Blue Period tom 3

2022-01-08
Karolina Dwornik
Dramat Okruchy życia Seinen Artyści Uczniowie/studenci Realizm Współczesność

Na półkach: , , , , , , ,

Blue peroid było naprawdę ciekawą i wciągającą mangą. Przez całą mangę wręcz kibicowałam Yatorze Yaguchiemu (głównemu bohaterowi serii) w przygotowaniach do egzaminu do Geidai, co też tłumaczy, że bohaterowie są naprawdę sympatyczni. Kreska jest śliczna, aż się żałuje, że nie ma kolorowych stron, by podziwiać namalowane akwarelami kadry tej mangi. Na plus można się nauczyć wielu technik w sztuce. Myślę, że jeśli ktoś z was lubi malować/rysować oraz przepada za mangami (Bookholik, czytasz to???) to powinniście dać szansę temu tytułowi. Ja natomiast się nie zawiodłam i z chęcią zapoznam się z kolejnymi tomami, by dowiedzieć się, czy Yatorze udało się osiągnąć cel (oglądałam anime na jego podstawie, więc wiem jak to się skończy ;D)

Fajną częścią Blue Period jest to, że wraz z bohaterem możemy dowiedzieć się o przeróżnych technikach malarskich czy samym procesie tworzenia obrazów i szkiców. Jako osoba, która nie ma zielonego pojęcia, o tym świecie mogłem dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Informacje są przystępne i pozwalają trochę lepiej zrozumieć, jak wygląda proces tworzenia i oceniania jakiegoś obrazu czy innego tworu artystycznego. Pomaga to też w czytaniu samej mangi, bo otrzymujemy obszerne wyjaśnienia żargonu i kontekst dla ilustracji, które widzimy na stronach.

Trzeci tom był znacznie bardziej wciągający, niż pierwszy. Ciekaw jestem, czy pracowity Yaguchi dostanie się na wymarzone Geidai, choć ilość tomów wskazuje, że będzie się musiał zmierzyć z kolejnymi trudnościami. Nie wiem też, co z Yuką, bo w tej części występował rzadko i wygląda na to, że mierzy się z jakimś problemem. Przypadły mi do gustu krótkie komiksy pod obwolutą, dzięki którym miałem szansę poznać osobowości i zainteresowania pobocznych postaci, umykających mojej uwadze podczas lektury. W zasadzie jedynym znaczącym minusem tej serii jest koślawa, nieestetyczna kreska.

2020

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że trzecia część serii ponownie koncentruje się na głównym bohaterze i jego podróży w odkrywaniu świata sztuki (w której mamy okazję uczestniczyć). Na kolejnych stronach widzimy intelektualne i artystyczne etapy tworzenia dzieła. Możliwość prześledzenia drogi od momentu pomysłu do ostatecznej realizacji (stworzenia obrazu) jest nie tylko ciekawe, ale również mocno fascynujące. Obok czysto rozrywkowego charakteru mangi mamy więc tutaj również do czynienia z pewną wartością dydaktyczną, która nie jest czymś, co często spotyka się w komiksach. Yatoro w serii nie jest pokazany jako „wielki artysta”. Wręcz przeciwnie ciągle obserwujemy jego braki warsztatowe, które musi niwelować ciężką pracą. Jego eksperymenty, nieudane próby, testowanie różnorakich stylów, wszystko to zaskakująco mocno potrafi pochłonąć czytelnika.

Jedyną wadą trzeciego tomu serii, do której można się przyczepić, to mocniejsze zepchnięcie na dalszy plan innych bohaterów. Tym razem nie mają oni okazji odpowiednio zabłysnąć i głównie pojawiają się w rozmowach prowadzonych z Yatoro. Co do dialogów są one napisane poprawne, chociaż w kilku momentach nie wnoszą one nic istotnego do fabuły i mogą troszkę nużyć (są to jednak pojedyncze przypadki).

Blue Period #3 ᘛ

Q: Wasz ulubiony artysta?

Vincent van Gogh zdecydowanie należy do grona moich ulubionych malarzy, którzy potrafili zwracać szczególną uwagę odbiorców poprzez niesamowicie namalowane na płótnie obrazy.
Jego najsłynniejszym dziełem niezaprzeczalnie pozostaje „Gwieździsta noc”.
Historia samego tworzenia pejzażu jest dosyć ciekawa, bo Van Gogh namalował go z pamięci.
Nie patrzył na otoczenie, a w odtworzeniu obrazu pomagała mu wyłącznie wyobraźnia.

„To jeden z tych obrazów, które potrafią cię wciągnąć. Już kilkukrotnie doświadczyłem tego uczucia zacierania się granicy pomiędzy mną a danym dziełem. Ale... moje obrazy tego nie potrafią”.
-Tsubasa Yamaguchi

Czas biegnie nieubłaganie, a egzaminy wstępne na Uniwersytet SztukPięknych tuż, tuż.

W tym celu Pani Oba postanawia na najbliższych zajęciach podzielić swoich uczniów na pięcioosobowe grupy mając nadzieję, że rozwiną oni bardziej swoje umiejętności.

Yatora Yaguchi wraz z Haruką Hashidą oraz Maki Kuwaną zostali przydzieleni do klasy D.
Ich instruktorką jest oczywiście, nie kto inny jak charyzmatyczna Pani Oba.

Podczas pierwszych lekcji nowe dzieło Yatory okazuje się mało wystarczające.
Brakuje mu wielu rzeczy, na które spory nacisk przykłada jego nauczycielka.
Sam jest niezadowolony i zaczyna wątpić w swoje zdolności do tworzenia sztuki.

Czy przez jeden nieudany obraz chłopak się podda?

W tym tomie oprócz świetnego podejścia do rysunku, sztuki oraz malarstwa możemy też znaleźć problemy, z jakimi pewnie część z nas się zmaga.
To nie jest lekka historia.

Łatwo się poddajemy, gdy coś nam nie wychodzi – bynajmniej ja tak mam.
Chwilami wątpimy czy opłacało się to robić i czy nie powinniśmy sobie w końcu odpuścić.

Ruyji przeżywa okres załamania.
Pewnego dnia zamyka się w pokoju i potrzebuje wszystko na nowo zrozumieć.
Rodzina go nie wspiera, a ojciec jest zdenerwowany dowiadując się, że chłopak opuszcza dość drogie kursy malunku.
Nie obchodzą go uczucia syna i co gorsza...nie toleruje jego tożsamości.
Szczerze przyznaje, że bardzo martwię się o to, co autorka może zrobić z tą postacią.

Pewnego dnia Ayukawa otrzymuje zaproszenie od Mori, która dość niedawno dostała się na Uniwersytet Sztuki w Musahino.
Ryuji postanawia przyjść na kampus wraz z Yatorą.

W pomieszczeniu gdzie tworzy jego koleżanka, Yaguchi dostrzega na
środku obraz nawiązujący do buddyzmu.
Dzięki niemu chłopak chce wrócić do rysowania.

Bardzo cieszy mnie to, że w tej części obrazy nie są porzucone, tak jak to było w drugim tomie.

Dzieła Maru Mori są dopracowane w najmniejszych szczegółach.
Robią imponujące wrażenie nie tylko na głównym bohaterze, ale również na czytelniku.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zachęcić Was do przeczytania tej
mangi ^^

„Już nie wiem, czy mój obraz jest dobry, czy zły. Ale wreszcie... Mam wrażenie, że mógłbym się w nim zatracić”.

Blue Period #3 ᘛ

Q: Wasz ulubiony artysta?

Jego najsłynniejszym dziełem niezaprzeczalnie pozostaje „Gwieździsta noc”.

OKRES ARTYSTYCZNY

Trzeci tomik „Blue Period” to nic innego, jak kolejna dawka studencko-artystycznych wrażeń. Nadal manga to bardziej przewodnik po szkołach, technikach i sztuce współczesnej, niż cokolwiek innego. Ale jeśli temat Was ciekawi, na pewno nie będziecie zawiedzeni czytając tę serię.

Yaguchi Yatora nadal toruje sobie drogę przez świat sztuki i uczniów z zapędami artystycznymi. Wszystko by znaleźć upragnione spełnienie. Ale, jak zawsze, na horyzoncie czekają kolejne trudności i problemy.

OKRES ARTYSTYCZNY

Yaguchi Yatora nadal toruje sobie drogę przez świat sztuki i uczniów z...

Cieszę się, że żyję w tych samych czasach, co Yuka.

Cieszę się, że żyję w tych samych czasach, co Yuka.

• Manga
  • Mangi