Bitwy morskie niszczycieli Polskiej Marynarki Wojennej 1939-1945

Okładka książki Bitwy morskie niszczycieli Polskiej Marynarki Wojennej 1939-1945 Tadeusz Kasperski
Okładka książki Bitwy morskie niszczycieli Polskiej Marynarki Wojennej 1939-1945
Tadeusz Kasperski Wydawnictwo: Napoleon V historia
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2022-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-01
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381787963
Tagi:
wojskowość powszechna
Średnia ocen

5,0 5,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1160
938

Na półkach: , , ,

„Kompilacja znanych książek”
„Bitwy morskie niszczycieli Polskiej Marynarki Wojennej” to kompilacja znanych faktów. Przyjrzyjmy się na początek bibliografii. Ze źródeł archiwalnych mamy tylko Akta okrętu ORP „Krakowiak” i spis osobowy ORP „Kujawiak”. Bardzo mało jak na tak przekrojową publikacje. Szczególnie, że dokumenty na temat niszczycieli są dostępne. W opracowaniach i źródłach drukowanych jest więcej. Widać na czym opierał się autor. Są to książki i artykuły, które ukazały się na naszym rynku. Autor zrobił z nich kompilację. O ile nowsze publikacje mogą coś wnosić do opisywanych historii, o tyle starsze pozycje Pertka, Lipińskiego czy Kosiarza zawierają błędy.
Na szczęście autor porównuje je w tekście z innymi i koryguje większe przekłamania.
Niestety nadal jest to tylko odtwórcze powielanie znanych faktów.
Język autora jest przystępny i całość czyta się nieźle. W tekście mamy duże fragmenty wspomnień, które dodatkowo ubarwiają akcję.
Wydanie jest wzorowe, Napoleon V jest pod tym względem solidny. Format A4 szyty, na kredowym papierze. Oprócz tekstu dobrze wyeksponowane liczne zdjęcia i kilka dobrze opracowanych map.
W trakcie czytania wypałem kilka drobnych błędów i niedociągnięć.
Str. 61 „.. wystartowały dwa myśliwce typu Spittfire z kamerami wmontowanymi w skrzydła.”
Ewidentny błąd. Pomylono fotokarabin w skrzydłach z aparatem używanym w wersji rozpoznawczej tej maszyny. Najczęściej taki aparat lub aparaty były umieszczane z tyłu kadłuba.
Str. 72 „...w kolejnym ataku torpedy lotnicze miały już mieć zainstalowane pewniejsze zapalniki zderzakowe”
Zapalniki torped dzielą się na kontaktowe i niekontaktowe. Zapalniki kontaktowe lub uderzeniowe – takie powinny być zainstalowane.
Str. 101 Autor w tekście głównym przeprowadza polemikę z artykułem, którego czytelnik nie widzi. Tego typu polemiki powinny być prowadzone w przypisach a nie na kartach książki.
Str. 183 Autor umieszcza długi niemiecki meldunek w oryginale jako dowód w tezie. Książka jest pisana w ojczystym języku i meldunek powinien zostać przetłumaczony, a oryginał umieszczony w przypisach. W końcu piszemy dla rodaków i nie ma obowiązku znajomości języka niemieckiego.
Str. 185 Zakończenie nosi tytuł „Bilans działań wojennych polskich niszczycieli”- tymczasem autor przedstawia bilans działań całej Polskiej Marynarki Wojennej.
Podsumowując, publikacja jest ładnie wydaną mieszaniną informacji ze znanych źródeł. Dla osób obeznanych w temacie nie wniesie ona nic nowego. Dla tych co zaczynają swoją przygodę z historią PMW może być dobrym początkiem. Jeśli czytaliście większość bibliografii, a w szczególności nowsze publikacje Mariusza Borowiaka można sobie odpuścić. Szczególnie, że cena nie jest mała. Po bardzo dobrej książce o holenderskich okrętach podwodnych, tym razem autor nie zachwycił.

„Kompilacja znanych książek”
„Bitwy morskie niszczycieli Polskiej Marynarki Wojennej” to kompilacja znanych faktów. Przyjrzyjmy się na początek bibliografii. Ze źródeł archiwalnych mamy tylko Akta okrętu ORP „Krakowiak” i spis osobowy ORP „Kujawiak”. Bardzo mało jak na tak przekrojową publikacje. Szczególnie, że dokumenty na temat niszczycieli są dostępne. W opracowaniach i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • II wojna światowa
    1
  • Marynarka wojenna
    1
  • Przeczytane
    1
  • III Rzesza
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bitwy morskie niszczycieli Polskiej Marynarki Wojennej 1939-1945


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne