Wyzwanie czytelnicze LC

Dzieje wypraw krzyżowych. Pierwsza krucjata i założenie Królestwa Jerozolimskiego

Tłumaczenie: Jerzy Schwakopf
Cykl: Dzieje wypraw krzyżowych (tom 1) | Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
A history of the Crusades: The First Crusade and the foundation of the Kingdom of Jerusalem
historia

Pierwszy tom Dziejów wypraw krzyżowych - wspaniałej panoramy postaci i wydarzeń - opisujących historię powstania i zadziwiająco długiego trwania słabych państw frankijskich na Wschodzie. Pokazują gospodarcze, społeczne i ideowe uwarunkowania, które zrodziły w XI wieku zapał krucjatowy, a także przyczyny, które spowodowały jego wygaśnięcie w wiekach późniejszych. Fascynacja genealogią, kierująca zainteresowania Runcimana ku problemom rodzinno-dynastycznym, przyczyniła się niewątpliwie do ożywienia Wypraw licznymi barwnymi szczegółami.

źródło opisu: https://www.piw.pl

źródło okładki: https://www.piw.pl

Krzysiek88 | 2017-02-28

Lektura obowiązkowa dla każdego pasjonata okresu wypraw krzyżowych. Najlepsze dzieło jakie kiedykolwiek napisano przystępnym i ciekawym językiem.
Jest to pierwszy tom a więc mamy tutaj genezę powstania krucjat, ale również opisana jest sytuacja na Bliskim Wschodzie po upadku cesarstwa rzymskiego do powstania wypraw. Autor świetnie opisał poszczególne postacie zaczynając od papieża Urbana II i dalej między innymi Piotra Pustelnika czy Rajmunda z Tuluzy. Książka jest wypełniona opisami potyczek wojsk krzyżowych z muzułmańskimi, autor pisze tak jakby sam w nich uczestniczył. Książka kończy się objęciem tronu Królestwa Jerozolimskiego przez Baldwina I.

Seticzek | 2018-03-09
Przeczytana: 09 marca 2018

Idealna książka historyczna. Niezwykle dokładna, merytorycznie niepodważalna, obiektywna, pełna empatii i zrozumienia dla wszystkich stron konfliktu. Fakty, fakty i tylko fakty, a nie łatwy rycerski romantyzm.
Czyta się jak doskonała fantasty (przy okazji, ciekawe, ilu pisarzy fantastycznych inspirowało się tą książką?). Jako zupełny historyczny ignorant jestem zachwycony łatwością, z jaką odnalazłem się w temacie. Szokującym jest, że nawet spis źródeł przeczytałem z zainteresowaniem. :)
Polecam bardzo. Wszystkim.

Bartosz Peruń | 2017-04-12
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Pierwsza część znanych już Dziejów wypraw krzyżowych w całości koncentruje się na pierwsze krucjacie i jej przyczynach. Poznajemy sytuację Bizancjum i chrześcijan pod rządami muzułmanów. Poznajemy powody polityczne Urbana II i Aleksego Komnena przez, których krucjata miała miejsce. Poznajemy sytuację religijno-gospodarczą w Europie i dzieje wypraw ludowych, które przyniosły więcej szkody niż pożytku. A na samym końcu poznajemy już wydarzenia samej pierwszej krucjaty i jej konsekwencji, w tym założenia Królestwa Jerozolimskiego.

Dzieło Runcimana dostarcza nam kompleksowych informacji, dzięki którym możemy w pełni zrozumieć konflikt. Znacznie lepiej niż z szeregu dat (a tak uczono nie w szkole). Styl i język autora jest bardzo przystępny - osoby, które nie orientują się w sytuacji polityczne ówczesnej Europy i Bliskiego schodu nie powinny mieć absolutnie żadnych problemów przyswojeniem informacji.

Sama pierwsza krucjata była wydarzeniem bardzo ciekawym, pełnym rywalizacji,...

Ksiądz Pistolet | 2015-04-06
Na półkach: Przeczytane, 2015, ERE
Przeczytana: kwiecień 2015

Właściwie na to dzieło natknąłem się przez przypadek czytając rzecz o zdobyciu Konstantynopola tegoż autora i zachęcony wspaniałą lekturą "Upadku..." bez wahania sięgnąłem po tę pozycję.
Oczywiście nie zawiodłem się. Polecam wszystkim tym, którzy interesują się historią Średniowiecza oraz szukają odpowiedzi na pytania o genezę stosunków między światem zachodnim a światem islamskim, co w świetle ostatnich (i nie tylko) wydarzeń jakże jest aktualne.
Myślę, że po lekturze tego tomu (a pewnie dwóch pozostałych również) każdy czytelnik znajdzie odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań.
Książka pisana jest potoczystym językiem, który bardziej kojarzy się z gawędą niż pozycją popularno-naukową i dzięki temu, mimo że przedzieramy się w niej przez gąszcz nazwisk, dat, wydarzeń itp. była to dla mnie prawdziwa uczta.

belti | 2018-11-12
Przeczytana: październik 2018

Świetna książka historyczna, doskonale ustrukturyzowana i napisana. Autor należy co prawda do starszego pokolenia historyków (pierwsze wydanie tej książki to rok 1950), jednak jego spojrzenie na historię jest ze wszech miar nowoczesne. Pierwsza część tej książki to dość obszerne wprowadzenie do tematu, w którym autor opisuje historię Bliskiego Wschodu. Z tego rozdziału, nafaszerowanego informacjami, dowiadujemy się bardzo ważnej rzeczy do zrozumienia dalszej historii: zarówno chrześcijaństwo, jak i islam nie były bynajmniej monolitami (mnóstwo odłamów i zwalczających się obozów). Potem zaczyna być jeszcze ciekawiej, bowiem wyrusza wyprawa krzyżowa. Autor bardzo fajnie przybliża nam sylwetki głównych krzyżowców, ich ambicje i charaktery. Potem to już pasjonująca opowieść o ścieraniu się różnych racji i kultur, kłótniach i układach. Sporo miejsca poświęcone jest też światowi islamskiemu, który, niebotycznie skłócony, nie był w stanie pokonać krzyżowców. Ogólnie opowieść ta niesie...

Nagzymsie | 2018-01-01

Trzytomowe, słynne i bardzo poczytne dzieło. Ja jednak nie mogę go polecić. Dlaczego? Dlatego, że po skończeniu lektury utrwala się obraz krzyżowców jako krwiożerczych, narwanych "przygłupów", a z tym się zgodzić nie mogę. Tym niemniej jest to świetnie napisana, antykrucjatowa historia wypraw krzyżowych. Można oczywiście tu zajrzeć, ale radziłbym szukać bardziej sensownych książek na ten temat. Nie twierdzę, że krzyżowcy byli idealni. Gdyby tak było, wedle wyznawanej przez nich samych religii, ich państwa istniałyby do dziś. Dlatego też, można przeczytać dzieło Runcimana i ... poszukać bardziej obiektywnych pozycji.

Kagan13 | 2018-12-27
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Bardzo dobra książka. Oby jak najwięcej podobnych w tym gatunku. Napisana fachowo, ale jednocześnie bardzo przystępnie dzięki czemu, jest idealna zarówna dla historyka, jak i "szerokiego" odbiorcy. Autor dba o właściwe ukazanie tła dla wydarzeń będących tematem wiodącym publikacji co pozwala na ich zrozumienie. Po za tym udaje mu się zachować obiektywizm co w przypadku książek historycznych często stanowi problem. Gorąco polecam tę książkę, każdemu pragnącemu poznać dzieje pierwszej krucjaty oraz jej przyczyn i motywów działania bohaterów tamtych wydarzeń.

Ponsy | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017

Uznane za najbardziej wyważoną i napisane wartkim, powieściowym stylem “Dzieje...” to przyjemna i pożyteczna lektura. Ciekawie opisane relacje krzyżowców, ich kłótnie, humory, potyczki zbrojne po drodze do Palestyny – wyścigi na objawienia (który święty, co komu powiedział we śnie), czyta się jak powieść historyczną. Wielcy rycerze frankijscy i ich zbrojne hufce: Boemund, Gotfryd, Rajmund, Stefan z Blois to niemal jedna wielka toksyczna rodzina, która, owszem, posiekła Turka tu i ówdzie, ale nie szczędziła sobie nawzajem animozji i ciosów.
To też wielka lekcja geografii – bardzo przydał mi się atlas historyczny podczas czytania. Przede mną drugi(gruby)tom podróży.

Radek | 2015-09-20
Przeczytana: 20 września 2015

Dobrze napisana. Historia pierwszej krucjaty z dokładnością do pory dnia.

apostata | 2018-01-05

Klasyka.