3/5, raz było 3,5/5, zakończenie było totalnie 5/5, jednak patrząc na całą książkę ostatecznie zostało 4/5. Dlaczego? Ponieważ plot twisty na ostatnich 100 stronach były tak genialne! Totalnie się ich nie spodziewałam. Rozwiązanie wątku kryminalnego oraz wyjawienie sekretu Toma dosłownie rozłożyły mnie na łopatki. Barwne postacie, a dokładniej postacie Toma (który tak btw jest moją kolejną książkową miłością) i Profesora, których historii jestem strasznie ciekawa (i oczywiście wykluczając Minę, która tak do około 300 strony była całkiem okej, jednak potem jej dziecinne zachowania stały się strasznie irytujące). Zdecydowanie na plus są również dokładnie zaplanowane przez autorkę sztuczki magiczne, na których, że tak powiem sposób przeprowadzenia, sama na bank bym nigdy nie wpadła. Generalnie wszystko co było związane z warsztatem Toma, zbudowanym przez niego Ołowianym Żołnierzykiem (który był tak słodki, jak tek kot z wielkimi oczami z memów) mega mnie zaciekawiło, mimo że podchodziło lekko pod klimat science fiction, czyli gatunek, którego zazwyczaj nie czytam, jednak w tej książce zdecydowanie przypadł mi do gustu. Do tego sądzę, że fabuła jest bardzo oryginalna i nie spotkałam się nigdy z niczym chociażby trochę podobnym. Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie i szybko, dzięki ciekawemu stylowi pisarskiemu autorki. Jednym momentem przez który totalnie nie mogłam się przegryźć i ciągnął się dosłownie jak flaki z olejem był fragment od strony 100 do około 300. W sumie książka nie ma według mnie innych minusów. ,,Magik i złodziejka" zdecydowanie przypadła mi do gustu i z pewnością mogę polecić ją każdemu i będę polecać w przyszłości :)

Ależ smakowitą lekturę zaserwowało nam wydawnictwo Dwukropek!

Poznajcie historię młodej złodziejki Miny zamieszkującej Helsinki, która w pewnym momencie trafia do domu magika Toma i zrzędliwego Profesora Worowskiego, który jest... z Polski!

Nie wiedzieć czemu opis książki od razu mnie zachęcił i nie mogłam doczekać się jej przeczytania. Nie koniecznie tego się spodziewałam, ale zacznijmy od początku.

Tom jest magikiem, iluzjonistą i pionierem, który do swoich sztuczek wykorzystuje magię wyobraźni i mechanikę. To jest moim zdaniem jedna z najlepszych części książki, która cudownie opisuje nam, jak te sztuczki wyglądają i pozwala oglądać występy Toma od podszewki. Możemy się poczuć jak w cyrku, który zyskałby niemałą popularność i w naszych czasach! Mina oczywiście opiekując się Profesorem powoli wkracza w świat Toma i jego niezwykłych automatów, które konstruuje.

Automaty Toma są tutaj jednak pretekstem do snucia pewnych pytań o przyszłość i to, jaką rolę w życiu człowieka odgrywa technologia i roboty, które przecież są coraz bardziej inteligentne!

Ta książka to taka trochę baśniowo-futurystyczna historia! I tego się nie spodziewałam. Pojawia się tu m.in. odwołanie do baśni o Dzielnym Ołowianym Żołnierzyku, co bardzo mnie urzekło!

Nie można powiedzieć żeby akcja książki pędziła, są nawet momenty sporych spowolnień, które czytelnikom mniej zaangażowanym w fabułę mogą przeszkadzać.

Na koniec chcę pochwalić tłumacza za świetną robotę. Książka mimo że młodzieżowa nie posiada aż tak prostego języka. Pojawiają się archaizmy, a w pewnym momencie nawet gwary.

Ależ smakowitą lekturę zaserwowało nam wydawnictwo Dwukropek!

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Dodaj cytat z książki Magik i złodziejka