Włoska balerina

Znak
2023-01-25
2023-01-25
Dominika Chylińska

Majstersztyk! Szacunek dla autorki!

Majstersztyk! Szacunek dla autorki!

"Włoska balerina" Kristy Cambron opowiada historię trzech bohaterów. Pierwszym bohaterem jest Julia, która jest baleriną. Drugim bohaterem jest szeregowy Courtney Coleman i mała żydowska dziewczynka, uratowana z żydowskiego getta. Ich losy splatają się niespodziewanie w rzymskim szpitalu otoczonym przez nazistów. To miejsce dawało szansę na ocalenie. Losy bohaterów poznajemy z perspektywy działań wojennych, ich przeżyć, jak i z perspektywy tego, co działo się przed wojną. Trzecią perspektywę narracji tworzą czasy współczesne. Jest to powieść oparta na historycznych faktach, a o okolicznościach jej powstania wspomniała w nocie sama autorka. Przedstawiona historia wciąga od pierwszej do ostatniej strony tej powieści. Książka podobała mi się.

To ciekawa historia trójki bohaterów: baleriny Julii, która po wybuchu wojny wstępuje do wojska, szeregowego Courtneya Colemana – Amerykanina, wcielonego do armii sanitariusza i małej żydowskiej dziewczynki, którą została uratowana z zagłady rzymskiego getta. Ich losy splatają się niespodziewanie w rzymskim szpitalu otoczonym przez nazistów. To miejsce dawało szansę na ocalenie. Losy bohaterów poznajemy z perspektywy działań wojennych, ich przeżyć, jak i z perspektywy tego, co działo się przed wojną. Trzecią perspektywę narracji tworzą czasy współczesne. I choć zmiana tych perspektyw na początku mnie denerwowała, to zmierzając ku końcowi powieści, historia sprawnie została zamknięta. Jest to powieść oparta na historycznych faktach, a o okolicznościach jej powstania wspomniała w nocie sama autorka. Jeśli lubicie tematykę powieści wojennych, to tę pozycję możecie dopisać do czytelniczej listy. I jeśli kochacie Rzym, to także.

Ciekawa historia oparta na faktach, bliska mi z powodu moich podróży do Włoch, a przede wszystkim do Salerna, które to miasto i wojenna historia okolic jest przedstawiona w powieści. Niestety częsta zmiana czasu i miejsca akcji utrudniała wgłębianie się zawiłe ale interesujące, niekiedy dramatyczne losy bohaterów.

Jak dla mnie bardzo dobra książka. Przedstawiona historia wciąga od pierwszej do ostatniej strony tej powieści. A sama opowieść porusza serce i sprawia, że nie wolno zapominać o naszej historii- choć bywała straszna. Polecam.

Ciekawa historia. Bardzo lubię książki pisane z dwóch perspektyw czasowych. Jednak tu tych przeskoków było za dużo, można się pogubić.

Mogłaby być lepsza ,gdyby nieco pogmatwane opisy i skoki w czasie

Mogłaby być lepsza ,gdyby nieco pogmatwane opisy i skoki w czasie

Lepsza z tych wszystkich wojennych książek, aczkolwiek szału nie było, spodziewałam się trochę więcej emocji, baletu też mi nie starczyło. Miłe czytadło, ale nic więcej.

To moje drugie spotkanie z autorką. Kristy Cambron z wrażliwością pisze o historii wielu utraconych istnień podczas II wojny światowej. Centralnym motywem powieści są wydarzenia związane z ocaleniem życia pewnej żydowskiej dziewczynki z getta w Rzymie. Zanim jednak poznamy los małej Calli autorka przeniosła nas do Indiany w USA. To właśnie tutaj poznamy smutny los niejakiego Colmana. Późniejszego szeregowego Armii Stanów Zjednoczonych, który wraz z sierżantem Nelsonem wezmą udział, jako sanitariusze, w szturmie na plaży Sycylii. Z czasem szeregowy Courtney Coleman stanie w żydowskim getcie oko w oko z przerażoną czteroletnią dziewczynką.

W Londynie znajdujemy się w świecie artystycznym i poznajemy wybitną primabalerinę Julię Bradbury i jej partnera Antona. Metaforą nieuniknionego losu dla naszych bohaterów będzie Rzym. Zgodnie z powiedzeniem „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”.

Początek powieści może wydawać się trudny do zrozumienia właśnie poprzez to przemieszczanie się pomiędzy wydarzeniami, które w końcu doprowadzą nas do Rzymu. Autorka stworzyła tutaj dwie linie czasowe; czas wojenny i wydarzenia współczesne związane z tytułową włoską baleriną. Rozdziały „obecnie” to również nowi bohaterowie spokrewnieni z Calli i Colemanem. Widzimy tutaj przemianę szeregowego Colemana, który odnalazł w sobie wiarę po podróży, po wydarzeniach w żydowskim getcie. Z perspektywy upływającego czasu dostrzegamy jaki wpływ miało jedno uratowane życie na życie innych.

Autorka posiada bogaty i przyjemny styl, który może zachęcić do sięgnięcia po wcześniejsze jej powieści.

Rozczarowała mnie ta książka,spodziewałam się czegoś lepszego, gdyby nie to, że czytając komentarze ktoś nie napisał , że ksiażka zaczyna się od połowy to nawet bym jej nie doczytała do końca

• Przeczytane 2023
  • Przeczytane w 2023