Okładka książki Mózg - jelita - układ odpornościowy. Wpływ codziennych nawyków na zdrowie, nastrój i planetę Emeran Mayer
Emeran Mayer Wydawnictwo: Feeria poradniki
poradniki
Feeria
2021-10-27
2021-10-27
Dariusz Rossowski
mózg

Powierzchownie jest to dobra książka na początkowe zaznajomienie się z tematem. Autor nie wchodzi jednak za bardzo w szczegóły i ciekawostki pochodzące z wiedzy naukowej, za to argumentum ad naturam nie brakuje, znajdzie się również trochę dowodów anegdotycznych. Warto wiedzieć, że autor przeciwny jest stosowaniu suplementów diety, w tym zawierających probiotyki. Spodziewałam się też wiadomości na temat konkretnych szczepów bakterii i ich wpływu - tego również zabrakło.

Raczej z gatunku literatury specjalistycznej, ale da się wyciągnąć informacje na temat wpływu jedzenia na organizm

Lubię czytać książki, poradniki dotyczące zdrowia, żywienia. Coraz częściej słyszy się, że to, co jemy, ma znaczący wpływ na nasz organizm, nie tylko układ pokarmowy ale również mózg. Mimo iż jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, co spożywamy, to na rynku pojawia się równie szybko coraz to więcej żywności przetworzonej. Życie w biegu nie ułatwia nam weryfikowania dogłębnie tego, co pojawia się sklepowych półkach. Badania dowodzą, że to, co spożywamy, może powodować wszelki choroby, również psychiczne np. depresję, dlatego tak ważne jest weryfikowanie produktów i dobieranie najbardziej wartościowych. Powinniśmy dbać, aby dostarczać organizmowi odpowiednich i wysokich jakościowo makro- i mikroskładników diety. Za każdym razem, kiedy czytam tego typu książki, staram się coś wyciągnąć dla siebie i wprowadzić w życie. Po takiej literaturze nie oczekuję, że wszystko od razu do mnie przemówi czy że zmienię swoje życie o 360 stopni. Książka „Mózg – jelita – układ odpornościowy” jest zdecydowanie warta Waszej uwagi. Zachęcam do lektury...

• Zdrowie