Nauczycielka z getta

Okładka książki Nauczycielka z getta Aneta Krasińska
Okładka książki Nauczycielka z getta
Aneta Krasińska Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Nauczycielka z getta (tom 1) literatura piękna
Nauczycielka z getta (tom 1)
Jaguar
2022-03-16
2022-03-16
II wojna światowa literatura polska getto

Bardzo oszczędnym językiem opisana tragedia wojny!

Bardzo oszczędnym językiem opisana tragedia wojny!

Piękna i wzruszająca

Piękna i wzruszająca

Codzienne życie w piekle łódzkiego getta ,każdy dzień walką o
przetrwanie ,małe radości to wielkie szczęście.

Codzienne życie w piekle łódzkiego getta ,każdy dzień walką o
przetrwanie ,małe radości to wielkie szczęście.

Polecam - dobrze napisana książka, czyta się z przyjemnością.

Polecam - dobrze napisana książka, czyta się z przyjemnością.

Fabuła książki osadzona jest w Łodzi i zaczyna się wraz z początkiem II wojny światowej. Laura Kozłowska wychodzi za mąż za Dawida Lewiatana. Jej mąż ma żydowskie pochodzenie, a w tamtejszych czasach urodzić się Żydem, znaczyło: zginąć. Kiedy Dawid wraz z rodziną trafia do getta, Laura dobrowolnie podąża za nim. Tam doświadcza wszelkich okropieństw, jakie niesie wojna. Nędza, głód, zimno; warunki bytowe urągające wszelkim, choćby minimalnym standardom. Mimo to próbuje realizować swoją misję, a jest nią nauczanie dzieci, których ubywa z dnia na dzień.
Ta historia opowiada o sile miłości, trudach życia w czasie wojny i okupacji oraz o pragnieniu powrotu do normalności. Czasem zastanawiałam się czy bohaterowie tak bardzo chcą żyć jak kiedyś, że śmieją się i kochają, kiedy tuż za ścianą ludzie konają z głodu i chorób, czy może są poprostu nieco infantylni i oderwani od rzeczywistości. Do końca powieści nie udało mi się odpowiedzieć na to pytanie. Wskazówka raz po raz wychylała się to w jedną to w drugą stronę. Było tu kilka naprawdę wstrząsających scen wprost z "życia" getta, niemniej czytało się dobrze i szybko, choć jest to jedna z tak wielu książek o podobnej tematyce, jakich ostatnio mnóstwo na rynku wydawniczym.
Ocena: 8/10

Nie powala, ale wciąga. Autorka trochę przeskakuje w fabule, choć nie jest to główny zarzut. O tragicznych czasach historia napisana w sposób poprawny i przyzwoity. Nic więcej.

Historia jakich wiele, nic nowego, nic porywającego. Takich książek są setki na półkach w księgarniach/bibliotekach.
W taki dużej społeczności żydowskiej jaka była w Łodzi, nie dziwi fakt, że były mieszane małżeństwa. Nie dziwi również miłość do oprawcy (to też już było).
Niestety też trochę infantylni i naiwni bohaterowie, przepraszam autorkę, ale czasami miałam wrażenie, że to ludzie, którzy są zdziwieni, iż jest wojna.

Do sięgnięcia po tę pozycję skłoniła mnie tematyka. No cóż mocno się rozczarowałam. Problem prześladowań Żydów - powszechnie znany został tu potraktowany pobieżnie, często nawet infantylnie. Bohaterowie mało wyraziści, żyją jakby byli oderwani od świata zewnętrznego. Po drugi tom już nawet nie sięgam.

Historia pisze scenariusze ludzkiego życia, piękna opowieść o życiu w czasie zagłady. Dlaczego ludzie nie wyciągają wniosków z przeszłości.

Wielowymiarowa miłość, z pełnowymiarowym okrucieństwem wojny w tle.
Poznajemy Laurę, której życie związane jest ze społecznością żydowską poprzez wejście do rodziny Lewiatanów. Po aresztowaniu męża i przeniesieniu go do łódzkiego getta, potęga miłości sprawia, że podąża tam za nim. Większość akcji toczy się więc w " łódzkiej dzielnicy zamkniętej".
Laura w tym "piekle na ziemi" stara się realizować swoją nauczycielską misję, zachęca żydowskie dzieci do nauki i oderwania myśli od okropieństw wojny. Życie Laury to pasmo rozstań, śmierci najbliższych, dramatów swoich i sąsiadów. Później jej walkę o przetrwanie determinuje opieka nad nastoletnimi braćmi męża i wiara w lepsze jutro.
Książka z gatunku "musisz przeczytać" (must read). Zwłaszcza, że łódzkie getto niezbyt często ukazywane jest w literaturze pięknej. Dla mnie to pierwsze z nim i z tą Autorką spotkanie, które wypada bardzo korzystnie.
Polecam lekturę książki.

Wielowymiarowa miłość, z pełnowymiarowym okrucieństwem wojny w tle.
Laura w tym "piekle na...

• Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Nauczycielka z getta