FarMagia Sekret lodowego klucza

Novae Res
2021-10-04
2021-10-04
9788382194753

Znowu baśnie… Kto z nas nie lubi przenieść się do świata pełnego magii, czarów i cudownych, a nawet dziwacznych stworzeń? Och, ja uwielbiam! Przy takich książkach moja wyobraźnia szaleje, dzięki czemu moje sny są barwne i bardzo urozmaicone.

Farmagia – Sekret lodowego klucza to opowieść o Teresie i Jonatanie, którzy z uwielbieniem opiekują się niezwykłymi stworzeniami w magicznej krainie. Ich zadania na farmie nie ograniczają się jedynie do czesania ogonów czy pocieszania zwierzątek, to także walka z intruzami i inne niebezpieczne przygody.

Opowieść tą polecę dzieciom ciut starszym, które dzięki czytaniu z rodzicem poznają wartość przyjaźni, nauczą się odróżniać dobro od zła i prawdę od kłamstwa przeżywając przy tym cudowną przygodę.

Farmagia. Sekret lodowego klucza to drugi tom książki, ale ja nie znałam pierwszego i w niczym mi to nie przeszkadzało. Jednak już po lekturze z moim Jaśkiem postanowiliśmy kupić sobie pierwszy tom, żeby poznać historie od początku. Farmagia zabiera nas w świat odkrywców, geologów i biologów. W którym możemy dowiedzieć się wiele ciekawych informacji. O śladach zwierząt w skałach, o sposobach pracy nad badaniem skał. Przenosi nas w świat zwierząt znanych z mitów, bajkowych opowieści. W książce poznajemy Tereskę i Jonatana. Obydwoje kochają zwierzęta, którymi się opiekują. A że to są magiczne zwierzęta pegazy, smoki i wiele innych, nad którymi muszą panować. Ratować z opresji, reanimować, czochrać i uspokajać. To mają sporo pracy. Gdzie na dodatek w książce mamy elfy, nieznośne rozkapryszone znające magię. W książce wiele się dzieje.  Fajnym motywem jest wątek kryminalny, który zaburza spokój czarującej krainy i zagraża ich zwierząt. Świetne połączenie życia zwykłego z życiem w magicznej krainie. Jak pogodzić szkole i zadania z drugim światem wspaniałej magii?
Bohaterowie uczą się rozwiązywać problemy, stawiać czoło przeszkodą. Z lektury dzieci mogą wyciągnąć wiele wspaniałych wniosków. Polecam dla starszych dzieci nastolatków do samodzielnej lektury jak i również dla mniejszych do czytania z rodzicem. Książka nie należy do cieniutkich. Więc sprawi się jako idealny prezent na urodziny czy pod choinkę. Przeniesie dzieci na wiele godzin w magiczny świat.

Pierwszą część „FarMagii” Magdaleny Jasny czytałam w szerokim towarzystwie. To znaczy, byłam ja, była moja znajoma i jej 5-letni synek oraz od czasu do czasu nakrapiany rdzawymi łatkami kiciuch. Piszę „od czasu do czasu”, bo kto ma kota, to wie, że chadzają własnymi drogami i nie poddają się łatwo woli właściciela. Ten też czasami nam towarzyszył, a czasami zmykał w tylko sobie znajome rewiry. W skrócie powiem, że wszystkich nas „FarMagia” pochłonęła bez reszty i seans czytelniczy trwał kilka dni, bo przecież nie tylko o to chodzi, by czytać, lecz także by wspólnie przeżywać, pytać, dyskutować, a nawet… rysować.
Trzymając w dłoni kolejną część książki pt. „FarMagia. Sekret lodowego klucza” Magdaleny Jasny, stwierdziłam, że drugi raz zanurzę się w historię sama, by nikt i nic mnie nie rozpraszał i nie wybijał z rytmu rozwijania nici fantazji. Wiem, trochę to samolubne, ale inaczej trudno byłoby mi poskromić czytelniczą ciekawość. Czyli najpierw nacieszyłam się książką ja, a dopiero potem trafiła pod strzechy sympatycznych sąsiadów. Teraz możemy ją wspólnie czytać tak długo, jak chcemy, a nawet robić przerwy, bo mój apetyt został zaspokojony.
Podobnie jak poprzednio, już sama okładka nęci oko kolorową sceną przedstawiającą dwójkę bohaterów w towarzystwie udziwnionego stwora. Ponieważ Magdalena Jasny jest nie tylko autorką opowieści, lecz ma również talenty ilustratorskie, które wykorzystała w „Sekrecie lodowego klucza”, to sama zaprojektowała okładkę oraz każdy rozdział poprzedziła ilustracją. Zresztą w tworzeniu grafik uczestniczyła także jej córka. Co ciekawe, Młody odkrył, że ilustracje doskonale nadają się do kolorowania. W środku czeka na nas kilkadziesiąt rozdziałów i 309 stron czytania!
W „Sekrecie lodowego klucza”, podobnie jak poprzednio, prym wiodą Tereska i Jonatan. Tereska jest Opiekunką w magicznej krainie niezwykłych stworzeń, do której przedostaje się za pomocą lodowego klucza. FarMagia stanowi dom nie tylko dla smoków, jednorożców, hydr, pegazów, lecz także dla kapryśnie rozbrykanych elfów o czarodziejskich talentach. A ponieważ cudownych istot jest sporo, to i zajęć przy nich bez liku. Dobrze, że Jonatan – podobnie jak Tereska – kocha zwierzaki i uwielbia się o nie troszczyć, więc we dwójkę jest im zdecydowanie raźniej, mimo to sprawy do załatwienia wciąż się piętrzą. A to trzeba reanimować ledwie żyjącego ćmucha, a to ogony futrzakom wyszczotkować, a to zabawiać grymaśne chimerzątko, a to stawiać czoła powodzi, by ratować dobytek naukowy. Na dodatek znajdą się i tacy, co dla zysku i sławy będą z zimną krwią polować na mieszkańców cudownej krainy. Trzeba więc będzie oszacować ryzyko i podjąć walkę z intruzami, by podopiecznym nie stała się krzywda. A przecież poza FarMagią również toczy się życie… szkoła, nauka, odrabianie lekcje. Jak to wszystko pogodzić? Okazuje się, że Jasny znalazła sposób, by świat rzeczywisty pomysłowo połączyć ze światem magii.
Nastoletnim bohaterom nie brakuje przygód, a czytelnikom emocji. Do głównego wątku Jasny potrafi zręcznie wpleść baśń o czterech koniach czy zalążki mitycznych epizodów i narrację rozwija stopniowo, wprowadzając odbiorców w zakamarki opowieści tak, by nawet ci, którzy nie znają pierwszej części, mogli poznać zasady działania FarMagii. Tereska i Jonatan, choć o różnych temperamentach, wspaniale dbają o łączącą ich przyjaźń. Wiedzą, że mogą na siebie liczyć i doskonale się czują, odkrywając tajemnice otaczającej ich przyrody. Autorka podsuwa dzieciakom coraz to nowe wyzwania, daje im tym samym możliwość wykazania się, jak sobie radzić w życiu, wykorzystując zdobytą w szkole wiedzę w praktyce. Jak to młodzi teraz mawiają? I to ma sens😊 Każda przeszkoda, przed którą stanie tych dwoje, niesie ze sobą przydatne przesłanie lub wskazówkę. Bohaterowie uczą się dostrzegać zagrożenia, odróżniać dobro od zła czy poznawać ciężar kłamst i swobodę prawdy. Jestem przekonana, że „FarMagię” w pierwszej kolejności pokochają zwierzoluby, ale „Sekret lodowego klucza” otworzy serca także tych, którzy nie wiedzą, jak obchodzić się ze zwierzakami.
Jasny doskonale zna prawidła dobrej opowieści, zarówno sam pomysł, jak i jego realizacja są trafione w dziesiątkę. Narracja toczy się w swobodny sposób, od początku fascynuje naturalnym stylem, dając pole od uruchomienia wyobraźni młodego czytelnika. Dialogi są momentami tak autentyczne, że niemal zdają się być żywcem wyjęte z rozmów nastoletnich bystrzaków. Tu czas się nie dłuży, a wszystko...
Całość recenzji tu: https://bit.ly/3bHqi5e
Zapraszam.

Poznanie niezwykłej, magicznej krainy zawsze wiąże się z wielką przygodą, poznawaniem niezwykłych mocy natury, ale też cała masa kłopotów. I tak właśnie jest w drugim tomie „Farmagii. Sekret lodowego klucza” Magdaleny Jasny, po który można śmiało sięgnąć bez znajomości wcześniejszych przygód bohaterów. Zapewniam Was jednak, że po tej lekturze będziecie chcieli wiedzieć jak to wszystko się zaczęło.
W wykreowany przez pisarkę świat w pierwszym tomie wchodzimy utartym dla większości książek fantastycznych torem: oto gdzieś obok nas są światy równoległe. W każdej z nich dowiadujemy się, że wystarczy wiedza na temat tego jak trafić do takiej krainy, mieć dostęp do narzędzi lub kluczy przenoszących do niezwykłego świata i pozwolić porwać się magii. Zwykle bohaterami są chłopcy, ponieważ to oni uchodzą za tych mających większą potrzebę pakowania się w tarapaty i odkrywania nowych terytoriów. W książce Magdaleny Jasny mamy oczywiście do czynienia z tajemniczym przejściem, ale w pierwszym tomie bohaterką mającą dostęp do niezwykłego świata jest zwykła ciekawska obserwatorka otoczenia. Tereskę poznajemy, kiedy po raz kolejny wędruje po polach i ogląda otoczenie. Jest małą miłośniczką przyrody. Wakacje sprzyjały długim wyprawom oraz poszerzaniu wiedzy. I właśnie w czasie powrotu z jednej z takich wypraw po okolicy dostrzegła coś błyszczącego w rowie. Oczywiście nie mogła przejść obok tego obojętnie. Wzięła błyszczący i zmieniający kolory przedmiot i podziwiała go. I w taki sposób poznała elfa, któremu także zależało na znalezisku, czyli smoczym jaju. Już na początku dowiadujemy się, ze smoki są złe i powinna zniszczyć znalezisko, aby nie mógł się wykluć. Tereska jednak za bardzo kocha każde zwierzę i nie ważne jest dla niej, czy jest to istota magiczna, czy nie: ona też chce żyć. Postanawia, że wychowa smoka na dobrego. Szybko jednak okazuje się, że zwierzę rośnie za szybko, aby zdążyć je czegokolwiek nauczyć, a później odlatuje. Elf czując zagrożenie postanawia dać jej kluczyk do FarMagii – krainy, w której można spotkać magiczne istoty, czyli wszystkie te zwierzęta, o których przeczytamy w książkach fantastycznych.
Dziewięcioletnia Tereska bardzo szybko odkrywa, że jej wiedza i zaangażowanie są wystarczające, aby pomagać rannym (niekoniecznie z winy smoka) podopiecznym. Do tego ma wiele tomów wcześniejszych opiekunek, które musiały uporać się z różnymi wyzwaniami. Bohaterka musi radzić sobie z opieką nad magicznymi istotami sama, ponieważ dorośli mają zakaz wstępu. Jej samodzielne poszukiwania rozwiązań bardzo szybko przerodzą się w piękną współpracę z kolegą z klasy, który wcześniej uchodził w jej oczach za łobuza. Oboje odkrywają, że pozory mogą mylić i łączy ich naprawdę wiele.
W tomie „Sekret lodowego klucza” dowiemy się, do czego może prowadzić pazerność i skupienie wyłącznie na własnym celu. Życie wystawia Tereskę i Jonatana na kolejne próby. Do tomu wchodzimy, kiedy chłopiec ukarany jest za swoją pazerność. I to dwa razy. Szybko jednak odkrywa, że utrata skarbu może mieć swoje dobre strony. Nie zabraknie tu pomysłowego wyplątywania się z tarapatów, odkrycia właściwości Farmagii, teorii o względności czasu i przestrzeni, podróży do Afryki i tam zwiedzanie pradawnych jaskiń. Magdalena Jasny wprowadzi swoich młodych czytelników w świat ciekawostek z geologii i biologii. Dowiemy się sporo o skałach, sposobach badania składu, śladach zwierząt W obu tomach tle pojawi się też wątek kryminalny: dzieci są śledzone przez łowcę unikatowych zwierząt, który za każdą ceną gotowy jest złapać smoka, aby móc się wzbogacić. Magdalena Jasny z niesamowitą wprawą i lekkością porusza tu problem polowania i przetrzymywania
Opowieść o Farmagii pozwala przybliżyć dzieciom świat stworzeń znanych z mitów, legend, literatury fantastycznej. Autorka pokazuje, w jaki sposób cierpliwość i oddanie pozwalają pomóc zwierzętom, a jednocześnie uczy, że zawsze trzeba zachować ostrożność, ponieważ pozory (po raz kolejny) mogą mylić. Bohaterzy dowiadują się, w jaki sposób pomagać przy różnych schorzeniach, odkrywają sposoby leczenia, poznają zioła i dawne metody leczenia oraz rozwijają swoją umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji. Do tego lektura zachęca do dokładnego obserwowania świata, zainteresowania się każdym śladem lub zmianą w przyrodzie.
W książce urzekło mnie to, że bohaterka wcale nie potrzebuje Internetu, telefonu, tabletu, aby nie nudzić się w wakacje. Kilkulatka jest dobrze zorganizowana dziewczynką, która nie lgnie do rówieśników, ponieważ na pierwszym miejscu stawia kontakt z przyrodą. I to właśnie pozwala jej na lepsze poznanie kolegi z klasy. Podobne zainteresowania sprawiają, że dzieci miło spędzają czas, mają osobę, z którą mogą dzielić swoje tajemnice oraz mogą się od siebie uczyć.
„FarMagia” Magdaleny Jasny napisana jest prostym i żywym językiem (zdania w stronie czynnej). Do tego całość wzbogacona ciekawymi ilustracjami. Myślę, że to świetna lektura pozwalająca na poruszenie z dziećmi wielu ważnych tematów.

• Literatura Dziecięca
  • Ciekawie się zapowiada...

Dodaj cytat z książki FarMagia Sekret lodowego klucza