Major Hubal. Fakty, legendy i mity 2

Okładka książki Major Hubal. Fakty, legendy i mity 2 Jacek Lombarski
Okładka książki Major Hubal. Fakty, legendy i mity 2
Jacek Lombarski Wydawnictwo: wydano nakładem autora Cykl: Major Hubal. Fakty, legendy i mity (tom 2) historia
historia
Major Hubal. Fakty, legendy i mity (tom 2)
wydano nakładem autora
2021-09-30
2021-09-30

Zastanawiam się co napisać bo w opisie który jest wstępem do książki autor powiedział wszystko co istotne. Dla mnie major Hubal - Henryk Dobrzański jest bohaterem, wiem, że nie jestem obiektywna, bo można powiedzieć, że jestem z nim "związana uczuciowo": moja rodzina ze strony ojca wywodzi się z Huciska dopiero po wojnie przyjechali na Dolny Śląsk. Ale są osoby które twierdzą że jego działania przyczyniły się do śmierci mężczyzn z Huciska i pobliskich wiosek ... Nie mnie to oceniać, bo nie mam aż takiej wiedzy o Hubalu, II Wojnie Światowej. Wiem jedno z przekazów rodzinnych: major Hubal to był bardzo dobry i honorowy człowiek, tak mówiła siostra mojego dziadka pomimo tego że jej brat został zamordowany podczas pacyfikacji Huciska, a trzech aresztowano i wywieziono najpierw do więzienia do Radomia a potem do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, wrócił tylko jeden. I z tego co wiem w innych wsiach było podobnie darzono go dużą sympatią i mieszkańcy byli dumni że go znali i pomagali.
Autor przytacza fragmenty artykułów, wspomnień o Dobrzańskim z czasów jeszcze wojennych i potem już tych które ukazywały się po wojnie. Są różne opinie: takie że major był bohaterem, ostatnim żołnierzem września 1939 i pierwszym partyzantem, ale też i takie, że jego działalność naraziła ludność cywilną. Niektórzy posunęli się w swoich wypowiedziach do porównywania go do Zagłoby, warchoła, watażki, albo, że dowodząc oddziałem chciał spełnić swoje niezaspokojone ambicje (chodzi o to, że nie awansował wyżej niż do stopnia majora). Ale tak jest do dzisiaj wystarczy poszukać w internecie i znajdą się podobne opinie te pozytywne jak i negatywne. Możemy się przekonać ile prawdy jest w Hubalczykach Wańkowicza, a ile jego fantazji i zapożyczeń z opowiadania Hubalczycy Macieja Kalenkiewicza.
Cały drugi rozdział jest poświęcony filmowi Hubal: jak powstawał scenariusz, dlaczego nie chciano żeby Ryszard Filipski grał główną rolę. Chociaż ja nie wyobrażam sobie innego aktora w tej roli. I znowu skrajne opinie o filmie od tych chwalących do tych potępiających ...
Powtórzę się, ale podziwiam ogrom pracy jaką pan Jacek włożył w powstanie również tej części i muszę też powiedzieć, że czyta się ją inaczej, nie wiem czy dobre będzie powiedzenie że szybciej, ale u mnie tak było.
Polecam wszystkim zainteresowanym Henrykiem Dobrzańskim Hubalem i czekam na następną część :)

• Brak Legimi A
  • Chcę przeczytać !!!!!