Holenderskie i brytyjskie okręty podwodne w wojnie z Japonią 1941-1945

Okładka książki Holenderskie i brytyjskie okręty podwodne w wojnie z Japonią 1941-1945 Tadeusz Kasperski
Tadeusz Kasperski Wydawnictwo: Napoleon V historia
historia
Napoleon V
2021-04-14
2021-04-14
II wojna światowa Pacyfik marynistyka okręty podwodne

8/10

8/10

„Pierwsza... pal !”
Temat operacji okrętów podwodnych, innych niż amerykańskie na Pacyfiku, bardzo rzadko pojawia się na naszym rynku. Książka Tadeusza Kasperskiego zaatakowała nagle i bez zapowiedzi. Jak przyczajony szary wilk. Jest to znakomita lektura dla fanów tematu. Pisana na podstawie dzienników bojowych jednostek w pełni wyczerpuje temat. Pozostają oczywiście utajnione do dziś operacje specjalne, ale nie można mieć wszystkiego.
Zaczynamy od omówienia typów okrętów podwodnych biorących udział w zmaganiach. Konstrukcje i dane techniczne holenderskich jednostek i brytyjskich odpowiedników są opisane bardzo dokładnie. Brakuje tylko rysunków sylwetek do szczęścia. Są za to zdjęcia grafik bander – czarno białe. Ktoś chyba nie do końca przemyślał sprawę.
Po zapoznaniu się z typami OP, przechodzimy do omówienia działań. Autor słusznie podzielił je wedle jednostek, dzięki temu unikamy bałaganu. Śledzimy służbę każdego okrętu do momentu jego złomowania. Na koniec kilka słów o taktyce i porównanie skuteczności działań. Całość zamykają załączniki – biogramy wszystkich OP.
Książka jest dla wielbicieli tematu. Pozostali mogą poczuć się znudzeni, kolejnymi podobnymi przebiegami służby. Dlatego trzeba wiedzieć i być świadomym za co się bierzemy.
Tekstowi wiodącemu towarzyszą liczne zdjęcia. Pięknie wyeksponowane, są na nich nie tylko okręty podwodne ale i jednostki nawodne mające, coś wspólnego ze służbą (np. ćwiczenia, czy eskorta).
Wydanie za które odpowiada Napoleon V jest wzorowe, poza subiektywnym odczuciem, że rysunek na okładce mógłby bardziej nawiązywać do tematu. Twarda oprawa, niestety nie lakierowana i karty dobrego lakierowanego papieru sprawiają, że mamy naprawdę perełkę.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy uwielbiają obraz z perspektywy peryskopu.
Czekam na dalsze wydawnictwa autora.

„Pierwsza... pal !”

• Wojna na Pacyfiku
  • Marynarka wojenna
  • II wojna światowa
  • Cesarstwo Japonii
  • EBOOK/SCAN
  • Scan [całość 600 dpi]

Dodaj cytat z książki Holenderskie i brytyjskie okręty podwodne w wojnie z Japonią 1941-1945