Kapitan Majtas. Przerażający plan profesora Pofajdanka. Czwarta wielka powieść

Okładka książki Kapitan Majtas. Przerażający plan profesora Pofajdanka. Czwarta wielka powieść Dav Pilkey
Dav Pilkey Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Kapitan Majtas (tom 4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kapitan Majtas (tom 4)
Captain Underpants and the Perilous Plot of Professor Poopypants
Jaguar
2017-07-19
2003-01-01
Piotr Jankowski

KUPA DOBREJ ZABAWY, CZYLI PACZKA MAJT…ASÓW

„Kapitan Majtas” to kolejna z tych dziecięcych serii, które doskonałej rozrywki dostarczają czytelnikom niezależnie od wieku. Dav Pilkey stworzył bowiem dzieło, które kupi serce każdego młodego (nieważne wiekiem to, czy duchem) czytelnika, szczególnie jeśli jest płci męskiej. Bo nie oszukujmy się, to chłopcy właśnie najbardziej lubią tego typu niegrzeczne komedie oparte często na fizjologicznym humorze. Ale jednocześnie „Kaptan Majtas” to tak szalona rozrywka, że wymyka się tak oczywistemu szufladkowaniu, a cała licząca dwanaście tomów seria stanowi absolutnie urzekającą lekturę, która pozostawia po sobie uczucie niedosytu.

KUPA DOBREJ ZABAWY, CZYLI PACZKA MAJT…ASÓW

"Kapitan Majtas" - już po przeczytaniu tej wdzięcznej nazwy wiedziałam, że książka rozbawi mnie do łez, ale... wiedziałam też, że będę znów musiała przypomnieć sobie jak to jest dzieckiem bądź nastolatką... Są dni kiedy przychodzi mi to z łatwością i na taki dzień musiałam poczekać z lekturą, jednak zanim zabrałam się za czytanie, książkę "ogarnęła" moja córka. Jak myślicie? Podobało nam się?

Któż to jest Kapitan Majtas? To bohater filmu animowanego, którego losy zostały jednocześnie ukazane w wersji kinowej, jak i książkowej (Wydawnictwo Jaguar). Jednak prym w powieści wiodą dwaj chłopcy, Harold i George. Fajne z nich chłopaki, niestety są bardzo, bardzo zauważalni, a jak już Cię raz zauważą, to ciągle jesteś na cenzurowanym. Tak jest i w ich przypadku, co w sporej części jest jednak zasługą łobuziaków.

W drugiej części serii "Kapitan Majtas. Inwazja krwiożerczych klozetów" chłopaki nieźle rozrabiają. "Niechcący" psują bardzo ważny szkolny turniej wynalazców, a następnie, oczywiście znów niechcący stworzą armię... Klozetów i to do tego krwiożerczych. Kto teraz będzie z nimi walczył? Kto uratuje świat i powstrzyma wstrętne klozety? Oczywiście Kapitan Majtas!

Za to w czwartej części "Kapitan Majtas. Przerażający plan profesora Pofajdanka" chłopaki zalezą za skórę wyżej wspomnianemu profesorowi. Być może nic by się nie stało, gdyby nie to, że profesor ma nieco oryginalne nazwisko. W jego kraju nie było w tym nic dziwnego, jednak w Ameryce budzi ono ogólną wesołość, przez co profesor nie może pochwalić się swoimi wynalazkami. Zdruzgotany i żądny zemsty profesor ma plan i jedyną osobą, która może uratować przed nim świat jest... "Kapitan Majtas"!

W tych cienkich książkach na pewno nie zabraknie poczucia humoru i śmiesznych scen, a my, jako czytelnicy nie powstrzymamy się tak łatwo od ataków śmiechu. Fabuła jest totalną abstrakcją, a jednak potrafi skupić czytelnika na treści.Całość dopełniają piękne i przyciągające wzrok ilustracje, na których widać jak wiele dzieje się w powieści. Jak dla mnie książki z serii "Kapitan Majtas" to świetna odskocznia dla młodzieży :).

"Kapitan Majtas: Przerażający plan profesora Pofajdanka" to czwarta część, kultowej serii książek, będących jednocześnie komiksami dla dzieci. To dzieło, jak żadne inne opowiadające o dziejach Kapitana Majtasa, pokazuje jak bardzo ekranizacja okradła pierwowzór z beztroskiej komiczności i morału.

Dav Pilkey - podczas nauki, nauczyciele uważali, że jest uciążliwą i stwarzającą trudności wychowawcze osobą, Ponadto twierdzili, że trzeba poważnie popracować nad jego postawą społeczną. Jeśli akurat nie przepisywał za karę zdań, to siedział zamknięty sam w klasie. Można go było także znaleźć w specjalnej ławce szkolnej, ustawionej dla niego na korytarzu. Kiedy w niej siedział, wymyślał komiksy o superbohaterze, którego nazwał Kapitanem Majtasem. Marzył, że kiedyś uda mu się opublikować książkę z przygodami Kapitana Majtasa. Marzenie się spełniło.

George i Harold nie są złymi chłopcami. Po prostu lubią "ożywiać atmosferę" w szkole. Niestety, ich bardzo pomysłowe żarty wpędzają czasami obu w poważne tarapaty. A kiedy nauczycielem geografii został profesor Pofajdanek, niemal doprowadzili do opanowania świata przez szalonego naukowca sterującego gigantycznym robotem! Oto kolejne wyzwanie dla Kapitana Majtasa!

George'a i Harolda zna cała Szkoła Podstawowa im. Jerome'a Horwitza. W momencie, jak zdarza się coś złego, to przeważnie ich wina. Mimo to, nie można ich nie lubić. Jednakże, grono pedagogiczne ma już swoje zdanie o nich. Uważają, że cierpią oni na przypadłość ZN, albo ZDUN. Natomiast Pan Krupp, powtarza zawsze, że to są po prostu ZŁE dzieci. Żadne z nich nie ma racji. Ponieważ, George'owi i Haroldowi dolega ZSSN, co oznacza Zespół Straszliwej Szkolnej Nudy. Ponadto są to naprawdę całkiem miłe i inteligentne dzieci. Problem to szkoła, która ich potwornie nudzi. Postanowili więc troszeczkę urozmaicić sobie czas. Na nieszczęście, tak się składa, że z powodu swojej nieschematyczność, George i Harold ciągle wpadają w tarapaty. Czasem są one naprawdę bardzo poważne. Pewnego razu tak narozrabiali, że mało brakowało, a nad naszą planetą zapanowałby pewien naukowiec. Wszakże, nie od dziś wiadomo, że Nowa Bufonia to kraj, którego każda zamieszkująca osoba ma śmieszne imię i nazwisko. Starcza zagadnąć najwyższego przedstawiciela państwa, którego miano brzmi: Głuptong Jagódka Małpikotlet Junior. Zapewne opowie o dumie z dziedzictwa swojego kraju. Uzasadni znaczenie dla narodu. Na koniec zanudzi, straszliwie długimi objaśnieniami o pochodzeniu. Ponieważ, każda osoba mieszkająca w Nowej Bufonii ma głupie nazwisko. Zamożna, biedna, głupia i inteligentna. Bez odstępstw. Nawet najbardziej utalentowane osobistości. Wśród nich, profesor Pupon Pofajdanek. Profesor to najmądrzejsza osoba w całej Nowej Bufonii. Z wyróżnieniem ukończył Miejscowy Uniwersytet im. Kluchona Smarkusa i przez całe istnienie zajmował się konstruowaniem przeróżnych udogodnień. Obecnie pracował nad dwoma. Jeden miał pomóc ludzkości w uporaniu się z głodem, a drugi ze składowaniem odpadków. I wielu uważało, że te nękające ludzkość niedogodności, raz na zawsze przestaną istnieć. Jednakże nikt nie przypuszczał, że niebawem profesor Pofajdanek w szale, jaki spowodowało dwóch żartownisiów, będzie próbował zapanować nad światem.

Po niepomyślności koncepcji zawartej w poprzednim tomie, Dav Pilkey oferuje swoim fanom, dłuższą historie o znacznie większej dozie poczucia humoru i akcji. Teraz George i Harold, bardziej niż wcześniej, na własnej skórze odczują konsekwencje swoich żartów. Wspaniały wynalazca, Profesor Pofajdanek, wynalazł wiele wspaniałych udogodnień. Nikt jednak nie chciał słuchać o jego cudownej ŚWINCE MAŁOŚCI 2000 oraz GĄSCE WIELKOŚCI 4000, ponieważ każda osoba, we wszystkich instytutach naukowych całej Ameryki śmiała się z jego nazwiska. W chwili całkowitego załamania, znalazł w kawiarni gazetę, a w niej ogłoszenie, że pewna szkoła podstawowa poszukuje nauczyciela geografii. Pomyślał sobie, że dzieci są przecież takie słodkie, niewinne i na pewno nie będą się z niego śmiać. Jakże wielkie stało się jego rozczarowanie, jak się okazało, że nie miał racji. I jak potężną zaplanował wówczas zemstę! Cała nadzieja w Kapitanie Majtasie. Tra-la-laaa! Po chwili wolnego, na którą twórca zesłał Kapitana Majtasa w poprzedniej książce, nadszedł czas na powrót bohatera. Teraz posiada on wzmożoną siłę i umiejętność latania. George i Harold, wcześniej swoją pomysłowością i przebiegłością ratowali świat przed kosmitami, teraz sami będą potrzebować pomocnej dłoni. George Beard, a raczej Bełkot Kubłowynos sprawia wrażenie grzecznego i dobrze ułożonego chłopca. Charakteryzuje go obcięta na krótko strzecha włosów, ciemna karnacja i krawacik. Jednakże, nierzadko to on odpowiada, za złośliwości duetu. Harold Hutchins albo Głuptak Waflowytyłek prezentuje się nieco bardziej przeciętnie. Uczesanie o jasnym ubarwieniu, ma zawsze w nieładzie i nosi pasiastą koszulkę. Od razu nie widać, że ma za skórą diabła. Pan Krupp lub Klucha Nocnapoducha, to człowiek o wielkiej posturze, równie wielkim rozmiarze majtek i obciachowej peruce. Nienawidzi świata. Zamieniając się w superbohatera, przekształca się w postać o wielkim sercu. I tak, jak pozostałe postaci się lubi, tak Kapitana Majtasa, sprawiającego wrażenie wielkiego, nieporadnego dziecka, się uwielbia. W "Kapitanie Majtasie: Przerażający plan profesora Pofajdanka" można dowiedzieć się jeszcze więcej, o przewodnich bohaterach. Co w sumie ma miejsce podczas zapoznawania się z każdą następną częścią zbioru. Powracają także, tak dobrze znane, trzecioplanowe postacie. Bez nich poprzedniej historii brakowało klimatu. Całość, tak samo jak wcześniej, ma miejsce w dziewięćdziesiątych latach. W "Kapitanie Majtasie: Inwazji nieprawdopodobnie Nikczemnych kucharek z kosmosu", autor nie mógł pochwalić się awangardowością. "Kapitan Majtas: Przerażający plan profesora Pofajdanka" prezentuje się zupełnie odwrotnie. Mnóstwo w niej poczucia humoru i akcji. Nikt raczej nie powinien sprzeciwić się stwierdzeniu, że to najlepsza część z obecnie opublikowanych.

Bardziej urozmaicona fabuła, oznacza bogatsze ilustracje, jakich poziom pozostaje bez zmian. Dopracowane do najmniejszego szczegółu, cieszą oko i świetnie komponują się z opowiadaną historią. Struktura książki, co oznacza komiks i technikę dennej animacji, także pozostają takie same.

Ten tom ukazuje sceny tak straszne i pełne napięcia, że ludzie pozbawieni poczucia humoru absolutnie nie powinni go oglądać.Jeżeli łatwo się obrażasz albo uważasz że całemu złu tego świata winna jest telewizja i kreskówki, najlepiej biegnij do najbliższego supermarketu, zakupić sobie jakieś ciekawsze istnienie.

Dav Pilkey - podczas nauki, nauczyciele uważali, że jest uciążliwą i...

Kapitan Majtas to bohater najnowszego filmu animowanego. Razem z kinową produkcją „Dream Works” do młodych odbiorców trafiają liczne książki oraz gadżety z nowymi bohaterami. Cała przygoda bohaterów zaczyna się od zahipnotyzowania uciążliwego dyrektora Kruppa przez młodych żartownisiów George’a i Harolda. Poważy i czuwający nad porządkiem w szkole dyrektor zmienia się w Kapitana Majtasa ratującego świat, nawet kiedy nie wymaga on ochrony. Czasami jednak bywają takie chwile, kiedy moce zahipnotyzowanego dyrektora okazują się niezbędne. Tak jest w przypadku zatrudnienia w szkole profesora Pofajdanka pochodzącego z Nowej Bufonii szczycącej się tradycją głupich i dziwnych imion oraz nazwisk. Tradycja ta obejmuje wszystkich mieszkańców (łącznie z władcami). Z tego powodu bardzo zdolny wynalazca otrzymał po urodzeniu dziwne i śmieszne imię i nazwisko. To, co w jego kraju uznawane jest za normę i nie powoduje śmiechu okazuje się odbierać uczonemu powagę i uniemożliwia zaprezentowanie ważnych wynalazków: Śwince Małości 2000 i Gąsce Wielkości 4000 mających zmniejszyć ilość śmieci oraz zwiększyć ilość pokarmu.
W tym czasie George i Harold wybierają się na wycieczkę do pizzerii. Nim udaje im się wyjechać okazuje się, że chłopcy zostają po raz kolejny przyłapani przez dyrektora na zmianie napisu przed szkołą i za karę nie mogą uczestniczyć w wycieczce. Ponad to mają wysprzątać pokój nauczycielski. Chłopcy postanawiają się zemścić za odebranie im możliwości zabawy. Po powrocie z wycieczki złośliwych nauczycieli czeka nie lada niespodzianka. Tylko jeden pedagog nie uczestniczy w szydzeniu, a do tego rezygnuje z pracy. Jego miejsce zajmuje wyszydzony przez naukowców profesor Pofajdanek, który bardzo szybko odkrywa, że dzieci są równie bezmyślne i złośliwe jak dorośli. Uważa, że jedyne, co może zrobić to zwrócić uwagę podopiecznych nowym wynalazkiem: Gryzoniem Biegaczem 2000.
Sukces profesora Pofajdanka był bliski, ale runął jak domek z kart, a wszystko przez to, że jeden z uczniów spytał się o jego imię. Następnego dnia naukowiec zamierza użyć innych argumentów i na pewno nie będą to ani dobre metody wychowawcze, ani przyciągające uwagę projekty. Jedyną osobą, która może uratować ludzkość okaże się dyrektor Krupp zmieniony w Kapitana Majtasa.
Cała historia oczywiście skończy się szczęśliwie, a ludzkość nie będzie musiała przejmować zwyczajów Nowej Bufonii. Ponad to profesor Pofajdanek wyciągnął wnioski z własnych doświadczeń i postanowi zmienić nazwisko. Uczniowie natomiast nauczą się bardzo ważnej rzeczy: nie wolno się z nikogo śmiać, ponieważ może to się obrócić przeciwko osobom wyśmiewającym. Razem z uczestnikami tragicznych wydarzeń czytelnicy odkryją, że przysłowie „śmiech to zdrowie” nie zawsze się sprawdza, a może sprawić, że osoby mające dobre intencje wkraczają na ścieżkę przestępstwa.
"Czwarta wielka powieść" Dava Pilkeya to zabawna historia niosąca ważne przesłanie: nie wolno z nikogo kpić, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy my staniemy się obiektem drwin, a ponad to raimy wyśmiewaną osobę, która może okazać się wybitnym naukowcem, który pod wpływem żalu gotowa jest krzywdzić innych.
Opowieść (podobnie jak pozostałe części) zawiera niedługie rozdziały, komiksy, interesujące ilustracje sprawiające, że lekturę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Lekka forma, poważne przesłanie pozwolą dotrzeć do małych kpiarzy oraz uczniów unikających książek.
Opowieść powinna zainteresować zarówno przedszkolaków wyczekujących szkoły i chcących poznać szkolne realia, jak i uczniów borykających się ze szkolą codziennością. Kolejna opowieść o Kapitanie Majtasie przekona dzieci i młodzież, że w szkole wcale nie musi być nudno.

Chociaż mówi się, że śmiech to zdrowie, czasem może mieć dramatyczne skutki. George i Harold już się o tym przekonali, gdy poznali profesora Pofajdanka (pod żadnym pozorem nie śmiejcie się z jego nazwiska). Imię również nie dodawało mu powagi (biedny Pupon). No i tak to już niestety jest, że ludzie o dziwnych imionach nadspodziewanie często wkraczają na ścieżkę przestępstwa (pewnie i tak się śmialiście, a przecież ostrzegałam)...

Profesor Pofajdanek to genialny wynalazca z Nowej Bufonii - kraju, gdzie wszyscy noszą głupie imiona i nazwiska. Jakie więc było jego zaskoczenie, gdy przybył do Ameryki, by podzielić się swoimi wynalazkami z ludzkością, lecz nikt nie był nimi zainteresowany. Gdziekolwiek poszedł, słuchacze wybuchali głośnym śmiechem, kiedy tylko się przedstawił i śmiali się tak przez cały czas, nie dając mu dojść do słowa. Zrezygnowany Pupon w akcie desperacji postanowił zatem zatrudnić się jako nauczyciel. Przecież dzieci, takie grzeczne i niewinne, nie będą się z niego nabijały... Jednak w szkole im. Jerome'a Horwitza przekonał się, że absolutnie nie miał racji, a pewien znaleziony przypadkiem komiks przelał czarę goryczy.

"Czwarta wielka powieść" Dava Pilkeya nie tylko bawi, ale niesie też za sobą ważne przesłanie. Pokazuje, że nie należy nikogo wyśmiewać, bo nigdy nic dobrego z tego nie wynika. Nie dość, że ranimy taką osobę i sprawiamy jej przykrość, to nigdy nie wiadomo, czy nie okaże się szalonym naukowcem, który wpadnie w szał i będzie próbował zapanować na światem. Poza tym nie wolno lekceważyć potęgi bielizny i nigdy przenigdy nie można pstrykać palcami przy dyrektorze Kruppie!
Uśmiałam się prawie do łez. Polecam!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Jaguar!

ogrodksiazek.blogspot.com

Ta część jest genialna! Muszę ją koniecznie mieć. Czytaliśmy to na głos... Nie, przepraszam, nie udało nam się czytać, bo zalewaliśmy się łzami i krztusiliśmy śmiechem. "Dzień dobry, chłopcy i dziewczęta. Nazywam się profesor Pofajdanek." Długi śmiech, nie tylko w książce. "Przepraszam, a jak pan ma właściwie na imię?" "Pupon". <3 Ja nie mogę... Mistrzostwo!

Majstersztyk

Majstersztyk