Churchill. Opowieść o przegranym zwycięzcy

Okładka książki Churchill. Opowieść o przegranym zwycięzcy Nina Smolar
Okładka książki Churchill. Opowieść o przegranym zwycięzcy
Nina Smolar Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Poznańskie
2022-02-09
2022-02-09
literatura polska Churchill wspomnienia biografia Wielka Brytania

Naj... Winston Churchill

Czytało się bardzo miło i sprawnie. Książka przedstawia całą karierę polityczną Churchilla, która często wzbogacona jest humorystycznymi historiami. Generalnie polecam, można poznać Winniego nie tylko jako premiera i mówcę, ale też jako zwykłego człowieka

Churchill. Opowieść o przegranym zwycięzcy, to chyba nie jest ściśle i typowo biografia. Piszę „chyba” bo nie przeczytałem jeszcze zbyt wielu biografii. Opowieść Niny Smolar przedstawia wprawdzie większość życia tego wybitnego przywódcy i jednej z najważniejszych osób XX wieku, ale skupia się przede wszystkim na okresie lat 40-stych, czyli okresie, gdy Winston był przy władzy i miał realny wpływ na losy Wielkiej Brytanii, a nawet i świata.

Książka przedstawia bohatera z wielu stron i pokazuje to jak ewoluował, dostosowywał się do sytuacji, lawirował w świecie dyplomacji, który niespecjalnie lubił i poważał. Mamy tu historię skomplikowanego człowieka, wybory, przed którymi stawał, jego wielkie zwycięstwa, ale i porażki.

Autorka zwraca też sporo uwagi na zagadnienia związane z Polską, aby nakreślić całościowo to, jaki stosunek miał do niej Winston. To ważne dla polskiego czytelnika, bo na temat Churchilla można usłyszeć skrajne opinię. Raz, że na zdradził i sprzedał, innym razem, że jako jedyny o Polskę walczył… a to znacznie bardziej skomplikowane.

Książka nie tylko przybliża nam postać wielkiego człowieka i jego zmiennych losów, jest też obrazem epoki, w której żył i spojrzeniem za kulisy wielkiej wojny i wielkiej polityki. Zaglądamy za kulisy konferencji w Teheranie, Jałcie czy San Francisco oraz licznych innych spotkań.

Ważne dla polskiego czytelnik jest też to, że ukazuje nam punkt widzenia Brytyjczyków i pośrednio też Francuzów i innych aliantów. My przecież uczymy się historii głównie z naszej, polskiej perspektywy… Dla nas to jest proste, alianci nas zostawili na pastwę III Rzeszy i ZSRR, ale rzadko, kiedy zadajemy sobie pytanie, co Oni myśleli, dlaczego postępowali tak a nie inaczej. I tutaj dostajemy na te pytania odpowiedzi.

Jest oczywiście też sporo szczegółów z życia i anegdot dotyczących Churchilla oraz duża dawka wiedzy o systemie parlamentarnym w Wielkiej Brytanii i polityce tego państwa w latach 20,30 i 40 XX wieku.

Bardzo dobra lektura dla osób zainteresowanych tym okresem oraz samym bohaterem. Może to nie jest typowa kompleksowa biografia, ale nie zmienia to faktu, że dawka wiedzy jest ogromna i odświeżająca.

Początek książki był świetny, ale im dalej się w nią zagłębiałam to coraz bardziej miałam jej dosyć. Tak książka jest rewelacyjna dla fanów Churchilla, którzy chcą poznać jego historię życia, bardzo dokładnie. Mnie zaciekawił i stwierdziłam, czemu by nie spróbować dowiedzieć się o nim więcej. Niestety ale szczegółowość książki mnie zmęczyła, przez co koniec leciałam po łepkach w audiobooku, bo miałam jej dosyć. Mimo że ja jestem rozczarowana i zmęczona, to uważam że autor wziął sobie gruby temat do rozpisania i zrobił kawał dobrej roboty. Styl lekki, trochę jakby opowiadanie a nie literatura faktu, czy akcji.

"...(...) w Wielkiej Brytanii dla 20 proc. młodych Brytyjczyków – jak pokazały opublikowane w 2008 roku w „Daily Telegraph” badania na próbie 3000 nastolatków – Churchill jest postacią fikcyjną. Natomiast aż 63 proc. wierzy, że król Artur rzeczywiście przewodził rycerzom w zamku Camelot; 58 proc. sądzi, że naprawdę żył Sherlock Holmes i mieszkał na Baker Street 221B w Londynie; dla 51 proc. Robin Hood to nie wytwór wyobraźni ludowej, ale prawdziwy rabuś, który zabierał bogatym i obdarzał biednych; 47 proc. nastolatków jest przekonanych, że naprawdę istniała bohaterka napisanej przez Paula McCartheya piosenki Eleanor Rigby z albumu Beatlesów "Revolver"... (...)"

W Polsce - pragnę wierzyć - nie mamy tego rodzaju problemu z postrzeganiem postaci Winstona Churchilla. Mamy za to masę innych, wśród których dominuje żal związany z powojennymi ustaleniami geopolitycznymi, w jakich odegrał znaczącą rolę. Z szerszej perspektywy, chyba najbardziej i najczęściej, wypomina mu się jego stanowiska i wypowiedzi uznawane za rasistowskie, imperialistyczne a także kontrowersyjne decyzje polityczne oraz spektakularne porażki.

Nina Smolar, w doskonale wyważonej biografii Churchilla, skupia się w głównej mierze na okresie II Wojny Światowej, kiedy to jego determinacja i charyzma, odważne i, często szokujące polityków i ogół społeczeństwa, decyzje oraz zdolności oratorskie, odegrały ogromną rolę w mobilizacji - nie tylko - narodu brytyjskiego i utrzymaniu jedności w trudnych czasach nazistowskiej nawałnicy.

Napisałem, że biografia jest "wyważona" a powyższe zdanie zabrzmiało, jakby była peanem... Otóż, Churchill nie unikał trudnych decyzji, często stając w obliczu wielu wyzwań i konfliktów i interesów sojuszników, z którymi niekoniecznie ideologicznie było mu po drodze, lub których poglądami gardził. Autorka nie pomija tych wątków - Churchill był mężem stanu, chyba ostatnim ze swego gatunku, skomplikowanym i niejednoznacznym, który czasami - a właściwie bez ustanku - musiał podejmować decyzje, które były dla niego samego trudne. Jego nadzwyczajna zdolność do dostosowania się i reakcji na rozwijające się wydarzenia na frontach i w sferze dyplomacji, miały znaczący wpływ na przebieg historii nie tylko Wielkiej Brytanii, ale i całego świata. Owa elastyczność bywa dziś - słusznie, bądź nie, w zależności od przyjętego kontekstu narracyjno-historycznego - krytykowana lub chwalona...

Ninie Smolar udało się pokazać, jak bardzo skonfliktowanym wewnętrznie człowiekiem - no, właśnie człowiekiem przede wszystkim, impulsywnym, podatnym na emocje i zmagającym się z trudnościami w utrzymaniu równowagi psychicznej - był Churchill. Całe tło życia osobistego, mimo iż nie poświęca mu się tu wiele miejsca, stanowi ważny akcent tej książki - zwłaszcza wątki związane z Clementine, jego żoną i jedyną doradczynią z której zdaniem naprawdę się liczył - i ułatwia zrozumienie wielu z decyzji polityka.

Bardzo dobra biografia, przełamująca obiegowe opinie i wiele "zmyśleń" na temat postaci Winstona Churchilla, z dobrze opisanym tłem historyczno-kulturowym. Polecam!

Jak sam tytul wskazuje jest to "opowiesc", wiec moze nie jest to praca historyczna w scislym tego slowa znaczeniu, a wlasnie opowiesc o jednym z najciekawszych politykow XX wieku i jego czasach. Czyta sie lekko, a postac Churchilla wylaniajaca sie z kart ksiazki jest niejednoznaczna, fascynujaca i bardzo ludzka.
Polecam serdecznie, zwlaszcza jesli bedzie to dla czytelnika pierwszy blizszy kontakt z Churchillem i polityka Zachodu w pierwszej polowie XX wieku.

Polecam serdecznie, zwlaszcza jesli bedzie to dla czytelnika...

Spodziewałam się całościowej biografii. Autorka skupiła się głównie na II wojnie światowej, czyli na najbardziej znanym okresie życia Churchilla. Okres przed i po potraktowany po macoszemu, dlatego jestem rozczarowana. Mam wrażenie, że autorka jest pod pozytywnym wrażeniem bohatera swojej książki. Stara jak najmniej pisać źle o premierze.

Tytuł wskazuje kto jest podmiotem narracji, ale daleki jestem od określenia jej jako biografii tego wybitnego człowieka. Określił bym ją jako obfity felieton o brytyjskim premierze. Głównie w czasach jego przywództwa podczas II wojny światowej. O której w tej książce można przeczytać parę ciekawych informacji. Choć autorka nie ustrzegła się błędów. Podsumowując myślałem, że będę zagłębiał się w życiorys niebanalnego i odważnego anglika, którego młodość to parę opowieści sensacyjnych. Ale tak się nie stało.

Z ręką na sercu, podszedłem do tej lektury z dużą obawą. Początek mnie nie zachęcił, ale w miarę przerzucanych stron książka stawała się coraz ciekawsza. Brawa za próbę pokazania Bohatera opowieści w pełnym wymiarze i za wplecione polskie wątki. Minusem, moim zdaniem, jest mała ilość zdjęć i zbyt rozwlekła część pierwsza książki. Polecam ją miłośnikom historii i nie tylko.

Biografia jednej z największych postaci w XX w. – Winstona Churchila, Premiera Wielkiej Brytanii, przede wszystkim czasu wojny. Mobilizował, organizował i jednoczył przy wydobyciu świata z wojennego chaosu. Odegrał kluczową rolę w wygraniu wojny i w zniszczenia nazizmu, stojąc na czele kraju, który nie był do tej wojny kompletnie przygotowany.

Nina Smolar pokazuje, że Churchill rozumiał przede wszystkim mechanizmy, którymi kierowali się najwięksi zbrodniarze XX w, a których inni nie rozumieli, nie dostrzegali, lub nie chcieli dostrzec. W okresie międzywojennym, samotnie, wbrew wszystkim głosom politycznym, społecznym i prasie, walczył z polityką ustępstw wobec Hitlera i wzywał do dozbrajania Wielkiej Brytanii, w obliczu zagrożenia rosnącego apetytu hitlerowskich Niemiec.

Ostrzegał kolejno Roosvelta i Trumana, że nie można wierzyć Stalinowi, że trzeba walczyć o Polskę, lecz i tu w odbiorze spotkał się z ignorancją (najczęściej milczeniem) i brakiem zrozumienia.
Sprawa Polska, zawsze była dla niego ważna. W celu wypchnięcia sowietów poza granice Polski, kiedy jasne stało się, że Stalin nie zamierza dotrzymać zawartych porozumień, gotów był użyć armii. Nie znajdując zainteresowania głównie ze strony USA, plany te zostały porzucone, a Europę podzieliła żelazna kurtyna.

Autorka przedstawia nam Winstona takim jakim był, z jego wszystkimi wadami (których miał naprawdę wiele) jak i wszystkimi zaletami. Człowieka z krwi i kości, który nie bał się stawiać na swoim, co częściej prowadziło do porażek niż sukcesów (nieprzypadkowo taki tytuł obrała autorka),lecz w sprawach fundamentalnych Churchilla zdecydowanie można określać zwycięzcą.

Książka pełna jest nie tylko, jego cytatów i ripost (których był mistrzem),ale przede wszystkim politycznej kuchni, gdzie nie tylko na salonach, ale głównie na zapleczu rozstrzygnęły się losy Imperium Brytyjskiego, ale też losy całego świata.

A to, co najbardziej mnie ujęło w tej biografii, to pokazanie więzi, jaka łączyła Winstona z Clementine (jego małżonką). To jakie panowały pomiędzy nimi relacje, to w jaki sposób ze sobą porozumiewali się - to właśnie pokazuje jakim człowiekiem był Winston Churchill.

Nina Smolar pokazuje, że...

Przeczytałem ostatnią stronę z wyraźną ulgą że to już koniec. A szkoda bowiem sam pomysł na ujęcie tematu jest bardzo dobry. Niestety diabeł tkwi w szczegółach a te są co najwyżej średnie. Warsztat historyczny praktycznie nie istnieje. Trudno ocenić wiarygodność przytaczanych ze swadą anegdot i ciekawostek gdyż brak jest jakichkolwiek przypisów do źródeł. A to tym bardziej niepokojące w sytuacji gdy tekst aż roi się od błędów i pomyłek wszelkiego rodzaju. Dość powiedzieć że w tak prozaicznej materii jak wartość pieniądza sprzed reformy walutowej autorka za każdym razem się myli (2 funty i 20 szylingów to tak naprawdę 3 funty, a 1 korona to 5 szylingów a nie pół szylinga). Ewidentnie zabrakło kompetentnej osoby która przeczytała by tekst z uwagą.

• Biografie
  • Storytel