Sprawy łóżkowe. Historia seksu

Wydawnictwo Poznańskie
2022-02-09
2022-02-09
Monika Skowron

Od tej książki dostaniecie rumieńców

"Za moich czasów tego nie było".... Ilekroć słyszę te słowa mam ochotę roześmiać się w twarz mojemu rozmówcy. Wszystko było. Tyle że wcześniej nikt nie pokusił się o takie rzetelne zestawienie (choć jak dla mnie niepełne) zagadnień związanych z seksem. Brawa dla autorki.

Bardzo ciekawe ujęcie tematu lecz nie wyczerpujące. Oczywiste, że można było napisać znacznie więcej i zahaczyć o znacznie więcej zagadnień. Nie mniej jednak książka jest zachęcająca do dyskusji. Wszelki niedosyt łagodzą bardzo trafnie dobrane rycinki, za co z mojej strony jedna gwiazdka więcej.

Mnie nieco rozczarowała ta pozycja - być może kwestia zbyt wysokich oczekiwań. Kilka rozdziałów naprawdę mnie porwało, reszta wcale. Najtrudniej było mi przebrnąć przez tematy językowe na początku książki. Nie jest to raczej otwarcie w stylu Hitchcocka. Niewątpliwym plusem jest natomiast cięty język autorki. Całe szczęście stroni ona od nachalnego feminizmu, którego się obawiałam przy takiej tematyce.

Popieram zarzuty żabota odnośnie tytułu i "kwiatków". Ogólnie jednak ciekawy przekrój przez wieki - jak kultura/religia i (bez)wstyd, zmieniała i wypaczały seksualność.

Rewelacyjna książka, jak cała seria ZROZUM. Nie jest to oczywiście ciągła historia seksu, jako takiego, od zarania dziejów po dziś dzień - raczej nie byłoby możliwe stworzenie czegoś takiego. Pewnie nigdy nie dowiemy się, jakie słowa padły przy papierosku po pierwszym akcie miłosnym na kuli ziemskiej, trudno. Za to z tej książki można dowiedzieć się wiele, o tym jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście społeczeństwa (głównie europejskiego oczywiście) do kwestii seksu i intymności. A także wielu, wielu ciekawostek, jak na przykład - jak to się stało, że pewne określenie damskiej części ciała stało się niewyobrażalnym wulgaryzmem, co nieco o historii lalek dmuchanych oraz kto i po co wymyślił, aby mężczyznom przeszczepiać fragmenty jąder małpy. Polecam, czyta się wybitnie lekko, jak na popularnonaukową rozprawę!

Dobra i szczegółowa, ale niestety muszę stwierdzić, że większość ciekawostek znam z "Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu".

"Sprawy łóżkowe" Kate Lister to historia seksu w skrócie. Autorka porusza najważniejsze tematy i śledzi ich rozwój na przestrzeni wieków. Pojawia się mnóstwo ciekawostek, zostaje obalonych kilka mitów, a wszystko podane z humorem i lekkością.
W środku znajdziemy też mnóstwo zdjęć i ilustracji, które świetnie obrazują tekst.
Bardzo fajnym zabiegiem autorki było też wplatanie w treść, wraz z datą używania, określeń na narządy płciowe, seks i osoby, które były używane w różnych epokach. Wiele z nich jest bardzo pomysłowych i zabawnych.
Ze "Spraw łóżkowych" dowiecie się m.in. ~skąd pochodzą nazwy, których używamy dzisiaj i jak zmieniło się ich znaczenie,
~ jak wyglądała depilacja,
~co uważano za afrodyzjaki,
~czym była chatka menstruacyjna,
~jak kobiety radziły sobie z okresem i antykoncepcją,
~co uważano za eliksir młodości i po co przeszczepiano jądra,
~czy najstarszy zawód świata naprawdę jest najstarszy,
~dlaczego rower był zbyt seksowny dla kobiet,
~jak wyglądały pierwsze lalki erotyczne
~dlaczego mężczyźni uważali kobiety za niebezpieczne istoty.
Polecam Wam bardzo, książka skłania do przemyślenia pewnych kwestii, zmiany spojrzenia, popatrzenia na wszystko z większej perspektywy.

Bardzo fajnym zabiegiem autorki było też wplatanie...

𖦹 Podtytuł ,,Historia seksu" jest bardzo mylący, bo wskazuje typowo na historię - od kiedyś do teraz. Tymczasem dostajemy różne ciekawostki z przeszłości powiązane z seksualnością. Niby było to ciekawe i nie żałuję przeczytania, ale jednak nie tego się spodziewałam. Te informacje zwyczajnie mi się nie przydadzą, a o większości pewnie szybko zapomnę.

𖦹 Forma na pewno nie spodoba się każdemu, bo przypomina trochę rozprawkę czy wypracowanie z masą odwołań do literatury.

𖦹 To co mi się nie podobało:
- 90% tekstów dotyczyła kobiet. Dlaczego? Czyżby mężczyźni zostali wynalezieni w 2000 roku? 🧐
-Mam wrażenie, że autorka często odbiegała od tematu i pisała o czymś innym niż było w tytule rozdziału.
- Żartobliwe komentarze autorki ani razu mnie nie rozśmieszyły (ale to nie wina książki, tylko mojego poczucia humoru).

𖦹 Książka fajna jeśli ktoś lubi ciekawostki historyczne, ale nic poza tym.

Na koniec pozostało mi w głowie tylko jedno pytanie: autorka pisze ,,Lu­dzie cią­gle wie­rzą, że ćwi­cze­nia fi­zycz­ne oraz jazda konna mogą prze­bić błonę (nie mogą).", gdzie wiele źródeł podaje inaczej. Więc jak to w końcu jest 🤔.

𖦹 Forma na pewno nie...

Jest ok

Jest ok

Dobra książka mówiąca o seksie w sposób nieskrępowany i z poczuciem humoru. Sporo ciekawostek popartych mocno bibliografią.
Przy zagranicznych autorach zawsze brakuje mi nawiązania do tego jak dany temat wyglądał w Polsce... no ale nie można mieć wszystkiego.

Dobry podział na nie za długie rozdziały.

WP wydało kolejną ciekawą książkę popularnonaukową, lubię ich :)

Idealna książka do łóżka... przed snem :)

Dobry podział na nie za długie rozdziały.

WP wydało kolejną ciekawą książkę popularnonaukową, lubię ich...

• Popularnonaukowe
  • Przeczytane w 2022