Bestiariusz słowiański - opowiadania demoniczne

Okładka książki Bestiariusz słowiański - opowiadania demoniczne Aleksandra Dobrowolska, Łukasz Wodziński
Okładka książki Bestiariusz słowiański - opowiadania demoniczne
Aleksandra DobrowolskaŁukasz Wodziński Wydawnictwo: MYSIKRÓLIK albumy
albumy
MYSIKRÓLIK
2021-12-27
2021-12-27
mitologia horror opowiadania album zdjęcia mitologia słowiańska demonologia słowiańska słowianie opowiadania demoniaczne Dobrowolska Wodziński

w sumie to nie wiem po co ta książka powstała

myślałam, że będzie to ciekawe połączenie mitologii słowiańskiej i horroru, w krótkiej formie
a tutaj mamy więcej zdjęć niż tekstu, a sam tekst jest stylizowany i o niczym
ani to straszne, ani pouczające...

nie polecam, mimo że przeczytanie tego dzieła, to raptem 40 minut

w sumie to nie wiem po co ta książka powstała

a tutaj mamy więcej zdjęć niż tekstu, a sam tekst jest stylizowany i o niczym
ani to straszne, ani pouczające...

nie polecam, mimo że przeczytanie tego dzieła, to raptem 40 minut

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

2099

Oryginalność. To pierwsze skojarzenie, jakie nasuwa się już w trakcie lektury książki, a nawet już przy pobieżnym przejrzeniu zawartości. Zaraz po niej jest archaizacja, ale o tym kilka słów potem.

Krótkie formy - opowiadania utrzymane w konwencji horroru o nieszablonowej strukturze. Groza podana niekoniecznie wprost - głównie z uwagi na przyjętą zazwyczaj formę pierwszoosobowej narracji, a raczej wynikająca z kontekstu. Fabuła, temat ledwo zarsowane, tylko na tyle, żeby stworzyć odpowiedni klimat, uwypuklony archaizmami. I od razu słów kilka o samej stylizacji. Zastosowanie archaizacji zarówno na płaszczyźnie leksykalnej, jak i gramatycznej zdecydowanie ma swój urok, ale nawet pomimo obecnego na końcu słowniczka rozumienie niektórych fragmentów jest mocno utrudnione. To w zasadzie jedyna wada tej książki, którą jednak trudno mi jednoznacznie negatywnie ocenić. Bo jednak to jest coś ,co ją wyróżnia, a w razie niezrozumienia jakiejść cześci, z pomocą przychodzi własna wyobraźnia nakierowana przez towarzyszące tekstowi artystyczne zdjęcia.
Tym, co mi się spodobało, jest niesztampowe podejście do kanonu istot obecnych w bestiariuszu. Na temat słowiańskiej demonologii powstało wiele opracowań i jeszcze więcej powieści fantasy. A w ilu z nich pojawiją się kania czy sporysz?
W każdym zbiorze jest jakieś jedno popowiadanie, które bardziej niż inne przypada mi do gustu. W tym przypadku był to fragment o babie wodnej. Urok krótkiej opowieści przetykanej jak refrenem jednym zdaniem stanowiącym kwintesencję tego, czego teraz od życia oczekuje istota.
Książka jest o tyle ciekawa, że stworzyła ją osoba - odnoszę się tutaj do zawartości literackiej, która słowiańską mitologię i tradycję traktuje nie tylko jako podbudówkę do snucia fantastycznych opowieści. Przeciwnie, podchodzi do zagadnień w sposób jak najbardziej naukowy i dopiero mając solidną dawkę wiedzy historycznej, zabiera się za pisanie.
Na koniec parę uwag. Poza archaizacją - trochę jednak za bardzo przytłaczającą (ale chapeau bas za umiejętne użycie!),przyczepiłabym się tylko do kwestii technicznych. Marginesy. Na przykład fragment o "Utopcu", który czyta się dobrze i następująca zaraz po nim "Brzeginia" pisana właściwie bez żadnych marginesów - jest po prostu przytłaczająca, tekst na całe strony, nawet jeśli ciekawy, to nieprzyjemny do samego czytania. Ale jak wspomniałam, to tylko drobne kwestie techniczne, w przyszłych publikacjach, łatwo będzie tego uniknąć. ;)

Na początku wahałam się, czy nazwać tę pozycję albumem z nietypowymi opisami - opowiadaniami, czy też bogato ilustrowaną książką. Po namyśle stwierdziałam, że przynajmniej dla mnie, wartość literacka wybija się ponad strefę formy, chociaż z uwagi na niezbyt obszerne teksty, również nie przytłącza pozostałych elementów. Mam nadzieję, że następnym razem opowiadania (a może coś innego?) powstanie w formie dłuższej, równie zajmującej, co w tym wydaniu.

• 🎑 Słowiańskie fantasy
  • E-booki