Bitwy morskie niszczycieli Polskiej Marynarki Wojennej 1939-1945

Okładka książki Bitwy morskie niszczycieli Polskiej Marynarki Wojennej 1939-1945 Tadeusz Kasperski
Tadeusz Kasperski Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2022-01-01
2022-01-01
wojskowość powszechna

„Kompilacja znanych książek”
„Bitwy morskie niszczycieli Polskiej Marynarki Wojennej” to kompilacja znanych faktów. Przyjrzyjmy się na początek bibliografii. Ze źródeł archiwalnych mamy tylko Akta okrętu ORP „Krakowiak” i spis osobowy ORP „Kujawiak”. Bardzo mało jak na tak przekrojową publikacje. Szczególnie, że dokumenty na temat niszczycieli są dostępne. W opracowaniach i źródłach drukowanych jest więcej. Widać na czym opierał się autor. Są to książki i artykuły, które ukazały się na naszym rynku. Autor zrobił z nich kompilację. O ile nowsze publikacje mogą coś wnosić do opisywanych historii, o tyle starsze pozycje Pertka, Lipińskiego czy Kosiarza zawierają błędy.
Na szczęście autor porównuje je w tekście z innymi i koryguje większe przekłamania.
Niestety nadal jest to tylko odtwórcze powielanie znanych faktów.
Język autora jest przystępny i całość czyta się nieźle. W tekście mamy duże fragmenty wspomnień, które dodatkowo ubarwiają akcję.
Wydanie jest wzorowe, Napoleon V jest pod tym względem solidny. Format A4 szyty, na kredowym papierze. Oprócz tekstu dobrze wyeksponowane liczne zdjęcia i kilka dobrze opracowanych map.
W trakcie czytania wypałem kilka drobnych błędów i niedociągnięć.
Str. 61 „.. wystartowały dwa myśliwce typu Spittfire z kamerami wmontowanymi w skrzydła.”
Ewidentny błąd. Pomylono fotokarabin w skrzydłach z aparatem używanym w wersji rozpoznawczej tej maszyny. Najczęściej taki aparat lub aparaty były umieszczane z tyłu kadłuba.
Str. 72 „...w kolejnym ataku torpedy lotnicze miały już mieć zainstalowane pewniejsze zapalniki zderzakowe”
Zapalniki torped dzielą się na kontaktowe i niekontaktowe. Zapalniki kontaktowe lub uderzeniowe – takie powinny być zainstalowane.
Str. 101 Autor w tekście głównym przeprowadza polemikę z artykułem, którego czytelnik nie widzi. Tego typu polemiki powinny być prowadzone w przypisach a nie na kartach książki.
Str. 183 Autor umieszcza długi niemiecki meldunek w oryginale jako dowód w tezie. Książka jest pisana w ojczystym języku i meldunek powinien zostać przetłumaczony, a oryginał umieszczony w przypisach. W końcu piszemy dla rodaków i nie ma obowiązku znajomości języka niemieckiego.
Str. 185 Zakończenie nosi tytuł „Bilans działań wojennych polskich niszczycieli”- tymczasem autor przedstawia bilans działań całej Polskiej Marynarki Wojennej.
Podsumowując, publikacja jest ładnie wydaną mieszaniną informacji ze znanych źródeł. Dla osób obeznanych w temacie nie wniesie ona nic nowego. Dla tych co zaczynają swoją przygodę z historią PMW może być dobrym początkiem. Jeśli czytaliście większość bibliografii, a w szczególności nowsze publikacje Mariusza Borowiaka można sobie odpuścić. Szczególnie, że cena nie jest mała. Po bardzo dobrej książce o holenderskich okrętach podwodnych, tym razem autor nie zachwycił.

„Kompilacja znanych książek”

• II wojna światowa
  • Marynarka wojenna
  • III Rzesza

Dodaj cytat z książki Bitwy morskie niszczycieli Polskiej Marynarki Wojennej 1939-1945