Pożądanie

Okładka książki Pożądanie Paweł Lukas
Okładka książki Pożądanie
Paweł Lukas Wydawnictwo: Ridero Seria: siedem grzechów głównych kryminał, sensacja, thriller
siedem grzechów głównych
Ridero
2021-12-08
2021-12-08

Trzeba przyznać, że w książce dzieje się bardzo dużo. Moim zdaniem nieco za dużo – autor mam wrażenie chciał poruszyć za dużo wątków na raz i w pewnym momencie wkradał się chaos. Nie zmienia to jednak faktu, że książkę czytało się naprawdę przyjemnie, a mi było ciężko się od niej oderwać. Napięcie jest bardzo dobrze zbudowane, zagadki oraz tropy zostawiane przez zabójców nie są oczywiste, ale są przemyślane i spójne ze sobą. Nie mogłam się doczekać rozwiązania sprawy i skonfrontowania swoich domysłów z faktami. Pod koniec powieści zostałam wbita w fotel na skutek obrotu spraw i nowych okoliczności, ale to dobrze bo oznacza to, że autor ma w zanadrzu kolejne powieści! Postać Kruka jest bardzo intrygująca, a jego inteligencja jest zachwycająca i wzbudzająca w czytelniku duży szacunek i podziw – takich bohaterów potrzebuje czytelniczy świat.
Zostań naocznym świadkiem narodzin mordercy w powieści „Pożądanie”.

Najpierw był „Pierwszy grzech Kruka”. Druga cześć serii kryminalnej „Siedem grzechów głównych to „Pożądanie”. Paweł Lukas po raz kolejny dosadnie i z przytupem wytyka bezeceństwa jakich może dopuścić się człowiek..
Tym razem nie byle jaki łódzki detektyw Oliwer Kruk otrzymuje zadanie wytropienia seryjnego mordercy, który upodobał sobie konkretny typ kobiet, niebieskookie blondynki. Sprawa jest tajemnicza i skomplikowana: porwania, niejasny motyw, brak śladów. Inteligentny potwór ostentacyjnie drwi z wymiaru sprawiedliwości i pluje w twarz śledczym. Kruk jest pewny co do jednego, tego mordercy nie da się załapać klasycznymi metodami. Nieomylny detektyw ma ciężki orzech do zgryzienia. Pojawia się mnóstwo teorii, gdzie każda może okazać się w równym stopniu prawdziwa i błędna. Wkrótce spełnia się najczarniejszy ze scenariuszy.. W układance pojawia się coraz więcej elementów.. kolejne genialne zbrodnie, inni mordercy na bieżąco i profesjonalnie zacierający ślady. Wyrafinowane, metodyczne działania, celowe i trzeźwe z zachowaniem największej staranności psują krew śledczym.
Czy szalenie inteligentny i spostrzegawczy mistrz manipulacji, ceniący sobie swoją przestrzeń osobistą detektyw i tym razem stanie na wysokości zadania i połączy kropki w tej i kilku w innych sprawach? Czy ktoś kto nie jest bez grzechu ma prawo wytykać grzechy innym?
„Pożądanie” to intrygująca i mocna historia o ludziach, którzy zasmakowali władzy nad ludzkim życiem i uzależnili się od adrenaliny. Rasowy i wielowątkowy kryminał. Opowieść o tym do czego zdolny jest człowiek, gdy kurtyna opadnie i już nie słychać braw.
Nawet występujące tu turbulencje językowe i stylistyczne nie zakłóciły startu, lotu, ani lądowania tej mrocznej refleksji o ciemnej stronie ludzkiej natury.
Polecam.
Z niecierpliwością będę wypatrywać trzeciej części tej świetnej kryminalnej serii.

Niech nie zwiedzie Was okładka tej książki i jej tytuł. Lekko muśnięta erotyzmem oraz pobudzająca wyobraźnię- stanowi fasadę, za którą kryje się rasowy brutalny kryminał. A tytułowe "Pożądanie" to motyw przewodni makabrycznych zbrodni i tajemniczych zaginięć, z którymi zmierzyć się muszą detektyw Kruk oraz komisarz Jakubczyk. To druga część serii "7 grzechów głównych". Teoretycznie można czytać bez znajomości poprzedniej części, ale niektóre fragmenty mogą być wtedy niezrozumiałe.
Dzieje się bardzo dużo. Sporo wątków, sporo morderstw, sporo... morderców. W pewnej chwili te wątki zaczynają żyć swoim własnym życiem, niczym wstęgi poruszane podmuchami porywistego wiatru. Do tego dochodzą jeszcze różne perspektywy czasowe, które dodatkowo gmatwają sytuację. Autorowi jednak udaje się spinać to wszystko w jedną całość koncertowo. I ta wielowątkowa, wielowarstwowa fabuła, naszpikowana szczegółami miejsc i wydarzeń, jest jednym z atutów tej powieści. Kolejny atut- bohaterowie. Tutaj mamy całą galerię charyzmatycznych, oryginalnych postaci. Co ciekawe- nawet bohaterom pozytywnym Autor nadaje cechy rasowych psychopatów: skłonność do manipulacji, trzymanie na wodzy emocji, doskonałe wyedukowanie oraz brak silnych więzi społecznych. W myśl zasady, że "tylko psychopata złapie psychopatę". W przypadku Kruka Autor pokazał jednak, jak nawet psychopatyczna osobowość może zostać "zmiękczona" pod wpływem uczucia. Detektyw wydaje się czasami trochę nijaki, brakuje mu tej ikry, ostrości widzenia, tego pazura, który niestety traci się wtedy, gdy "umysł ucieka na boczne tory normalnego życia". Ta postać ewoluuje i stanowi doskonałe tło dla kogoś innego- tajemniczej i nieuchwytnej morderczyni, geniusza zbrodni, Femme Fatale. Inteligentna, bezwzględna- to ona tutaj gra pierwsze skrzypce. Świetnie wykreowana. Jesteśmy świadkami narodzin Bogini zbrodni, ewoluujemy wraz z nią, znamy jej motywy działania i uczucia, które nią kierują.
Przyjemność czytania odbiera nieco spora liczba niezgrabności językowych oraz literówek.
Zawiła, wciągająca fabuła, wyraziści bohaterowie, makabryczne zbrodnie i finał, który czyta się "na nerwie". Olbrzymi potencjał i nazwisko, które warto zapamiętać...

Bardzo ciekawa historia pewnych morderstw. Giną tutaj zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jednym z makabrycznych morderców jest Fantom. Kim jest kolejny sprawca? Przekonacie się o tym czytając.
Oliwer Kruk i Kornelia Jakubczyk muszą za wszelką cenę złapać mordercę nim uderzy ponownie. Czy im się to uda? Mylne tropy powodują, że książkę czyta się z zapartym tchem. Tajemnicze morderstwa sprawiają, że włosy jeżą się na głowie. Tutaj się tyle dzieje, że czasami można się pogubić.
Czytając „Pożądanie” uważajcie komu ufacie. Czy ufacie swoim najbliższym? Co zrobilibyście, gdyby najbliższa wam osoba okazała się seryjnym mordercą? Wydalibyście ją, czy ukrywalibyście ten fakt?
Czy nasze ofiary znały swoich oprawców? Czy nasi mordercy wybierali swoje ofiary przypadkowo? Czy z zemsty można zabić?
Powieść „Pożądanie” to drugi tom z serii „Siedem grzechów głównych”. Autor na swój sposób próbuje wytłumaczyć nam każdy z nich. Jesteście ciekawi, który grzech góruje w tej powieści? Całkiem dobra fabuła i ciekawy pomysł na książkę. Nie czytałam pierwszego tomu – jednak nie przeszkodziło mi to w zrozumieniu tej części.
Jeżeli lubicie dobre thrillery, to polecam „Pożądanie”. Są morderstwa, ofiary, mordercy i znakomite śledztwa. Czy Fantoma i kolejnego mordercę coś łączy? Czy każde z nich działa osobno?
Dzięki wprowadzeniu kolejnego mordercy powieść „Pożądanie” stała się barwniejsza.
Było to moje pierwsze czytelnicze spotkanie z piórem Pawła Lukasa. Mam nadzieję, że wkrótce powstanie kolejna część.
Was zachęcam do przeczytania „Pożądania”, a ja zmykam do czytania pierwszego tomu „Pierwszy grzech kruka”.

• W planach
  • W planach oczekujące