Humorem i (u)Śmiechem

reportaż
Wydawnictwo MG
2021-10-13
2021-10-13

Rozmowy z ludźmi z różnych branży. Głównie o śmiechu i poczuciu humoru. Naprawdę dobrze to się czytało.

W 2021 roku nakładem Wydawnictwa MG ukazała się książka Szymona J. Wróbla, która już samym tytułem sugeruje, że pomoże choć na chwilę odczarować szarą i trudną rzeczywistość. Jeszcze w przedmowie autor obiecuje, że z Humorem i (U)Śmiechem, bo taki jest tytuł książki, spojrzymy na świat z perspektywy zaproszonych gości.

Co ciekawe do swojej książki autor zaprosił szesnaście znanych osób, które prezentują skrajnie różne obszary działania. Nie zabraknie oczywiście przedstawicieli szeroko rozumianego kabaretu, których codziennością jest wywoływanie śmiechu, ale do tej nietypowej grupy dołączył także dziennikarz radiowy, muzyk, himalaista, językoznawca, negocjator policyjny, ludzie współpracujący z osobami niepełnosprawnymi lub śmiertelnie chorymi, czy wreszcie ktoś, kto bada zjawisko śmiechu w obozach koncentracyjnych.

Czytaj więcej: https://ladydot.pl/blog/keep-walking-and-keep-smiling

Co ciekawe do swojej książki autor zaprosił...

Kiedy masz gorszy dzień na pewno ta pozycja pozwoli ci rozjaśnić mroczności. Kilka rozdziałów - wywiadów ze znanymi ludźmi na temat humoru, uśmiechu w życiu. Rozmawiają z autorem m.in. prof. Jan Miodek, aktorka Anna Dumna, Abelard Giza, Krzysztof Skiba, Jacek Fedorowicz. Wszystko to okraszone jest karykaturami rozmówców w rysunku Szymona Tyluka.

Co poradzić, gdy prosiaczkowi i nam wszystkim rzędną miny i nawet wizja nadchodzących Świąt nie jest w stanie rozjaśnić oblicza? Podarować (u)śmiech, pogodę ducha, mądre słowo o optymiźmie i poczuciu humoru.

To, co podarował nam Szymon J. Wróbel to nie zalew mniej czy bardziej zabawnych dowcipów. Owszem, pojawiają się one tutaj w ramach rozgrzewki i złapania głębokiego oddechu między rozdziałami, ale serce książki to zbiór rozmów z osobami, których twarze i nazwiska kojarzymy z przeróżnie pojętym humorem.
Od kabaretu i stand-upu krok do wspomnienia mistrzów dowcipu - Piotra Skrzyneckiego czy Wiecha. Od rysunków Andrzeja Mleczki blisko do Pomarańczowej Alternatywy Skiby. Od przetrwania na himalajskim szczycie dzięki humorowi i wierze w pozytywne myślenie, niedaleka droga do Fundacji Doktorzy Clowni. I jeszcze wchodzi ona - "kobieta anioł" w ciele Anny Dymnej, uśmiechniętej dla tych, którym najgorzej.

Jest tu czas na śmiech do łez przy spisanych żartach, na pokiwanie głową przy cytatach z wielkich postaci i na zadumę nad zmieniającymi się obyczajami. Pytania, jakie zadaje autor skłaniają rozmówców nie tylko do przytaczania anegdot ale przede wszystkim do stwierdzeń, że śmiech to zdrowie i miłość (znacie jogę śmiechu?),terapia i sposób na przetrwanie, potężna broń polityczna i obrona przed zaglądą. Teraz, kiedyś, w czasie wojny. Na spotkaniach towarzyskich, podczas buntu przeciw władzy i za drutami Auschwitz.

Elita rozmówców bawi i uczy, pojawiają się utytułowani, jak Prof. Miodek i Dr Wanda Witek-Malicka i ci, którzy rozjaśniają nam dzień na radiowych falach (Kamil Nosel) lub roastują -oby z klasą- kolegów po fachu (Abelard Giza).
Szesnaście rozmów, które świetnie równoważą zabawne zdarzenia i poważne spostrzeżenia. Każda zakończona pytaniem o to, z czego będziemy się śmiali za 50-100 lat. A odpowiedzi różne jak nasze charaktery, oczekiwania, a przede wszystkim poczucie humoru.

Dowcipy, powiedzenia i cytaty, pyszne karykatury rozmówców, świetny dobór gości. Wszystko znakomicie zebrane przez Pana Wróbla i pięknie wydane przez Wydawnictwo mg.
Polecam pod choinki dla zdrowia. Wszak śmiech... wiadomo :)
Pani_Ka Czyta

"Humor jest najwspanialszą przyprawą w czasie uczty życia."
Lucy Maud Montgomery

Sympatycznie spędziłam czas z książką, nie mogło być inaczej skoro traktowała o uśmiechu, jednak nawet taka tematyka, oprócz warstwy rozrywkowej, dawała również materiał do ciekawych refleksji. Śmiech to nie tylko praca mięśnia, ale przede wszystkim pozytywne nastawienie, pogoda ducha, naturalna radość i poczucie humoru, a co za tym idzie, dobry dystans do siebie, ludzi, świata i zjawisk. Sprawdza się wyśmienicie jako recepta na ból, relaksuje duszę i ciało, strąca macki stresu i strachu, pomaga przezwyciężyć trudne chwile. A przede wszystkim odmładza, wygładza oblicza i czyni wszystko piękniejszym. Nawet najdrobniejszy szczery uśmiech to inwestycja w zdrowie. Zerknięcie na zastosowania śmiechu, w codziennych i niecodziennych okazjach, prywatnej i zawodowej sferze, społecznych i politycznych aspektach, było czymś, co bardzo przyciągało. Odpowiadała mi forma wywiadów, atrakcyjnie poprowadzonych, wydobywających z rozmówców indywidualne cechy osobowości i doświadczeń, nastawienie do życia i interpretacje zjawisk. Jedenastu mężczyzn i pięć kobiet interesująco wyrażało się o humorze, uśmiechu, dowcipie, żartach, serdecznych gestach.

Śmialiśmy się, śmiejemy się i będziemy się śmiać z tych samych rzeczy, zmianie podlegają jedynie okoliczności i konteksty sytuacyjne. Żarty na temat innych, satyra na współczesność, wychwytywanie absurdalności, dowcipne puenty o wydarzeniach, kabaretowe klimaty. Nie tylko wywiady, ale również fantastyczne karykatury Szymona Teluka, mocno pasujące i przekonujące, celnie podchwytujące charakterystyczne cechy wypowiadających się osób. Tematyczne cytaty warto podchwycić, poddać refleksji w ujęciu siebie samego, porównać z własnymi odczuciami i spojrzeniem na zjawisko śmiechu. Dowcipy przywołane pomiędzy rozmowami reprezentują różny poziom, styl i ramy czasowe, aby każdy trafił na coś, co ożywi. Większość nie wywołała nieskrępowanej wesołości, ale jeden okazał się istną perełką, rozbawił do łez. Spotkanie z książką zaliczyłam na plus, intelektualna przyjemność, poprawiacz nastroju, źródło radości.

bookendorfina.pl

"Humor jest najwspanialszą przyprawą w czasie uczty życia."
Lucy Maud Montgomery

W czasach kiedy tak wiele osób zmaga się z depresją i innymi tego typu problemami, ta książka jest, jak dobry lek dostępny na wyciągniecie ręki. Doskonała książka! Świetnie dobrani bohaterowie. Nawet jak samemu się przeczyta, to drugą warto komuś sprezentować, żeby i u niego pojawił się uśmiech.

Zdecydowanie polecam, na jesienne wieczory i pandemiczne dni :)

Zdecydowanie polecam, na jesienne wieczory i pandemiczne dni :)

Śmiech od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi. Nie od dziś wiadomo, że pomaga on w nawiązywaniu relacji, a humorem można rozładować napiętą sytuację. Temat postanowił zgłębić Szymon Wróbel w książce "Humorem i (U)śmiechem", na którą składa się 16 niezwykłych rozmów.

Rozmówcy autora "Humorem i (U)śmiechem" wywodzą się z różnych kręgów. To co ich łączy, to humor, który towarzyszy im w codziennym życiu. Rozmowy z Krzysztofem Wielickim czy nadkomisarzem Krzysztofem Balcerem pokazują, jak śmiech pomaga radzić sobie ze stresującymi sytuacjami. Wywiady z gwiazdami polskiej sceny kabaretowej – Joanną Kołaczkowską z kabaretu Hrabi czy Abelardem Gizą pozwalają spojrzeć m.in. na humor prezentowany na scenie z perspektywy kabareciarza. Z Jackiem Federowiczem autor rozmawia o tym, jak na przestrzeni lat zmieniało się poczucie humoru Polaków, natomiast z Krzysztofem Skibą o komizmie jako formie sprzeciwu wobec władzy. Oprócz wspomnianych już bohaterów, w książce Szymona Wróbla znajdziemy rozmowy z profesorem Janem Miodkiem, Leszkiem Beneke – twórcą telewizyjnych Spotkań z Balladą w Kopydłowie, Andrzejem Mleczką, Arturem Andrusem, Kamilem Noselem, Piotrem Bielskim – joginem śmiechu, Anną Czerniak i Katarzyną Derą- Czereszowską z Fundacji Dr. Clown, Anną Dymną oraz dr Wandą Witek-Malicką opowiadającą o humorze w obozie Auschwitz-Birkenau.

Różnorodny dobór rozmówców "Humorem i (U)śmiechem" pozwala czytelnikowi spojrzeć na kwestie humoru i śmiechu z różnych perspektyw. Śmiech jako forma terapii, o czym wspominają rozmówczynie z Fundacji Dr Clown w Polsce, jako forma radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, jako sposób na przeciwstawienie się opresyjnej władzy. Humor, o którym wspominają rozmówcy Szymona Wróbla nie jest prostackim, mającym na celu obrazić drugiego człowieka. 16 rozmów ukazuje go jako lekarstwo na nasze codzienne problemy. Zamiast chodzić z głową spuszczoną na kwintę, lepiej uśmiechnąć się do siebie i innych. Powodów do tego nie brakuje, o czym dowiadujemy się szczególnie z rozmowy z Anną Dymną.

Spośród rozmów przeprowadzonych z tak rozmaitymi osobami, na szczególną uwagę zasługuje kończący książkę wywiad z dr Wandą Witek - Malicką, o humorze w mrocznych czasach zagłady. Napisany z wyczuciem pokazuje, że mimo nieludzkich obozowych warunków, humor stanowił dla więźniów formę radzenia sobie z traumatyczną sytuacją. w której się znaleźli. Docenić należy odwagę autora w podjęciu tak delikatnego tematu, jakim był humor w obozie zagłady, miejscu śmierci milionów osób.

Jako że motywem przewodnim książki jest humor, nie mogło w niej zabraknąć żartów. Każda rozmowa poprzedzona jest kilkunastoma dowcipami, które rozbawią każdego. Ponadto publikację uzupełniają karykatury autorstwa Szymona Teluka.

"Humorem i (U)śmiechem" Szymona Wróbla, to wyjątkowa pozycja. Z jednej strony czytelnik odkrywa śmiech widziany z różnych perspektyw, a z drugiej, staje się on punktem wyjścia barwnych opowieści rozmówców Wróbla. Refleksyjna, a zarazem napisana z humorem, będzie świetną lekturą nie tylko na długie jesienne wieczory.

• Reportaże, wywiady, felietony
  • Reportaż