Skandar i złodziej jednorożców

Okładka książki Skandar i złodziej jednorożców A.F. Steadman
Okładka książki Skandar i złodziej jednorożców
A.F. Steadman Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Skandar (tom 1) fantasy, science fiction
Skandar (tom 1)
Skandar and the Unicorn Thief
Poradnia K
2022-04-27
2022-04-27
Wojciech Szypuła
bohater jednorożec złodziej tajemnice porwnie żywioły magia middle grade fantasy fantasy fantasy dziecięca literatura dziecięca fantasy young adult przygoda mitologia szkoła magii szkoła

Jedna z moich ulubionych książek! Dostałam tu wszystko, czego oczekiwałam. Fabuła jest pełna niespodziewanych zwrotów akcji i trzyma w napięciu do samego końca. Świat został wcześniej dokładnie przemyślany i można zrozumieć jego zasady. Bohaterowie nie są oczywiści i trudno ich do kogokolwiek porównać, a relacje między nimi zostały opisane tak autentycznie, że można uwierzyć w dane decyzje.
Można by zarzucić, że książka powtarza już dużo razy wykorzystany schemat i łatwo się domyśleć, kto okaże się tym złym, ale podczas czytania nie robi to różnicy. Wyczuwam też inspirację z Gwiezdnych Wojen.
Polecam bardzo!

Harry Potter w wersji z jednorożcami.
Magia, ten zły, ci dobrzy i odwieczna walka. Bardzo szybko się czyta, wciąga i ma dobrze skonstruowaną fabułę.

Harry Potter w wersji z jednorożcami.

Skandar to jedna z tych serii, które ostatnio okropnie za mną chodzą i jak widać w końcu sie złamałam. I owszem, ma on w sobie coś z klimatu i Pottera i Percy'ego Jacksona, ale jednocześnie jest oryginalny i jedyny w swoim rodzaju.

Bo czy kiedykolwiek czytaliście książkę, w której jednorożce są niebezpieczne, mroczne i mogą mordować ludzi? Spotkaliście się kiedyś z tym, żeby te piękne zwierzęta przerażały ludzi i były traktowane niczym Boogeyman? Bo tutaj właśnie z czymś takim mamy do czynienia (i nie, Skandar nie kradnie jednorożców, jak myślałam :() i jestem zachwycona pomysłem i wykonaniem! Jest to kawał porządnej książki skierowanej dla młodszego czytelnika, ale i trochę takie puszczanie oczka do starszych, które już swoje wiedzą, bo możemy tu odnaleźć radość, jaką odczuwaliśmy z czytania właśnie książek pokroju Percy'ego Jackson. Momentami słodko i pierdząco, momentami robi się strasznie i niebezpiecznie, a plot twisty wywołują uśmiech zadowolenia na twarzy. Szkoda, że tak mało osób o niej mówi!

Kolejna książka, która jest po prostu okay. Historia ciekawa, bohaterowie dobrze napisani, ale coś mi tutaj ewidentnie nie grało. Mozolnie się czytało tą książkę. Nie wciągała i nie angażowała. Szkoda bo liczyłam na coś co mnie zachwyci i trafi do moich ulubieńców. Przeczytam kolejną część, ale bez większego entuzjazmu.

2002

Nie porwała mnie, przeciętna do zapomnienia.

Nie porwała mnie, przeciętna do zapomnienia.

Książkę tę wybrała córka, bohaterem jest 13 letni Skandar. Okazuje się, że jego największe marzenie, a mianowicie zostanie jeźdźcem jednorożca w końcu się spełni. To co podoba się Ali, to to, że jednorożce wcale nie są milusie, to dzikie zwierzęta. W dodatku okazuje się, że każdy z jednorożców ma różne magiczne moce, które mogą zostać wykorzystane w trakcie wyścigu. Tylko jedna moc nie może być wykorzystana i to oczywiście jednorożec Skadara ją posiada. Czy Skadar powstrzyma się przed użyciem mocy? Czy Skadar wygra z mrocznym nieprzyjacielem, który nie gra czysto?
To książka pełna zwrotów akcji, trudno przewidzieć co się wydarzy, przez co trudno się od niej oderwać. Ala już czeka na kolejną część, bo ta historia bardzo ją wciągnęła.

Nie jestem fanką fantastyki. Jednak dzięki takim książkom jak ta, coraz bardziej lubię odwiedzać inne światy i wraz z bohaterami przeżywać niesamowite przygody. Zdradzę Wam, że autorka pierwszą swoją książkę napisała w wieku dwunastu lat. Porzuciła zawód prawniczki na rzecz pisania, ponieważ z prawem nie wiązało się wystarczająco dużo magii. „Skandar i złodziej jednorożców” to jej debiut literacki. Bardzo udany moim zdaniem. Na tyle dobry, że trwają prace nad jego ekranizacją.
A.F. Stedaman wykreowała niezwykły świat. Ląd nie różni się za bardzo od tego nam znanego, lecz za to Wyspa... Tu królują jednorożce i magia żywiołów. Wyspa podzielona jest na 4 sektory: wody, ognia, ziemi, powietrza. W centrum znajduje się Orle Gniazdo z drzewami jako domy. Wokół niego skupione są: arena, cmentarz, więzienie. Wybrzeże Wyspy to obok Lustrzanego Urwiska i Wylęgarni głównie Pustkowia zamieszkiwane przez dzikie jednorożce skazane na wieczne umieranie. Mapa zamieszczona na początku książki pomaga odnaleźć się czytelnikowi w tym fantastycznym świecie. Autorka zadbała o ustrój społeczny, hierarchię. Każdy tu jest potrzebny zarówno jeździec, jak i kowal, strażnik, instruktor. Z uwagą przyglądałam się szkole, jej funkcjonowaniu, poszczególnym klasom, nauczycielom oraz przedmiotom.
Akcja trwa rok. Wyjątkowy rok w życiu Skandara i zapewne niejedyny taki. Jest jednym z 43 Pisklaków. Musi walczyć o to, by nie być nomadą i nie zostać pozbawionym swego jednorożca Fartownego Łobuza w czasie Próby Szkoleniowej. Z miejsca polubiłam tego nieśmiałego chłopca, któremu inni dokuczali w szkole. Jak na dłoni widać zmagania Skandara z własnymi lękami, strachem, skrywaną tajemnicą i buntującym się Łobuzem. To ów sekret może sprawić, że chłopiec zostanie nomadą, a nie jest on zwykłym jeźdźcem.
Wraz z Flo, Betty i Mitchelem Skandar tworzy kwartet czterech żywiołów. Początkowo trudno się dogadać nastolatkom. Między nimi są animozje, przytyki, ostrzeżenia, a nawet groźby. Jednak z czasem różne sytuacje wpływają na ich przemianę. Stają się zgranym kwartetem i wspólnie stawiają czoła m.in. Amber i jej kwartetowi. Autorka pod płaszczem fantastyki przemyca uniwersalne wartości – pomaganie innym w potrzebie, współpracę w grupie, wsparcie, przyjaźń, okazywanie wszystkim szacunku, zachowanie dyskrecji, stawanie w obronie słabszych, budowanie pewności siebie.
Z jednej strony fascynowała mnie wyobraźnia autorki w kreowaniu fabuły, bohaterów, zwrotów akcji. Opowieść o przemianie jednorożców przykuła moją uwagę i dała do myślenia. A z drugiej podziwiałam kreatywność pisarki do tworzenia nazw. Nie sposób, bym wymieniła imiona wszystkich jednorożców. Radość Czerwonej Nocy puszczała ogniste bąki i dokazywała z Fartownym Łobuzem, robiąc innym różne psikusy. Srebrny Miecz wyróżniał się spośród innych swoimi mocami i wyglądem. Burzowa Złodziejka, Zjawa Dnia Wczorajszego, Pustynna Pożoga, Różana Ślicznotka, Śnieżna Pływaczka, Tropicielka Zmierzchu, Blask Starych Gwiazd to tylko niektóre z imion jednorożców, z którymi jeźdźcy muszą zbudować więź.
Zafascynował mnie świat wykreowany przez A.F. Steadman – pełen brutalności, rywalizacji, skrywanych tajemnic i zakazów. Wyzwalał we mnie skrajne emocje od strachu, przez obrzydzenie i fascynację, aż po wesołość. Ciężko mi było odłożyć książkę na później. Podniebne walki jednorożców, ścieranie się żywiołów, wszechobecna magia, emocjonujące wyścigi, pradawne tajemnice, przerażające, krwiożercze jednorożce i niezwykli bohaterowie ich dosiadający, podstępny i tajemniczy wróg – to wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w powieści „Skandar i złodziej jednorożców”. Nie jestem fanką Harrego Pottera ani Percy’ego Jacksona, ale Skandara Smitha już tak. Polecam małym i dużym!

🦄Skandar i Złodziej Jednorożców🦄

Wspaniała magiczna opowieść o więzi ze swoim wierzchowcem. O miłości rodzinnej, o wsparciu najbliższych. Piękna przyjaźń między młodymi jeźdźcami, poświęcenie, przygody. Wzloty i upadki i to dosłowne 🫣
Skandar chłopiec który od dziecka marzył tylko o jednym 🤩chciał być jeźdźcem jak jego mama. Marzył by być przy narodzinach swojego jednorożca♥️
Czy jednorożce są jak postacie z bajek ? Oj nie to jest czysta furia i energia zarazem i tylko jeździec który będzie miał silna więź będzie w stanie zapanować nad dzikością swojego zwierzęcego przyjaciela.
Skandar znalazł się na wyspie gdzie miał wziąć udział w narodzinach jednorożców, czekał na poznanie swoich umiejętności i przydzielenia do odpowiedniego miejsca. Co się wydarzyło? Wszystko potoczyło się zupełnie inaczej od samego początku chłopiec musiał kryć znaki zarówno na Fartownym Łobuzie jak i swoje znaki które pojawiły się na jego ciele.
Dodatkowo napady Tkacza powodują zgrozę wszędzie gdzie się pojawi. Kto będzie w stanie go pokonać , ile jeszcze strażników ma zginąć w kwestii czyjeś wyższej niespełnionej ambicji. Z kim będzie się musiał zmierzyć Skandar ? Czy jego moc będzie w końcu mogła rosnąć i być na równi z innymi ? Chłopiec będzie miał nie tylko wewnętrzną siłę by przeciwstawić się złu ale również będzie miał tyle sił by przywrócić stary porządek. Piękna tajemnicza, mroczna i wciągająca fabuła która Was i Wasze dzieciaki dosłownie wciągnie 🦄 i zmieni podejście do tych "pluszowych" wyobrażeń jednorożców które są waleczne, czasami złośliwe a jeszcze kiedy indziej są jedyną ostoja która dodaje otuchy w ciężkich chwilach.
Polecam Wam ogromnie i dziękujemy @poradnia_k_wydawnictwo za kolejna wspaniała powieść ♥️

🦄Skandar i Złodziej Jednorożców🦄

ubicie Harrego Pottera?

Jeśli tak, ten cykl polecą się dla fanów HP. Znajdziemy tu bohaterów, niezwykle wydarzenia, akcje, tajemnice i podniebne pojedynki. Gotowi?

Skander ma trzynaście lat i to samo jedno marzenie od dziecka – zostać jeźdźcem jednorożców. Za marzeniami należy gonić, nawet jeśli wydają się niemożliwe i przerażające. Czy chłopcu uda się je spełnić?

Niestety szybko okazuje się, że droga do marzeń jest nieprzewidywalna, a często nawet mroczna u niebezpieczna. Mroczny wróg wykrada najpotężniejszego jednorożca. Kto go uratuje? Kto pokona wroga? Do tego tajemnica, przez którą świat może rozpaść się na kawałki.

Książka w sam raz dla fanów uniwersum HP, pełna niezwykłych przygód, magii i pogoni z marzeń. Walka dobra że złem, jednorożcem i podniebne bitwy. Świetnie wykreowany świat. Książka ciekawa i wciągająca. W sama raz szczególnie dla młodszych czytelników i fanów fantasy.

ubicie Harrego Pottera?

Przeważnie staram się sięgać po wszystkie gatunki literackie, by mieć ogólny pogląd na temat trendów i to, w jakiej tematyce zaczytują się inni. Po fantastykę sięgam stosunkowo rzadko, ale akurat debiut A.F. Steadman mnie zaciekawił.

Trzynastoletni główny bohater marzył, by zostać jeźdźcem jednorożca i wyrwać się z domu pogrążonym w smutku. Marzenie było tym większe, że nie każdy może zostać jeźdźcem. Jednorożce to nie bajkowe koniki, lecz przerażające, dzikie stworzenia, które musi ktoś okiełznać. Trzeba najpierw zdać egzamin, później przejść specjalne szkolenie na Wyspie. Skandar znalazł się w Wylęgarni na Wyspie w dość niecodzienny sposób i tylko pewnym siłom i żywiołom było wiadome, w jakim celu chłopak tam się znalazł. Miał bystry umysł i dobre serce, więc stał się idealnym kandydatem do walki ze złodziejem jednorożców zwanym Tkaczem.
Czy chłopak odnajdzie swojego przeznaczonego jednorożca?
Czy poczuje moc i zdoła wygrać nierówną walkę ze złem oraz z mroczną rodzinną tajemnicą?

Podchodziłam do tej historii trochę jak do jeża, ale po kilku stronach, muszę ze skruchą przyznać, że wciągnęły mnie przygody młodego chłopaka i świat pełen magii żywiołów. Mimo iż historia zapowiadała się typowo tj. na odwiecznej walce dobra ze złem, napisana została w sposób bardzo interesujący, momentami dowcipny i co ważne bardzo plastycznie. Akcja była wartka niczym rwąca rzeka. Niejeden autor parający się sensacją mógłby pozazdrościć Steadman dobrego tempa. Ujmująco zostały opisane takie ważne przymioty jak miłość, lojalność, wytrwałość, przyjaźń, więzi międzyludzkie oraz ze światem przyrody. Brawa należą się również za wyobraźnię, stworzenie takiej historii to nie lada sztuka.

To był debiut Autorki i ze zniecierpliwieniem będę wyczekiwała kolejnych tomów. Jest to historia napisana niesamowicie lekko i była cudowną odmianą po obyczajówkach i odpoczynkiem od thrillerów, choć momentami sama nie była pozbawiona mroku, sekretów i smutku. Jak twierdził słynny niemiecki filozof Friedrich Schiller: „Fantazja to wieczna wiosna”. Dzięki tej książce nie tylko polubiłam się z fantastyką i zdecydowałam się częściej sięgać po ten właśnie gatunek, ale również poczułam wiosnę w sercu i w duszy. Polecam nawet czytelnikom, którzy raczej stronią od fantastyki i młodzieżówek.

Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję PORADNI K.

• A.F. Steadman
  • Serie
  • Książki
  • Chcę przeczytać- posiadam

Dodaj cytat z książki Skandar i złodziej jednorożców