Game changer: Za kulisami polityki

Jak i gdzie w Polsce robi się politykę?

Tematyka książki jest bardzo intersująca. Autor poprzez rozmowy z politykami stara się przedstawić jak działają kampanie wyborcze w naszym kraju. Muszę przyznać, że o ile pierwsze rozmowy były rzeczywiście intersujące, to każda następna była dla mnie coraz bardziej nużąca i dołująca. W każdym rozdziale powtarzają się te same pytania na które rozmówcy odpowiadają w podobny sposób. Niestety niewiele dowiedziałem się też o samej polityce na raczej o jej smutnym obliczu manipulowania obywateli. Na plus na pewno to, że autor rozmawia z przedstawicielami wszystkich opcji politycznych, co pozwala zobaczyć wiele perspektyw. Książka opisuję ciekawe tematy, jednak oczekiwałbym więcej różnorodności w poszczególnych rozdziałach.

Ogółem to... bardzo przygnębiająca lektura. Człowiek interesuje się między innymi myślą polityczną, filozofią, teorią państwa, a na końcu i tak okazuje się, że liczą się jedynie dobrze dobrany krawat polityka, manipulowanie ludźmi na podstawie zebranych baz danych czy odpowiednie podgrzanie zwyczajnie głupiego dla inteligentnych ludzi problemu.

Człowiek niby wiedział, a jednak się łudził... W każdym razie w niektórych momentach aż prosiło się, aby redaktor Michał Kolanko bardziej pociągnął za język rozmówcę lub zadał nieco trudniejsze pytanie, bo niektórzy ze "spin doktorów" zaczęli nieco odlatywać i przedstawiać siebie jako jakichś zbawców ojczyzny, gdy tymczasem są zwykłymi manipulatorami i hochsztaplerami. Niestety skutecznymi...

Człowiek niby wiedział, a...

sięgnąłem będąc pod wrażeniem opisu książki, przeczytałem, ale w sumie się wynudziłem. książka po pierwsze bardzo się zdezaktualizowała (mimo że w zamyśle opowiada o poprzednich kampaniach, to jednak rozmówcy co chwila nawiązują do przyszłych (znaczy tych z 2023 r.) wyborów i co więcej właściwie wszyscy się mylą w przewidywaniach, mówiąc jak to opozycja jest mierna, nie potrafi się zjednoczyć, nie potrafi narzucić narracji, PIS jest świetnie przygotowany do kolejnej kadencji itd. - a jak się skończyło, to wiemy od 15 października). Każdemu z rozmówców zadano również pytanie o wojnę w Ukrainie, ale mam wrażenie, że poza ogólnym stwierdzeniem "to prawdziwy game changer i na pewno zmieni wszystko" niewiele się dowiedziałem, dlaczego i co się zmieni.
Ciekawe fragmenty o poszczególnych kampaniach z poprzednich lat, ale nic szczególnie fascynującego. No i mało jest tych "game changerów", a okazuje się, że po prostu trzeba harować, żeby coś osiągnąć. Podobało mi się za to zwrócenie uwagi przez wielu rozmówców na rozwój mediów społecznościowych i to jak przez to zmienił się cały sposób prowadzenia kampanii (przyspieszenie, bańki, konflikt, inteligentnie celowane przekazy itd.)
Ale ogólnie takie trochę pitu pitu. Są lepsze pozycje.

[1/24]

Pierwsza książka wzięta na tapet w tym roku to „Game changer. Za kulisami polityki”, autorstwa Michała Kolanko.

Książka w moim mniemaniu bardzo dobra, z której możemy wiele się nauczyć. A co najważniejsze podejść do świata polityki z większym dystansem, bo za każdą aferą polityczną kryje się sztab ludzi oraz strategia mająca na celu zdobycie poparcia. Książka składa się z serii rozmów, z politykami, z najróżniejszych opcji naszej sceny. Moim zdaniem najciekawsze są rozmowy z doświadczonymi politykami, w których dowiadujemy się jak wielki regres zaliczyliśmy w kulturze parlamentarnej w ostatnich latach.

Książka zdecydowanie do polecenia dla osób zainteresowanych polityką lub chcących zrozumieć, jak działa ta scena od środka.

[1/24]

Książka to seria wywiadów z różnymi ludźmi odpowiadającymi za prowadzenie kampanii wyborczych, odpowiedzialnych za wizerunki partii i polityków, którzy brali udział w największych starciach wyborczych w ostatnich kilkunastu latach. Autor omawia z nimi jak to wyglądało od kuchni, są przedstawiciele wszystkich głównych partii, również tacy, którzy są nadal aktywni.

Omawiane są kluczowe wydarzenia, które miały wpływ na wyniki wyborów, przyczyny porażek, to jak ostatnio zmieniło się prowadzenie polityki ze względu na ciągły wzrost znaczenia internetu, twittera czy też jak zmieniła się cała rywalizacja i relacje przez nasiloną polaryzację i schamienie polityków i społeczeństwa. We wszystkich rozmowach też pojawia się wątek koronawirusa i wojny w Ukrainie, jako być może największych game changerów w XXI wieku.

Omawiane...

Niezła rzecz, a dla osób interesujących się polityką must read. Ciekawsze kiedy do głosu dochodzą marketingowcy bo politycy nie mogą sobie darować uszczypliwości. Urocze jest zdziwienie pana Protasiewicza, że elektorat ma problem z tym, że pije się wódkę z przedstawicielami rządzącej partii, i że "kiedyś to było, a teraz to nie jest". Takie są panie Jacku konsekwencje kontestacji wyników demokratycznych wyborów za pomocą "kryterium ulicznego" i obrzucanie przeciwników politycznych wszelkimi możliwymi epitetami z "nazistami" włącznie. Zmieniliście (jako PO-PiS) politykę w jedną wielką hucpę, a Sejm w małpiarnię i ponosicie tego konsekwencje. Wracając do książki, jesli ktoś szuka tu pikantnych szczegółów czy anegdot to się zawiedzie, dużo tu za to analizy i tłumaczenia mechanizmów rządzących np. kampaniami wyborczymi. Polecam.

Bardzo dobra pozycja. Brakuje w Polsce książek ujmujących aspekty uprawiania polityki w ten sposób. Polecam

Jeśli prawdą jest, że dobry produkt obroni się sam, to nie dziwi tak nachalna promocja tej książki. "Game changer" to zbiór 14 rozmów red. Michała Kolanko z politykami oraz ekspertami politycznymi. W większości dotyczą one kulis kampanii wyborczych. Niestety autor unika w nich stawiania trudnych, dociekliwych pytań czy próby postawienia rozmówcy w innej niż komfortowa sytuacja. Intencją polityków nie jest natomiast powiedzenie prawdy, czy ujawnienie zakulisowych informacji, lecz korzystne budowanie swojego wizerunku. W efekcie mamy więc dumnych z siebie polityków oraz bezkrytycznie wysłuchującego ich dziennikarza.

Pochwalić natomiast należy dobór rozmówców. Do wywiadów, autor zaprosił gości z różnych stron sceny politycznej, a także, co warto docenić, w większości osoby nie z "pierwszego szeregu", które rzadziej możemy spotkać w mediach.

Książkę poleciłbym dwóm grupom czytelników: albo tym, którzy interesują się politycznym PR-em i marketingiem oraz, co szczególnie istotne, osobom zamkniętym w informacyjnych bańkach (zwłaszcza liberalnych),którzy nie dopuszczają do siebie głósów i opinii myślących inaczej niż oni.

Wywiady Kolanki pozwalają zrozumieć przyczyny oraz przebieg najistotniejszych przemian oraz wydarzeń w polskiej polityce ostatniej dekady. Dzięki ich lekturze lepiej rozumiemy społeczne motywy tych przemian a także sposoby w jaki zostały one odczytane (prawidłowo lub nie) przez poszczególne obozy polityczne oraz ich sztaby wyborcze w kampaniach, które miały miejsce w ostatnich latach.

Rozmówcy ciekawi, a ich wspomnienia rzucają interesujące światło na polską politykę i to jaka jest dziś, pozwalając wysnuć własne wnioski, na przykład w kierunku myślenia o tym co zrobić, aby była inna. Pytania redaktora dość tendencyjne (zapewne aby zunifikować pytania celem swoistego porównania co do powiedzenia na dane tematy mają poszczególni gracze z róznych rubieży naszej politycznej sceny). I ta różnorodność oraz różne perspektywy patrzenia na te same kwestie to największy plus tej książki.

Książkę red. Michała Kolanki czyta się szybko i niewątpliwie nawet osoby znające "polityczną kuchnię" nie raz zostaną zaskoczone. Ponadto ta pozycja zawiera wywiady z przedstawicielami bądź politykami pracującymi dla różnych ugrupowań co zapewnia szerokie spektrum opinii o polskiej polityce oraz możliwość konfrontowania spojrzenia na to dany temat z różnych stron. Czekam na kolejne publikacje Autora!!

• Polityka
  • 1.2.1. Inne książki. Reportaże ebook