Okładka książki Wszystkie szczyty świata. Opowieść o zmaganiach z niebezpieczeństwem, nauce pokory i odnalezieniu prawdy o sobie Vanessa O’Brien
Vanessa O’Brien Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) Seria: Czuły punkt reportaż
reportaż
Czuły punkt
To the Greatest Heights. Facing Danger, Finding Humility, and Climbing a Mountain of Truth
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2021-10-13
2021-10-13
Maciej Jabłoński
literatura faktu literatura podróżnicza góry wspomnienia

Książka fantasy, żal.pl ...

Książka fantasy, żal.pl ...

To historia o marzeniach. O'Brian wpada na pomysł zdobycia Everestu dość nieoczekiwanie zarówno dla samej siebie, jak i swoich bliskich. Business woman po czterdziestce, na życiowym zakręcie i po utracie pracy… historia nie do pozazdroszczenia… A jednak. Znajduje w sobie siłę, by spełnić marzenie. Wspiera ją w tym mąż i przyjaciele. Wbrew logice nie skupia się na szukaniu nowej pracy. Zamiast tego przeszukuje Internet w celu zdobycia niezbędnych informacji na temat Everestu. Autorka pokazuje również, jak trudne są przygotowania fizyczne i psychiczne do zdobycia najwyższej góry świata. . Książka ujmuje szczerością w opisach zarówno przygotowań, jak i samej akcji górskiej. Pokazuje, jaką cenę trzeba zapłacić za realizację marzeń. „Wszystkie szczyty świata” to również opowieść o ucieczce od traum młodości. Nie znikają one nawet pośród wysokich szczytów. . To jedna z tych historii, które zapamiętuje się na długo. Przeczytajcie i przekonajcie się sami

"Wspinaczka górska to długie okresy przeraźliwej nudy, przeplatane chwilami absolutnego przerażenia." anonim

Ciekawie obserwowało się rozwijanie skrzydeł w szalenie wymagającej aktywności sportowej. Narracja przyjemna, gładko prowadziła po wspomnieniach, nie tylko w aspekcie gór i biegunów, ale również po sferze osobistej, trudnego dzieciństwa i nauki ufania ludziom. Sporo refleksji i przemyśleń, ukazywania mniej mistycznych aspektów wspinaczki. Liczyłam na więcej detali z obszaru samej techniki wspinania i wrażeń podczas wędrówki w chmurach, jednak książka była kompletna jako rozliczenie z przeszłością, ukazanie drogi osiągnięć, przełożenia doświadczeń z dzieciństwa i młodości na walkę o tożsamość, wyciągnięcia najlepszych przedsiębiorczych umiejętności i przełożenia na nowe cele w życiu. Potwierdziło się, że los fantastycznie daje nam szanse, niekoniecznie planowane i wyczekiwane, a zaskakujące i nadzwyczajne, pozwalające spełnić się w innym niż dotychczas wymiarze, sztuką jest je spostrzec, pochwycić i wykorzystać.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/02/wszystkie-szczyty-swiata-opowiesc-o.html

Nie lubię biografi. Ewentualne ciekawostki z życia ciekawych ludzi toleruję jedynie w pigułce.

Kompletując pamiątki z wizyty w Tatrach, postawiłam na Empik. Piękną zakładkę kupiłam w Schronisku PTTK nad Morskim Okiem. Stąd też mój wybór lektury.

Jakie było moje zaskoczenie, kiedy już po pierwszych zdaniach, wszystko dookoła przestało mieć dla mnie znaczenie.

Od tamtej chwili stałam się czołówką na głowie Vanessy O'Brein, razem z nią podejmując wyzwanie zdobycia "Korony Świata".

Autorka, mimo przekroczenia czterdziestego roku życia, nie ugrzęzła w fotelu, ucząc się szydełkowania. Jej ambicje postawiły poprzeczkę wysoko- Mount Everest. Góra gór i szczyt wszystkich szczytów miał być jej celem na najbliższą przyszłość.

Czy wy również oglądając wiadomości i słysząc o kolejnych ofiarach w Himalajach, nie zadawaliście sobie pytania "jaki był powód zgonu"? Trywialne pytanie? Otóż nie...

Z każdą kolejną stroną, dowiadywałam się nowych rzeczy. Nie raz posiłkowałam się wyszukiwarką Google, aby dokładniej przyjrzeć się mapie turystycznej, a także wytłumaczyć sobie pojęcia, kurczowo związane z alpinizmem.

Mając ponad dekadę mniej niż główna bohaterka/autorka, jestem prawie pewna, że jej odwaga, upór i zaangażowanie, nie jest nawet w kilku procentach równy mojemu.

Czy Mount Everest pozwolił jej zdobyć swój szczyt? Jak wiele musiała poświęcić, aby próbować spełnić swoje marzenia?

Rok się dopiero zaczął, a na mojej liście już znalazła się książka, do której z pewnością nie raz wrócę. Czytając ją, nauczyłam się wiele nie tylko o wyprawach górskich, ale również o pokorze.

Nie raz zadawałam sobie pytanie, skąd ta kobieta bierze tyle siły. Jest dla mnie wzorem do naśladowania, a także nadzieją na to, że my- kobiety, jeszcze nie raz zawładniemy światem, który dotychczas należał do mężczyzn.

Od tamtej...

Wielopłaszczyznowa, przede wszystkim.
O marzeniach.
Vanessa O'Brian pomysł zdobycia Everestu podejmuje nieoczekiwanie dla swoich bliskich i samej siebie. Jest majętną buissnes woman na zakręcie życia, właśnie przekroczyła czterdziestkę, a krach ekonomiczny pozbawił ją pracy. Ma oszczędności, ma wspierającego męża, ma grono przyjaciół. Zamiast rozglądać się za nową posadą, postanawia zdobyć najwyższą górę świata. Nie brzmi to zbyt poważnie w ustach ex pani prezes, która z górami ma wspólne zdjęcia, przeważnie te z dzieciństwa. Mąż Vanessy postanawia poczekać, aż jej przejdzie, tymczasem ona rozpoczyna żmudną drogę do realizacji swojego marzenia.
O walce.
Dowiadujemy się jak mordercze są przygotowania ciała,a przede wszystkim jak trudno jest przygotować umysł do zdobywania ośmiotysięczników. Książka „Wszystkie szczyty świata” pozwala zajrzeć pod podszewkę wypraw wysokogórskich. Autorka szczerze pisze o fizyczności, biologii, o cenie, jaką trzeba wypłacić w pocie, łzach, nocach bezsennych z bólu, o rachunku wystawianym przez ciało za realizację marzeń.
O ucieczce.
Życie głównej bohaterki to nieustanna ucieczka przed traumą z młodości. Cień trudnego dzieciństwa nie znika na skąpanych w słońcu lodowcach. Przeplatając wątek bolesnych wspomnień z relacją z wypraw autorka plecie warkocz opowieści hipnotyzując czytelnika szczerością.
O człowieku.
Takie lektury zapamiętuję na długo.
Przeczytajcie!

Wielopłaszczyznowa, przede wszystkim.
O marzeniach.

„Wszystkie szczyty świata” to kolejna książka, o górskiej tematyce, która ukazuje, jak wiele wytrwałości i samozaparcia potrzeba, aby krok po kroku osiągać zamierzone cele. Myślę, że wiele przemyśleń i refleksji zawartych przez autorkę w tej pozycji może pomóc niejednej osobie w dotarciu na własny szczyt, do osiągnięcia własnego celu, który nie zawsze jest prosty i łatwy do realizacji.

Vanessa nie miała w życiu łatwo. Od dzieciństwa musiała sobie radzić z rozpadem rodziny i stać się szybko samodzielna. Nie stroniła od ciężkiej pracy, dlatego zaczęła się piąć po drabinie sukcesu w swoim korporacyjnym świecie. Nie trwało to jednak długo, bowiem kryzys finansowy, który nastąpił, a wraz z nim strata pracy, zmusiły ją do odnalezienia nowego celu w życiu. Tym celem, jak nietrudno się domyślić było właśnie zdobywanie górskich szczytów.

Jako osoba przyzwyczajona do ciężkiej pracy zapewniała sobie mordercze treningi, które miały zapewnić jej jak najlepsze przygotowanie do zdobywania kolejnych szczytów. Nie będę opisywać, jakie szczyty udało jej się po kolei zdobywać, ale myślę, że warto zaznaczyć, iż znalazła się w księdze rekordów Guinnessa jako pierwsza kobieta w historii, która dotarła do najwyżej i najniżej położonych miejsc na ziemi.

Cała książka to podróż po najwyższych szczytach świata a także obu biegunach. To osobiste zapiski, przemyślenia i refleksje autorki, które pozwalają nam lepiej zrozumieć jej zaangażowanie i potrzebę dalszego pokonywania swoich ograniczeń. Nie jest to podręcznik, w jaki sposób najlepiej przygotować się do wyprawy, a o tym, jak trudno przeżyć kolejny dzień czekając na okno pogodowe, czy jak trudno podjąć decyzję o odwrocie, kiedy istnieje choćby cień szansy na zdobycie szczytu.

Myślę, że każdy, kto sięgnie po tę pozycję spróbuje wczuć się w naszą autorkę a zarazem bohaterkę, i razem z nią dzień po dniu i miesiąc po miesiącu przeżywać będzie wszystkie wyprawy, aż do tej ostatniej, która była zwieńczeniem i osiągnięciem celu. Po trzech próbach bowiem Vanessa O’Brien zdobyła „górę gór” czyli K2 i tylko ona wie, ile wysiłku ją to kosztowało.

W DRODZE NA SZCZYT

Drodzy czytelnicy, myślę, że można nas podzielić na dwa zasadnicze obozy - osób preferujących morskie klimaty, plaże, kąpiele, bryzę i szum fal oraz ludzi uwielbiających góry, wędrówki, szlaki, wspinaczkę oraz zmieniające się krajobrazy. Mnie osobiście zdecydowanie bliżej jest do tej drugiej grupy, podobnie jak autorce książki zatytułowanej "Wszystkie szczyty świata. Opowieść o zmaganiach z niebezpieczeństwem, nauce pokory i odnalezieniu prawdy o sobie." I to właśnie wrażeniami z tej lektury chciałabym się dzisiaj z Wami podzielić.

Vanessa O'Brien urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale długo mieszkała również w Wielkiej Brytanii piastujac kierownicze stanowiska w międzynarodowych korporacjach. Od zawsze miała w sobie pierwiastek podróżniczki, ale dopiero w 2010 r. rzuciła sobie wyzwanie, które dla wielu z nas mogłoby się wydawać śmieszne, albo przynajmniej szalone i niewykonalne. Vanessa postanowiła w ciągu dwóch, trzech lat zdobyć Mount Everest, wspiąć się na dach świata, a potem powrócić do pracy zawodowej w marketingu. Wcześniej, w 2005 r. zdobyła Kilimandżaro o wys. 5895 m. n.p.m. Jednak najwyższy szczyt Afryki, mimo, że znajduje się w Koronie Ziemi, nie wymaga poza bardzo dobrą kondycją i aklimatyzacją jakiś specjalnych przygotowań. Z Everestem rzecz miała się zupełnie inaczej...

Vanessa rozpoczęła swoje przygotowania od zbierania informacji, oglądania filmów z wypraw wysokogórskich, potem przyszedł czas na treningi i zmuszenie własnego organizmu do przekraczania ograniczeń. W następnej kolejności należało sprawdzić się i trenować w terenie, na lodowcach, lodospadach, z użyciem sprzętu wspinaczkowego. Dlatego podróżowała do różnych miejsc na świecie aby trenować, nabierać praktyki i pokonywać przeciwności. I w ten sposób, krok po kroku, Vanessa przybliżała się do realizacji zamierzonego celu. Na najwyższym szczycie ziemi stanęła 19 mają 2012 r., ale Mount Everest okazał się dopiero początkiem jej przygody ze wspinaczką wysokogórską i miał ją zaprowadzić aż na "górę gór", czyli K2.

Sukcesy alpinistki zostały odnotowane w księdze rekordów Guinnessa. Pod hasłem "Korona Ziemi" można znaleźć następujący wpis: "Amerykańsko - brytyjska alpinistka Vanessa Audi Rhys O'Brien (USA ur.2 grudnia 1964 r.) zdobyła wszystkie szczyty Korony Ziemi w wariantach z Górą Kościuszki i Piramidą Carstensza w 295 dni (9 miesięcy i 19 dni),rozpoczynając od Mount Everestu 19 mają 2012 r., a kończąc na Kilimandżaro 10 marca 2013 r. Księga rekordów Guinnessa 2015". Warto tu zaznaczyć, że Vanessa stanęła też na obu biegunach zdobywając w ten sposób Wielkiego Szlema Zdobywców.

W swoich wspomnieniach autorka w bardzo interesujący sposób opisuje przygotowania do każdej wyprawy zwracając uwagę na dokładne rozplanowanie i realizację poszczególnych punktów. Z jej relacji wyłania się obraz fighterki, która z ogromną determinacją, odwagą i poświęceniem walczy o każdy szczyt, który jest szczebelkiem w wysokiej drabinie prowadzącej na dach świata. Każde jej działanie jest metodyczne, przemyślane i przeanalizowane, co nie znaczy, że wolne od błędów. Nietrafna ocena sytuacji, bądź po prostu czynnik zewnętrzny może sprawić, że pojawiają się poważne problemy. Zmagania z sobą samym, skrajnym zmęczeniem, wyczerpaniem, bądź chorobą, pokonywanie własnych ograniczeń to tylko maleńka część trudności, które należy pokonywać każdego dnia. Do tego dochodzi jeszcze walka z pogodą, niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz bardzo często z czasem.

Podziwiam Vanessę za jej upór, nieustępliwość i wytrwałość z jednej strony oraz rozwagę, rozsądek i skrupulatność w planowaniu z drugiej. Musicie wiedzieć, że ekspedycje wiążą się z trudną logistyką, ogromnymi kosztami na poziomie dziesiątków tysięcy dolarów, więc tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na realizację takich pragnień. Vanessa przeznaczyła na ten cel wszystkie swoje oszczędności, wspierał ją też mąż pomagając zdobywać fundusze. Dlatego możemy śmiało powiedzieć, że autorce dopisało szczęście, które zawsze ma swój udział w realizacji planów i spełnianiu marzeń. Szkoda tylko, że nie otrzymaliśmy żadnej wzmianki o tym, czy po zdobyciu K2 autorka nadal się wspina, czy powróciła do pracy zawodowej, tak jak to zakładała na początku i jak zmieniło się jej życie po osiągnięciu celu.

Książka jest bardzo ciekawie napisana. Jej lektura wciąga i ekscytuje, wzbudza podziw, niedowierzanie i radość z osiągnięcia każdego, najmniejszego nawet etapu. Oparta na faktach, w autentyczny sposób oddaje przeżycia, ukazuje kulisy szeroko pojętych zmagań, zmusza do zastanowienia i refleksji. Relacje z wypraw przeplatane są wspomnieniami z dzieciństwa i wcześniej młodości. Dorastanie w dysfunkcyjnej rodzinie, problemy rodziców, nagła śmierć brata, wczesne usamodzielnienie się miało duży wpływ na kształtowanie charakteru autorki, która od wczesnych lat musiała nauczyć się sama o sobie zadbać.

Czytałam tę opowieść z wypiekami na twarzy i bardzo się cieszę, że udało mi się ją wypatrzeć wśród nowości księgarni internetowej Tania Książka. Jeśli podobnie jak mnie Waszemu sercu bliżej do gór, niż nad morze, to jestem przekonana, że całą swoją duszą polubicie tę przepiękną opowieść. A jeżeli zaliczacie się do wielbicieli morskich klimatów, to odnajdziecie w tej książce siłę i determinację do walki o własne, wyznaczone cele i marzenia. Jednym słowem "Wszystkie szczyty świata" mogą być Wasze i to wcale nie oznacza, że musicie się wspinać na Koronę Ziemi. Zachęcam serdecznie wszystkich do lektury.

W DRODZE NA SZCZYT

• 9DK