Superkot. Klub komiksowy. Na przekór

2023-07-19
Stanisław Kroszczyński
superkot komiks literaturamłodzieżowa

Okładka książki 24 godziny w epoce kamienia Lan Cook, Laurent Kling
24 godziny w e... Lan Cook, Laurent K...
Okładka książki Słowa mogą wszystko Sualzo, Silvia Vecchini
Słowa mogą wsz... Sualzo, Silvia Vecc...
Okładka książki Kalinka. Dżin Parszywiec Karensac, Thom Pico
Kalinka. Dżin ... Karensac, Thom Pico...
Okładka książki 24 godziny na Antarktydzie Laurent Kling, Andy Prentice
24 godziny na ... Laurent Kling, Andy...

Za nami kolejna, trzecia część serii o klubie komiksowym - "Superkot. Klub komiksowy. Na przekór" autorstwa Dava Pilkeya.

W tej części, tak jak w poprzedniej, również mamy różnorakie formy komiksu w komiksie - dzieła małych żabek. Jednak wątkiem przewodnim jest "bycie sobą" i nieuleganie obecnie panującym nurtom i trendom.

Naomi i Melvin z niesłychaną niecierpliwością czekają na odpowiedź od wydawczyni, do której wysłali komiks autorstwa Naomi. Żabka już zdążyła zaplanować na co wyda zarobione miliony. Niestety, komiks nie zostaje zaakceptowany z absurdalnych powodów. Wygląda na to, że powszechna wolność w konkretnej przestrzeni tak naprawdę jednocześnie ogranicza swobodę w innych obszarach - to bardzo aktualny, można nawet powiedzieć- globalny problem dzisiejszego społeczeństwa. Naomi nie czuje rozczarowania z powodu odpowiedzi wydawczyni, czuje, że zawiodła swoje rodzeństwo.

Melvin jest oburzony postawą wydawczyni, ale nie poddaje się i wysyła jej kolejne komiksy rodzeństwa. Ta jest gotowa przyjąć jeden z nich, ale dopiero po wprowadzeniu w jego treść konkretnych zmian. Żabki oczywiście buntują się, nie chcą niczego zmieniać w tym co stworzyły. Nie chcą dostosowywać owoców swojej twórczości do oczekiwań i upodobań innych.

Ta część świetnie ukazuje wzajemne wsparcie i empatię panujące wśród rodzeństwa, pomimo codziennych utarczek. I choć ciagle jeszcze pieniądz jest dla nich ważny, mimo iż jego wartość nie do końca jest im znana, to jednak najważniejsza jest współpraca i dbanie o siebie nawzajem.

Absurdalny humor w komiksie nie każdemu przypadnie do gustu, ale z pewnością fani Dogmana i Kapitana Majtasa będą usatysfakcjonowani.

Naomi i Melvin z niesłychaną niecierpliwością...

Kolejne przygody w nieszablonowym komiksie!
To już trzeci tom, który ponownie bawi moją córkę, i który uwielbia.
Przygody zarówno Dogmana jak i Superkota to jej ulubione książki więc to mówi samo za siebie!
Jest to komiks podzielony jakby na parę części, w każdej z nich autor przedstawia rzeczy, które cieszą dzieciaków.
My z córką bardzo polecamy, jeśli tak jak my lubicie czytać komiksy.
Z doświadczenia już też wiem, że podczas nauki czytania, te komiksy sprawdzają się idealnie!

Polecamy serdecznie!

Kolejne przygody w nieszablonowym komiksie!
To już trzeci tom, który ponownie bawi moją córkę, i który uwielbia.
My z córką bardzo polecamy, jeśli tak jak my lubicie...

U nas po raz kolejny wkracza Superkot. Tym razem ,,Superkot. Klub komiksowy na przekór"
Mieliście okazję czytać już te świetne komiksy bądź poprzednie autora?
My otrzymaliśmy dwa egzemplarze od Wydawnictwa @Jaguar i jesteśmy nimi wprost zachwyceni.
Zabawne, mądre, dziecięce, wyjątkowe, bardzo ciekawe tak określiłabym te komiksy.
Ta pozycja to trzecia część, w której bohaterowie skupieni są na tworzeniu komiksów i byciu sławnym. Wiąże się to z wielkimi marzeniami. Mój Wojtuś, kiedy mu czytam, dostrzega ten absurd. Chociaż nie powiem, braku kreatywności tutaj nie brakuje. Te komiksy bardzo pobudzają wyobraźnię dziecka. Dorośli także się super bawią. Można powiedzieć, że jest to miło spędzony rodzinny czas na czytaniu.
Polecamy z czystym sumieniem. ❤️

Mieliście okazję czytać już te świetne komiksy bądź poprzednie autora?
Ta pozycja to trzecia część, w której...

Z ekipą kijanek w klubie komiksowym nigdy nic nie jest pewne, tego możecie być... pewni 🤭

To już trzeci tom komiksu, w którym bohaterowie tworzą komiksy w klubie komiksowym Suoerkota, ulegając przy tym emocjom, marząc o sławie i borykając się z relacjami w rodzinie.

Gdy pojawia się szansa na wydanie komiksu wszystko zaczyna się skupiać wokół tego tematu. Oczekiwanie, nadzieja, niepewność i marzenia na wielką skalę - łącznie z posiadaniem maszyny do lodów. Jak będzie finał tej historii?

Moi chłopcy określają tę pozycję "komiksem w komiksie", z uwagi na komiksy tworzone przez bohaterow. Pełne są humoru, absurdu i nieokiełznanej kreatywności, która przelewana jest na papier w różnorodnej formie, pokazując tym samym, że można tworzyć z wykorzystaniem najróżniejszych technik i materiałów, włączając w to recykling.

Komiks zwariowany, a jednak można z niego wyściubić coś pouczającego, a to zawsze zaskakuje w tego typu pozycjach.

Czy wiecie jak wielką moc mają majty?

My się przejmujemy zewnętrznymi fatalaszkami, a dopiero Naomi wpadła, że nawet potwory lubią nosić majty we wzory🤣
A tak do rzeczy to mowa tu o bohaterce- przyszłej milionerce z książki:
Superkot. Klub Komiksowy Na Przekór- Dać Pilkey, wydawnictwo jaguar

Książka formatu A5 prezentuje w formie komiksowej historię o... komiksach. A dokładniej o trudach wymyslania ich, pisania, a nawet wydawania. Najłatwiejsze w tym wszystkim to tworzenie listy na co wydać zarobione na książce pieniądze🤣
Całość napisana bardzo spójnie, i mega zabawnie, co zdecydowanie wpalya na pozytywny odbiór zarówno przez dużego jak i małego czytelnika. Mi jako mamie czytającej dzieciom sprawiło wielką frajdę odczytywanie dzieciom całej historii, ale największą chyba tyg cudnych śmiesznych rymowanek, czyli propozycji komiksów przez bohaterów książki. Znajdziecie tu wiele zabawnych scen, ale również wiele takich, które wydają się żywcem wyciągnięte z życia codziennego każdego rodzica, jak chociażby przedłużające się w nieskończoność układania dzieci do snu i ich mega nieokiełznaną niecierpliwość, bo jak to Pani z wydawnictwa nie może odpisać w 5min po wysłaniu do niej maila?
To jeden z niewielu u nad komiksów i mogę szczerze powiedzieć, że jak do tej pory najlepszy komiks jaki mamy. Ubawiliśmy się przy nim wszyscy, bez względu na wiek, a to chyba najlepsza recenzja, jaka może istnieć😍

Noemi, mała żabka należąca do klubu komiksowego, wysłała do wydawnictwa swój autorski komiks z zapytaniem o najprawdziwszy wydruk. Ale wiadomo kariera pisarza już po chwili przesłania jej zdrowy rozsądek i podaje pomysły do głowy co kupić za te zarobione miliony na wydanej książce. Na szczęście jak zwykle rodzic ściąga ją na ziemię, i choć nikt z wydawnictwa jeszcze nie dał znać, to komiks robi furorę podczas spotkania w klubie komiksowym. Jak dalej potoczą się losy małej żabiej pisarki?

Czy wiecie jak wielką moc mają majty?

A tak do rzeczy to mowa tu o bohaterce- przyszłej milionerce z książki:
Superkot. Klub Komiksowy Na Przekór- Dać Pilkey, wydawnictwo jaguar

Książka formatu A5 prezentuje w formie komiksowej historię o... komiksach. A...

To już trzeci tom komiksów o Naomi, Malvinie i ich rodzeństwie.

W klubie komiksowym Superkot uczy Kijanki jak stworzyć swój własny komiks. Jeden z dzieł zostaje wysłany do wydawnictwa. Naomi czeka z niecierpliwością na odpowiedź redaktorki snując przy tym marzenia na co przeznaczy zarobione pieniądze . Swoim kompanom z klubu również obiecuje kupić prezenty m.in. maszynę do robienia lodów.
Czy uda się jej wydać komiks ? Musicie sprawdzić koniecznie 😊

To bardzo ciekawy i zabawny komiks. Zdobią go barwne i zarazem proste ilustracje, W komiksie znajdziemy historie, które z pewnością rozbawią młodego czytelnika. Główni bohaterowie przeżywają różne emocje od ekscytacji, nadziei i szczęścia do smutku i rozpaczy.

Polecamy fanom komiksów 😊

To już trzeci tom komiksów o Naomi, Malvinie i ich rodzeństwie.

KOCIE KOMIKSY

Jakoś tak się złożyło, że przegapiłem premierę nowego „Superkota”. Znaczy drugiego i trzeciego, bo pierwszy jeszcze jakoś mojej uwadze nie umknął. No to nadrabiam, nie po kolei, bo trójkę na razie, ale jednak. Zresztą nie ma to większego znaczenia, czytać wszystkie części można niezależnie, a czytać warto, bo fajna to seria, co tu dużo mówić. Może wygląda specyficznie, może dziwnie, ale zabawa jest udana – i mówię Wam to jako dziaders, który sięga po serię dla samego siebie.

A co tam u bohaterów? W skrócie: w klubie komiksowym dzieje się. I to dużo. Sam klub się rozwija, to jedno, ale też i Naomi chce się zbogacić i wie, jak to zrobić. Ale, jak wiadomo, nie będzie to wcale takie łatwe. Do tego pojawia się nowy gość, a wkrótce samo istnienie klubu stanie pod znakiem zapytania! Co z tego wyniknie?

KOCIE KOMIKSY

Dav Pikley kojarzony jest przede wszystkim z wydanej prawie dwadzieścia lat temu serii o Kapitanie Majtasie. Szkolna nuda i przypadek sprawiły, że młodzi bohaterzy do życia powołali niezwykłego superbohatera, którym jest upierdliwy i flegmatyczny dyrektor będący całkowitym przeciwieństwem jakiegokolwiek pogromcę złoczyńców. Chłopcy wykreowali też innego stróża porządku. Jest nimi Dogman, czyli mający niezwykłe moce pies jednego z autorów. Próbki przygód dostaliśmy już w Kapitanie Majtasie. Później przyszedł czas na drugą serię, czyli opowieść o dokonaniach zwierzęcego stróża porządku. Seria ta jest podobnej długości jak ta o Majtasie i pisana w podobny sposób: pełno w niej irracjonalnych i zadziwiających przygód. Różnią się tylko długością poszczególnych scenek. Dognam jest bardziej poszczątkowany. Niby jedna przygoda wypływa z poprzedniej, ale są bardziej autonomiczne, dzięki czemu poszczególne tomy można czytać bez znajomości wcześniejszych bez wpływu na odbiór całości. W przypadku Kapitana Majtasa też niby można, ale traciło się ważne przesłanie. Innym bohaterem powiązanym z Kapitanem Majtasem i Dogmanem jest Superkot. Ten przyjazny zwierzak nawiązuje międzygatunkowe znajomości i na swój sposób ratuje świat. Czasami ma mniej czasami bardziej poważne misje. Tym razem spotykamy się z jego belferską odsłoną, czyli klubem komiksowym.
Nim jednak przejdziemy do akcji troszkę o wyglądzie, bo na tle Dog Mana Superkot wypada całkiem zwyczajnie jest to zwykły, rudy kociak umaszczeniem przypominający Garfielda. Jednak w przeciwieństwie do tego kultowego bohatera nie ma w sobie ani troszkę złośliwości i lenistwa. Za to zna się na wielu rzeczach i gotowy jest pomagać innym w wychowaniu dzieci, rozwijaniu ich talentów. I tak jest tym razem.
Pierwszy tom „Superkot. Klub komiksowy” otwiera spotkanie większej grupy „kijanek”, które zapragnęły poszerzyć swoją komiksową wiedzę i same chcą pisać, tworzyć. Po małym teoretycznym wstępie niestety nikt za bardzo nie ma odwagi sięgnąć do zakamarków swojej wyobraźni. No, może poza jedną kijanką uchodzącą za kujona i planującą karierę prawniczą. Wszyscy jednak orzekają, że jego komiks jest kiepski, bo poza przedstawieniem bohaterki nie ma nic. Superkot wpada na pomysł, aby wszyscy stworzyli obciachowe komiksy. Okazuje się, że kiedy kijanki mogą pracować w grupach, sięgać po różne formy ilustracji i tworzyć cokolwiek bez nastawienia, że ma to być arcydzieło to powstaje kilka intrygujących historii. Widzimy też, że każde ćwiczenie pozwala na doskonalenie się w sztuce. Jest to świetny komiks z fajnym przesłaniem, że warto robić to, w czym się chce być dobrym, że nikt nie urodził się mistrzem.
Kolejny tom to „Superkot. Klub komiksowy perspektywy” ze sporą dawką lekcji rysunku. Główny bohater pokaże jak w prosty sposób rysować różne przedmioty, aby tworzyć wrażenie przestrzeni, trójwymiarowości pokazanych obiektów. Dokładna instrukcja pomoże czytelnikom na zastosowanie chwytów we własnej pracy. Do tego pojawi się tu motyw skarżenia, kary, współpracy oraz błędów wychowawczych. Każdy stworzony przez kijanki komiks to pretekst do poruszenia ważnych problemów, ale też wykorzystania innych stylów przekazu oraz traktowania poszczególnych kijanek ze względu na płeć. Właśnie ta perspektywa sprawia, że możemy zrozumieć zachowanie jednej z bohaterek.
Trzeci tom „Superkot. Klub komiksowy na przekór” wprowadza młodych czytelników w realia wydawania książek. Naomi stworzyła ciekawy komiks i poprosiła tatę, aby napisał do wydawnictwa. Jest oczywiście niecierpliwa i chciałaby, aby odpowiedź przyszła natychmiast. Niestety musi troszkę poczekać. W tym czasie razem ze swoim agentem snują plany na temat tego jak wydają pieniądze zarobione na swoim dziele. Oczywiście Naomi planuje być bardzo bogata, bo chciała by tworzyć komiksy, a nie uczyć się i pracować. Rzeczywistość bywa rozczarowująca, bo z różnych powodów dzieło jest odrzucone i trzeba pożegnać się ze snuciem wielkich planów. No, ale kto powiedział, że od razu trzeba się poddawać. Można stworzyć kolejne historie i próbować jeszcze raz i jeszcze, aż w końcu się uda. Tym razem bohaterzy przekonują nas, że konsekwentne działanie prowadzi do sukcesu. Do tego Naomi okaże się świetną nauczycielką dzielącą się z braćmi i siostrami swoimi umiejętnościami rysowania, dzięki czemu zachęca inspirowania innych, uczenia ich. Poza tym zobaczymy, że niektóre umiejętności są bardzo pokrewne. Wszystko zależy od naszego nastawienia i umiejętności spojrzenia na różne rzeczy.
Superkot Pecio ma świetną umiejętność przyciągania uwagi swoich uczniów, zachęcania ich do tworzenia, wskazywania źródeł inspiracji. W przeciwieństwie do innych komiksów Pilkey’a tu nie ma miejsca na opowiadanie o bohaterach. Poza krótkim przedstawieniem, że nauczycielem czy trenerem jest kot Pecio, a jego asystentką w pierwszym tomie jest Ada, a w drugim ojciec kijanek, w trzecim pomocniczką bywa też Naomi, ale są też wcześniejsi asystenci. Do tego nie dowiemy się niczego o mocach bohaterów. i talentach. Ich siła tkwi nie w nadprzyrodzonych cechach tylko w zdolności uczenia się, czyli będą to zdecydowanie będą to inne cechy niż w przypadku postaci innych komiksów Dava Pilkey’a.
Komiksy o klubie komiksowym zawierają dużą dawkę humoru, ale też poruszone są w nich ważne tematy. Autor pokazuje miłość, wyrozumiałość, podpowiada, że czasami trzeba wyluzować i zachęcać do próbowania różnorodnych aktywności, aby dzieci mogły się rozwijać. Do tego dzieci same mogą uczyć inne dzieci. Pokazuje jak bardzo ważne są równe szanse, brak wyróżniania kogoś ze względu na płeć. Superkot nie ratuje świata w stereotypowym znaczeniu. On staje się mentorem łączącym rodzica z dziećmi, pokazującym, jakie pokłady talentów w nich drzemią.
Mimo braku walki dobra ze złem, ścigania złoczyńców komiksy bardzo dobrze wpisuje się w całą twórczość Pilkey’a i bardzo łatwo rozpoznać autora po stylistyce dialogów, rysunków i sposobie prowadzenia akcji. Mamy tu sporą ilość absurdu, dużą dawkę humoru i spojrzenia na różne sprawy w krzywym zwierciadle. Czytelnicy widzą czasami zachowania, z którymi sami mają do czynienia w szkole. Są tam grupki rozrabiaków, pilnych uczniów, obrażalskich, takich, którzy potrzebują uwagi.
„Superkot. Klub komiksowy” to ciekawa, lekka, przyjemna, kolorowa i narysowana prostą kreską lektura zawierająca proste, niedługie przygody będące kolejnymi odsłonami całości. Mimo pozorów infantylności zawiera ona bardzo ważne przesłania. Mimo stylizacji na rysowaną i stworzoną przez dzieci oraz pokazującą świat widziany z ich perspektywy mamy tu wiele ważnych tematów wymieszanych z prostym humorem, dzięki czemu całość jest bardziej strawna dla młodego odbiory.
Podobnie jak w przypadku przygód Kapitana Majtasa oraz Dog Mana i ta lektura skierowana jest do wszystkich. Co znajdą w niej dorośli czytelnicy? Przede wszystkim bardzo mądre przesłanie, że dziecko ma prawo do robienia kiepskich rzeczy i próbowania kolejnych, zniechęcania się, eksperymentowania i nieświadomości, jakimi narzędziami może się posłużyć. Do tego uświadomią sobie oni, że kary niczego nie uczą naszych dzieci. Poza tym pokazuje jak zachowanie dorosłych wpływa na relacje między dziećmi. Można powiedzieć, że ta seria komiksów to kurs tworzenia komiksów dla najmłodszych, a dla starszych czytelników kurs inspirowania, zachęcania do działania dzieci.

Superkot nadal prowadzi klub komiksowy, w którym uczy małe kijanki jak stworzyć komiks. Naomi, Melvin i rodzeństwo pilnie się uczoną (no przynajmniej zazwyczaj),a jednocześnie zaczynają szukać własnej drogi. Zaczynają mieć własne plany (np. wydać książkę i stać się szybko bogatym),jednak nie zawsze udaje się je zrealizować. Superkot nie ma z nimi wcale łatwo, tym bardziej że małe żabki mają niejednokrotnie szalone pomysły. Na dodatek pojawia się niespodziewany gość. Kto taki? Czym tym razem zaskoczą małe żabki? Jak będą wyglądać kolejne zajęcia? Na jakie pomysły wpadnie Superkot, aby sprostać wymagania małych uczniów?

To już trzeci tom z serii, a poprzednie były tak fajne, że ten był oczekiwany z dużą niecierpliwością. Co w nim znajdziemy? Mamy ciekawą, momentami zabawną historię, a do tego bardzo dużo cennych rad odnośnie do tworzenia komiksów. Ten komiks nie tylko bawi, ale również pokazuje wiele dość cennych spraw, o których warto później porozmawiać (np. chęć szybkiego wzbogacenia się).

Komiks jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniego tomu, więc moim zdaniem powinno się je czytać po kolei. Znajdziemy w nim aż czternaście rozdziałów, a w każdym inna przygoda.

Wizualnie komiks jest bardzo ładny. Ilustracje autora są proste, a jednocześnie wcale nie banalne, w żywych kolorach. To wszystko sprawia, że sięga się po niego z przyjemnością.

„Superkot. Klub komiksowy. Na przekór.” to niezwykły komiks, który według moich dzieci jest wręcz genialny. Znajdziemy w nim historie, które bawią, uczą, pokazują emocje. My z wielką przyjemnością polecamy.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/08/superkotklubkomiksowynaprzekorwydawnictwojaguar.html

„Superkot. Klub komiksowy. Na Przekor” to już trzecia część o sympatycznym Melvinie, Naomi, Tatusiu i innych żabkach, które wciąż uczą się jak narysować komiks, który zostanie wydany przez wydawcę. Jak zwykle bohaterom książeczki towarzyszy wiele emocji. Od ekscytacji po smutek i złość spowodowany nie powiedzeniem. Jednak ich komiksy są coraz bardziej estetyczne jak również coraz bardziej wartościowe. Z jednego z komiksu dzieci dowiedzą się, że nie ważne co mamy na sobie i jak wyglądamy. Każdy z nas jest taki sam. W tej części bliżej przyjrzymy się Naomi, która ma swój cel i próbuje go zrealizować za wszelką cenę. Czy się jej to uda? Czy jednak żądza pieniędzy doprowadzi do końca Klubu Komiksowego? Przekonacie się sami.
Podobnie jak poprzednie części, historia o żabkach przedstawiona w postaci komiksu bawi i dostarcza wielu emocji. Książeczka jest niewielka i zmieści się do każdego plecaka. Jest idealna do czytania w trakcie podroży jak i w domowym zaciszu.
Bardzo lubimy komiksy, a seria „Superkot” jest tak naprawdę komiksem, który zawiera wiele innych komiksów w środku. Każdy z nich wykonany jest inną technikom i opowiada o czymś innym. Czego mogą nauczyć się dzieci od sympatycznych żabek? Tego by nie poddawać się i ciągle doskonalić swoje umiejętności.
Jeśli lubicie zabawne, ale również mądre komiksu to bardzo polecam cała serię o SuperKocie.

• Komiks
  • Lit. dziecięca