Stwórz swoją przygodę. Tajemnica Ninjów

Okładka książki Stwórz swoją przygodę. Tajemnica Ninjów Jay Leibold
Okładka książki Stwórz swoją przygodę. Tajemnica Ninjów
Jay Leibold Wydawnictwo: Nowa Baśń Cykl: Stwórz swoją przygodę (tom 5) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Stwórz swoją przygodę (tom 5)
Choose Your Own Adventure. Secret of the Ninja
Nowa Baśń
2022-01-01
2022-01-01
9788382030570
Joanna Krystyna Radosz
paragrafówka książka paragrafowa ninja

A gdyby tak przenieść się w czasie i odbyć podróż do dawnej Japonii? To możliwe w paragrafowej grze przygodowej „Tajemnica Ninjów”, będącej kolejną odsłoną serii „Stwórz Swoją Przygodę”.

Kiedy nasza przyjaciółka otrzymuje od anonimowego darczyńcy stary miecz, zaczynają dziać się dziwne i niesamowite rzeczy. By rozwiązać zagadkę, nim będzie za późno i komuś stanie się krzywda, musisz odbyć podróż w czasie.

W grze „Tajemnica Ninjów” odwiedzamy Japonię z dawnych czasów, spotykamy tam niebezpiecznych zabójców Ninja i poznajemy zwyczaje oraz kulturę ówczesnej Japonii.

Gra jest wciągająca, dobrze napisana (bo to też książka) i posiada aż 29 zakończeń, dzięki czemu możemy grać wielokrotnie i za każdym razem rozgrywka będzie inna.

Więc wskakujcie w kimono (nie, nie chodzi o położenie się spać),do pasa przypnijcie miecz, czy co tam macie pod ręką, i wyruszajcie w podróż do czasów, kiedy honor wojownika był najważniejszą rzeczą pod słońcem (chociaż niektórym go brakowało).

Tajemnica Ninjów to książka / gra paragrafowa w której mierzymy się z klątwą rzuconą przed laty przez japońskiego wojownika. Podczas odwiedzin u Nady, starej przyjaciółki z którą zgłębiałeś sztuki walki, jesteś świadkiem dziwnych i niepokojących zjawisk, których początkiem było pojawienie się w dojo tajemniczego miecza. Kto go mógł dostarczyć? Czy istnieje sposób na zniesienie klątwy i przywrócenie spokoju? Tego musicie dowiedzieć się sami.

Tajemnica Ninjów oferuje aż 29 zakończeń do odkrycia. Czy jest tylko jeden pozytywny finał? Zostawię Wam to do sprawdzenia. Jednak jedno jest pewne – walcz, albo zginiesz. Jednakże, cytując Sun Tsu, największym osiągnięciem jest pokonać wroga bez walki. Żeby to osiągnąć, musisz zgłębić historię miecza i jego właściciela.

Chociaż książka oferuje mnogość zakończeń zaskoczył mnie jej rozmiar. Dość mała liczba stron (ok. 140) sprawia, że akcja musi toczyć się bardzo dynamicznie, nie pozostawiając miejsca na opis świata w którym przygoda ma miejsce. Czy to źle? Jako fan wszystkiego co japońskie – oczekiwałem czegoś więcej (choć miło, że wiele elementów kultury feudalnej Japonii zostały wplecione w historię, m.in. seppuku). Czytelnik musi być również przygotowany na wiele zwrotów akcji i nadprzyrodzonych zdarzeń oraz postaci.

Przygotowując się do recenzji postanowiłem sprawdzić wszystkie 29 zakończeń przygody. Czy każde mi się podobało? Nie za bardzo. W kilku przypadkach miałem wrażenie, że na zakończenie nie miał wpływu mój wybór, a szczęście (lub raczej jego brak). Tempo historii i (według mnie) płytkie w niej osadzenie nie pozwoliło mi poczuć się jak bohater tej przygody. Bardziej jako obserwator zdarzeń. Ale czy to źle? Oceńcie sami. Taki zabieg sprzyja temu, by móc szybko wrócić do wcześniejszego paragrafu i zmienić swoją decyzję. Jednak w moim przypadku, wbrew temu co głosi blurb, nie jest to przygoda, której nigdy nie zapomnę.

Książki paragrafowe zawsze bawią. Możliwość podejmowania wyborów w trakcie lektury to coś, co chciałbym kiedyś zobaczyć w pełnoprawnej książce, ale póki co do zabawy mam "Tajemnicę ninjów".

Książka spełnia wszystkie wymogi rozrywki tego typu - zakończeń faktycznie jest bardzo dużo, chociaż problemem jest to, że większość z nich jest potwornie wręcz niekonkluzywnych. Jest kilka oczywistych śmierci, ale znajdzie się sporo finiszów w stylu… "no i tyle, tu schrzaniłeś, więc koniec". Ot tak, bez konkretnego powodu nadchodzi koniec. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że w "Tajemnicy" jest parę właściwych ścieżek, których przejście gwarantuje jako taką satysfakcję.

Autor prezentuje nam rozrywkę na godzinę/dwie (uwzględniając wszystkie ścieżki) i co chyba cieszy najbardziej to wartość edukacyjna książki. Dużo tutaj zwrotów wyciągniętych z japońskiego, a tłumaczenia są sensowne i informatywne. Po lekturze powinniście podłapać parę słówek. Sam klimat "Tajemnicy" przywodzi na myśl ten czas w popkulturze, kiedy zachód zachłysnął się wschodnimi sztukami walki, samurajami i ninjami. Trochę urocze, trochę kiczowate, ale wcale przyjemne.

Największym problemem jest natomiast język i dialogi. Są po prostu drętwe i niezbyt plastyczne. "Tajemnicę" czyta się kiepsko jeśli rozpatrywać ją przez pryzmat wartości literackiej. Momentami sprawia to wszystko wrażenie jakby autor nie mógł się zdecydować czy iść w prozę czy suche opisy wyciągnięte rodem z old-schoolowych gier RPG. Nie podobało mi się również to jak kilka pierwszych stron, tych takich wprowadzających w założenia historii zostało sztucznie rozrzucone po książce. Może miało to przyzwyczaić czytelnika do formy zabawy, ale mnie po prostu denerwowało, że niepotrzebnie skaczę pomiędzy stronami w poszukiwaniu fragmentów ciągłego tekstu.

Jeśli szukacie zabawy na niezbyt długą podróż albo czegoś na niezobowiązującą chwilę relaksu to "Tajemnica ninjów" powinna być całkiem ciekawą pozycją. Nie oczekujcie jednak cudów.

Mieliście kiedyś okazję zapoznać się z książką paragrafową?

Ja jakiś czas temu miałam z nią swój pierwszy raz i wspominam go pozytywnie. Dlatego też z chęcią sięgnęłam po „Tajemnicę Ninjów” i bawiłam się świetnie.

Dla tych, którzy nie wiedzą jest to książka inna niż zwykle. Zamiast jednej historii możecie stworzyć ich dużo więcej! Samemu możecie zdecydować jak postąpią bohaterowie u przez to książka może zakończyć się na aż 29 sposobów.

Mnie osobiście udało się sprawdzić 6 różnych opcji i za każdym razem byłam mile zaskoczona tym w jaką stronę toczyła się akcja.

W tym tomie (bo jest tych książek cała seria) przenosimy się do Japonii i staramy się odkryć kto jest właścicielem pewnego miecza.

Jest zaskakująco, dynamicznie i lekko dziwnie, czyli dokładnie tak jak lubię. Utwierdziłam się też w przekonaniu, że lubię taką formę i rozwiązywanie zagadek na kilka sposobów sprawia mi dużo przyjemności.

Jeżeli lubicie paragrafówki to polecam. A jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać takiego tworu, to tym bardziej sięgnąć, żeby przekonać się, czy to coś dla was!

Mieliście kiedyś okazję zapoznać się z książką paragrafową?

W książce „Stwórz swoją przygodę. Tajemnica Ninjów” udamy się do Japonii gdzie będziemy musieli odkryć tajemnice pewnego miecza samurajskiego, który wydaje się mieć tajemne moce. Sporo się tutaj dzieje. Dokonując różnych wyborów które mogą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia, ale też możemy zginąć więc należy być czujnym. Natrafiliśmy też na ciekawy wybór, gdzie musieliśmy wybrać między uratowaniem życia mojego przyjaciela a dołączeniem do złego klanu złoczyńców.

Jeśli nie znacie tej serii książek to ja je wam polecam. Zawsze fajnie jest gdy to ty zdecydujesz jak ma się skończyć dana historia

"Tajemnica Ninjów" to kolejna ciekawa propozycja z serii książek paragrafowych "Stwórz swoją przygodę". Tym razem przenosimy się do Japonii, gdzie wizyta w dojo naszej przyjaciółki Nady kończy się wyczuciem obecności tajemniczej siły prosto z podarowanego anonimowo samurajskiego miecza. Naszą misją jest rozwikłanie tej zagadki 😊

W tym tomie mamy aż 29 zakończeń do odkrycia w mniej lub bardziej rozbudowany sposób. W zasadzie są dwie główne ścieżki fabularne, z których wybieramy już na początku - możemy albo spróbować rozwikłać zagadkę w teraźniejszości, albo za pomocą transu przenieść się w przeszłość i poznać historię tajemniczego podarunku. Oczywiście, każda drogę możemy przejść w mniej lub bardziej udany sposób, w zależności od naszych decyzji 😊

Szczególnie fani japońskich wojowników i ogólnie kultury japońskiej będą zachwyceni - mamy tu sporo nawiązań do wierzeń ludowych, dużą dawkę wiedzy w pigułce odnośnie samych ninja, a także sporo smaczków związanych z obyczajowością Japonii. Twórcy dołączyli nawet słowniczek, który przejrzycie tlumaczy najważniejsze terminy. Fabularnie jest to przyjemna przygoda, łącząca ze sobą elementy fantasy I akcji, przez którą z przyjemnością się przechodzi, odkrywając kolejne ścieżki fabularne 😊 Podobnie jak w poprzednich tomach lekturze towarzyszą klimatyczne ilustracje, dodatkowo wzbogacające klimat 😊

Jest to doskonała propozycja dla młodzieży oraz dla osób stawiających pierwsze kroki w książkach paragrafowych - chociaż i starzy wyjadacze, jak ja mogą się dobrze bawić i zrelaksować z tą książką 😊 Polecam serdecznie 🥰

W tym tomie mamy aż 29 zakończeń do odkrycia...

Jako fanka Japonii myślałam, że ta część spodoba mi się najbardziej ale nie porwała aż tak jak poprzednia rozgrywająca się w Grecji. Jest sporo japońskich nazw i elementów kultury - to na plus. Nie leży mi jednak główny wątek stąd i przyjemność z gry niższa od oczekiwanej.

• Literatura młodzieżowa
  • RPGi
  • Przeczytane 2023
  • Przeczytane 2024

Dodaj cytat z książki Stwórz swoją przygodę. Tajemnica Ninjów