Chmury. Wszystko, co musisz wiedzieć o chmurach i przewidywaniu pogody

Okładka książki Chmury. Wszystko, co musisz wiedzieć o chmurach i przewidywaniu pogody Storm Dunlop
Storm Dunlop Wydawnictwo: Arkady popularnonaukowa
popularnonaukowa
Clouds: all you need to know in one concise manual
Arkady
2022-04-20
2022-04-20
2019-03-21
Paweł Wieczorek

Okładka książki Niebo. Ilustrowany przewodnik Storm Dunlop, Will Tirion
Niebo. Ilustro... Storm Dunlop, Will ...

Czasami po książkach, które przeczołgały mnie emocjonalnie, lubię sięgnąć po coś, co nie tylko odwróci moje myśli, ale przede wszystkim przyniesie ukojenie rozszalałym emocjom i przy okazji nauczy czegoś nowego. I tu właśnie pojawia się wydawnictwo Arkady, i książka "Chmury..."
Lubicie patrzeć w niebo i obserwować chmury? Przy zabawie z dziećmi, dajecie pole do popisu swojej wyobraźni, i próbujecie zgadnąć, co dana chmura przedstawia? A czy wiecie, jak tak naprawdę dana chmura się nazywa i jak powstała? Jeśli nie... to koniecznie sięgnijcie po tę książkę, tutaj znajdziecie odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania.
Chmury towarzyszą nam niemal codziennie, jednak niewielu z nas potrafi je rozróżnić i nazwać. Dzięki tej publikacji nie będziecie mieli już z tym problemu.
Ta książka w bardzo przejrzysty sposób przybliża najrozmaitsze rodzaje chmur, tłumaczy znaczenie i wpływ na środowisko, opisuje znaczenie dla ekosystemów, dowiemy się jak, to wszystko się zaczęło, kto był prekursorem opisywania chmur i poznamy jeszcze wiele ciekawostek.
Nauczymy się jak określić odległość burzy za pomocą sekund (przyznaję, zafascynowało mnie to),a także poznamy praktyczną umiejętność szacunkowego określania kątów na niebie przy pomocy swojej dłoni (sprawdziłam... chyba działa ;) ).

Książkę czyta się doskonale, ogrom zdjęć, grafik i obrazów, a także wiele tabelek ze skondensowaną wiedzą, to wszystko sprawia, że nawet nie zauważycie kiedy skończycie. Sensownie poukładana wiedza poparta wieloma grafikami, szybko zapada w pamięć.
Przejrzysty podział na krótkie rozdziały pozwala usystematyzować zdobytą wiedzę, a w razie wątpliwości, pozwala szybko znaleźć interesujące nas zagadnienie.
Sześć podstawowych rozdziałów to:
* Odkrywanie chmur
* Formowanie się chmur
* Klasyfikacja chmur
* Rozpoznawanie chmur
* Chmury i pogoda
* Obserwacja i fotografowanie chmur
W każdym rozdziale znajdziecie wiele ciekawostek o burzach, opadach, tęczach itp.
Doskonałym uzupełnieniem jest słowniczek trudniejszych pojęć użytych w książce. Dzięki temu całość jest doskonale zrozumiała nawet dla takiego jak ja laika.

Czy można nazwać tę książkę przewodnikiem po chmurach? Myślę, że w pewnym sensie tak. Dzięki niej nauczymy się nie tylko rozróżniać chmury, ale i dowiemy się wielu ciekawych rzeczy. Ja jestem zauroczona tą pozycją.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. To wiedza w pigułce, która może stać się fascynującym zalążkiem cudownej przygody. Każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie.

POLECAM...

Ostrożnie z bujaniem w obłokach 😉

"Chmury" to nie pierwsza książka  Storma Dunlopa (nauczyciela, wykładowcy, prelegenta, autora książek, członka Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Królewskiego Towarzystwa Meteorologicznego w Wielkiej Brytanii),ale to właśnie ona trafiła w moje ręce. Zarówno piękna okładka jak i tytuł nie pozostawiają wątpliwości co do tego, czego ta pozycja dotyczy. Poręczny format daje możliwość zabrania publikacji tam, gdzie będzie nieocenioną pomocą. Książka jest przeznaczona nie tylko dla tych, którzy lubią bujać w obłokach. Mnóstwo pięknych zdjęć przedstawiających różnego rodzaju chmury, zjawiska szczególne, obłoki, zorze polarne i tęcze z pewnością ułatwia rozpoznawanie, z czym aktualnie mamy do czynienia patrząc w niebo. Autor dodatkowo przybliża sposób przewidywania pogody na podstawie obserwacji chmur, a nawet podpowiada jak fotografować to, co widzimy na niebie, by uzyskać zadowalające, a czasem nawet wręcz zapierające dech w piersiach efekty.

Całość jest podzielona na 6 rozdziałów:
- Odkrywanie chmur - trochę historii z "ojcem meteorologii" na czele,
- Formowanie się chmur - o wodzie, powietrzu, ale nie tylko,
- Klasyfikacja chmur - nazewnictwo, podziały itp.,
- Rozpoznawanie chmur - o chmurach, zjawiskach szczególnych, obłokach iryzujących i nocnych obłokach świecących, zorzy polarnej, kolorach (nie tylko w tęczy),
- Chmury i pogoda - trochę prognozowania,
- Obserwacja i fotografowanie chmur - praktyczne wskazówki dla tych, którzy zdecydują się na obserwowanie chmur oraz ich dokumentowanie.
Dopełnieniem, a zarazem cennym elementem książki są: słowniczek, źródła oraz skorowidz.

Cechą charakterystyczną "Chmur" Wydawnictwa ARKADY, są niezliczone, przepiękne fotografie. Tym, co szczególnie zapadło mi w pamięć jest praktyczna umiejętność szacunkowego określania kątów na niebie przy pomocy swojej dłoni (ilustracja nie pozostawia wątpliwości co do tej metody - komentarz słowny jest w tej sytuacji zwyczajnie zbędny, a ja takie proste, klarowne przekazy szczególnie doceniam). Objętość książki jest nieduża (136 stron). Muszę przyznać, że w trakcie lektury momentami czułam niedosyt, ponieważ nie przy wszystkich omawianych gatunkach czy odmianach chmur znajdują się fotografie, które w przypadku faktycznej chęci rozpoznawania omawianych zagadnień są po prostu niezbędne. To z kolei powodowało u mnie pewnego rodzaju zagubienie. Pomimo tego uważam tę pozycję za bardzo wartościową.

Książkę polecam szczególnie osobom interesującym się zjawiskami meteorologicznymi, entuzjastom tego, co nas otacza, ale także ludziom, którym bliska jest fotografia. Nie jest ona może wystarczająca do profesjonalnego rozpoznawania wszystkich gatunków i odmian chmur, ale z pewnością może być tą, która zainteresowanie chmurami rozbudzi lub przynajmniej sprawi, że będziemy częściej i z większą uwagą spoglądali w niebo.

Ostrożnie z bujaniem w obłokach 😉

Są tak nam znajome, że praktycznie nie zwracamy już na nie uwagi. Mają czasem po kilka warstw, chociaż mogą występować też w płatach czy ławicach. Jest mnóstwo ich odmian i gatunków… Chmury. O nich właśnie tu mowa.
Oczywiście, że są przewodniki dla grzybiarzy czy miłośników ptaków. Jednak książka o… chmurach? Czemu nie! Storm Dunlop w swoje książce udowadnia, że obserwacja i rozpoznawanie tego zjawiska może być fascynującym zajęciem. I przy okazji tłumaczy, co malarstwo miało wspólnego z początkami meteorologii…

Pierwsza rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę, to sama szata graficzna książki. Została ona wydana w twardej oprawie na kredowym papierze, co sprawia, że z pewnością ładnie będzie się prezentować na półce. Dodatkowo wzbogacona została wieloma zdjęciami chmur w dobrej jakości, przez co można ją z ciekawością przeglądać oraz porównywać z tym, co jest obecnie widoczne na niebie.
W przewodniku mamy przejrzysty podział na rozdziały, a także szczegółowe informacje na temat danych zjawisk. Wszystko opisane jest ciekawie, chociaż przyznam, że niektóre zagadnienia były dla mnie dość skomplikowane. Moim zdaniem jest to pozycja dla osób, które już są trochę obeznane z tematyką i chcą poszerzać swoją wiedzę. Na pewno trzeba mieć dla tej książki czas, gdyż wymaga ona skupienia się na poszczególnych kwestiach.
Rozdziały są krótkie, a dane zagadnienia zawierają się na maksymalnie czterech stronach. Autor odpowiada też na wiele pytań, m.in. takie, jak rozpoznać chmurę czy jak sprawdzić odległość burzy od naszego miejsca zamieszkania. Oprócz podstawowych informacji mamy więc też dużo ciekawostek, które mogą nam się przydać w codziennym życiu.
Plusem książki jest także dokładna bibliografia ze źródłami, dzięki którym można poszerzać swoją wiedzę. Bardzo podoba się mi też skorowidz, gdyż ułatwia on lekturę o rzeczach, które konkretnie mnie zaciekawiły. Są to bardzo pomocne elementy, które sprawiają, że przewodnik po prostu nabiera wiarygodności.
„Chmury” to książka dla osób zainteresowanych zjawiskami pogodowymi, ale także dla tych, którzy po prostu chcą dowiedzieć się czegoś nowego. W mojej opinii każdy może po nią sięgnąć, a kto wie… Może poznawanie rodzajów chmur stanie się świetną zabawą dla całej rodziny? Warto się o tym przekonać samemu  Polecam!

• Nauka
  • Do kupienia
  • Popularnonaukowa
  • Krajoznawcze / reportaże
  • Czerwiec 2022
  • 2022 r.

Dodaj cytat z książki Chmury. Wszystko, co musisz wiedzieć o chmurach i przewidywaniu pogody