Sensy i bezsensy edukacji wczesnoszkolnej

Wydawnictwo: WSiP
83-02-09313-0
Paideia

Autorki opisują jak jest i jak powinno być w polskiej edukacji elementarnej. Skupiają się na pięciu obszarach: czytaniu, pisaniu, mówieniu, matematyce oraz integracji treści w klasach początkowych.

optykapoetycka | 2018-06-23

Jestem w trakcie czytania i gorąco polecam książkę; zarówno rodzicom (aby mieli świadomość jak nauczane są swoje dzieci i żeby w czas korygować w swoim zakresie błędy metodyczne) jak i nauczycielom. Przytoczę kilka fragmentów dla mnie cennych, nie będę oddawał swoimi słowami, aby nie utraciły na "trafności" obserwacji. Odnośnie nauki czytania bardzo spodobała mi się propozycja budzenia w dziecku "sensu czytania" i zainteresowania, bo przecież uczniowie "systematycznie i z mozołem borykają się z bezsensownymi rymowankami z elementarza": "Lej, myj, kraj,/maj to raj,/ ojej, lej,/baj,baj,baj, Uć ać ić,/ cienka nić/ yć, oć, eć, silna sieć, czy też: 'bi, be, bo,ba,/baba, doba,/ boli bada, biada, biada. Można się zastanowić, jaki obraz czytania jako sposobu doświadczania rzeczywistości powstaje w umyśle dziecka poznającego przez długie miesiące tego rodzaju teksty...Biada, biada!"
"Książki zaczynają mu się kojarzyć z treściami banalnymi, nudnymi, by nie powiedzieć głupimi (...)Z punktu...

karolaai | 2015-01-16

Do książki "Sensy i bezsensy edukacji wczesnoszkolnej" Doroty Klus - Stańskiej i Marzeny Nowickiej sięgałam kilkakrotnie, ponieważ uważam, iż obie panie ujęły w niej wiele istotnych problemów i błędów, które popełniane są przez nauczycieli oraz, ogólnie rzecz ujmując, przez oświatę w obszarze edukacji wczesnoszkolnej. Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, zawiera wiele przykładów dla potwierdzenia tez wysuniętych przez autorki. Sprawia, że każdy zatrzyma się na chwilę i zastanowi nad prawidłowością i skutecznością prowadzonych działań pedagogicznych. Komu warto polecić tę książkę? Przede wszystkim studentom i młodym nauczycielom, wiadomo, że osoby z większym stażem z trudnością zmieniają swoje przyzwyczajenia, ale w osobach dopiero wchodzących w oświatę od strony nauczycielskiej z pewnością pozycja ta wzbudzi niemałe zamieszanie.

Edyta | 2015-03-13
Przeczytana: 2008 rok

Pozycja dziś pewnie nie jest pożądaną książka wśród polityków;) Taki żarcik na początek.
Książkę oceniam wysoko z tego powodu, że każdemu z nas może w przystępny i ciekawy sposób pokazać, jak bardzo szkoła doprowadziła do zniszczenia naszej wyobraźni. Moje pokolenie (ludzi 35-40 letnich) jeszcze potrafi poradzić sobie z wieloma wyzwaniami wymagającymi wyobraźni, jednak dzisiejsza młodzież i dzieci mają już w zarodku zabijane jej najmniejsze przebłyski. Konieczność wypełniania testów, odpowiadania krótko i zwięźle na pytania, brak możliwości wyrażenia myśli "innej" niż życzy sobie nauczyciel - i wiele, wiele innych błędów, które kryją się w szkole, niszczy umysły naszych dzieci. Jest w książce kilka ciekawych testów - tak banalnie prostych, że aż bardzo trudnych;) Polecam

Nesta | 2018-05-31
Przeczytana: 03 czerwca 2018