Pierwszy grzech kruka

2020-10-28
2020-10-28
9788382190267
morderstwo eksperymenty zabójca tajemnice

Nauczycieli z czasów szkolnych pamięta się mniej lub bardziej, chociaż zdarzają się tacy, którzy mocno zapadają w pamięci. Motywujący uczniów, zauważających ich dobre strony, wzbudzający ciekawość i zaangażowanie. Taką nauczycielką była Alicja Kowalska, młoda, podchodząca do swej pracy z pasją, a do uczniów indywidualnie. Każdy z uczniów w grupie, której była wychowawczynią miał poczucie, że jest ważny, słuchany, motywowany. Wszystko skończyło się tak niespodziewanie, jak się zaczęło, w jednej chwili jej zabrakło, została zamordowana. Sprawa wydaje się oczywista a sprawca ukarany. Jednakże dwadzieścia lat później rana ponownie zostaje rozdrapana i zaczynają pojawiać się wątpliwości, a im bardziej Oliwer Kruk, jeden z jej dawnych uczniów, drąży temat, tym bardziej atmosfera się zagęszcza i pojawiają się kolejne ofiary. Komu zależy na tym, by prawda nie wyszła na jaw?

Ciekawy tytuł i przyciągająca wzrok okładka zwróciły od razu moją uwagę. Rozpoczęłam więc lekturę, która okazała się interesująca, chociaż zdarzały się momenty wzlotów i upadków, czyli miejscami okazała się też nierówna. Pomimo zdarzających się momentów bardziej monotonnych cały czas miałam poczucie zainteresowania zakończeniem i z chęcią zajrzę do kontynuacji losów Oliwera Kruka, jeśli się pojawi. Ciekawa jestem też, jak rozwinie się dalej twórczość autora. Przejdźmy jednak do początku, by zaznaczyć elementy, które zwróciły moją uwagę.

Zacznijmy od fabuły, która poprowadzona jest wprawnie i zwraca uwagę na warstwę psychologiczną, a tym samym tematykę ludzkiej psychiki i jej siły. Fabuła spleciona jest z różnych drobniejszych i bardziej istotnych wydarzeń zarówno rozgrywających się obecnie, jak i osadzonych w przeszłości. Mamy więc dwie płaszczyzny czasowe, które dobrze się uzupełniają, dając pełniejszy, bardziej wyrazisty obraz, pełen detali i sekretów zakopanych w przeszłości, które powoli zaczynają być odkrywane. Rodzą się wątpliwości, a śmierć Alicji Kowalskiej jest wierzchołkiem góry lodowej, która mrozi roztaczającym się wokół mrokiem i zwiastuje go znacznie więcej.

Głównym bohaterem jest Oliwer Kruk, chociaż można wskazać też inne postacie zwracające uwagę. Postać Oliwera jest dosyć schematyczna. Gburowaty, niechętnie nawiązujący relacje, samotnik o analitycznym umyśle. Dobry obserwator otoczenia, kierujący się logiką, spostrzegawczy i znający swoją wartość. Z pozoru zwykły nauczyciel przysposobienia obronnego, co działa na jego korzyść, gdyż nie pokazuje jego prawdziwego oblicza, przez co nie jest traktowany jako godny przeciwnik. Jego zachowanie czasem wzbudza irytację, ale w sumie dzięki między innymi temu zaznacza się w pamięci. Ciekawą postacią z przeszłości, o której z każdym rozdziałem dowiadujemy się coraz więcej jest Alicja Kowalska i przede wszystkim ślad, jaki po sobie zostawiła, sposób w jaki zmieniła życie tak wielu osób. Kolejną interesującą kobiecą postacią jest komisarz Kornelia Jakubczyk, która musi się odnaleźć w tym mrocznym świecie, wykazać siłą, ale też stanowczością oraz kompetencjami. Jej działania są czasem ryzykowne, gdyż tylko w taki sposób można rozwiązać sprawę.

Sama konstrukcja fabuły, styl, sposób powiązania wydarzeń wpływają na pozytywne spojrzenie na całość, chociaż tak jak wspomniałam wcześniej czasem coś zgrzyta, czy są monotonniejsze momenty. Cenię sobie w książkach rozbudowaną warstwę psychologiczną nawet kosztem rwącej akcji i w tej taką znalazłam.

„Pierwszy grzech kruka” to lektura niepozbawiona drobnych potknięć, ale ogólnie rzecz ujmując to ciekawy debiut literacki, z przemyślaną i dobrze skonstruowaną fabułą. Bohaterowie są charakterystyczni, mają swoje słabości, nie są wyidealizowani a wydarzenia z ich życia splatają się w zawiły kolaż, pełen mroku i tajemnic.

,,Pierwszy grzech kruka" Paweł Lukas
⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10⭐
41/2021
Ten eksperyment nie może skończyć się dobrze.

Młoda nauczycielka, Alicja Kowalska, zostaje zamordowana podczas balu szóstoklasistów. Policja szybko wyjaśnia sprawę, jednak jej echa powracają dwadzieścia lat później. Dla Oliwera Kruka, byłego wychowanka ofiary, nadchodzi moment, by zmierzyć się z prawdą o tamtych wydarzeniach. Pojawiają się nowe, szokujące fakty, wskazujące na to, że uwielbiana przez wszystkich nauczycielka prowadziła na swoich uczniach tajemnicze eksperymenty. Tymczasem kolejni świadkowie giną, a morderca umiejętnie zaciera ślady. Rozpoczyna się skomplikowana gra, której reguły co chwila się zmieniają. Prawda może okazać się dużo bardziej niejednoznaczna, niż się wydaje…
Kryminał, który trzyma w napięciu od pierwszych stron mrok, którego jest mnóstwo w książce, przyprawia o ciarki. Bohaterowie świetnie wykreowani, a główny bohater zdobył moją sympatię, co zdarza się rzadko. Chodź, nie ma w nim tego, co uwielbiam w kryminałach, czyli drastyczności i wylewu krwi to i tak autor dał radę dostarczyć mi wrażeń i wcale aż tak mi tego nie brakowało. Zdecydowanie jest to udany debiut i aż jestem w szoku, że tak cicho o nim na naszym bookstagramie. Z niecierpliwością czekam na kolejne części!

,,Pierwszy grzech kruka" Paweł Lukas
⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10⭐
41/2021
Ten eksperyment nie może skończyć się dobrze.

Choć z początku akcja troszkę za bardzo się wlecze jak dla mnie i zawiera może odrobinę za dużo przydługawych opisów (czego, jeśli pamiętacie nie znoszę
w książkach!),to całość mogę przyznać, że mi się podobała. Fabuła trochę zaskakuje, a szczególnie tych, którzy spodziewali się krwawych rzezi i nieludzkich eksperymentów. Autor miał niezły pomysł na fabułę i dość dobrze go wykorzystał. Co prawda było trochę słabych momentów, ale musimy pamiętać,
że jest to debiut, więc błędy siłą rzeczy się pojawiają. Wydaje mi się jednak,
że z czasem będzie ich mniej i nie będzie się czego przyczepić. Generalnie książka jest niezła, więc myślę, że warto się nią zainteresować.

Opis mnie skusił i zachęcił, abym sięgnęła po tę powieść i stwierdzam, że trochę się przeliczyłam, sądząc po opisie myślałam, że czeka mnie jakaś krwawa masakra, a tutaj chodziło całkiem o coś innego. Wiadomo - tajemnicze eksperymenty - myślę sobie oo pewnie będzie totalna krwawa jatka, a tu zonk. Początek powieści był nudny i nic nie wciągający, natomiast w połowie zaczęło się rozkręcać dosyć powolnie, flegmatycznie. W niektórych miejscach męczyłam się, zbędne i długie opisy wprawiały mnie w senność, a książka momentami się "dłuży". Mimo kilku mankamentów całość wypadła nie najgorzej, choć dla mnie ta powieść to zdecydowanie przeczytać i zapomnieć. Brakowało tego wow, za mało się działo, zabrakło tej iskry, która by rozpaliła czytelnika i wzbudziła ciekawość co się wydarzy dalej. Pozycja nie ożywiła u mnie żadnych emocji, ale pomysł na fabułę jest dobry, tylko wykonanie trochę zawaliło, mimo wszystko nie była to zła książka i całość oceniam na 6.

W 1993 roku zostaje zamordowana Alicja Kowalska. Wyjątkowa nauczycielka języka polskiego, genialna wychowawczyni w szkole podstawowej, odnosząca zdumiewające sukcesy w pracy z uczniami. Okoliczności śmierci młodej nauczycielki są dość niejasne, a do odpowiedzialności za tą tragedię zostaje pociągnięty jeden z jej wychowanków.
Po 20 latach Oliwer Kruk, którego Alicja była wychowawczynią postanawia odkryć, co wydarzyło się w przeszłości i kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za śmierć nauczycielki.
Oliwer Kruk - nauczyciel wychowania obronnego, były policjant i żołnierz, przypomina Sherlocka Holmesa i doktora Housa. Z nieprzeciętnym intelektem, przenikliwy manipulant, nie dbający o konwenanse.
Zostaje wciągnięty do gry, w której będzie musiał wykorzystać swój błyskotliwy umysł i zmierzyć się z bezwzględnym manipulatorem i mordercą.
Najważniejszy w tej historii jest Kruk, to na nim spoczywa ciężar utrzymania uwagi czytelnika, pozostała dość duża ilość postaci nie zawsze posuwa akcję do przodu, ale pozwala na poznanie bohatera i jego przeszłości.
Interesujący jest rozwój uczniów pod kierunkiem Alicji Kowalskiej w latach 90. Nauczycielka stworzyła klasę dzieci sukcesu, mogących swoimi umiejętnościami i intelektem przerażać innych. Ten wątek jest niedostatecznie rozwinięty i wyjaśniony.
Nie znalazłam żadnych informacji o autorze, ale myślę, że jest to osoba młoda, nie ze względu na to, że jest to debiut pisarza.
Interesująca intryga, obiecujący bohater, metodyczne śledztwo we współczesnej odsłonie.
Przemyślane tempo wydarzeń, kalejdoskop nieszablonowych postaci, powściągliwość i nienachalność historii sprawia, że z chęcią sięgnę po następne części i przekonam się jak rozwija się postać Kruka i jaki pomysł na wykorzystanie jego geniuszu ma autor.

Po 20 latach Oliwer Kruk, którego Alicja była...

,,(...),jeśli tylko wie się dostatecznie dużo, perspektywa się rozszerza, co pozwala wydedukować znacznie więcej, to, co umknęłoby zwykłemu obserwatorowi."

Koleś w koszuli ze ścierek, pod spodem biały podkoszulek, z niechlujnym zarostem i kubkiem z kawą.. Ubogi styl. Kpiący, kwaśny uśmieszek. Ekscentryczny charakter. Wiecznie samotny wilk. Wytrawny gracz. Zawieszony w przeszłości bez widoków na przyszłość. Z do perfekcji opanowaną sztuką manipulacji.. by ludzie niemal zawsze robili to, czego On oczekuje. A tak poza tym, ani kasy, ani klasy. Hm.. Brzmi znajomo.😉 Jednak to nie jest przeciętny, zblazowany stary kawaler. Nie, nie, nie! To nie ten typ. Oliwier Kruk pomimo szeregu pospolitych ,,wad" to jest Gość. Rasowy pies - glina. Szalenie inteligentny, charakterny bohater kryminału ,,Pierwszy grzech Kruka" rozwala system. 🔥🔥🔥

,,Pierwszy grzech Kruka", to jeden z lepszych polskich kryminałów jakie czytałam. Wielkie WOW. Jest tu wszystko, co być powinno. Charakterni bohaterowie. Lekki styl Autora. Opisywanie zdarzeń z różnych perspektyw. Dynamiczna akcja. Klimatyczny mrok. Łódź..☔ No i świetny pomysł.
Trzymam kciuki za Autora - to jest naprawdę fenomenalny debiut literacki. Polecam i czekam na kolejne tomy serii.

Od jakiegoś czasu bardzo chętnie sięgam po książki debiutujących pisarzy. Każdy świetny autor ma zawsze przed sobą wydanie tej pierwszej książki. A nóż kolejna debiutancka książka okaże się genialna i autor za chwilę będzie szturmował listy bestsellerów, a ja będę cieszyć się, że czytałam go zanim stał się aż tak popularny…
Z tą samą myślą sięgnęłam po książkę debiutującego Pawła Lukasa pod tytułem Pierwszy grzech Kruka. Jest to pierwsza część serii Siedem Grzechów Kruka.
Tytułowy Kruk – policjant, detektyw, nauczyciel (wszystko w jednym!),przez nawiedzające go sny zaczyna rozgrzebywać sprawę sprzed lat – tajemniczą śmierć swojej nauczycielki – Alicji Kowalskiej. Im bardziej grzebie w tej sprawie, tym więcej wydaje się podejrzane, niewyjaśnione. Dowody giną, świadkowie znikają… Nauczycielka podobno zmarła na zawał, a tu się okazuję, że chyba wcale tak nie było.
Niestety bardzo ciężko brnęłam przez tę książkę. I przy okazji bardzo długo mi to zajęło. A to dlatego, że po prostu nie mogłam w ogóle się wciągnąć w tę historię. Cały czas mi czegoś brakowało. Jakby wszystko było zbyt płytkie, bez rozwiniętego tła, ciekawego backgroundu.
Od kryminału i thrillera oczekuję obecnie czegoś więcej.
Ten debiut mnie zawiódł, niestety… Przy tak dużej ilości świetnej literatury, która pojawia się na półkach księgarni, wydaje mi się, że ta książka po prostu zginie.
Oczywiście, jak zawsze, każdy powinien przekonać się sam o tym, czy ta książka jest dla niego. Może kogoś ona bezgranicznie pochłonie. Niestety nie mnie.

Z tą samą myślą sięgnęłam po książkę...

Ciężko ocenić, ponieważ długo nie mogłam się wciągnąć, nawet myślałam, żeby odpuścić (czego nie mam w zwyczaju). Mniej więcej w połowie wreszcie się wkręciłam. Zakończenie rozczarowujące... Spodziewałam się czegoś innego czytając opis.

Książka jest z tych, które dobrze się czyta. I przez ponad połowę jest super. Ale! Im dalej, tym słabiej. Jednak jako całość, jest ok.

Bardzo udany debiut. Książka ciekawa, fabuła wciągająca. Chętnie sięgnę po kolejne części.

• Ruszyły w świat
  • 03 2020
  • 52 książki 2021
  • Klub Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Dodaj cytat z książki Pierwszy grzech kruka