Terra insecta. Planeta owadów

Okładka książki Terra insecta. Planeta owadów Anne Sverdrup-Thygeson
Okładka książki Terra insecta. Planeta owadów
Anne Sverdrup-Thygeson Wydawnictwo: Znak popularnonaukowa
popularnonaukowa
Insektenes planet - om de rare, nyttige og fascinerende småkrypene vi ikke kan leve uten
Znak
2019-04-03
2019-04-03
Witold Biliński
Literatura norweska entomologia owady insekty zoologia

Rewolucja owadów

Początek książki bardzo ciekawy i zachęcający. Widać, że autorka pasjonuje się tym, co robi. Warto docenić też umiejętność przekazywania specjalistycznej wiedzy w sposób przyjemny dla odbiorcy. Niestety nie podoba mi się konwencja zastosowana kolejnych rozdziałach. Autorka zarzuca nas masą krótkich przykładów. Skacze z kwiatka na kwiatek, jak zapylacze, o których pisze. Porusza naprawdę ciekawe i wartościowe treści, ale większość uleciała mi kilka godzin po przeczytaniu. Pozostał sens, ale osobiście wolałbym się w poruszane zagadnienia bardziej zagłębić podczas lektury, bez konieczności sięgania do źródeł, które na szczęście są podane. Tak czy inaczej, to ciekawa i przyjemna książka, do polecenia laikom, bo (z racji tego, że przykładów jest dużo i są tylko liźnięte) jak ktoś się w owadach orientuje, to nowości będzie mało.

Masa ciekawych i zaskakujących informacji, muchy i inne insekty wlatujące do oczu irytują zdecydowanie mniej po lekturze tej książki ;-)

Jedyna wada - za krótka! Mnóstwo interesujących informacji, styl lekki, delikatne i przyjemnie poczucie humoru. Chcę więcej takich książek!!!

Pełna ciekawostek, lekko napisana książka, nada się również dla młodszych czytelników (choć raz żartobliwie użyto w niej słowa "gó...ny" w kontekście kawy Kopi Luwak).

“Na każdego człowieka żyjącego dziś na Ziemi przypada ponad 200 milionów owadów”. Jest ich od 1 do 10 trylionów - więcej niż ziaren piasku na wszystkich plażach świat. I to już jest powód aby napisać o nich książkę. Autorka nie kryje fascynacji owadami, stawia je w jak najlepszym świetle. Wskazuje ich, często ukrytą pozytywną rolę. Książka pełna ciekawostek, napisana w przystępny sposób.

Ale fajne. Nie sądziłam, że będę się zachwycać książeczką m.in. o karaluchach.

Ale fajne. Nie sądziłam, że będę się zachwycać książeczką m.in. o karaluchach.

59/180/2022
Wyzwanie LC maj 2022 - Opasły tom
Świetna. Bardzo dobrze napisana, lekko i dowcipnie. I tłumacz (Witold Biliński) też świetny, nie tylko językowo. W kilku miejscach jest odniesienie do polskich realiów (łącznie z zespołem Wały Jagiellońskie!),więc tym przyjemniej się czyta.
Niestety, nie ma obrazków, ale za to możecie dowiedzieć się, że są takie robale jak np. Scaptia beyonceae (gatunek pluskwiaka) oraz osy: Polemistus chewbacca, Polemistus vaderi i Polemistus yoda. Zapomnieli o tej z preclami na uszach…

59/180/2022
Wyzwanie LC maj 2022 - Opasły tom

#WyzwanieLC2021
Rzadko sięgam po książki związane z tematyką przyrodniczą i ekologiczną. Mam za sobą jedynie "Duchowe życie drzew" i "Duchowe życie zwierząt". Teraz zdecydowałam się konkretnie na temat owadów, oprawionych w piękną, zieloną okładkę, czyli "Terra insecta. Planetę owadów".
Jest to pozycja bardzo wciągająca i napisana świetnym językiem, który trafia do czytelnika.
Dowiedziałam się z książki wielu interesujących faktów na temat insektów żyjących wokół nas. Uświadomiła mi jak bardzo one są ważne dla planety i, co za tym idzie, również dla nas. Nauczyłam się doceniać nie tylko pszczoły ale również mrówki i chrząszcze.
Jedyną wadą publikacji jest brak ilustracji, które umożliwiłyby wizualizację niektórych gatunków, których nie kojarzy się w pierwszym momencie.

#WyzwanieLC2021

"Poznaj świat owadów, poświęć trochę czasu, by patrzeć i zdobywać wiedzę. Ucz dzieci o tych wszystkich dziwnych i przydatnych rzeczach, które robią owady. Mów o nich ładnie." - książka jest wspaniałą lekturą dla osób ciekawych świata, interesujących się owadami, zwierzętami, ekologią, biologią. Zawiera ogrom wiedzy i ciekawostek na temat ich budowy, rozmnażania, ewolucji, współpracy w naturze, roli w przemyśle, żywieniu ludzi. Ostatni rozdział argumentuje, że są absolutnie niezbędne dla nas do przetrwania (nikt po lekturze nie będzie miał wątpliwości jak ważne to stworzenia).
Dla mnie była to forma uporządkowania i poszerzenia dotychczasowej wiedzy. Dla osób patrzących z obrzydzeniem na insekty, może okazać się punktem zwrotnym - by przynajmniej NIE ZABIJAĆ tych fantastycznych stworzeń!
Po lekturze nigdy nie spojrzy się na nie z ignorancją, a jedynie z podziwem.

Planeta owadów jest świetną książką opisującą aspekty życia owadów. Temat bardzo interesujący z racji coraz większej świadomości roli owadów w ludzkim życiu, a zarazem braku ochrony naszych małych przyjaciół.
Książkę czyta się dość swobodnie z racji dość żartobliwego języka oraz luźnej formy.

• Popularnonaukowe
  • Przyrodnicze
  • Zwierzęta

Dodaj cytat z książki Terra insecta. Planeta owadów