Ostatnia krucjata Ludwik IX Święty w Tunisie

Okładka książki Ostatnia krucjata Ludwik IX Święty w Tunisie Xavier Hélary
Okładka książki Ostatnia krucjata Ludwik IX Święty w Tunisie
Xavier Hélary Wydawnictwo: Astra historia
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Astra
Data wydania:
2022-01-28
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-28
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366625860
Tłumacz:
Justyna Nowakowska
Tagi:
krucjaty
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
140
110

Na półkach:

Książkę czytało się naprawdę dobrze. Bardzo rzetelnie i obiektywnie przedstawione fakty, liczne odwołania do kronik z tamtych czasów i brak nachalnej antychrześcijańskiej propagandy z pewnością zachęcają, żeby książkę przeczytać z uwagą i szacunkiem dla wiedzy autora. Jedyną wadą jest zbyt surowa ocena Ludwika IX, kiedy autor pisze, że poprowadził na śmierć własną rodzinę i krzyżowców, należy pamiętać, że Ludwik IX sam zginął w czasie trwania krucjaty, nie był obłudnikiem, ponieważ choć był surowy dla innych, przede wszystkim był surowy sam dla siebie. Ludwik IX jest chlubą Francji, być może największym chrześcijańskim królem jakiego widziała Europa. Widząc co się dzisiaj dzieje z Francją, można tylko gorzko zapłakać, że Francja już nie otrzymała po jego śmierci władcy, który dorównałby mu w cnotach.

Książkę czytało się naprawdę dobrze. Bardzo rzetelnie i obiektywnie przedstawione fakty, liczne odwołania do kronik z tamtych czasów i brak nachalnej antychrześcijańskiej propagandy z pewnością zachęcają, żeby książkę przeczytać z uwagą i szacunkiem dla wiedzy autora. Jedyną wadą jest zbyt surowa ocena Ludwika IX, kiedy autor pisze, że poprowadził na śmierć własną rodzinę i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
687
251

Na półkach: , , , ,

Zaskakująco dobra książka. Autor jest zawodowym historykiem, specjalistą od historii pełnego średniowiecza, a wśród jego prac znajduje się m.in. praca o armii Ludwika IX Świętego. Być może dlatego omawiana pozycja jest tak konkretna i skupia się na szczegółowym opisaniu tytułowej wyprawy. Praca obfituje w informacje i wnioski oparte na analizie mnóstwa źródeł i opracowań, zresztą bibliografia i liczne, dokładne przypisy zajmują tutaj sporo miejsca. Panorama sceny politycznej Morza Śródziemnego w przededniu wyprawy, czy spadek popularności ruchu krucjatowego we Francji w połowie XIII wieku zwięźle wprowadzają w tytułowy temat, jakim są przygotowania, przebieg i następstwa bezsensownej wyprawy Ludwika na Tunis. Wiele tu interesujących i dość unikatowych informacji, np. o obecności oddziałów weneckich i aragońskich najemników na służbie kalifa/emira Tunisu, czy wyprawach stronników obalonych Staufów na Sycylię, podejmowanych właśnie z Afryki Północnej. Autor zajmuje się też kwestią wyboru miejsca wyprawy, a jego wnioski są przekonujące, choć idzie pod prąd wcześniejszej literaturze (miał to być pomysł Ludwika a nie Karola Andegaweńskiego, który był bardziej zainteresowany Grecją). Bardzo interesujący jest również opis powrotu resztek armii drogą lądową przez Włochy i pośmiertna rola Ludwika jako cudownych relikwii. Właściwie jedyne czego zabrakło mi w tej książce to informacja o anty-bizantyjskim traktacie z Viterbo z 1267, która powinna się tu znaleźć. Bardzo polecam zainteresowanym dziejami Morza Śródziemnego.

Zaskakująco dobra książka. Autor jest zawodowym historykiem, specjalistą od historii pełnego średniowiecza, a wśród jego prac znajduje się m.in. praca o armii Ludwika IX Świętego. Być może dlatego omawiana pozycja jest tak konkretna i skupia się na szczegółowym opisaniu tytułowej wyprawy. Praca obfituje w informacje i wnioski oparte na analizie mnóstwa źródeł i opracowań,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1203
957

Na półkach: , , , ,

To już kolejna książka o tytule "Ostatnia krucjata" jaką przeczytałem, ale tym razem mowa o wyprawie podjętej przez Ludwika IX Świętego do Tunisu w 1270 roku. Jak autor sam zauważa, jest to problematyczna krucjata ze względu na śmierć króla Francji podczas ekspedycji, przez co historycy skupiali się w dużej mierze na tym zgonie, nie angażując się zbytnio w rozważania opisujące dalszą część wyprawy. W tym wypadku mamy więc do czynienia z pełnym obrazem siódmej krucjaty łącznie z opisem walk po przybyciu króla Sycylii, Karola Andegaweńskiego, negocjacjami pokojowymi oraz powrotu do domu przez wojska francuskie i nowego monarchę, Filipa III. Przede wszystkim podobają mi się refleksje snute przez francuskiego historyka. Rozdział "Dlaczego Tunis?" jest dla mnie najciekawszym, bo autor przedstawia różne koncepcje, dlaczego w ogóle wybrano tak abstrakcyjne miejsce na nową krucjatę. Dokładnie opisano też przygotowania oraz działania wojenne w Afryce. Książka jest bardzo konkretna, autor nie omawia panowania Ludwika IX Świętego, nie przedstawia losów poprzedniej krucjaty zorganizowanej przez monarchy. Król nie pojawia się też w książce jako postać kryształowa, autor punktuje błędy monarchy, począwszy od celu wyprawy, poprzez porę roku podczas której dokonano wyprawy, aż do błędów militarnych związanych chociażby z oczekiwaniem na przybycie brata Karola.

To już kolejna książka o tytule "Ostatnia krucjata" jaką przeczytałem, ale tym razem mowa o wyprawie podjętej przez Ludwika IX Świętego do Tunisu w 1270 roku. Jak autor sam zauważa, jest to problematyczna krucjata ze względu na śmierć króla Francji podczas ekspedycji, przez co historycy skupiali się w dużej mierze na tym zgonie, nie angażując się zbytnio w rozważania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    44
  • Posiadam
    11
  • Przeczytane
    5
  • Historia
    4
  • Średniowiecze
    3
  • Krucjaty
    1
  • Wojskowość powszechna
    1
  • 07 Historia: XIII w.
    1
  • Afryka
    1
  • 03 Historia: Średniowiecze
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ostatnia krucjata Ludwik IX Święty w Tunisie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne