Opowieści o niezwykłych budowlach

Okładka książki Opowieści o niezwykłych budowlach Štěpánka Sekaninová
Okładka książki Opowieści o niezwykłych budowlach
Štěpánka Sekaninová Wydawnictwo: Amanda opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Amanda
2022-02-24
2022-02-24
Piotr Salewski

„Opowieści o niezwykłych budowlach”, Autor: Stepanka Sekaninova, wydawca: ADAMADA, wiek: 9+

Bohaterami książki są bocian Filip oraz jego nieodłączny przyjaciel żaba imieniem Skoczek. Wybierają się oni w podróż dookoła świata, śladami najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych budowli. Odkrywają zaskakujące ciekawostki ze świata architektury, uczą się nowych pojęć i starają zrozumieć piękno sztuki.

Oprócz tak oczywistych budowli jak Wieża Eiffla i Koloseum, nasi przyjaciele przedstawiają bardzo oryginalne cuda sztuki; dom nad wodospadem, willa Tugendhatów, Burdż Chalifa.

Książka jest kapitalnym wstępem do nauki dla dzieci, edukacji architektury i krajobrazu. Z niej dowiemy się na przykład czym jest architektura organiczna, renesansowa, gotycka.

Znajdziecie tu bardzo dużo smaczków i ciekawostek. Co zainspirowało Walta Disneya do zbudowania słynnego zamku? Co się stało ze złotym nitem z mostu Golden Gate? Dla kogo zbudowano Tadż Mahal? Dlaczego w Korei Południowej istnieje budynek w kształcie toalety?

Książka ozdobiona jest fantastycznymi ilustracjami, pełnymi koloru i humoru. Przedstawione informacje są krótkie, ale treściwe, nie zanudzaj ją małego czytelnika, ale pobudzają jego ciekawość.

Polecamy!

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

sympatyczny duet (żaba skoczek i bocian Filip) oprowadzi nas po 30 miejscach, w których zobaczymy niesamowite i robiące ogromne wrażenie budowle.
Chyba każdy słyszał o wieży Eifla. Początkowo niezbyt chciana przez ludzi, teraz jest wizytówką Paryża. Waży tyle, co ponad 1 000 słoni i składana była z 18 tysięcy stalowych elementów, jak z klocków. A wszystko to w 1887-1889 roku, kiedy technologia nie była tak rozwinięta jak teraz.

Pełna ciekawej wiedzy, bardzo fajnych ilustracji, ciekawi dzieci i zachęca je do odkrywania świata. Czytam z 7latkiem, u nas hit!

Od dziecka lubię czytać książki, lecz gdy teraz czasami czytam książki z moimi wnukami to mam wrażenie, że jest to zupełnie inna literatura niż kilkadziesiąt lat temu, gdy ja byłam w ich wieku. Owszem są wznawiane stare książeczki, które moim zdaniem były bardzo wartościowe. Teraz za to są lepsze możliwości pokazania piękna w ilustracjach wielu kolorowych książek. Tym razem było i pięknie i mądrze.
Štěpánka Sekaninová napisała uroczą książeczkę o niezwykłych budowlach na świecie a Jakub Cenkl narysował piękne ilustracje obrazujące treść.
Bociany Filip i Helenka bardzo się kłócą w swoim gnieździe. Helence nie podoba się ich dom, gdyż uważa, że jest za mały, za płytki i zupełnie nienowoczesny. Bardzo trudno jest ją zadowolić.
Bocian Filip po awanturze udaje się do przyjaciela Skoczka, który jest bardzo oczytaną żabą. Skoczek bardzo dużo wie o budowlach, o architekturze sporo się dowiedział od słynnego architekta, który blisko niego mieszkał. Po długiej rozmowie udało mu się namówić bociana Filipa na wielką wyprawę, aby zobaczyć najważniejsze, najstarsze oraz nieco dziwne dzieła architektury. Ruszają w drogę a my razem z nimi.
Ich pierwszym miejscem jest Budapeszt a w zasadzie to budynek parlamentu węgierskiego rozpościerającego się nad brzegiem Dunaju. Jest to naprawdę fascynująca budowla, sama miałam okazję podziwiać ją dniem i wieczorem, gdy jest pięknie oświetlona i odbija się w wodach rzeki. Z Budapesztu ruszają dalej, lecz nie będę streszczała wam wycieczki, gdyż ponad trzydzieści miejsc odwiedziła ta podróżująca niezwykła para.
W tej książce nie tylko poznajemy ciekawe budowle i ich historię powstawania, ale dowiadujemy się znaczenia różnych terminów z nimi związanych.

"Architektura to wszystko co nas otacza: domy, pałace, kościoły, mosty, schody, słupy, mury, chodniki, ławki, parki i kominy..."

Razem z moimi wnukami oglądałam i czytałam kilkukrotnie tę książkę niemal do znudzenia, lecz nie można się z nią wcale znudzić. Za każdym razem jakiś inny szczegół wybijał się i od nowa analizowaliśmy całą książkę. Polecam ją wszystkim, nie tylko dzieciom, chociaż dla nich jest przeznaczona.

Ja miałam możliwość jej przeczytania dzięki portalowi Granice.pl , za co bardzo dziękuję.

• Wygrane w konkursie/recenzenckie
  • Do biblioteki

Dodaj cytat z książki Opowieści o niezwykłych budowlach