Moriarty: Tom 6

Okładka książki Moriarty: Tom 6 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Okładka książki Moriarty: Tom 6
Arthur Conan DoyleHikaru Miyoshi Wydawnictwo: Waneko Cykl: Moriarty (tom 6) komiksy
komiksy
Moriarty (tom 6)
Yuukoku no Moriarty
Waneko
2021-12-22
2021-12-22
Agnieszka Zychma
dramat historyczny psychologiczny tajemnica shounen manga

Okładka książki Moriarty: The Remains. Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: The ... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...

Sceny podczas balu maskowego w pałacu Buckingham miały w sobie coś klimatycznego. Coś znakomitego, lubię tego typu zabawy/intrygi. Do tego bardzo spodobało mi się to, w jakim kierunku poszedł wątek z Irene.
Kwestie polityczne też przyjmują ciekawy obrót. Cieszę się, że ta seria porusza zdecydowanie wątpliwe moralnie kwestie i daje do myślenia, bo przedstawia intrygujące teorie.

Moriarty jest mangą koncentrującą się na życiu i przygodach największego przeciwnika Sherlocka Holmesa. Tytuł przedstawia nam XIX wieczną Anglię, gdzie społeczeństwo jest podzielone na klasy. Arystokracja spija śmietankę z brytyjskich podbojów świata i żyje w luksusie, podczas gdy Inne warstwy społeczne mają się znacznie gorzej. Najbiedniejsi nie są traktowani jak pełnoprawni ludzie. W tym świecie przyszło żyć młodemu chłopcu znanemu później jako William James Moriarty. Tytuł koncentruje się na jego planie zmiany świata i stworzenia bardziej sprawiedliwej rzeczywistości, takiej w której pochodzenie nie decydowałoby o życiu jednostki.

2028

Mniej „humorystyczna” a dużo bardziej dramatyczna i kryminalna jest treść zawarta w tomie szóstym. Autor kontynuuje tutaj napoczęty wcześniej wątek wielkiej państwowej tajemnicy i dążeń korony do zachowania tego sekretu. W centrum wydarzeń i uwagi znajduje się wspomniana już Irene Adler. Nieziemsko piękna niewiasta zdaje sobie sprawę z wielkiego zagrożenia swojego życia, postanawia jednak włączyć się w niebezpieczną grę. Obok niej nie mogło również zabraknąć dwójki nietuzinkowych geniuszu. Każdy z nich ma inną motywację do odkrycia mrocznych sekretów i nie będzie bał się wykorzystać kobiety do własnych celów (o ile ta na to pozwoli). Siłą tomiku są na pewno świetnie napisane dialogi, które odkrywają przed czytelnikiem małe elementy piętrzących się tajemnic. Pozwala to fanom na samodzielne próbowanie swoich sił w rozwikłaniu niektórych sekretów. Autor takie sceny wykorzystuje również do budowania skomplikowanego świata, w którym granica dobra i zła często jest całkowicie niewidzialna.

W końcu znalazłam chwilę, żeby nadrobić najnowszy z tomów Moriarty’ego! Tym razem, jak po okładce można wnioskować, gwiazdą historii jest nikt inny jak The Woman, czyli Irene Adler! Jaki los zgotowali jej twórcy mangowych przygód braci Moriarty’ich?

Poprzednia część była dla mnie lekkim rozczarowaniem, na szczęście w tym tomie komiks znowu wraca na lepsze tory. Cała „szóstka” to kontynuacja wątku rozpoczętego w poprzedniej części: „Skandalu w Imperium Brytyjskim”. Śledzimy losy Irene Adler, która wylądowała po środku o wiele większej afery niż początkowo zakładała i żeby ratować swoje życie, musi mądrze wybierać pomiędzy brytyjskim rządem, ochroną ze strony Holmesa i Watsona a protekcją ze strony mistrza zbrodni i konsultanta kryminalnego.

Autorzy mangi portretują Irenkę nie tylko jako femme fatale, korzystającą ze swojej urody intrygantkę, złodziejkę i szantażystkę, ale wzięli sobie też do serca jej umiejętności w departamencie przebierania się. W kanonie mieliśmy scenę, gdzie Adler przebierała się za mężczyznę – znajdziemy ją i tutaj, a oprócz niej i wiele innych okazji, kiedy bardzo skutecznie kreuje się na mężczyznę, próbując uniknąć detekcji. Okazuje się też, że jej motywacji wcale nie jest tak daleko do Moriartych i zaskakująco… do Mycrofta, którego rola tym razem nieco się powiększa! Ale nie będę zdradzać szczegółów.

Irenka w przebraniu mijająca Holmesa z „Good-night, Mister Sherlock Holmes” i tym razem nie jest jedynym smaczkiem dla fanów kanonu, odniesień znajdziemy więcej – również do BBC Sherlocka! Ponownie pojawiają się również Wiggins z Baker Street Irregulars oraz Mycroft jako minister współpracujący z MI6. Cały czas też idziemy tropem wątku z Jamesem Bondem, ale nie będę zdradzać tego, co się okazuje na samym końcu! Tak jak i w czwartym tomie, na warsztat wzięto historię świata i to nawet w całkiem sprytnym wydaniu, bardzo fajnie w fabułę wpleciono motyw Rewolucji Francuskiej. Tym razem jednak przyczepię się nieco do tłumaczenia. Od pierwszego tomu mangi polską wersję językową opracowuje ta sama osoba, tutaj jednak ewidentnie mieliśmy jakiś spadek formy – dialogi chwilami brzmią strasznie sztywno i nienaturalnie i bardzo spod nich przebija japoński. Mam nadzieję, że kolejny tom wróci na dobre tory!

Byłam pewna obaw, jeśli chodzi o postać Irene, zwłaszcza biorąc pod uwagę „piątkę”, ale twórcy wychodzą całkiem obronną ręką. Może i nie wykraczamy poza dosyć banalne konwencje fabularne, które charakteryzują całą tę serię, ale w jej obrębie udało im się stworzyć całkiem w porządku wersję The Woman. Czekam na kolejny tom i mam nadzieję, że fabuła będzie się rozwijać już tylko na plus!

Dziękuję wydawnictwu Waneko za udostępnienie tytułu do recenzji.

ALBERT, IRENE I SHERLOCK

Japończycy mają talent do snucia opowieści pozornie do nich niepasujących. Jedną z nich jest „Moriarty”, rzecz osadzona przecież w wiktoriańskiej Anglii, która pokazuje – po raz kolejny zresztą – wszechstronność i talent artystów z Kraju Kwitnącej Wiśni. I że nawet z tak obcego im i ogranego tematu zrobić można naprawdę coś znakomitego.

Bal maskowy w pałacu Buckingham staje się okazją do negocjacji, jakie Albert podjąć ma z Irene Adler. To też okazja by wreszcie odkryć prawdę o motywach kobiety, a także tajemniczy dokument. Ale to jedynie początek tego, co nadchodzi, a co zmienić może Imperium Brytyjskie …

ALBERT, IRENE I SHERLOCK

Bal...