Okładka książki Był sobie piłkarz… cz. II Niezwykłe historie zawodników nie tylko z pierwszych stron gazet Antoni Bugajski
Antoni Bugajski Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Był sobie piłkarz (tom 2) Seria: Biblioteka Przeglądu Sportowego sport
sport
Był sobie piłkarz (tom 2)
Biblioteka Przeglądu Sportowego
Ringier Axel Springer Polska
2021-09-15
2021-09-15
sport piłka nożna reportaż

Okładka książki AC Milan. Nieśmiertelni. Historia legendarnej drużyny Luigi Garlando, Arrigo Sacchi
AC Milan. Nieś... Luigi Garlando, Arr...
Okładka książki Kopalnia - Sztuka futbolu #04 Łukasz Hassliebe, Piotr Jagielski, Izabela Koprowiak, Olgierd Kwiatkowski, Michał Okoński, Rafał Stec, Michał Szadkowski, Stefan Szczepłek, Marek Wawrzynowski, Paweł Wilkowicz, Jonathan Wilson
Kopalnia - Szt... Łukasz Hassliebe, P...
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #06 Paweł Czado, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Lech Jarosz, Izabela Koprowiak, Tomasz Łapiński, Michał Okoński, Rafał Stec, Stefan Szczepłek, Piotr Żelazny
Kopalnia - szt... Paweł Czado, Piotr ...

[+] Krótka i treściwa forma przybliżająca sylwetki wielu bardziej lub mniej zapomnianych piłkarzy - a ci często "przybliżają się" sami
[+] Może to złudne, ale mam wrażenie, że w części drugiej Bugajski zaprezentował jeszcze mniej znanych zawodników niż w pierwszej
[+] Podobnie jak w pierwszej części jest krótka notka biograficzna przy każdym piłkarzu, cieszy zwłaszcza zakres lat, kiedy dany zawodnik występował w jakiejś drużynie oraz mecze/gole w najwyższej klasie rozgrywkowej

[-] Taka forma rozdziałów bardzo dobrze sprawdza się jako ostatnia strona dodatku do gazety, jeśli dla kogoś jest za krótko, za treściwie i za dynamicznie to jestem w stanie to zrozumieć
[-] Jest wielu piłkarzy (40),więc siłą rzeczy nie każda opowieść będzie tak samo ciekawa. Niektóre historie mocniej wciągają (Gadocha, Gad),ale część to po prostu "komentarz do statystyk"

Książka na max 3 dni, ale absolutnie realne są 1-2. 8/10

Warto przeczytać. Temat jest w tytule, więc nie ma się co rozpisywać. A polecam bo Antoni Bugajski w paru miejscach i kilkoma, lekko licząc , nazwiskami mnie zaskoczył. Długo musiałem szukać w pamięci niektórych postaci. Autor jest wytrawnym dziennikarzem, dlatego całość czyta się bardzo przyjemnie.
Jak napisałem: polecam.

Jak napisałem: polecam.

Podobnie jak w przypadku 1. części, dodałbym tutaj zdjęcia zawodników i trochę więcej informacji o ich osiągnięciach (biogramy na końcu rozdziałów),w jakich latach grali w reprezentacji (jest podana tylko liczba meczów i goli),mecze + bramki w europejskich pucharach itd.

Czyta się szybko i przyjemnie, aż się prosi o dłuższe rozdziały, obie części nie mają nawet 300 stron, gdyby każdy rozdział był chociaż 1-2 strony dłuższy, książka by bardzo zyskała, a jednocześnie nie dłużyłaby się.

Mimo wszystko polecam ;)

1903

Druga część lekko napisanych biogramów czołowych polskich piłkarzy, niektórych pamiętam: Jacka Gmocha, Roberta Gadochę, Janusza Sybisa, Zygmunta Garłowskiego, innych zupełnie nie kojarzę; sympatyczna publikacja, ale minusem jest brak zdjęć.

Fajna książka, ale ogromną wadą jest brak zdjęć. Oczywiście książka popularno naukowa. W biogramach sporo nieścisłości, przy opracowaniu niektórych ma się wrażenie, że autor korzystał z Wikipedii. Mimo wszystko.

• Sport
  • Piłka nożna