Dom w ogrodach marzeń

Okładka książki Dom w ogrodach marzeń Krystyna Zofia Kamieniak
Okładka książki Dom w ogrodach marzeń
Krystyna Zofia Kamieniak Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2022-01-19
2022-01-19
9788382196658

Marzenia same się nie spełniają, marzenia się spełnia.
O tym jest ta książka.
Emerytowana nauczycielka, panna Emilia Swenson na stare lata przenosi się do domu opieki, który jest spełnieniem jej marzeń o życiu w domu z ogrodem. Z początku prowadzi tam spokojne życie, wraz z innymi podopiecznymi. Aż los postanawia splatać jej figla i wkracza w świat fantasy.
Zaczynając czytać, miałam uczucie znużenia opisami życia starszej pani, bez przyszłości. Gdy pojawił się wątek fantasy, wyciągnęłam się w świat magicznego ogrodu. Czytanie stało się lekkie, a oderwanie od lektury trudne.
Dla mnie to ciepła książka, którą warto przeczytać.
-POLECAM-

Marzenia same się nie spełniają, marzenia się spełnia.
O tym jest ta książka.
Zaczynając...

Książka bardzo wdzięczna, czyta się szybko, dobrze. Jednak nie dam więcej niż 7 gwiazdek bo jak dla mnie za mało akcji, dużo opisów. Piękna okładka i prawdę powiedziawszy w dużej mierze to ona skradła moje serce ❤️

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla panny Swenson, nadszedł czas zmian. Zaczyna podupadać na zdrowiu, a jej wieloletnia opiekunka wyjeżdża ze swoim nowo poślubionym mężem do Ameryki. Zaniepokojona wizją samotnej starości Luiza postanawia sprzedać swój domek i przeprowadzić się do pensjonatu dla kobiet. Życie płynie tu ustalanym przez codzienne rytuały rytmem, aż do dnia, w którym Luiza łamie nałożone zakazy i wchodzi do miejsca, w którym czas spłata jej figla… Co przyniesie ta nieoczekiwana metamorfoza: spektakularną katastrofę czy szansę na drugie, piękniejsze życie?

✨ „Dom w ogrodach marzeń” to pozycja obowiązkowa dla fanów „Tajemniczego ogrodu”, bardzo ciepła i przyjemna historia rozpalająca wyobraźnie czytelnika.

✨ Czysto teoretycznie dynamika akcji jest znikoma, nie dzieję się tutaj tak naprawdę nic emocjonującego, nie natkniemy się na żadne punkty kulminacyjne, które przyśpieszą akcje naszego serca, a mimo to nie będziemy w stanie odłożyć tej książki na półkę. Zmusza ona przede wszystkim do refleksji, myślenia i pokazuje role przemijania oraz śmierci w ludzkim życiu. Tłumaczy znaczenie straconych szans.

✨ Autorka zabiera nas w podróż do przeszłości, stawia na oryginalność. Czas wydarzeń nie jest ściśle określony, domyślamy się jedynie, że jest to przełom w historii, czas rozwoju przemysłu, którego skutki dopiero przed nami. Pani Krystyna tworzy świat pełen pięknych sukni i ogrodów. Znaczy to jednak znacznie więcej niż może się wydawać.

✨ Historia Luizy Swenson to nie zwykła historia starszej pani, która postanawia się poddać. To historia pokazująca, że każdy z nas, bez względu na wiek i okoliczności, może dokonać zmian i być szczęśliwszym niż dotychczas. Pomysł na fabułę jest bardzo oryginalny, świetnie dopracowany i nieprzerysowany. Czasem wydawać się mogło, że opowieść wykracza poza granicę racjonalności, jednak właśnie na tym polega literatura.

✨ Jeśli mam być szczera, dawno nie spotkałam się z tak piękną i emocjonującą książką z gatunku literatury obyczajowej. Serdecznie polecam!!

Ta ksiazka jest lekturą obowiązkową dla każdego fana "Tajemniczego ogrodu" . Bo "Dom w ogrodach marzeń" to taka jego wersja dla dorosłych.

Panna Luiza Swenson to emerytowana nauczycielka , której od wielu już lat towarzystwa dotrzymuje opiekunka, Karolina. Niestety, dla Luizy, Karolina wychodzi za mąż i jest zmuszona przenieść się do Ameryki. W tej sytuacji, gdy stan zdrowia nie pozwala jej pozostawić samej, postanawia zamieszkać w pensjonacie dla kobiet. Jest to piękne miejsce w otoczeniu zaniedbanego ogrodu. Lata świetności ma już zasobą ale wraz z nową mieszkanką, panną Luizą, zacznie budzić się do życia i nabierać nowych barw. Ten powiew świeżości bedzie mieć również niesamowity wpływ na pozostałe pensjonariuszki a gdy na dodatek zostanie odkryta tajemnica kryjąca się w niezamieszkałej części pałacu, to los kobiet ulegnie niewyobrażalnej zmianie.

Cudowna, ciepła, otulająca czytelnika mgiełką nieuchwytnej magii, pozwalająca oderwać się od rzeczywistości, z niezwykłą tajemnicą w tle, opowieść o pragnieniu wiecznej młodości, o szansie na nowe życie, która może pojawić się w każdym wieku (choć nie o takiej szansie jaka spotkała pensjonariuszki Domu w ogrodzie 😉)

„Dom w ogrodach marzeń”. Niezwykle ciepła i przyjemna historia. Z początku miałam z nią lekki problem, wydawało mi się, że będzie mi się trochę ciągnąć jeśli szybko akcja się nie rozkręci.

I w sumie muszę przyznać, że mimo iż nic tu nie dzieje się szybko to wcale nie chciałam jej odkładać. Autorka zabrała nas w niesamowite miejsce, dzieją się w nim tak magiczne i niewytłumaczalne rzeczy, że ciagle chce się więcej.

Klimat domu i ogrodów jaki stworzyła autorka sprawił, że miałam ochotę ciagle tam przebywać. Pic herbatę w towarzystwie tych wszystkich starszych Pań, przechadzać się z nimi każdą alejką, po prostu tak zwyczajnie tam być. Wszystkie opisy zdecydowanie działy na moją wyobraźnie.

To nie jest taka zwykła historia kilku kobiet mieszkających w jednym miejscu. Jest to opowieść mocno refleksyjna pokazująca czym jest przemijanie i stracone szanse. Czym tak naprawdę jest czas jaki mamy w życiu.

Ale co zrobisz gdy okaże się, że magia jaka dzieje się w ogrodach sprawi, że masz szanse przeżyć życie jeszcze raz ? Zdecydujesz się ? Mnie oczarowała więc i Wam polecam

Sięgając po powyższą lekturę nie spodziewałam się, że czeka na mnie tak wyjątkowa przygoda. Historia przypomina subtelnie mój ukochany "Tajemniczy ogród", ale więcej tutaj podobnego klimatu aniżeli odbicia w fabule, ponieważ autorka stawia na oryginalność oraz pomysłowość. I przyznaję, że jej "Dom w ogrodach marzeń" to lektura, która nie chce wyjść z głowy czytelnika, nawet po zamknięciu ostatniej strony i poznaniu bardzo emocjonalnego (może właśnie dlatego) finału.

Krystyna Zofia Kamieniak zabiera nas w stronę przeszłości, otwiera przed czytelnikiem wydarzenia, które mogły mieć miejsce w ubiegłym wieku i wprowadza odpowiedni klimat, który idealnie wypełnia tło wydarzeń. Czytamy więc o wielkich marzeniach, pięknych sukniach oraz o wynalazkach, które zachwycają społeczeństwo. Wszystko to jest subtelne, bliżej nie określony bowiem czas rozgrywanych wydarzeń pozwala nam jedynie snuć domysły na podstawie podrzucanych przez autorkę informacji, że to przełom w życiu ludzkości, który prowadzi ich do nowej teraźniejszości.

Główną bohaterką jest Luiza Swenson, emerytowana nauczycielka, która podejmuje bardzo ważną dla siebie decyzję. Nie oglądając się na nikogo decyduje się zamieszkać w pensjonacie dla samotnych kobiet, by spełnić swoje marzenia póki jeszcze ma na to czas. List nadesłany przez jej ciotkę zapewnia bowiem, że to właśnie w pensjonacie Luiza odnajdzie swoje miejsce i to tam zrealizuje wszystkie zapomniane już pragnienia. Nikt jednak nie spodziewa się, że na miejscu starsza pani odkryje zupełnie nowy świat i perspektywy tak zaskakujące, że aż niemożliwe do zrozumienia dla kogoś kto twardo stąpa po ziemi.

Fabuła okazała się wielkim zaskoczeniem. To nie historia obyczajowa o życiu starszej pani, która pogodziła się już ze swoim wiekem a krok w nieznane podszyty subtelną nutą magii. Autorka pokazuje, że w życiu każdego z nas jest kluczowy moment na zmiany a mając tylko jedną szansę warto wykorzystać ją co do minuty. Nie ma znaczenia wiek, nie mają znaczenia umiejętności, okazuje się bowiem, że ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Cudownie więc było wraz z Luizą zmienić punkt widzenia, porzucić realny świat na rzecz spełnionych marzeń i walczyć o każdą należną nam chwilę szczęścia. Zabrakło mi jedynie bardziej dopracowanego tła wydarzeń pod względem informacji na temat czasu, miejsca i pobocznych bohaterów, ponieważ autorka mocno skupiła się na charakterach postaci, ale nie na ich charakterystyce. Nie było to szczególnie uciążliwe, ale musiałam mocniej wytężyć wyobraźnię, by samemu przypisać sobie poszczególne cechy czy detale.

"Dom w ogrodach marzeń" to ukłon w stronę skrywanych pragnień. Piękna, emocjonalna opowieść o tym, że cało jest jedynie okładką każdego człowieka, ale to skrywane wnętrze liczy się najbardziej. Historia bardzo pomysłowa, dobrze poprowadzona, z główną bohaterką, którą obdarza się sympatią od pierwszych stron. Nie sądziłam, że proza Krystyny Zofii Kamieniak tak bardzo mnie oczaruje a jednak przepadłam bez reszty, porzucając prozę codzienności na rzecz tej bajkowej, malowniczej fabuły.

Pierwsze co przykuło mój wzrok to okładka. Gdy tylko ją ujrzałam, wiedziałam, że koniecznie muszę przeczytać tę książkę. Dlaczego? Zdjęcie na froncie zasugerowało mi, że akcja toczyć się będzie co najmniej wiek wcześniej, a że uwielbiam tego typu historie, nie byłabym sobą, gdybym nie pozwoliła sobie na odrobinę szaleństwa i...przyjemności. A gdy doczytałam opis, wiedziałam, że oto czeka mnie kilka intrygujących godzin!

I wcale się nie pomyliłam! Przepadłam na chwilę po tym, jak zaczęłam czytać i nie miałam ochoty nawet na chwilę opuszczać świata wykreowanego przez Krystynę Zofię Kamieniak. Z nieopisaną przyjemnością chłonęłam każde wystukane przez autorkę słowo i zatapiałam się w tej jakże klimatycznej opowieści strona po stronie, rozdział po rozdziale, aż do ostatniej strony. I żal mi było rozstawać się z tą historią, i wracać do nudnej rzeczywistości.

Dom w ogrodach marzeń dzięki stylowi Krystyny Zofii Kamieniak roztacza wokół siebie aurę spokoju. Gdy czyta się tę książkę, czas spowalnia. Nic nie jest ważne, tylko książka i czytelnik. Tu i teraz. Nie ma nic więcej, póki nie dotrze się do zakończenia. Ale ten spokój poprzetykany jest też drobinkami magii, która przebija się w elementach realizmu magicznego, który powolutku przenika przez karty książki i, który dodaje tej książce wyjątkowości. Na pozór bowiem to zwyczajna obyczajówka o przyjaźni i więzi między kobietami, jednak z czasem odkrywa się drugie dno tej historii, ten bajkowy element, który sprawia, że na nowo odkrywa się wiarę w marzenia i to, że właściwie wydarzyć może się wszystko, a cuda można znaleźć w najmniej spodziewanym miejscu.

Szalenie podobała mi się kreacja Luizy Swenson, głównej bohaterki Domu w ogrodach marzeń. Jest bowiem niesamowicie inteligentna, zaradna, a przy tym nie straciła dziewczęcego uroku, pomimo iż lat ma stosunkowo dużo, jak na pannę. Nie zatraciła w sobie tego wewnętrznego dziecka, pasji do świata. Cieszyła się wszystkim tym, co wielu gubi w pośpiechu dnia codziennego. Widziała to, co umykało innym. Niektórzy powiedzieliby, że romantyczka, ja rzekłabym, że osoba wrażliwa na świat.

Polecam powieść Krystyny Zofii Kamieniak każdemu, kto szuka lektury, przy której odpocznie i przewietrzy myśli. Historia wciągnie Was od pierwszej strony i, wierzcie lub nie, nie będziecie mogli się od niej oderwać, bo jej urok otula niczym najmilszy kocyk, spod którego ani myśli się wychodzić.

"Dom w ogrodzie marzeń" to debiut, a te uwielbiam.
Bardzo klimatyczna okładka, która cieszy nie tylko oko, ale i pobudza wyobraźnię, zadając pytanie "co czeka na nas w środku"?
Poznajemy Luizę Swenson, emerytowaną nauczycielkę, która staje przed ogromną zmianą w swoim życiu.
Karolina będąca jej towarzyszką i opiekunką wychodzi za mąż i wyprowadza się do Ameryki.
Luiza w obawie o swoje zdrowie i lęk przed mieszkaniem samej, sprzedaje swój dom i wyprowadza się do pensjonatu dla kobiet.
Pensjonatu, który zna tylko ze zdjęcia.
Okazuje się, że Luiza cudownie się tam odnajduje, a tajemniczy ogród daje jej ukojenie.
Co takiego wydarzyło się w ogrodzie? Czy życie Luizy ulegnie zmianie na lepsze czy wręcz przeciwnie?
Autorka zabiera nas w miejsce miezwykłe.
Dom w ogrodach już brzmi cudownie, ale dlaczego marzeń? Być może to w naszej głowie mamy obraz cudownego, spokojnego miejsca by dożyć spokojnie do końca.
Powieść kryje w sobie coś niezwykłego, niewytlumaczalnego, ale to dodaje jej smaczku i potęguje klimat.
Przenosimy się w odległe miejsce, spokojne; łąka, las, dom i piękny ogród.
Autorka wywołała u mnie uczucie zawieszenia. Czytajac miałam wrażenie, że jestem zupełnie w innym miejscu i czasie, który się zatrzymał.
Byłam obok tych kobiet, piłam herbatkę z Luizą, uśmiechałam się patrząc na piękne widoki, Karolina stała mi się niezwykle bliską. Ta jej dociekliwość, obawy, nadopiekuńczość. Każda z nas chciałaby taką przyjaciółkę.
Bardzo udany debiut. Tu nie ma wartkiej akcji, ale jest klimat, jest pewna nostalgia, zawieszenie czasowe i tajemnica.
Moze będziecie mieli ochotę odkryć ją sami.

"Dom w ogrodzie marzeń" to debiut, a te uwielbiam.
Luiza...

Panna Luiza Swenson to emerytowana nauczycielka, która zaczyna podupadać na zdrowiu. Zaniepokojona wizją samotnej starości postanawia przeprowadzić się do pensjonatu dla kobiet. Życie płynie tu spokojnym, ustalanym przez codzienne rytuały rytmem, aż do dnia, w którym Luiza łamie nałożone zakazy i wchodzi do miejsca, w którym czas spłata jej figla… Co przyniesie Luizie ta nieoczekiwana niespodzianka od losu?

"Dom w ogrodach marzeń" Krystyny Zofii Kamieniak, to niezwykle pogodna i niepozbawiona uroku powieść historyczna. Czas spędzony przy lekturze upłynął mi w mgnieniu oka, duży wpływ na to miały świetny styl i niebanalny pomysł na fabułę.

Starsze panie zamieszkujące Dom w Ogrodach stanowią bardzo kolorową mieszankę postaci. Główna bohaterka Luiza to pasjonatka botaniki, więc w zaniedbanych ogrodach Domu ma szansę dać upust swojej fantazji, urządza też wspaniałą oranżerię, tak by pensjonariuszki mogły cieszyć się towarzystwem roślin zielonych cały rok.
Choć część pierwsza powieści ma w sobie sporo z "Tajemniczego ogrodu" Frances Hodgson Burnett, to już druga połowa zawiera dużo czaru i niezwykłej magii.
A gdyby to Tobie los dał drugą szansę?...

Dom w ogrodach marzeń od wydawnictwa @wydawnictwo_novaeres autorstwa @krystynakamieniak_autor

Na wstępie chciałabym serdecznie podziękować za egzemplarz do recenzji.

Przepiękna, wzruszająca, niezwykle urokliwa, bardzo wciągająca i pełna pozytywnych emocji lektura. Fantastyczna powieść obyczajowa z lekką nutką magii. Przepiękna historia napisana w bardzo przyjemnym w odbiorze tonie. Niesamowicie lekkie i miłe dla czytelnika pióro autorki. Osobiście jestem zachwycona i często będę do niej wracać. Już dawno nie miałam w rękach książki napisanej z taką klasą i lekkością w niesamowicie barwny sposób.

Fabuła niejednokrotnie was wzruszy, wywoła uśmiech na twarzy i zasmuci gdy dobiegnie końca. A bohaterki - Luizy, nie sposób nie pokochać. Jest ona emerytowaną nauczycielką, bardzo wrażliwą, empatyczną i tolerancyjną osobą. Gdy jej opiekunka wraz z ukochanym wyjeżdża do Ameryki kobieta postanawia sprzedać swój dom i zamieszkać w pensjonacie dla kobiet, gdzie toczy się spokojne, ustabilizowane życie. Pewnego dnia Luiza odkrywa tajemnicze miejsce, a czas który w nim spędza całkowicie odmieni jej życie...Co się wydarzy w owym sekretnym pomieszczeniu, co spotka kobietę i jak wpłynie to na wszystkie mieszkanki pensjonatu? Przekonajcie się sami.

Oceniam 5/5. Serdecznie polecam i życzę wam przyjemnej lektury.

Na wstępie chciałabym serdecznie podziękować za egzemplarz do recenzji.

• Przeczytane 2022
  • Egzemplarz recenzencki
  • Literatura obyczajowa romans
  • Polskie
  • 400-600

Dodaj cytat z książki Dom w ogrodach marzeń