Arlington Park

Okładka książki Arlington Park
Rachel Cusk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
308 str. 5 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2010-01-27
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-27
Liczba stron:
308
Czas czytania
5 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-08-04365-3
Tłumacz:
Paweł Łopatka
Tagi:
powieść
Inne
Średnia ocen

                5,6 5,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,6 / 10
100 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
539
26

Na półkach: , ,

Spodziewałam się przyjemnego, przewidywalnego czytadła, a tu niespodzianka: książka jest prawdziwa i poruszająca. Treścią są przeżycia kilku kobiet (w wieku trzydziestu - pięćdziesięciu lat), wydarzenia stanowią dla nich tylko tło. Mamy jeden dzień ujęty spojrzeniem kolejnych postaci, przefiltrowany przez ich sposób odbierania rzeczywistości, osobowość i żywe, reagujące na bodźce emocje.

Nie chodzi w tej powieści, jak mi wynikało z opisów, o tęsknotę kobiet za zmarnowaną szansą na karierę (jedna bohaterka pasuje do tego scenariusza) i żałowaniem decyzji o małżeństwie czy urodzeniu dzieci. Ale wrażenie w trakcie lektury jest dosyć przygnębiające; przenika historie bohaterek jakiś niewyartykułowany do końca niepokój, że to, z czym obcują, ich codzienność, to wszystko, czego mogą się spodziewać, że życie nie ma im nic więcej do zaoferowania i że każdy, kiedyś młody i pełen marzeń, trafi w końcu w swój kanał o równych, przewidywalnych ściankach i będzie musiał się w nim posuwać nieuchronnie naprzód; nawet jeśli żyją w sposób, w jaki zawsze marzyły i do jakiego dążyły. Można powiedzieć, że bohaterki złapane zostały w pułapkę życia – z jednej strony trudnego, pełnego skomplikowanych emocji i niepokojów, a z drugiej – banalnego w swej powtarzalności, oddartego z tajemnic i obietnic niezwykłości. Znajdują one i przyjemności, bywają zachwycone, odnajdują chwile świetliste i dobre, ale można odnieść wrażenie, że w poszukiwaniu i trzymaniu się tych momentów jest coś rozpaczliwego, jak u ryby wyciągniętej z wody otwierającej desperacko pyszczek, coś, co ma potwierdzić wartościowość tej egzystencji i usprawiedliwić wszelkie trudy i naruszające bezwład rozumu nieustanne pytania.

Sposób narracji w tej książce jest jak rentgen, bezlitośnie przenika postaci, aż ich fizyczność staje się przezroczysta i mamy dostęp do samego ich najskrytszego wnętrza, jakbyśmy znajdowali się w głowach bohaterek i mieli widok na rodzące się myśli i emocje, na ich całą działalność wewnątrz człowieka i sposób obierania świata przez ich pryzmat. Rzeczywistość jest rozedrgana, stanowi sumę odbieranych refleksów z odbić na powierzchniach, wrażeń przekazywanych za pomocą zmysłów i nieustanną pracę niezmordowanego, analizującego, tworzącego umysłu. Widać w tym punkcie podobieństwo do stylu pisarskiego Virginii Woolf w ujmowaniu tego, co fizyczne poza człowiekiem i tego, co niematerialne powstające w mózgu i „wypływające” poza jednostkę, wypełniające przestrzeń między granicą ciała człowieka a granicą rzeczy oraz innych istot.

Lubię ten rodzaj języka, jakby wyrywającego się z trzewi; pokazywanie świata przez pryzmat subiektywnego odczuwania postaci (czyli tak, jak faktycznie widzi świat każdy człowiek) – jako rzeczywistość rozdartą i zbudowaną z myśli, odczuć kreującej ją jednostki. Taki styl wciąga w głąb, dotyka emocji i wikła w nie, a jednocześnie oczyszcza i zwraca uwagę na proces, poprzez który sami postrzegamy świat dookoła.

Spodziewałam się przyjemnego, przewidywalnego czytadła, a tu niespodzianka: książka jest prawdziwa i poruszająca. Treścią są przeżycia kilku kobiet (w wieku trzydziestu - pięćdziesięciu lat), wydarzenia stanowią dla nich tylko tło. Mamy jeden dzień ujęty spojrzeniem kolejnych postaci, przefiltrowany przez ich sposób odbierania rzeczywistości, osobowość i żywe, reagujące na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    124
  • Chcę przeczytać
    99
  • Posiadam
    19
  • Beletrystyka
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2014
    2
  • 2012
    2
  • Obyczajowe
    2
  • Literatura brytyjska
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Więcej
Rachel Cusk Arlington Park Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także