Bałtyk

2021-09-01
2021-09-01
Morze Bałtyckie natura przyroda zwierzęta

Okładka książki O kolędach. Gawęda Emilia Kiereś, Marianna Oklejak
O kolędach. Ga... Emilia Kiereś, Mari...
Okładka książki Drzewa Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Drzewa Wojciech Grajkowski...
Okładka książki Gabinet anatomii Carnovsky, Kate Davies
Gabinet anatomii Carnovsky, Kate Dav...
Okładka książki Osiem małych planet Lizzy Doyle, Chris Ferrie
Osiem małych p... Lizzy Doyle, Chris ...
Okładka książki Pszczoły Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Pszczoły Wojciech Grajkowski...

"Bałtyk" to książka, w której ciekawa treść otulona jest pięknymi ilustracjami, obrazującymi wiele faktów dotyczących naszego morza.
Z tą publikacją udało nam się odkryć zupełnie inny Bałtyk niż ten, który dotąd znaliśmy. Linia brzegowa, bogactwa skryte pod powierzchnią wody czy poziom zasolenia różnią się w zależności od lokalizacji.
Dotychczas Morze Bałtyckie kojarzyło się nam przede wszystkim z piaszczystymi plażami i mewami, tymczasem w innych nadbałtyckich krajach spotkamy fiordy, kamienne wyspy, klify i kamieniste plaże! Zaskakuje urozmaiceniem świata fauny nie tylko kryjącej się przed nami w głębinach, ale również tej, którą możemy zaobserwować na jego brzegach.
Poza fascynującymi faktami, które w większości zachwycają i zdumiewają, niestety, znalazł się ważny, choć przykry temat - SZKODLIWA DZIAŁALNOŚĆ CZŁOWIEKA 😭.
Te rozdziały są dla nas zawsze przykre. Wiemy jednak, jak bardzo są potrzebne. Wskazując szereg możliwych działań, dają nadzieję, że każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia, a niekiedy nawet odwrócenia, wyrządzonych morzu szkód.
Ta lektura ma ogromną wartość poznawczą i edukacyjną. Pozwala zgłębić fakty świadczące o wyjątkowości Bałtyku.
Czy wiecie, że pod kilkoma względami jest "NAJ" wśród światowych mórz?
Pod jakimi? Dowiecie się już na samym początku tej rewelacyjnej publikacji!

Dotychczas Morze Bałtyckie kojarzyło...

"Bałtyk" to wspaniale wydana (Wydawnictwo Zielona Sowa) i bogato oraz pięknie ilustrowana przez Justynę Hołubowską-Chrząszczak publikacja dla dzieci, która przedstawia m.in. ogromną różnorodność gatunkową, niesamowite zjawiska przyrodnicze, a także zagrożenia dla morza i żyjących w nim organizmów. Rafał Jankowski, który jest autorem książki, zwraca uwagę na różne kwestie związane z wyjątkowością Morza Bałtyckiego - jego wiek, zasolenie, głębokość oraz temperaturę. Przedstawia zarówno świat pod wodą, jak i ten na brzegu, nie zapominając przy tym o bałtyckich wyspach.

Z uwagi na moje zainteresowanie zagadnieniami biologicznymi, szczególnie doceniam licznie przedstawione gatunki - można przeczytać np. o dość dobrze nam znanych nam mewach, rybitwach, fokach, dorszach, śledziach i mikołajku nadmorskim, ale również o znacznie mniej pospolitych gatunkach jak chociażby: rekinek psi, nurzyk, morświn, maskonur czy kur diabeł. Przedstawione informacje nie byłyby jednak tak atrakcyjne, gdyby nie współgrające z tekstem ilustracje, które pokazują piękno i niezwykłość flory i fauny. Dodatkowym atutem są ciekawostki, np.:
"Pierwszą informację o wielorybie w Polsce zapisano w 1291 roku! Niezwykłym gościem był prawdopodobnie kaszalot."

W książce nie brakuje także wiadomości na temat różnego rodzaju skarbów, które możemy spotkać udając się w rejony Morza Bałtyckiego. Dwie strony są bowiem poświęcone samym muszlom. I tutaj również nieocenioną pomocą są ilustracje, dzięki którym dostajemy lekcję rozpoznawania ich właścicieli. Ponadto autor słusznie zwraca uwagę, na to, by pamiętać, że muszle "(...) są to elementem przyrody i powinny pozostać w miejscu, które wyznaczyła im natura."

"Bałtyk" stanowi pewnego rodzaju opowieść o nadmorskich (i podmorskich) tajemnicach, ale zawiera też sporo powszechnie znanych informacji. Lekturę tej książki z pewnością docenią młodzi czytelnicy interesujący się zagadnieniami przyrodniczymi. Zdobyta wiedza przyda się na lekcjach biologii i geografii. Ja testowałam już na czterolatku i muszę przyznać, że był zafascynowany praktycznie wszystkim - największe wrażenie zrobiła na nim chyba ilustracja z owadem zatopionym w bursztynie. Publikacja ta jest wspaniałą inspiracją do poznawania otaczającego nas świata, a co więcej nawiązuje do problemów, z jakimi aktualnie się borykamy i podpowiada, jak możemy wspomóc naturę, by móc cieszyć się pięknem przyrody.

Jeśli nie wiecie, jak sprawdzić czy znalezisko jest bursztynem to autor proponuje prosty test. Osoby zainteresowane tematem zachęcam do osobistego zapoznania się z tą niesamowicie barwną i wartościową publikacją.

Niezywkle wartościowa publikacja. Napisana baaaardzo przystępnym językiem dla dzieci.
To kopalnia wiedzy o naszym Morzu Bałtyckim - najmłodszym morzu świata!
Informacji jest ogrom. Warto się z nimi zapoznać.

Ilustracje Justyny Hałubowskiej-Chrząszczak są po prostu przepiękne, magiczne, senne - można się przy nich rozmarzyć. Wspaniale dopełniają tą książkę.

To kopalnia wiedzy o naszym Morzu Bałtyckim - najmłodszym morzu świata!
Informacji jest ogrom. Warto się z nimi zapoznać.

• Dla Dziecka
  • Do kupienia