Polio. Historia pokonania choroby Heinego-Medina

Data 1. wydania:
2006-09-01
Andrzej Hennel
Prószyński i S-ka
Andrzej Hennel Nagroda Pulitzera polio choroba Heinego-Medina medycyna szczepienia XX wiek
Polio: An American Story
popularnonaukowa
Andrzej Hennel

Książka Oshinsky’ego jest dla mnie dużym rozczarowaniem. Temat fascynujący, pochlebne recenzje i nagroda Pulitzera, a tu okazuje się, że ziewając, pomijam co poniektóre strony. Autor z jednej strony jest ekstremalnie drobiazgowy, przywołując kwoty zbierane przez March of Dimes niemal w każdym kwartale, a z drugiej strony w książce o polio pomija odkrywców choroby Heinego i...

Chciałam przeczytać tę książkę co najmniej od 2017 roku, żeby zgłębić swoją wiedzę o tej chorobie. I rzeczywiście, wiele się z niej dowiedziałam, jednak część książki była przeładowana informacjami, które jak dla mnie były zbędne.

Nie pokazano bowiem samej choroby i jej walki, ale też min. w jaki sposób Narodowa Fundacja Paraliżu Dziecięcego pozyskiwała środki na badania...

Bardzo dobrze napisana książka, rzucająca światło na przyczyny wprowadzenia szczepień obowiązkowych. W dobie ruchów antyszczepionkowych pozycja prawie obowiązkowa. W obrazowy sposób ukazująca lęk ludzi przed nieprzewidywalnym wirusem niszczącym ludzkie zdrowie, a czasem życie.

Na duży plus należy zaliczyć przypisy, których jest naprawdę sporo i uwiarygadnia całą historię.

Jest to raczej historia polio w USA niz historia polio w ogole.

Zabawne przypisy - tlumacz nie przepada za autorem :)

Oczekiwałam jednak innego podejścia do tematu.. już nie mówiąc o braku jakiejkolwiek informacji o odkrywcach choroby - Heinego i Mediny

Na półkach: , , , , ,

W czasach, gdy ruchy antyszczepionkowe powodują, że dookoła globu dochodzi do epidemii chorób, które już od dawna były uważano za wytępione, warto cofnąć się w czasie i zobaczyć jak wiele pracy i poświęcenia potrzebne było do opracowania szczepionki przeciwko chorobie Heinego-Medina, popularnie zwanej polio.

Jest to nie tylko historia samej walki z chorobą. Autor pokusił...

2039

Jedna z najpiękniejszych Historii (dotyczących Historii Medycyny), gdyby w ostatnich klasach Szkół Podstawowych, polecano takie lektory. Więcej osób kierowało by się na Medycynę, lub zaczęło bardziej interesować Zdrowiem i Nauką.

Polecam również obejrzenie filmów dokumentalnych na temat walki o szczepionkę przeciwko Polio. Szczególnie dla tych wierzących że szczepionki...

• Historia
  • 2017
  • Pożyczone
  • Biblioteczka
  • Historia nauki, kultury i religii

Dodaj cytat z książki Polio. Historia pokonania choroby Heinego-Medina