Pucio zostaje kucharzem, czyli o radości z jedzenia

Okładka książki Pucio zostaje kucharzem, czyli o radości z jedzenia Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021
Okładka książki Pucio zostaje kucharzem, czyli o radości z jedzenia
Marta Galewska-KustraJoanna Kłos
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2021
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Pucio (tom 12) Seria: UCZĘ SIĘ z Puciem interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
28 str. 28 min.
2021-01-01
28 min.
Pucio kucharz gotowanie

Okładka książki Pucio robi porządek Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Pucio robi por... Marta Galewska-Kust...
Okładka książki Pucio rośnie zdrowo Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Pucio rośnie z... Marta Galewska-Kust...
Okładka książki Pucio u lekarza Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Pucio u lekarza Marta Galewska-Kust...

Okładka książki Wilk, który się zgubił Rachel Bright, Jim Field
Wilk, który si... Rachel Bright, Jim ...
Okładka książki Jesteś Ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra
Jesteś Ważny, ... Urszula Młodnicka,&...
Okładka książki Miłość Astrid Desbordes, Pauline Martin
Miłość Astrid Desbordes, P...
Okładka książki Feluś i Gucio poznają emocje Katarzyna Kozłowska, Marianna Schoett
Feluś i Gucio ... Katarzyna Kozłowska...

Kolejne spotkanie z Puciem , przyjacielem najmłodszych w części , dotyczącej radości z jedzenia. Każde dziecko utożsamia się z Puciem we wszystkich jego odsłonach.
Mała książeczka ,dostosowana do rączek maluchów. Twarde kartki tekturowe wraz z okładką.
Piękne , kolorowe obrazki, a przy tym proste ,aby dotarły w sam raz do umysłu dzieciaków i zostały zrozumiane.

Tym razem wybierzemy się z mamą rodzeństwa, Puciem i jego siostrą Misią do restauracji. Dzieciaki na spacerze poczuły głód. Pucio koniecznie chciał zaciągnąć wszystkich na lody , jeszcze przed obiadem w domu. Mama jednak wolała ,żeby dzieci zjadły coś treściwszego, a nie opychały się słodyczami.
Pucio nie jest niejadkiem, choć stosuje ten sam chwyt co każde dziecko. W restauracji oczywiście kręcił nosem na makaron, który niczym nie przypominał tego domowego.
Na krótkie słowa mamy, żeby spróbował , Pucio przemógł się, by po chwili już grzecznie i ze smakiem zajadać.
Dzieci ,by podziękować panu kucharzowi za pyszny posiłek udają się z mamą na zaplecze kuchenne.

Co podpatrzyły dzieci w kuchennej części restauracji?
Jaki system pracy panował w kuchni?
Co dostały dzieci od pana kucharza?

Dzieci dowiadują się ,że radość może być nie tylko z jedzenia posiłków , smakowania nowych potraw. Dużo satysfakcji daje wspólne gotowanie.
Żeby jednak wspólnie coś upichcić trzeba zrobić rozważne zakupy.
Potem w domu rozdzielić funkcje na wszystkich pomocników. Do pomocy dołącza tata i najmłodszy brat z rodzeństwa Bobo. A mama tym razem jest gościem na kolacji.

Co takiego pysznego wyczarowała cała rodzinka na kolację?
Czy wszystkim smakowało?
Kogo jeszcze dzieci poczęstowały oprócz własnej rodziny?

Na obydwie serie pytań znajdziecie odpowiedzi w tej sympatycznej lekturze.
Myślę, że dzieci te mało jedzące może przekonają się dzięki temu do urozmaiconych smaków.

Na końcu książeczki czeka wszystkich niespodzianka - tajemniczy przepis Puciowej kolacji.
Będzie się działo. Spróbujcie wraz ze swoimi dziećmi przygotować taki smaczny posiłek. Nie zdradzę jaki.

Tym razem...

Moje gagatki 3 i 6 uwielbiają. Pucio zostaje kucharzem i u lekarza, to na ten moment najfajniesze z tych małych części. W książeczce znajdzie się przepis na placuszki, wizyta na targu i w restauracji!

Pucio to jedna z tych serii, które są świetną pomocą we wspomaganiu rozwoju najmłodszych. Z małym bohaterem uczymy nasze dzieci mówić, ale nie tylko. Była książka o spaniu, zdobywaniu samodzielności, rozwijaniu kompetencji językowych, podróżowaniu, spacerze po mieście. Tym razem do młodych czytelników trafiają kolejne dwa ważne tomy: o jedzeniu i wydalaniu, czyli dwóch ważnych sprawach, bez których nie jesteśmy w stanie przeżyć.

Zacznę od książki poświęconej jedzeniu, a raczej gotowaniu i spożywaniu, bo aby jeść trzeba najpierw posiłek przygotować. I tego właśnie dowie się Pucio w czasie spaceru, na którym zgłodnieje, bo cieszy się dobrym apetytem. Ma on rewelacyjny pomysł na posiłek: lody! Kto ich nie uwielbia? Ale one nie mogą być pełnowartościowym daniem. Trzeba najpierw zjeść coś zdrowego. Taki posiłek na mamę i dzieci czeka w domu, ale tam za daleko, a zapach z pobliskiej restauracji kusi. Może czasami warto odwiedzić takie miejsce i spróbować czegoś nowego? Zdecydowanie tak! Tylko, czy nowe kształty makaronu są dobre? I czy dodatki będą smakować dzieciom? A może warto zajrzeć do kuchni i dowiedzieć się jak pracują kucharze, zdobyć nowy przepis oraz spróbować w domu ugotować pyszne danie?
„Pucio zostaje kucharzem, czyli o radości jedzenia” to opowieść o eksperymentowaniu z jedzeniem, próbowaniu nowych potraw, otwieraniu się na nowe smaki i czynności. Pieczenie placuszków (przepis znajdziecie na końcu książki) to świetny pomysł na zabawę, ale też nauka samodzielności, sposób na budowanie wiary we własne możliwości oraz budowanie pewności siebie.

Kolejna książka to opowieść o tym, co dzieje się, kiedy jedzenie już przetrawimy. Pucio wchodzi w nowy etap życia i powoli musi pożegnać się z pieluszką. Jak to zrobić skoro jest w niej tak wygodnie i miło? Samo ustawienie nocnika i zachęcenie do zdejmowania w czasie prób korzystania z niego nie wystarczy. Czasami potrzebna jest dodatkowa zachęta, a mama Pucia i autorka książki doskonale wiedzą, co może skutecznie namówić małego bohatera do pożegnania pieluchy. Opowieść pozwala nam zrozumieć, że czasami potrzebny jest podstęp, czas i dobra motywacja, aby nasze pociechy zaczęły być samodzielne. Lektura pozwala też rozwiać dziecięcy lęk o to, w jaki sposób będzie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza domem. W ten sposób młody czytelnik poczuje się pewniej i chętniej pożegna się z pieluchą. Może warto udać się z nim na zakupy?
Podobnie jak w innych książkach z tej serii autorka kładzie nacisk na poznanie słownictwa z najbliższego otoczenia dziecka, czyli od nazwania członków rodziny, przez poznanie wyposażenia wnętrza domu, części garderoby, podstawowych produktów spożywczych, otoczenia spotykanego w mieście, przedmiotów, które można znaleźć w przedszkolu lub na placu zabaw, na wycieczkach, a także w sklepie. Dzieci razem z bohaterami wybiorą się do restauracji, na spacer w mieście, na plac zabaw, wycieczkę i zakupy. Każdy tom wzbogaca dziecięce słownictwo o nowe wyrazy, zachęca do wypowiadania kolejnych trudnych słów, a do tego porusza ważne dla młodych czytelników sprawy, pozwala na oswojenie ze zmianami.

Na końcu książki o gotowaniu znajdziemy przepis zachęcający do gotowania, a w publikacji o pieluszce poznamy zabawę z misiami w samodzielność, bo nawet dziecięce pluszaki chcą dorastać. Jak inne książki z tej serii i te są przemyślane, dobrze opracowane, wzbogacone interesującymi ilustracjami Joanny Kłos. Solidna oprawa, grube, kartonowe strony pozwalają na sięgnięcie po lektury kilkumiesięcznymi pociechami. Przyciągające wzrok proste ilustracje w ciepłych kolorach sprawiają, że książka jest atrakcyjna dla dzieci. Do tego mają one niewielkie rozmiary, dzięki czemu bez problemu zmieszczą się w torebce, aby przypomnieć sobie je na spacerze.

To jest fajna książka

To jest fajna książka

O wizycie w restauracji i zabawie idealnej rodziny w kuchni.

O wizycie w restauracji i zabawie idealnej rodziny w kuchni.

Dla mnie najlepszy mały Pucio! Z prawie dwuletnią Julką pieczemy placuszki z przepisu raz w tygodniu! Nasze ulubione :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Każdą nową część Pucia bierzemy w ciemno i nigdy jeszcze się nie zawiedliśmy. W książeczce "Pucio zostaje kucharzem" znajdziemy dodatkowo przepis na puciowe placuszki z amarantusem i owocami. Są proste, szybkie w przygotowaniu i przepyszne! Mój synek nie mógł się od nich oderwać :)

Świetna książeczka dla najmłodszych dzieci, opowiada historię Pucia i jego próbę gotowania. Bardzo dobrze przedstawiona historia z barwnymi ilustracjami.

I znowu - mała książeczka a w środku jakby cała opowieść. Jak oni to w tym wydawnictwie robią? (znowu, bo w książkach Pucio mówi dzień dobry i dobranoc było to samo. No ileż można? :D)

Ale z sensem. Podtytuł "czyli o radości z jedzenia" jest doskonały. Temat niejadków i wybiórczości w jedzeniu u dzieci to pole minowe. Trzeba być bardzo ostrożnym, bo wystarczy jedno "spróbuj, to jest naprawdę pyszne!" i już po robocie. Wiem, sprawdzałam.

A w książce niczego takiego nie uświadczysz.
Jest realnie - Pucio jest głodny, do domu daleko. Więc próbuje namówić mamę na lody przed (zamiast) obiadem.
Jest ciekawie - wizyta w nowym miejscu
Jest typowo - "nie wiem czy będę to jadł"
Jest zaskoczenie - wypad "za kulisy" restauracji i otrzymanie przepisu
Jest wesoło - praca w domu nad przyrządzeniem potrawy

A poza tym jest jeszcze wyprawa na targ i zabawa mamy. Nie chcę Wam zdradzać wszystkiego. Sami widzicie, że książeczka mimo niepozornych rozmiarów mieści wiele.

Czy zachęci niejadka do jedzenia? Nie wiem, bo nie mam niejadka. Ale bardzo możliwe, jeśli się zastosuje metody w niej pokazane (gotowanie z dzieckiem, pokazywanie nowych miejsc i smaków, pozwalanie na decyzję i zabawę).

Sprawdźcie koniecznie!

Dodam jeszcze, że przepis z ostatniej strony (bo jest jeszcze przepis!) to nasz hit od lat. Możecie sobie wyobrazić szał u mojego syna (6 lat),kiedy dowiedział się że u jego kumpla Pucia też robią "jego" naleśniczki :D

• Dziecięce
  • Literatura dziecięca
  • Czytane wielokrotnie

Dodaj cytat z książki Pucio zostaje kucharzem, czyli o radości z jedzenia