Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych

Okładka książki Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych Katarzyna Olkowicz
Okładka książki Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych
Katarzyna Olkowicz Wydawnictwo: Rebis reportaż
reportaż
Rebis
2021-09-14
2021-09-14

Okładka książki Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy Piotr Baran, Katarzyna Olkowicz
Serca bicie. B... Piotr Baran, Katarz...

Świetny reportaż. Bardzo mi się spodobało, że autorka ograniczyła się do przytoczenia faktów i oddała głos przewodnikom psów. Ocena należy do czytelników.
Jeżeli ktoś z czytających moją opinię zna inne książki z tej tematyki proszę o podpowiedź. Chętnie zgłębiłabym temat, ponieważ zaciekawiły mnie pewne informacje podane przez autorkę, ale nie rozwinięte szerzej, np. jak w US Army rozwiązali problem skrętu żołądka u dużych psów i dlaczego u nas nie wykorzystali tego rozwiązania (być może już stosują, bo książka wydana w 2021 roku).

Pora na kolejną książkową recenzję z cyklu #biblioteczkapsiarza

"Nietypowy mundurowy" autorstwa Katarzyny Olkowicz @dom_wydawniczy_rebis ktoś czytał?
Książka wydana jesienią 2021r.

Mam ogromny problem z tym jak ocenić tą książkę.
Napisana jest bardzo dobrze. To zapisy rozmów przewodników psów służbowych (policjanci i inne służby),trenerów, opiekunów, hodowców. Nie każdy traktuje psa jak partnera, jak członka rodziny. Nie każdy szkoli pozytywnie, nagradza, bawi się, spaceruje, kocha, dba o odpoczynek, zabiera do domu.
Niestety przewijające się podejście do zwierząt jak do rzeczy i często smutny los kiedy poprzestają być użyteczne łamie serce. Te słowa padły na końcu i wywołały we mnie oburzenie. No bo jak to psu ma starczyć kojec, żarcie i trening. A gdzie czas z człowiekiem, budowanie relacji??! Pies nie jest maszynką.
Nie wolno nam traktować żywej istoty jak narzędzia pracy, które odstawiamy w kont.
Daleko szukać nie trzeba, bodajże 3 lata temu 6 psów zginęło w męczarniach po awarii ciepłowniczej. Gdyby mieszkały w domach przeciwników a nie w kojcach w miejscu pracy, to żyłyby.

Dalej mamy szkolenie metoda NEPOPO, awersją, OE, dławikiem, bólem i dyskomfortem, które delikatnie mówiąc nie są etyczne...
I tak, wiem NEPOPO miało nieco inne założenia a używa się tego, jak się używa...
Czy serio nie da się inaczej?
Steve Mann, którego książki polecałam niedawno uważa, że można 😉

Zastanawiające jest dla mnie też, że wiele z tych psów czynnie pracujących ma ogromne problemy behawioralne, jak agresja, niekontrolowane zachowania, chodzenie w mieszkaniu za opiekunem nawet do łazienki, nieumiejętność odpoczywania. Tutaj należałoby się zastanowić jak można poprawić los tych psów, które oddają swoje zdrowie i życie, wbrew sobie. Przecież pies nie wybrał sobie takiego losu ani pracy sam.

Psy zrobią dla człowieka wszytko.
Pytanie, co człowiek jest w stanie zrobić dla nich?

Zostawiam Cię z tym pytaniem i zapraszam do dyskusji.

Pora na kolejną książkową recenzję z cyklu #biblioteczkapsiarza

Książka wydana jesienią 2021r.

Mam ogromny problem z tym jak ocenić tą książkę.

„Cisi bohaterowie. Szukają zaginionych, tropią przestępców, uniemożliwiają przemyt, znajdują narkotyki i broń. Pilnują porządku, bronią opiekunów. Robią to za przysłowiową miskę zupy, choć w tym wypadku trafniej będzie powiedzieć: za możliwość pobawienia się piłeczką i dobre słowo przewodnika. Pracują, chociaż nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Są. Warto je zauważyć.”

Niesamowicie interesująca pozycja, opowiadająca o psach pracujących w polskich służbach: policji, więziennictwie, straży granicznej, straży pożarnej, administracji skarbowej, wojsku i GOPR-ze. Z rozmów z hodowcami, trenerami i przewodnikami można wyciągnąć sporo merytorycznej wiedzy o tym, jakie psy są wybierane do danych służb, jak się je szkoli i jak wygląda ich późniejsza praca. Nie brakuje też anegdotek i historii konkretnych psów, czasem zabawnych, czasem niesamowitych, a czasem głęboko wzruszających. Zdarzyło mi się mieć łzy w oczach podczas lektury. „Pyta Pani, co jest trudnego w pracy z psami. Właśnie ich odchodzenie, do tego nie można się przyzwyczaić”. Miłym dopełnieniem opowiadanych historii są zdjęcia, zarówno psiaków, jak i ich opiekunów.

Cieszy fakt, że obecnie zwierzęta szkolone są metodami pozytywnymi, a do pracy z nimi zgłaszają się pasjonaci, a nie osoby z przypadku. Widać w ich wypowiedziach miłość i fascynację, psy nie są jedynie narzędziem pracy, są równorzędnymi partnerami i często członkami rodziny.

Pod koniec 2021 roku wprowadzono przepisy o emeryturze dla zwierząt, natomiast w momencie wydania książki, psy niezdolne do dalszej służby, „zdejmowano” ze stanu jednostki, która przestawała interesować się ich dalszym losem (chlubny wyjątek stanowiła Służba Celno-Skarbowa). Większość psów trafiała do opiekunów, ale nie każdy był w stanie pozwolić sobie na utrzymanie dużych, często schorowanych, a niekiedy agresywnych zwierząt. Te były sprzedawane przypadkowym osobom i kończyły np. jako psy stróżujące. Słabe podziękowanie za lata służby.

Fascynujący był rozdział o psach sił specjanych – elicie elit. Kojarzycie te filmiki z owczarkami belgijskimi malinois? To tylko wierzchołek góry lodowej, jeżeli chodzi o umiejętności psów bojowych.

„Nietypowy mundurowy” to świetny reportaż, szkoda, że tak mało się o nim mówi.

Zapraszam na IG @zaczytana_farmaceutka

Bonnie i Clyde: psy do zadań specjalnych
Warto poznać historie tych zwierząt, o których działalności mało wiemy. Ich służba jest przecież równie ważna, im też przychodzi działać często w ekstremalnych warunkach. O tym m.in. opowiada Katarzyna Olkowicz w znakomitej publikacji,, Nietypowy mundurowy''.

Rola psów w służbach mundurowych jest nie do przecenienia: szukają zaginionych, uniemożliwiają przemyt narkotyków, podążają śladami przestępców. Przedstawiciele poszczególnych formacji szczegółowo relacjonują, jak wygląda szkolenie takiego funkcjonariusza. Tak, zwierzę też nim jest i pełni służbę wraz ze swoim opiekunem. Procedura szkoleniowa jest zaawansowana, trwa 6- 8 miesięcy, albo i dłużej. Nie każdy pies przechodzi pozytywnie kurs, zdarza się, że zostaje wyeliminowany już podczas testów wstępnych.
Autorka zadbała o odpowiednią dramaturgię, przywołując historie mrożące krew w żyłach. Wstrząsa opowieść o matce, która udusiła własne dziecko, a ciało ukryła. Dociekliwy Maniek nie dał się zwieść kłamstwom dzieciobójczyni, iż noworodek został uprowadzony...

Niektóre z tych zwierząt uczestniczyły w poszukiwaniach osób zaginionych: Ewy Tylman czy Iwony Wieczorek. Sprytne psisko zdemaskuje nawet oszustwa celebryty jasnowidza.

Ale psy pełnią służbę również w innych formacjach, są aktywnymi i zaangażowany funkcjonariuszami Służby Więziennej, Straży Granicznej, Straży Pożarnej. O tym jak wygląda ich praca w znanych formacjach, już wiemy, ale czy zdajemy sobie sprawę, czym te zwierzaki zajmują się w administracji skarbowej? To też ciekawie opisany wątek, jak działają psy dualne? W tym sektorze ich naczelnym zadaniem jest odnalezienie narkotyków plus pieniędzy. Albo tytoniu, wszak kreatywność ludzka, w ukrywaniu rzeczy zakazanych, nie zna granic.

Każdy z rozdziałów omawia rozmaite obowiązki tych, rzeczywiście nietypowych mundurowych. Rozmówcy Katarzyny Olkowicz ubolewają nad brakiem zainteresowania losami psów przechodzących na zasłużoną emeryturę. Smutne. Rozważania są fascynujące, z ich kart możemy się sporo dowiedzieć.

Bonnie i Clyde: psy do zadań specjalnych

Rola psów w służbach mundurowych jest nie do przecenienia: szukają...

Fascynująca książka opisująca sposoby szkolenia psów pracujących oraz zadania, jakie są im powierzane. Autorka rozmawia z ludźmi z wszelkich służb szkolących psy, na przykład policjantami, wojskowymi, pracownikami służby celnej czy więziennej. Przybliżają oni poszczególne etapy życia tych psów: od wyboru właściwego szczeniaka z hodowli, przez jego trening po emeryturę. Poruszony został również temat, o którym nie miałam pojęcia, a mianowicie iż psom tym po zakończeniu służby według prawa polskiego nie przysługuje emerytura, co oznacza, że państwo nie płaci już za ich wyżywienie i opiekę weterynaryjną. Oznacza to, że psy te są zdane na ludzi, którzy będą chcieli zająć się nimi na własny koszt. Jest to bardzo przykre i mam nadzieję, że te przepisy zmienią się w niedługim czasie.

Książka „Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych” to kolejna pozycja z mojej listy "do przeczytani".
W tej książce poznacie historię psów pracujących jak i ich opiekunów. Jak się okazuje nie każdy nadaje się do pracy z psem jak i nie każdy pies nadaje się do takiej pracy bowiem każdy ma swój charakter i temperament. Dlaczego to właśnie psy w niektórych zadaniach sprawdzają się o wiele lepiej niż ludzie? A no chociażby dlatego, że mają o wiele bardziej wyczulony węch niż my. Dla nich to nie jest praca tylko zadanie do wykonania, za które dostaną nagrodę.

W książce tej znajdziecie wiele ciekawostek na temat psiej pracy w takich jednostkach jak: policja, służba więzienna, straż graniczna, administracja skarbowa wojsko czy GOPR. Dowiecie się także czym jest Zakątek dla zwierząt niczyich i kto może tam trafić.

Uważam, że dobrym pomysłem było wprowadzenie emerytury dla psów, które kończą swoją służbę. Pies po zakończeniu służby nie jest już danej jednostce potrzebny. Trochę to przykre, że wtedy taki pies jest traktowany jak niepotrzebny mebel. Fajnie, że służyłeś, ale już cię nie potrzebujemy, a taki pies nie jest już najmłodszy, a często już po prostu chory. Dzięki tym środkom taki pies będzie mógł zostać ze swoim opiekunem, a człowiek nie będzie musiał się zastanawiać czy stać go na jego utrzymanie.

Psiaki na 10-tkę, książka bardzo dobra.

Psiaki na 10-tkę, książka bardzo dobra.

Zwierzęta kocham od zawsze. Sama mam aktualnie dwa koty i dwa psy, które uwielbiam ponad wszystko. Jednak, gdy czytam książki, bądź oglądam filmy, gdzie zwierzęta są w roli głównej zawsze się wzruszam. Dlatego też trochę ociągałam się z siegnięciem po "Nietypowego mundurowego".

To książka, która opowiada o wielu psach, które spędziły swoje życie pracując w służbach mundurowych. Szukały zaginionych osób, wspomagały uniemożliwiając przemyt, a także odnajdywały broń i narkotyki. To zbiór opowieści o futrzanych czworonogach, które poświęciły swoje życie dla wyższego celu.

"Nietypowy mundurowy" to gratka dla fanów opowieści o zwierzakach oraz tych zafascynowanych pracą w mundurze. Mamy tu Policję, Straż Pożarną, Straż Graniczną i wiele, wiele więcej.
Psy towarzyszą ludziom od setek lat, możnaby nawet rzec, że "od zawsze". Są przyjaciółmi, wiernymi stróżami i powiernikami tajemnic. Te czworonożne stworzenia o wielkich sercach i mądrych umysłach zdobywają wielkie uznanie w wielu dziedzinach. A fakt, że są w stanie służyć innym jeszcze bardziej wzmaga miłość do nich. "Nietypowy mundurowy" zdecydowanie warty jest przeczytania.

Ciekawy reportaż i jednocześnie bardzo smutna książka, bo nietypowy mundurowy to wcale nie jest żaden funkcjonariusz, ale po prostu żywa broń czy narzędzie do wyszukiwania broni, ludzi, narkotyków -bez praw i uposażenia.

Autorka wysłuchuje wielu ludzi , przede wszystkim przewodników psów służbowych, bojowych czy pracujących -wielu z nich oczywiscie związuje się emocjonalnie ze swoim psem -ale strasznie to jest widoczne, że te psy nie są w żaden sposób zabezpieczone, nawet przed przepracowaniem. Jeśli mają farta i trafią na przewodnika który chce i może je wspierać -to super, a jeśli nie maja farta - to rożnie kończą.

Czyli z jednej strony są psy, przeszkolone do specjalnych zadań, świetne w tym co robią-dopóki da się je wykorzystywać, ale jednocześnie pracujące ponad miarę , i z marna starością, oczywiscie są od tego wyjątki. Ale wyjątki nie polegają na tym, ze te psy pracują mniej -ale że maja człowieka, który rzeczywiscie coś dla nich robi, ponadto co musi - w tym zabiera pod swoja opiekę, kiedy nie mogą pracować.

Najbardziej zdziwiło mnie to, ze te psy zazwyczaj nie przepadają za towarzystwem innych psów - na wybieg są wypuszczane oddzielnie, na spacery czy do akcji też raczej chodzą oddzielnie. Pomimo, ze przecież całe życie spędzają, w pewnym sensie, w towarzystwie innych psów -np. w trakcie treningów - to są często nastawione agresywnie czy niechętnie do psów.

10 gwiazdek za ciekawy temat i jego pokazanie.

10 gwiazdek za ciekawy temat i jego pokazanie.

• Psy
  • Egzemplarz recenzencki