Kapuściński non-fiction

Okładka książki Kapuściński non-fiction
Artur Domosławski Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
608 str. 10 godz. 8 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2010-02-26
Data 1. wyd. pol.:
2010-02-26
Liczba stron:
608
Czas czytania
10 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-247-1906-8
Tagi:
reportaż dokument biografia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 1 (61) / 2023 Ai Weiwei, Charles Bukowski, Artur Domosławski, Lauren Groff, Igor Jarek, Magdalena Kicińska, Jan Kochanowski, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Rebecca Makkai, Wojciech Nowicki, Redakcja magazynu Pismo, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Wisława Szymborska, Mirosław Wlekły, Magdalena Żernicka-Goetz
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Ai Weiwei, Charles ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 /styczeń 2019 Stephen Buranyi, Edyta Bystroń, Tadeusz Dąbrowski, Artur Domosławski, Katarzyna Gintowt, Mikołaj Grynberg, Barbara Kędzierska, Magdalena Kicińska, Maciej Kucharski, Wojciech Kuczok, Jolanta Nawrot-Sprysak, Evan Osnos, Piotr Paziński, Łukasz Pilip, Zbigniew Rokita, Jagoda Szelc, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Stephen Buranyi, Ed...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1164 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
66
22

Na półkach: ,

Takie biografie w Polsce pisze się rzadko, tym bardziej należy docenić odwagę i mrówcza pracę autora, który poruszył każdy możliwy temat i porozmawiał z każdym ważnym świadkiem, by jak najlepiej poznać bohatera. Artur Domosławski, choć sam był uczniem i przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego, rozlicza swojego mistrza bez żadnych sentymentów. Nie jest to jednak ślepy, furiacki atak na giganta reportażu, ale próba zrozumienia jego zachowania, postaw życiowych, wyborów.
Chciałbym wyróżnić dwie kwestie. Autor dosyć szczegółowo i z szacunkiem dla prawdy opisuje skomplikowane relacje Kapuścińskiego z systemem komunistycznym: od miłości i zaangażowania w budowanie nowej, lepszej Polski po zawód i sympatię dla „Solidarności”. Zanim jednak bohater przeszedł na stronę opozycji, poszedł na wiele (zbyt?) kompromisów.
Domosławski stawia dosyć śmiałą tezę, że świadomość swoich błędów przeszłości i próba ich ukrycia miała znaczenie przy uprawianiu publicystyki (Kapuściński był choćby zadeklarowanym przeciwnikiem lustracji), a także autocenzurowaniu własnych książek (mowa o wydaniach na rynek amerykański, gdzie zostały wycięte fragmenty krytyki amerykańskiej polityki zagranicznej).
Domosławski jest bardzo przekonujący w swoich zarzutach i, niestety, stawiają one Kapuścińskiego w złym świetle. Podobnie jak kolejne dowody potwierdzające, nazwijmy to delikatnie, skłonność reportażysty do podkoloryzowania swoich historii. Konfrontacja co bardziej niezwykłych fragmentów z książek Kapuścińskiego z opowieściami świadków wydarzeń jest bolesna dla Polaka i każe zadać pytanie o granicę pomiędzy prawdą, a kreacją literacką autora w reportażu. Wydaje się, że Kapuściński pozwalał sobie na zbyt wiele.
Mam jeden mały zarzut do tej biografii. Niewiele wnoszą wątki rodzinne, czyli wyliczanie zdrad i konflikt z córką. Opisane są w trochę plotkarski sposób i ani trochę nie przybliżają nam charakteru głównego bohatera.
Przyznaję, że po lekturze zmienił się mój pogląd na Kapuścińskiego-dziennikarza. Zarzuty pod jego adresem są zbyt mocne i dobrze argumentowane, by można było przejść nad nimi do porządku dziennego. Nadal jednak uważam Kapuścińskiego-pisarza za jednego z lepszych polskich autorów, a „Szachinszach”, czy „Heban” pozostają dla mnie pozycjami kultowymi, aktualnymi i dzisiaj.
Pomnik Kapuścińskiego nadal ma się więc dobrze, nie został zwalony. Z pewnością jednak pojawiły się na nim doskonale widoczne rysy i wszyscy musimy się z tym pogodzić.

Takie biografie w Polsce pisze się rzadko, tym bardziej należy docenić odwagę i mrówcza pracę autora, który poruszył każdy możliwy temat i porozmawiał z każdym ważnym świadkiem, by jak najlepiej poznać bohatera. Artur Domosławski, choć sam był uczniem i przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego, rozlicza swojego mistrza bez żadnych sentymentów. Nie jest to jednak ślepy, furiacki...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 314
  • Chcę przeczytać
    1 579
  • Posiadam
    802
  • Teraz czytam
    104
  • Biografie
    45
  • Ulubione
    45
  • Audiobook
    27
  • Chcę w prezencie
    18
  • Audiobooki
    17
  • Literatura faktu
    17

Cytaty

Więcej
Artur Domosławski Kapuściński non-fiction Zobacz więcej
Artur Domosławski Kapuściński non-fiction Zobacz więcej
Artur Domosławski Kapuściński non-fiction Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także