Slumdog. Milioner z ulicy

Okładka książki Slumdog. Milioner z ulicy
Vikas Swarup Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Q & A
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2009-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-02-01
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376480060
Tłumacz:
Łukasz Praski
Tagi:
Slumdog Millionaire slums slumsy
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
680 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
239
28

Na półkach: ,

Zanim przeczytałam książkę Swarupa wpierw obejrzałam film Boyle'a. Pamiętam, że wywarł na mnie ogromne wrażenie. Poruszająca historia, która zawarła w sobie całe cały obraz Indii. Indii różniących się od ludzkich wyobrażeń - nie tych wesołych, roztańczonych, mieniących się tysiącami kolorów, lecz biednych, w których dni są walką o przetrwanie i gdzie na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo.

Taka właśnie jest historia Rama Mohammada Thomasa. Osiemnastoletniego chłopaka - uczestnika popularnego programu "Kto wygra miliard". Uczestnika to mało powiedziane ... zwycięzcy! I tu zaczyna się problem. Jak sierota, bez żadnego wykształcenia i obycia, pracownik podrzędnej knajpy zdołał odpowiedzieć na dwanaście pytań, które nie jednej osobie z dyplomem sprawiłyby kłopot?

By poznać na nie odpowiedź musimy razem z Ramem i Smitą wyruszyć we wzruszającą podróż życia. Dwanaście pytań to tak naprawdę dwanaście niesamowitych historii. Czytamy o chłopcu porzuconym przez matkę, o dzieciństwie na katolickiej plebanii, o pracy u brytyjskiej rodziny.

Kiedy czytałam książkę nie mogłam powstrzymać się od porównań z filmem. To było silniejsze ode mnie. Im bliżej zakończenia uświadamiałam sobie jak bardzo film został okrojony z kluczowych scen. Nie pokazano scen pedofilskich. Miały one istotny wpływ na rozwój emocjonalny bohatera. Pominięcie pewnych momentów z książki jakoś można przeżyć, ale braku konsekwencji reżyserowi nie wybaczę. Jedne postacie występują pod nazwiskami swoich odpowiedników literackich, natomiast inne występuja pod innymi imionami. I tak na przykład mamy tu: Salima, który został Salimem i Nitę, której scenarzysta dał na imię Latika.

Najbardziej jednak zasmuciło mnie przedstawienie Salima. Dlaczego? U Swarupa jest niewinnym dzieckiem, który ma marzenia i nie zbacza z dobrej ścieżki. Jest uczciwy, pracowity oraz utalentowany. Z kolei w filmie Boyle'a mamy nastolatka chciwego, bez skrupułów, gangstera. Wybaczcie mi porównanie, ale to wygląda tak samo jakby w pierwszej części z Voldemorta zrobić dobrego czarodzieja. Po prostu pewnych rzeczy reżyser nie powinien zmieniać.
Podobnie został całkowicie zmieniony wątek Nity. W książce nastoletniej prostytutki, w filmie biednej sieroty takiej jak Salim i Ram. I na koniec jeszcze wątek Prema Kumara. Ważny, ale nie dla reżysera. Kto czytał pewnie wie dlaczego, spoilerować nie będę.

Strasznie podobało mi się zakończenie książki. Klasyczne, ale wzruszające. Takie, które zapada w pamięć. Nie lukrowane jak w filmie, tylko prawdziwe.

Jeżeli ktoś oglądał film, a chciałby przeczytać książkę niech się długo nie zastanawia. Film to jedynie szczątkowe opowiadanie poruszającej historii. Film Was ujął swą głębią i przekazem ? W takim razie ta pozycja was zachwyci bo jest o sto razy lepsza od ekranizacji!

Zanim przeczytałam książkę Swarupa wpierw obejrzałam film Boyle'a. Pamiętam, że wywarł na mnie ogromne wrażenie. Poruszająca historia, która zawarła w sobie całe cały obraz Indii. Indii różniących się od ludzkich wyobrażeń - nie tych wesołych, roztańczonych, mieniących się tysiącami kolorów, lecz biednych, w których dni są walką o przetrwanie i gdzie na każdym kroku czyha...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 428
  • Chcę przeczytać
    843
  • Posiadam
    358
  • Ulubione
    67
  • Indie
    18
  • Teraz czytam
    15
  • Zekranizowane
    12
  • 2013
    11
  • 2014
    11
  • 2011
    10

Cytaty

Więcej
Vikas Swarup Slumdog. Milioner z ulicy Zobacz więcej
Vikas Swarup Slumdog. Milioner z ulicy Zobacz więcej
Vikas Swarup Slumdog. Milioner z ulicy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także