rozwińzwiń

Kto zjadł pierwszą ostrygę? Niezwykli prekursorzy, odkrywcy i pionierzy

Okładka książki Kto zjadł pierwszą ostrygę? Niezwykli prekursorzy, odkrywcy i pionierzy Cody Cassidy
Okładka książki Kto zjadł pierwszą ostrygę? Niezwykli prekursorzy, odkrywcy i pionierzy
Cody Cassidy Wydawnictwo: Czarna Owca popularnonaukowa
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Who Ate the First Oyster? The Extraordinary People Behind The Greatest Firsts In History
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2021-09-15
Data 1. wyd. pol.:
2021-09-15
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381436793
Tłumacz:
Agata Ostrowska
Tagi:
odpowiedzi ciekawostki
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Już nie żyjesz Cody Cassidy, Paul Doherty
Ocena 6,7
Już nie żyjesz Cody Cassidy, Paul ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
159 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
361
96

Na półkach: , ,

Jaka ta książka jest ciekawa! Czemu jest taka krótka?! Autor pisze przystępnym i zrozumiałym językiem, rozdziały są w sam raz niedługie, do tego oś czasu, mapki, coś wspaniałego! W dodatku postaci męskie nie są domyślne, jest też dużo miejsca dla kobiet! Z książki możemy dowiedzieć się m.in. kto wynalazł wynalazki, jak opracowano łuk i strzały, kto i kiedy przeprowadził pierwszą operację, kto pierwszy dosiadł konia, jak wynaleziono mydło i jak odkryto Hawaje. Bardzo dużo się z niej dowiedziałam, mam nadzieję, że będą kiedyś kolejne części!

Jaka ta książka jest ciekawa! Czemu jest taka krótka?! Autor pisze przystępnym i zrozumiałym językiem, rozdziały są w sam raz niedługie, do tego oś czasu, mapki, coś wspaniałego! W dodatku postaci męskie nie są domyślne, jest też dużo miejsca dla kobiet! Z książki możemy dowiedzieć się m.in. kto wynalazł wynalazki, jak opracowano łuk i strzały, kto i kiedy przeprowadził...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1461
1095

Na półkach: , ,

Literatura popularnonaukowa nigdy nie cieszyła się u mnie większym zainteresowaniem, co przyznaję z niemałym wstydem. Teraz nadszedł jednak taki czasy, gdy chętniej sięgam po tego typu pozycje, zamiast po fikcję literacką — jednak nie zastanawiam się jeszcze nad tym, co to oznacza. Ostatnio mój wybór padł na książkę Cody’ego Cassidy – czy pozycja ta przypadła mi do gustu i w pewien sposób uzupełniła wiedzę? O tym w tej recenzji.

Czy wiecie, kto pierwszy wynalazł koło, po raz pierwszy założył na siebie odzież lub kto opowiedział pierwszy żart? Na te pytania (i wiele innych) postanowił odpowiedzieć Cody Cassidy w swojej książce, która nie jest tylko zwyczajną pozycją z zakresu literatury popularnonaukowej. Jest to książka, w której pod płaszczykiem lekkiego języka i humoru odnaleźć można odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania, a przy okazji odkryć znacznie więcej.

Przyznaję się bez bicia, że po lekturze samego wstępu, byłam święcie przekonana o tym, że książka ta będzie po prostu typową książką, w której wszelkie informacje zostaną przedstawione za pomocą naukowego bełkotu — jak ja to nazywam i które, choć tak interesujące, to jednak nie pochłoną mojej uwagi na dłużej. Jakie było moje zdziwienie, kiedy szybko okazało się, iż książka ta napisana jest bardzo lekkim i przystępnym językiem, a historie zawierające odpowiedzi na poszczególne pytania to prawdziwa uczta dla moich oczu.

Do gustu przypadł mi sam sposób opowiadania historii odpowiadających na poszczególne pytania – autor nie tylko zadbał o warstwę merytoryczną i faktycznie taką naukową, ale i o warstwę bardziej humorystyczną. Za pomocą porównań (często dość zabawnych) oraz odniesień do czasów teraźniejszych autorowi udało się opowiedzieć historię wielu odkryć, wynalazków i “pierwszych razów” tak, by moje zainteresowanie nie malało, a wręcz na odwrót. Czy po tym można poznać dobrą książkę? Myślę, że jak najbardziej.

Autor ma bardzo dobre pióro i nawet używając bardziej fachowego języka czy określeń, przedstawienie danych tematów i odpowiedzi wychodziło mu naprawdę świetnie (ale nie chcę brzmieć już jak zdarta płyta). Przeczytanie całej książki zajęło mi trochę ponad dwie godziny, więc śmiem twierdzić, że jest to lektura, którą spokojnie można pochłonąć w chwili odpoczynku, a przy okazji wzbogacić swoją wiedzę o istotne fakty.

Kto zjadł pierwszą ostrygę? Niezwykli prekursorzy, odkrywcy i pionierzy to pozycja, której przeczytanie okazało się dla mnie czymś odświeżającym, ale i po prostu wzbogacającym wiedzę i świadomość. Jako osoba, która wcześniej nie sięgała po tego typu literaturę, czuję się teraz zachęcona do nadrobienia swoich braków i kto wie — może już niedługo na mojej liście przeczytanych książek zagości kolejna pozycja popularnonaukowa?

Jeżeli tak jak ja nie za bardzo ciągnęło Was wcześniej do tego typu pozycji, a chcielibyście spróbować, to myślę, że ta książka będzie bardzo dobrym wyborem. Bawi i uczy jednocześnie, a to jest chyba w tym wszystkim najlepsze. Tak czy inaczej – polecam ten tytuł Waszej uwadze.

Literatura popularnonaukowa nigdy nie cieszyła się u mnie większym zainteresowaniem, co przyznaję z niemałym wstydem. Teraz nadszedł jednak taki czasy, gdy chętniej sięgam po tego typu pozycje, zamiast po fikcję literacką — jednak nie zastanawiam się jeszcze nad tym, co to oznacza. Ostatnio mój wybór padł na książkę Cody’ego Cassidy – czy pozycja ta przypadła mi do gustu i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
433
433

Na półkach: , ,

Sięgając po opis tej liczyłam na potężną dawkę humoru. Miało być przyjemnie, zabawnie i ciekawie. Niestety to nie taki typ książki. Z tej pozycji dowiemy się wielu faktów i jeszcze większej ilości nic nie wnoszących nazw i dat. Autor opisuje kto prawdopodobnie wynalazł daną rzecz, w jakich okolicznościach i kiedy. Możemy się dowiedzieć kto zjadł pierwszą ostryge, wynalazł koło, wypił piwo czy zginął od zabójstwa. Prawdopodobnie, bo cała książka przypuszcza wszystkie te fakty. Opis prawdopodobnej hominimki która poprzez lata ewolucji zapewne wynalazła pierwsze nosidło bo musiała coś z dzieckiem zrobić jak chodziła zbierać dary natury mnie nie przekonuje. Mnogość użycia określenia prawdopodobnie jest tutaj zamierzona 😅 Ta książka prawdopodobnie może być interesującą, ale dla mnie nie była. Strasznie się wynudziłem i robię sobie dłuższą przerwę od tego gatunku. A wy moi mili przekonajcie się sami 🔥

Sięgając po opis tej liczyłam na potężną dawkę humoru. Miało być przyjemnie, zabawnie i ciekawie. Niestety to nie taki typ książki. Z tej pozycji dowiemy się wielu faktów i jeszcze większej ilości nic nie wnoszących nazw i dat. Autor opisuje kto prawdopodobnie wynalazł daną rzecz, w jakich okolicznościach i kiedy. Możemy się dowiedzieć kto zjadł pierwszą ostryge, wynalazł...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Ależ ja się świetnie bawiłam przy tej książce! Niby coś tam się kojarzy, że koło to w Sumerze, ale w zasadzie... cała reszta (narzędzia, ogień, ubrania, leki, sztuka, jedzenie) jest "od zawsze". Nad czym tu się zastanawiać?
Jestem zachwycona "Kto zjadł pierwszą ostrygę?" właśnie dlatego, że robiąc krok w tył, do tych rzeczy oczywistych, które są "od zawsze", pokazuje, że te podstawowe odkrycia były - po pierwsze - przełomowe, a ich skutki odczuwamy do dzisiaj, a po drugie - nie były one ani łatwe, ani oczywiste, ani zwyczajne. Nie da się czytać tej książki i nie zadziwić i nie zachwycić pomysłowością, cierpliwością i uporem dawnych eksploratorów świata.
Mało tego - odpowiedzi na proste pytania (skąd się wzięło piwo?) okazują się często bardzo skomplikowane, a hipotezy badawcze, które Cody Cassidy przedstawia w fascynujący sposób, otworzyły przede mną zupełnie nową perspektywę patrzenia na te pierwsze odkrycia.

Świetna zabawa, sporo wiedzy... wiele zachwytów :)

Ależ ja się świetnie bawiłam przy tej książce! Niby coś tam się kojarzy, że koło to w Sumerze, ale w zasadzie... cała reszta (narzędzia, ogień, ubrania, leki, sztuka, jedzenie) jest "od zawsze". Nad czym tu się zastanawiać?
Jestem zachwycona "Kto zjadł pierwszą ostrygę?" właśnie dlatego, że robiąc krok w tył, do tych rzeczy oczywistych, które są "od zawsze", pokazuje, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
342
186

Na półkach: , ,

Książka zawiera 17 krótkich esejów, w których prześledzimy losy wybranych odkrywców sprzed milionów i tysięcy lat. Autor, zamiast skupiać się na samym wynalazku, niejako prezentuje nam retrospekcję pokazującą, jak mógł wyglądać moment samego odkrycia.
Pierwszy rozdział jest rozczarowujący. Autor opisuje wynalazek, jakim jest dziecięce nosidełko, na które nie ma żadnego dowodu istnienia, a argument w stylu: „nie jest niemożliwe, by Australopitek potrafił zrobić pętle” woła o pomstę do nieba. Na szczęście kolejne rozdziały już są lepiej napisane.

Książka zawiera 17 krótkich esejów, w których prześledzimy losy wybranych odkrywców sprzed milionów i tysięcy lat. Autor, zamiast skupiać się na samym wynalazku, niejako prezentuje nam retrospekcję pokazującą, jak mógł wyglądać moment samego odkrycia.
Pierwszy rozdział jest rozczarowujący. Autor opisuje wynalazek, jakim jest dziecięce nosidełko, na które nie ma żadnego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4
3

Na półkach:

Ciekawa

Ciekawa

Pokaż mimo to

avatar
169
164

Na półkach:

świetna pozycja, dzięki której można dowiedzieć się, kto tak naprawdę wynalazł ogień, wystrzelił pierwszą strzałę czy przeprowadził pierwszą operację. Mamy też polskie wątki, na str. 128 autor wspomina szarżę polskiej kawalerii pod Krojantami, wcześniej opowiada o Napoleonie Cybulskim, współodkrywcy adrenaliny.
Polecam!

świetna pozycja, dzięki której można dowiedzieć się, kto tak naprawdę wynalazł ogień, wystrzelił pierwszą strzałę czy przeprowadził pierwszą operację. Mamy też polskie wątki, na str. 128 autor wspomina szarżę polskiej kawalerii pod Krojantami, wcześniej opowiada o Napoleonie Cybulskim, współodkrywcy adrenaliny.
Polecam!

Pokaż mimo to

avatar
128
85

Na półkach:

Książka po prostu genialna. Jeśli lubisz literaturę faktu, ale czasem nuży Cię jej forma to zdecydowanie sięgnij po tę pozycję.
Dwie rzeczy urzekły mnie szczególnie.
Po pierwsze, jak pisze sam autor wydawcy mamy problem z dużymi liczbami. Ciężko nam odróżnić historie sprzed 2000 lat, 5000 lat i 20,000 lat, a to przecież zupełnie inny świat. Autor prezentuje wydarzenia przekładając całe 300,000 lat historii człowieka współczesnego na jedną dobę, co pozwala znacznie łatwiej odnaleźć się czytając historie z różnych epok.
Po drugie, autor nie skupia się wyłącznie na ustaleniu faktów dotyczących danego wynalazku, ale stara się przybliżyć sylwetkę potencjalnego wynalazcy, co nim kierowało, co mógł myśleć, w jakich żył realiach. Są to oczywiście w dużej mierze domysły, jednak poparte bardzo duża dawką badań i odkryć naukowych, a także opinii mnóstwa ekspertów z wielu dziedzin. Takie indywidualne podejście i „uczłowieczenie” anonimowych wynalazców powoduje, że książka jest niezwykle oryginalna i czyta się ją nie tylko jak ciekawe źródło wiedzy, ale tez bardzo wciągająca historię.

Książka po prostu genialna. Jeśli lubisz literaturę faktu, ale czasem nuży Cię jej forma to zdecydowanie sięgnij po tę pozycję.
Dwie rzeczy urzekły mnie szczególnie.
Po pierwsze, jak pisze sam autor wydawcy mamy problem z dużymi liczbami. Ciężko nam odróżnić historie sprzed 2000 lat, 5000 lat i 20,000 lat, a to przecież zupełnie inny świat. Autor prezentuje wydarzenia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
98
21

Na półkach:

Bardzo dobra! Chyba trafiła idealnie w mój gust, nie widzę wad, tylko jedną -za krótka! Podoba mi się tematyka, styl i świeże podejście autora. Fajny pomysł z ukazywaniem lat jako godzin, rzeczywiście bardziej to do mnie przemawiało niż jakby pisał: to było 5 tyś. Lat temu a tamto 2 tyś. To,że autor postanowił opisywać konkretną osobę jako wynalazcę mydła czy koła, nadając im często zabawne imiona i przybliżając mniej więcej jak mogło wyglądać jej życie to też fajna rzecz. Łatwiej sobie wyobrazić, że mogło tak być, chociaż wiadomo,że to czysto naukowe spekulacje. Autor solidnie się przygotował, przeprowadził rozmowy z wieloma naukowcami, sam przeprowadzał jakieś eksperymenty, bibliografia jest dość spora, a mimo to udało mu się napisać lekką i przyjemną w odbiorze książkę.

Bardzo dobra! Chyba trafiła idealnie w mój gust, nie widzę wad, tylko jedną -za krótka! Podoba mi się tematyka, styl i świeże podejście autora. Fajny pomysł z ukazywaniem lat jako godzin, rzeczywiście bardziej to do mnie przemawiało niż jakby pisał: to było 5 tyś. Lat temu a tamto 2 tyś. To,że autor postanowił opisywać konkretną osobę jako wynalazcę mydła czy koła, nadając...

więcej Pokaż mimo to

avatar
0
0

Na półkach:

Fantastyczna książka, pokazuje osiągnięcia człowieka od nietypowej strony. Dawno się tak dobrze nie bawiłam czytając książkę popularno-naukową. A na koniec miałam niedosyt, że taka krótka. Nosidło dla dziecka jako najważniejszy wynalazek ludzkości? Genialne w swojej prostocie!

Fantastyczna książka, pokazuje osiągnięcia człowieka od nietypowej strony. Dawno się tak dobrze nie bawiłam czytając książkę popularno-naukową. A na koniec miałam niedosyt, że taka krótka. Nosidło dla dziecka jako najważniejszy wynalazek ludzkości? Genialne w swojej prostocie!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    234
  • Przeczytane
    180
  • Posiadam
    31
  • 2022
    14
  • 2021
    13
  • Popularnonaukowe
    7
  • Legimi
    4
  • Nauka
    3
  • 2023
    3
  • Ebook
    3

Cytaty

Więcej
Cody Cassidy Kto zjadł pierwszą ostrygę? Niezwykli prekursorzy, odkrywcy i pionierzy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne