Slumdog. Milioner z ulicy

Q & A
Slumdog, Millionaire, slums, slumsy
janec

Inne wydania

Ram Mohammad Thomas został aresztowany za to, że poprawnie odpowiedział na dwanaście pytań w teleturnieju "Kto wygra miliard?". Nikt nie wierzy, że biedny sierota, który nigdy nie przeczytał gazety i nie chodził do szkoły, potrafił podać nazwę najmniejszej planety Układu Słonecznego albo tytuł dramatu Szekspira. Po prostu musi oszukiwać! Oglądając telewizyjny zapis programu, Ram opowiada nam zdumiewającą historię swego życia, przez które prowadzi go niezawodny instynkt. Za każdym z pytań teleturnieju kryje się jakaś opowieść - o dzieciństwie pod opieką księdza, o spotkaniu z australijskim pułkownikiem mającym obsesję na punkcie bezpieczeństwa, o nielegalnej pracy przewodnika w Tadż Mahal.

Powieść składa się z kalejdoskopowych obrazów współczesnych Indii połączonych postacią kilkunastoletniego bohatera, który mimo codziennej walki o przetrwanie nie rezygnuje ze swoich marzeń i odnajduje odpowiedzi nie tylko na pytania teleturniejowe, ale i na najważniejsze ze stawianych przez życie.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Opinie czytelników (2065)
Kiwi | 2015-04-13
Na półkach: Zekranizowane
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

"Marzenia mają władzę tylko nad twoim własnym umysłem, ale pieniądze dają ci władzę nad umysłami innych"

Wspaniała, poruszająca i przejmująca opowieść o pokrętnych losach indyjskiego chłopaka, który dorasta w koszmarnie trudnej rzeczywistości, kształtując swój charakter i zdobywając wiedzę, która sprowadza na niego kaskadę wzlotów i upadków.

Wspaniale zobrazowany krajobraz współczesnej Indii pełnej kolorów.
Bardzo interesująca pozycja, napisana inteligentnym językiem, w której każdy znajdzie coś, co go zachwyci.

"Czy można pragnąć życia bez pragnień?"

Polecam!

ChicaDeAyer | 2014-09-22
Na półkach: 2014
Przeczytana: 22 września 2014

Czynnikiem przeważającym w decyzji o sięgnięciu po tę publikację była znajomość samego tytułu. Filmu oczywiście nie widziałam, bo moje zaległości odnośnie kinematografii są jeszcze bardziej zatrważające niż w przypadku literatury - jak jakiejś nowości nie zobaczę w kinie, to wiele wody w rzece upłynie nim w końcu się zapoznam z danym dziełem. Także przystąpiłam do lektury 'Slumdoga' bez napompowanego oczekiwaniami balonika i ze szczątkową wiedzą o fabule.

Sama siatka konstrukcyjna była dla mnie nie lada zaskoczeniem - zbiór krótkich opowiadań, obrazujących wędrówkę przez życie głównego bohatera, jednocześnie będącymi spoiwem pomiędzy obrazem egzystencji biednego kelnera, a przełomowym punktem w jego życiu - udziałem w teleturnieju telewizyjnym. Opowieści nie są w porządku chronologicznym, więc troszkę to burzy płynność w przeskakiwaniu między poszczególnymi etapami dziejów przetrwania Rama w miejskiej dżungli, ale nie wpływa na komfort lektury. Autor ukazał malownicze Indie od...

Krzysiek | 2014-05-04
Na półkach: 2014
Przeczytana: 04 maja 2014

Książka napisana w przystępny sposób...czyta ją się lekko i zwiewnie
Nic dziwnego, że film, który stał jej doskonałym lustrem osiągnął tak wielką popularność i zyskał tak wiele dobrych opinii.
Sama książka zdobyła bardzo wiele zacnych nagród. Natomiast na film spadała wielka lawina nagród...8 Oscarów robi wrażenie, a nie wspomnę już o kilkudziesięciu innych i różnych nominacjach...
Historia, która napędza tą powieść ma swój charakter klimat i unikalność...pokazuje rzeczywistość ubóstwa w Indiach i wszystko co jest z tym związane. Jest to również opowieść o miłości, nadziei i bezinteresownej pomocy. W skrócie mówiąc czytając ją spotykamy prostego, ale wielkiego młodego człowieka, który walczy o miłość i naprawę świat...!!!
Pewnie gdyby nie film, wielu o tej książce by się nie dowiedziało...Książka tak samo jak film są bardzo dobre. Wolałbym najpierw zacząć od książki, lecz jako pierwsze zobaczyłem film. Lecz to, że obejrzałem go zanim przeczytałem książką w żaden sposób nie...

marcin-em | 2012-04-14
Na półkach: Przeczytane w 2012!
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Niewątpliwie ciekawa, oryginalna, niesztampowa. Wciąga czytelnika w świat jednocześnie kolorowych i przerażających Indii. Patrząc z perspektywy europejczyka świat, w którym ciężko byłoby się odnaleźć dorosłemu człowiekowi, a co dopieo dziecku. Książka warta polecenia, mimo że nie zawsze wesoła, daje nadzieje, poprawia humor, pozwala uwierzyć, że można wyjśc nawet z najgorszych opresji, i nawet gdy wszystko się wali, wszystko jest nie tak, zawsze przychodzi czas radości. I jeszcze jedno, autor udowadnia, że nic się nie dzieje po nic, wszystko ma swój sens, którego czasem nie rozumiemy, jednak wszystkie wydarzenia w naszym życiu, zarówno te dobre, jak i te złe, kształtują nas, dzięki czemu stajemy się wyjątkowi! Serdecznie polecam, i jeżeli mogę to proszę przeczytajcie najpierw książkę, a później obejrzyjcie film! Ja zrobiłem na odwrót, a teraz wiem, że to był błąd!

Monika | 2010-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2010

Świetna książka. Czyta się jednym tchem. Ciekawe sploty wydarzeń, barwni bohaterowie. Polecam.

Isadora | 2010-12-07
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Książkę przeczytałam na długo przedtem,zanim została zekranizowana.Przeczytałam i wcale nie odczuwam potrzeby zobaczenia filmu.
Książka ta jest po prostu rewelacyjna.To przede wszystkim bardzo prawdziwa,naturalistyczna panorama społeczeństwa indyjskiego,obraz różnorodności zamieszkujących ten subkontynent kultur i religii,skomplikowanych stosunków między nimi uchwycony słowami przez człowieka,który wbrew nędzy swojego urodzenia i dramatycznych,niewyobrażalnych dla Europejczyka kolei losu,walczy o swoje szczęście i lepsze jutro.I walczy na przekór wszystkiemu - to nie frazes,tylko najprawdziwsza,tragiczna prawda.
Ram Mohammad Thomas jest sierotą,który doświadczył w życiu najokrutniejszej nędzy ; jego życie to właściwie pasmo klęsk i rozczarowań.Nieliczne,dobre chwile w jego życiu kończyły się prędko i w tragicznych okolicznościach : krótkie,acz w miarę szczęśliwe dzieciństwo pod kuratelą ojca Timothy'ego,przyjaźń z Salimem czy z Shankarem,odwzajemniona miłość do prostytutki...

Karolina | 2013-11-10
Na półkach: Indie
Przeczytana: 10 listopada 2013

Kilka lat temu obejrzałam film- bardzo mi się podobał. Niedawno wpadła mi w ręce książka o tym samym tytule (pierwotnie książka została wydana w Polsce pod tytułem „ Kto wygra miliard”). Tak przy okazji wtrącę, że nienawidzę filmowych okładek, zwłaszcza z dopiskami typu- film już w kinach, czy zdobywca Oscara.

Powieść wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. W książce cały czas się coś dzieje, nie ma mowy o nudzie czy dłużyznach. Akcja gna do przodu niczym na złamanie karku. Każdy rozdział tworzy swego rodzaju osobną historię, wspomnienie, wycinek życia głównego bohatera. Całość tworzy niezwykły kolaż. Bieda, głód i ubóstwo przeplata się z przepychem i bogactwem. Szarość z feerią barw. Slumsy z Bollywoodem. Pod tym względem „Slumdog…” przypomina mi inną książkę, a mianowicie „Shantaram”, gdzie również są opisane Indie we wszystkich odcieniach. Książka jest prosta i przyjemna. Chwilami wydawała mi się zbyt naiwna, ale taka ma być. Nastraja pozytywnie.

To co warto...

Joanna | 2010-12-19
Na półkach: Moja biblioteczka

Tytuł: ciekawy, zachęca do przeczytania. Na początku nie wiedziałam, że był film o podobnym tytule, ale oczywiście wiadomo, że książka lepsza.
Autor: to pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam.
Opis na okładce: zachęca do przeczytania, jest bardzo ciekawy.
Ilość stron: 237, czyta się szybko
Spis treści: zamiast numerów rozdziałów sumy od tysiąca do tytułowego miliarda.
Okładka: pasuje do treści

Treść: książka została wydana w 2005, a potem był film pt „Slumdog – milioner z ulicy”.
Nie oglądałam go, więc na temat filmu nie mam zdania, ale książka jest super. Polecam każdemu, kto lubi powieści trzymające w napięciu, podobnie jak kryminały.
Bardzo fajne jest końcowe zdanie, którego nie zdradzę, bo nie chcę popsuć Wam czytania.

cykuta | 2011-01-19
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 15 stycznia 2011

"(...) złoto dawno zamieniło się w ołów, marzenia umarły, a umysły przeżarła gangrena."
- tym krótkim, acz dosadnym cytatem można by podsumować powieść Vikasa Swarupa o indyjskim sierocie - Ram Mohammad Thomasie, którego w życiu nie spotkało zbyt wiele pozytywnych wydarzeń. Aż do do momentu, kiedy wziął udział w lokalnej odmianie milionerów i - niespodziewanie dla wszystkich, także samego siebie - zdobył główną nagrodę.

Akcja książki zaczyna się w momencie, gdy bohater jest już zwycięzcą. Ma z tego powodu nieprzyjemności z policją - indyjski system władzy [skorumpowany przez twórców programu] usiłuje za wszelką cenę udowodnić, że prosty chłopak nie byłby w stanie odpowiedzieć na skomplikowane pytania teleturniejowe innym sposobem niż na drodze oszustwa. Takie stwierdzenie skutkowałoby niewypłaceniem wygranej. Na szczęście znajduje się adwokat, który pomoże Thomasowi dowieść jego uczciwości. Wcześniej jednak musi znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób nastolatek posiadł...

Alicja | 2011-07-26
Na półkach: Domowa biblioteczka
Przeczytana: 24 lipca 2011

Historia wciągająca swoją chaotycznością i kolorami od pierwszych stron...czasami podczas czytania miałam wrażenie,że kręcę się na karuzeli...bardzo przejmująca, czasami nieprawdopodobna, smutna, wesoła,dająca do myślenia...każdy rozdział i każde kolejne pytanie budziło niesamowite wrażenia i emocje.
Świetnie powiązanie historii życia głównego bohatera z kolejno zadawanymi pytaniami.

Cieszyłam się, że jednak książka różniła się od filmu. Podobała mi się, przyjemna i wciągająca.

zobacz kolejne z 2055