Dzieje wypraw krzyżowych. Królestwo Jerozolimskie i frankijski Wschód (1100-1187)

Tłumaczenie: Jerzy Schwakopf
Cykl: Dzieje wypraw krzyżowych (tom 2) | Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
A history of the Crusades: The Kingdom of Jerusalem and the Frankish East 1100-1187
historia

Drugi tom Dziejów wypraw krzyżowych - wspaniałej panoramy postaci i wydarzeń - opisujących historię powstania i zadziwiająco długiego trwania słabych państw frankijskich na Wschodzie. Pokazują gospodarcze, społeczne i ideowe uwarunkowania, które zrodziły w XI wieku zapał krucjatowy, a także przyczyny, które spowodowały jego wygaśnięcie w wiekach późniejszych. Fascynacja genealogią, kierująca zainteresowania Runcimana ku problemom rodzinno-dynastycznym, przyczyniła się niewątpliwie do ożywienia Wypraw licznymi barwnymi szczegółami.

źródło opisu: https://www.piw.pl

źródło okładki: https://www.piw.pl

blackbird | 2015-09-28

Historia jest w pewnym sensie rzeczą piękną, swoim pięknem przerastającą powieści fantasy i to, jak dane epoki opisują po latach historycy, próbując skomplikowanym ludzkim losom – a co za tym idzie, także losom narodów – nadać zwartą, naukową formę. Historia jest wielką opowieścią, czasami straszną, czasami zapierającą dech w piersiach. Historia to nasz świat, chociaż inny to tak naprawdę taki sam; zwykle ze zmienionymi rekwizytami i tłem. Historia to prawdziwa niekończąca się opowieść: można znać tylko biografie wielkich królów, dowódców wojskowych czy prezydentów, ale nie wiedzieć o tysiącach bohaterów lokalnych, bohaterów, których pamięć przechowuje tylko rodzina. Tak naprawdę nigdy nie będziemy znali też wszystkich bitew, które zostały rozegrane, nie opiszemy wszystkich kampanii, które zostały stoczone, nie poznamy wielu nazwisk i dat, ale nie tylko dlatego, że zaginęły w morkach niepamięci –...

belti | 2018-11-19
Przeczytana: 17 listopada 2018

Druga część historii wypraw krzyżowych nie zawodzi. Jest równie dobra, co część pierwsza, choć może trochę odstraszać swoją objętością. Autor w tej części opisuje historię Bliskiego Wschodu od powstania Królestwa Jerozolimskiego (1100 r.) do podboju Jerozolimy przez muzułmanów w 1187 roku. Autor ma bardzo przejrzysty i wciągający styl pisania, dużo uwagi poświęca „osobom dramatu”, dzięki czemu lepiej możemy zrozumieć ich motywacje. Opisuje nie tylko dzieje krzyżowców, ale sporo miejsca poświęca również Cesarstwu Bizantyjskiemu, światowi islamu, Ormianom itd., dzięki czemu dostajemy pełen obraz Bliskiego Wschodu w XII wieku. Książka zdeydowanie warta uwagi, jednak odstraszać może nawał postaci i wydarzeń, których jest znacznie więcej niż w pierwszej części. Pierwszą część trochę łatwiej się czytało, bo jednak skupiała ona uwagę na jednym wydarzeniu, jakim była pierwsza wyprawa krzyżowa.

Po ponad roku wracam do już kultowej pracy Stevena Runcimana, jaką bez wątpienie są "Dzieje wypraw krzyżowych". Tym razem zmierzyłem się z tomem drugim.

Drugi tom obejmuje lata 1100-1187, począwszy od koronacji Baldwina z Bolougne na pierwszego łacińskiego króla Jerozolimy, kończąc na upadku Jerozolimy i obronie miasta Tyr przez Konrada z Montferrat. Próg wejścia i dogłębnego zrozumienia wydarzeń jest zdecydowanie wyższy niż w poprzedniej części. Nie wynika to jednak ze stylu autora - język jest nadal przystępny choć Runcimanowi zdarza się wpadać w segmenty suchej narracji, które są jedynie wyliczanką dat a ze stopnia skomplikowania wydarzeń. Więcej postaci, więcej organizmów politycznych, więcej wzajemnych relacji między sobą. Nie wspominając o tym, że dla przeciętnego czytelnika dynamika państw i dynastii islamskich może przyprawiać o ból głowy.

Jak pierwszy tom przypominał epopeję wraz z jej bajecznością i cudownością, to drugi tom przesycony jest realizmem politycznym, jest...

Michał | 2019-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2019