A tam, cicho być! Biografia Bohdana Smolenia

Okładka książki A tam, cicho być! Biografia Bohdana Smolenia Katarzyna Olkowicz
Okładka książki A tam, cicho być! Biografia Bohdana Smolenia
Katarzyna Olkowicz Wydawnictwo: Rebis Seria: Biografie i powieści biograficzne biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie i powieści biograficzne
Rebis
2022-04-26
2022-04-26

Okładka książki Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy Piotr Baran, Katarzyna Olkowicz
Serca bicie. B... Piotr Baran, Katarz...

Ciekawa postać, ciekawa lektura.

Ciekawa postać, ciekawa lektura.

Czasem wolę, żeby legenda pozostała dla mnie legendą. W tym wypadku nie widzę już zabawnego i utalentowanego kabareciarza, ale alkoholika niszczącego swoich bliskich. Pełnego żalu do siebie, rodziny świata, nieszczęśliwego i destrukcyjnego. Jedno trzeba mu przyznać, umiał wykorzystać i ludzi i układy.
Książka ciekawa, postać tragiczna.

Książka ciekawa, postać tragiczna.

Wzorcowo publikacja. Super wywiady z członkami rodziny i bliskimi znajomymi. Dużo trudnych i skomplikowanych relacji i konfliktów. Sam główny bohater oczywiście jest tragiczny, tak jak i od pewnego etapu tragiczne było jego życie i decyzje jakie podejmował, przez co ta historia jest właściwie samograjem.

Tytułowy tekst wciaż funkcjonuje w naszym języku, ale postać ktora go wygłosiła powoli zaczyna zacierać sie w naszej pamięci.
Kabareciarz, aktor człowiek o bardzo skomplikowanej naturze, ale powszechnie znany, ceniony i lubiany w minionej epoce. Postać o niełatwym charakterze i zawiłym życiorysie wbiła się w rzeczywistość kabaretową w okresie, gdzie pozostało tylko obśmiać sytuację społeczno-polityczną.
Bardzo ciekawa biografia, rzucająca całkiem inne światło na człowieka, który wydawał się być zabawny w każdej chwili. Niestety życie nie oszczędziło mu dramatów i gorzkich chwil. Podczas czytania możemy natknąć się na wiele wspominkowych tekstów z kabaretów, które na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego stulecia umilały przaśną polską rzeczywistość. Świetna podroż w czasie do Pelagii i zaplecza sklepu.

9 czerwca, w dniu urodzin Bohdana Smolenia, zaczęłam czytać tę książkę. Pomyślałam wówczas: o, zodiakalne Bliźnięta, a te mają dwie twarze. Faktycznie mają.
Uwielbiałam Smolenia w TEY, potem rozmienił się na drobne. Szkoda.

Uwielbiałam Smolenia w TEY, potem rozmienił się na drobne. Szkoda.

Dobra, ale z każdą stroną coraz bardziej nie lubiłam Smolenia. Myślałam, że był nieszkodliwym facetem z poczuciem humoru. Okazał się antypatycznym skurczybykiem.

Książka nie jest łatwa do czytania, przeniknięta jest smutkiem, alkoholem i trudami wszelkiego rodzaju wielkiego komika. Życie pisze nieprzewidywalne scenariusze. Czytałam ją na raty.

Pierwszy raz czytałam biografię. Powiem szczerze, że nie była to łatwa pozycja. Wiele razy myślałam, że nie dotrwam do końca.
Książka jest napisana już po śmierci głównego bohatera -Bohdana Smolenia, więc nie miał on możliwości wyjaśnienia zarzutów, które niektóre osoby na jego temat przedstawiły.
Każdy z nas jest inny, każdy z nas jest odrębną jednostką, która postępuje tak a nie inaczej, czy dobrze , czy źle to nie jest nasze zadanie aby to oceniać. Powiedziałabym nawet że nie mamy takiego prawa.
Nigdy nie wiem jakbyśmy się zachowali w daje sytuacji. Możemy sobie wyobrażać jak , ale pewnie gdybyśmy się znaleźli w danej sytuacji postąpilibyśmy inaczej.
Książka skłania do refleksji, zatrzymania się i zastanowiania.

Każdy z nas jest inny, każdy z nas jest odrębną jednostką, która postępuje...

Z tej książki wyłania się raczej smutny obraz Smolenia. Człowieka nieszczęśliwego, którego sceniczny wizerunek wesołka w ogóle nie szedł w parze z jego prawdziwą naturą.

Uwielbiam biografię. Tą przeczytałam z zapartym tchem. Bohdan Smoleń to moje dzieciństwo.
Książka to wspomnienie o Panu Bohdanie, anegdoty, wspominki. Głos zabiera syn Maciej.
Książka bardzo ciekawa, momentami smutna. Pan Bohdan dużo w życiu przeżył.
Zachęcam do zagłębienia się w lekturę. Tę książkę każdy musi przeczytać i przeżyć po swojemu.

Książka bardzo ciekawa, momentami smutna. Pan Bohdan dużo w życiu przeżył.

• Biografie
  • Biografia