Zły duch istnieje naprawdę

Okładka książki Zły duch istnieje naprawdę Richard Gallagher
Okładka książki Zły duch istnieje naprawdę
Richard Gallagher Wydawnictwo: eSPe nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Demonic Foes: My Twenty-Five Years as a Psychiatrist Investignating Possesions, Diabolic Attacks, and the Paranormal
eSPe
2021-01-01
2021-01-01
9788382010824
Paweł Borkowski
#religia #nonfiction #demon #opetanie

Czuć, że autor pisze od serca. Może jestem naiwny ale mu wierzę. Pisze nienachalnie i brak jest moralizatorstwa choć niestety wrzuca do jednego worka okultystów, satanistów i jogę kundalini. Trochę za mało argumentów przemawiających za tym trzecim jako źródle opętania ale kto to wie. Pod względem struktury, niestety w książce panuje straszny chaos. Jak na rozprawę naukową, autor zbyt często powtarza to samo. Wątki się przeplatają i mieszają. Niby łatwy język ale trudno wyłowić co ważne a co nieważne.

Merytorycznie - rewelacja! Według mnie książka ma ceny rozprawy naukowej. Autor jest bardzo skrupulatny i potraktował temat w typowo naukowy sposób.
Psychiatra podaje wiele różnorodnych argumentów, które świadczą o tym, że wielu egzorcystów poważnie traktuje swoje obowiązki.

Natomiast wspomniane naukowe podejście i rozbijanie pewnych kwestii na części pierwsze powodowało, że pewne tematy były bardzo rozwleczone. Miejscami przeskakiwałam fragmenty tekstu.
Mimo wszystko uważam, że jest to póki co najpoważniejsza książka dotycząca opętań, z punktu widzenia psychologicznego/psychiatrycznego.

Trzeba przyznać, że autor tej książki włożył kij głęboko w mrowisko. Jak w ogóle doszło do tego, że uznany lekarz i psychiatra z wieloletnim stażem postawił na szali swój autorytet zawodowy i podzielił się ze swoimi doświadczeniami, które miał z opętanymi osobami? Czy można sobie to w ogóle wyobrazić? Jednak książka powstała i została napisana zupełnie na serio. To przykuło oczywiście moją uwagę, gdyż o zjawisku opętania nie wypowiada się wiele osób ze środowiska lekarskiego.

„Zły duch istnieje naprawdę” jest w pewnym sensie autorskim opisem drogi. Najpierw poznajemy zatwardziałego sceptyka, który przekształca się w wyniku doświadczeń i znajomości z duchownymi w ostrożnego obserwatora. Później autor wszedł coraz głębiej w tę materię, zostając zarówno badaczem, jak i diagnostą. Teraz pan Gallagher jest pełnoprawnym konsultantem i racjonalnym badaczem.

Nie posiada absolutnie żadnych wątpliwości, że wśród pacjentów dotkniętych chorobami psychicznymi istnieją też osoby, które są dręczone przez istoty demoniczne. Odróżnienie choroby od opętania bywa czasami trudne i wiąże się ze ścisłą współpracą lekarzy z egzorcystami. Autor żyje w takiej korelacji, o czym dowiadujemy się też w książce. Nie zabrakło też przykładów wstrząsających przypadków, choć autor nie starał się przekonywać zatwardziałych sceptyków do swojej racji, gdyż ci nie uwierzą, nawet gdyby pokazano im przed oczami tysiąc dowodów.

Pan Gallagher skierował tę książkę bardziej do czytelników, którzy są na te zjawiska otwarcie nastawieni, choć nie zabobonni. Osoby, które wierzą w naukę, ale zdają sobie też sprawę z tego, że istnieją pewne dziedziny, który nie da się dobrze znanymi metodami ich zbadać. Do tych osób mogę się chyba zaliczyć i muszę przyznać, że argumentacja autora i jego trzeźwe spojrzenie na te zjawiska do mnie przemawiały. Przekonywał też całkiem rzeczowo, że przy odrobinie dobrej woli można zbudować stabilny pomost pomiędzy wiarą a rozumem.

Nowojorski psychiatra Richard Gallagher podaje wiele przykładów istnienia złych duchów. Produkcje filmowe, szczególnie te z Hollywood, wypaczają obraz szatańskich przejawów działania, opętania oraz egzorcyzmów. O tej tematyce powstaje sporo filmów. Powodowane jest to wytworzeniem się takiego zapotrzebowania wśród ludzi – potencjalnych widzów. Lepiej sięgać do tekstów pochodzących od świętych Kościoła katolickiego, które właściwie opisują działanie szatana i piekło. Ważna uwaga autora: "(...) demony przewyższają ludzi mocą i inteligencją, (...)".

• Może kiedyś
  • 📌Inne
  • Religia
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Zły duch istnieje naprawdę