rozwiń zwiń

Kapuściński non-fiction

Okładka książki Kapuściński non-fiction
Artur Domosławski Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
608 str. 10 godz. 8 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2010-02-26
Data 1. wyd. pol.:
2010-02-26
Liczba stron:
608
Czas czytania
10 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-247-1906-8
Tagi:
reportaż dokument biografia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 1 (61) / 2023 Ai Weiwei, Charles Bukowski, Artur Domosławski, Lauren Groff, Igor Jarek, Magdalena Kicińska, Jan Kochanowski, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Rebecca Makkai, Wojciech Nowicki, Redakcja magazynu Pismo, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Wisława Szymborska, Mirosław Wlekły, Magdalena Żernicka-Goetz
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Ai Weiwei, Charles ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 /styczeń 2019 Stephen Buranyi, Edyta Bystroń, Tadeusz Dąbrowski, Artur Domosławski, Katarzyna Gintowt, Mikołaj Grynberg, Barbara Kędzierska, Magdalena Kicińska, Maciej Kucharski, Wojciech Kuczok, Jolanta Nawrot-Sprysak, Evan Osnos, Piotr Paziński, Łukasz Pilip, Zbigniew Rokita, Jagoda Szelc, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Stephen Buranyi, Ed...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1162 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2594
795

Na półkach: , , , ,

Książka Domosławskiego , jak i parę innych wywołało u mnie pewne ogólne refleksje.
Nie możemy się dziwić, że mamy takie elity polityczne, a nie inne. Na początku lat dziewięćdziesiątych ich przewodnikami i doradcami byli ludzie, którzy rządzili już od czasów stalinowskich. Zaczynali swoje kariery w ZMP, a potem tylko zmieniali kierunek, ale zawsze pozostawali w pobliżu władzy. Jak nie oni, to ich rodziny i przyjaciele, którzy nie pozwalali im zginąć. To, o czym mówi sam Kapuściński, najważniejsze to są układy i znajomości. W miarę lat dołączali do nich następne zastępy młodych aktywistów partyjnych. Na pytanie, czy nie było osób niezgadzających się z władzą w okresie stalinowskim i później. Pada odpowiedź, że nie. Wszyscy byli za, całym sercem. Jeżeli by tak było, to nigdy nie byłoby roku 56, 68, 70 i 80. Kto więc słuchał rozgłośni „Wolna Europa”? Zawsze jednak dobrze wyczuwali kierunek zmian i szybko zmieniali front. Czy to jest pragmatyzm, czy zakłamanie? Cechuje i cechowała tych ludzi pogarda do tak zwanej prowincji. Mamy to też pokazane w książce. Liczy się Warszawa i może parę największych miast, reszta to ludzie drugiej kategorii, mięso wyborcze.
Wracając do książki.
Mamy biografię napisaną przez człowieka, który szanując Kapuścińskiego i jego twórczość pokazuje nam żywego człowieka. Ukazuje człowieka z pasją, który pragną uczestniczyć i pisać o najważniejszych wydarzeniach w Afryce i w Ameryce Południowej. Ale jest też przedstawiona cena, jaką za to musiał płacić. Kapuściński sam pisze, że najważniejsze są układy i znajomości, które skrupulatnie wykorzystywał, aby robić to, co kocha. Czytając Kapuścińskiego musimy pamiętać, że wszystko, co pisał w dobie realnego socjalizmu było zgodne z wytycznymi partii i wytycznymi Moskwy. Pokazywał nam Trzeci Świat, w którym kroczy zwycięski socjalizm, a zgniły kapitalizm, który był sprawcą nędzy przegrywa.
Czy nie należy czytać Kapuścińskiego? NIE
Większość książek opiera się próbie czasu i głosi uniwersalne prawdy. Pokazuje też procesy dekolonizacji i powstawania państw w Afryce. Fascynowała go zawsze rewolucje i te tropił po całym świecie. Ukazywał światu nędzy, głód, gardzenia człowiekiem w Trzecim Świecie. Jak sam mówił, dawał głos biednym i uciśnionym. Jego sposób pisania reportaży był nowatorski i znalazł uznanie na całym świeci.
Domosławski Przedstawia Kapuścińskiego na tle wydarzeń, które dzieją się w Polsce. Dzięki temu poznajemy historię PRL. Możemy z pozycji człowieka, który był zawsze blisko władzy, obserwować ją i jej zmiany, jakie zachodziły od końca wojny do 1989 roku.
Domosławski ukazał prawdziwą Osobę, z jej blaskami i cieniami. Czy można mieć za złe Kapuścińskiemu, że kreował legendę reportera bez skazy? Każdy siebie w jakiś sposób kreuje przed światem. Ważne jest, aby kreowanie nie przeszło w zakłamanie. Czy można uznać, że się sprzedawał? To już musi ocenić czytelnik.
Warto tą książkę przeczytać Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć procesy toczące się kiedyś i we współczesnej Polsce.
POLECAM

Książka Domosławskiego , jak i parę innych wywołało u mnie pewne ogólne refleksje.
Nie możemy się dziwić, że mamy takie elity polityczne, a nie inne. Na początku lat dziewięćdziesiątych ich przewodnikami i doradcami byli ludzie, którzy rządzili już od czasów stalinowskich. Zaczynali swoje kariery w ZMP, a potem tylko zmieniali kierunek, ale zawsze pozostawali w pobliżu...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 312
  • Chcę przeczytać
    1 577
  • Posiadam
    799
  • Teraz czytam
    105
  • Biografie
    45
  • Ulubione
    45
  • Audiobook
    27
  • Chcę w prezencie
    18
  • Literatura faktu
    17
  • Biografia
    16

Cytaty

Więcej
Artur Domosławski Kapuściński non-fiction Zobacz więcej
Artur Domosławski Kapuściński non-fiction Zobacz więcej
Artur Domosławski Kapuściński non-fiction Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także