Polio. Historia pokonania choroby Heinego-Medina

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Polio: An American Story
popularnonaukowa
Ag2S

Historia wielkiej mobilizacji amerykańskiego społeczeństwa przeciw najbardziej przerażającej chorobie XX wieku. David M. Oshinsky przedstawia niezwykłą historię przerażającej epidemii i intensywnych starań znalezienia lekarstwa na chorobę Heinego-Medina. Wykorzystując niedawno udostępnione dokumenty, autor maluje przed czytelnikiem pełen napięcia obraz dramatycznego wyścigu po szczepionkę:...

David M. Oshinsky przedstawia niezwykłą historię przerażającej epidemii i intensywnych starań znalezienia lekarstwa na chorobę Heinego-Medina. Wykorzystując niedawno udostępnione dokumenty, autor maluje przed czytelnikiem pełen napięcia obraz dramatycznego wyścigu po szczepionkę: szaleńczą rywalizację naukowców i ich nieokiełznanych ambicji.
Epidemia – choć jej skala była znacznie mniejsza, niż można byłoby sądzić, śledząc ówczesne doniesienia mediów – stała się w oczach Amerykanów równie poważnym zagrożeniem jak sowieckie bomby atomowe i wywarła przemożny wpływ na całe społeczeństwo.
Szczepienia przeciw chorobie Heinego-Medina były największym masowym eksperymentem zdrowotnym w historii Stanów Zjednoczonych, a związane z nimi doświadczenia zrewolucjonizowały zasady testowania i dopuszczania do sprzedaży nowych leków na całym świecie.
We współczesnym świecie, który wciąż boryka się z epidemiami, takimi jak AIDS, SARS czy Ebola, książka Dawida Oshinsky’ego przypomina, że ludzkość musi toczyć nieustanną walkę i zawsze musi być przygotowana na wiadomość o możliwej zarazie.

Książka otrzymała w 2006 roku nagrodę Pulitzera.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Artur | 2019-10-16
Przeczytana: 15 października 2019

Bardzo dobrze napisana książka, rzucająca światło na przyczyny wprowadzenia szczepień obowiązkowych. W dobie ruchów antyszczepionkowych pozycja prawie obowiązkowa. W obrazowy sposób ukazująca lęk ludzi przed nieprzewidywalnym wirusem niszczącym ludzkie zdrowie, a czasem życie.

Na duży plus należy zaliczyć przypisy, których jest naprawdę sporo i uwiarygadnia całą historię.

shpinac | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Jest to raczej historia polio w USA niz historia polio w ogole.

Zabawne przypisy - tlumacz nie przepada za autorem :)

Kinia | 2017-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Oczekiwałam jednak innego podejścia do tematu.. już nie mówiąc o braku jakiejkolwiek informacji o odkrywcach choroby - Heinego i Mediny

BookBasset | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

W czasach, gdy ruchy antyszczepionkowe powodują, że dookoła globu dochodzi do epidemii chorób, które już od dawna były uważano za wytępione, warto cofnąć się w czasie i zobaczyć jak wiele pracy i poświęcenia potrzebne było do opracowania szczepionki przeciwko chorobie Heinego-Medina, popularnie zwanej polio.

Jest to nie tylko historia samej walki z chorobą. Autor pokusił się o szerokie spojrzenie na to zagadnienie i wraz z postępem, który umożliwił zwalczanie tej choroby czytelnik poznaje także kulturę USA tamtej epoki. Bardzo duża część książki poświęcona jest budowaniu fundacji, a następnie zbieraniu funduszy na rzecz badań nad szczepionką, co uważam za bardzo słuszne. W naszym kraju panuje mylne przekonanie, że rozwój nauki zależy tylko i wyłącznie od determinacji uczonych, ale "niestety" czasy samotnych geniuszy, którzy za zamkniętymi drzwiami za własne środki dokonują przełomowych odkryć minęły bezpowrotnie. Obecnie wszelkie badania wymagają sztabu ludzi, specjalistycznego...

książek: 2043

Jedna z najpiękniejszych Historii (dotyczących Historii Medycyny), gdyby w ostatnich klasach Szkół Podstawowych, polecano takie lektory. Więcej osób kierowało by się na Medycynę, lub zaczęło bardziej interesować Zdrowiem i Nauką.

Polecam również obejrzenie filmów dokumentalnych na temat walki o szczepionkę przeciwko Polio. Szczególnie dla tych wierzących że szczepionki zabijają a ziemia jest płaska, zaś NASA i astronauci udają że są w kosmosie bo on nie istnieje a wszystkie gwiazdy są namalowane, bo niebo też nie istnieje......