Gnomon i tajemnica starego domu

Okładka książki Gnomon i tajemnica starego domu Iwona Banach
Okładka książki Gnomon i tajemnica starego domu
Iwona Banach Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Gnomon (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Gnomon (tom 1)
Dwukropek
2021-10-27
2021-10-27
komedia Przygoda

Stary dom wymagający remontu bez wifi i TV nie jest „atrakcją” dla trójki jedenastolatków podrzuconych koleżance na dwa tygodnie. Jednak sytuacja dramatycznie zmienia się w krótkim czasie. I to w nocy! Co się wówczas wydarzyło na parterze, tego chyba do końca nie wie nikt. A to było tylko preludium, bo to, co się później działo w domu i wokół niego, to w najgorszych koszmarach się nikomu nie śniło. Włamania, demolki, porwania to pikuś przy wściekłej Laluni. Chihuahua to ulubienica Marty, która bardzo kocha swoją panią. Waleczna lwica w wersji mini, a raczej koszmarna rakieta zębatego rażenia. Pojawia się Tygrys – pies z tajnym oprogramowaniem, czyli policyjny owczarek niemiecki i jeszcze jeden nietuzinkowy futrzak.
Ale dzieciaki też są niczego sobie. Opętane i niebezpieczne wprowadzają galimatias. Niektórzy nazywają je potworami. Przy nich wścieklizny można się nabawić. Akcje grupy szpiegowsko-detektywistycznej to efekt szalejącej wyobraźni i paskudnych pomysłów. A wszystkiemu była winna Guśka. Dagmara chciała być jak Enola Holmes.
To, co się działo, nie było normalne. A wszystko przez Napoleona! Według legendy dwóch francuskich oficerów, w tym jeden generała, rozbroiła Rozalia von Bonin. Mało tego, zabrała im pieniądze. Tę legendarną scenę upamiętnia płaskorzeźba na ratuszu, której mniejsza kopia znajduje się w domu Marty. Legenda zaczęła żyć własnym życiem, gdyż wszyscy wierzą, że gdzieś jest ukryty skarb. Na jego tropie i włamywaczy są dzieciaki i policjant, choć ten z ciotką Martą… Normalnie serial brazylijski się w domu odbywa.
Lojalnie ostrzegam, przy czytaniu tej powieści można porządnie zgłodnieć. Wszystko przez Ptysia, który by tylko jadł i jadł, i jadł… Dla niego największym problemem jest głód, a nie dwie bandy włamywaczy, które nachodzą dom za dnia i w nocy. Ruch jak na Marszałkowskiej! Niech się wali, niech się pali, a i tak największym problemem jest głód. Ptyś żre. Pochłania wielkie ilości jedzenia. Naleśniki i pizza chodziły za mną, a w bolesławieckim domu odbywał się kulinarny armagedon. Smażenie naleśników przechodzi ludzkie pojęcie!
Zapomnijcie o nudzie. Dajcie sobie szansę na przeżycie przygód z płaskorzeźbą i bolesławieckimi krasnalami ogrodowymi. Bywa niebezpiecznie, a nawet groźni. A jak to u Iwony Banach, bywa też bardzo śmiesznie. Humor sytuacyjny i słowny, pokrętna dziecięca logika, zabawy słowami, neologizmy, niesztampowe peryfrazy to wszystko sprawia, że powieść mimo tajemnic, zagadek i bandziorów poprawia humor i bawi czytelnika na różne sposoby. Ja już wiem co to mimber i omacek.
Książka jest porządnie wydana. Twarda, kolorowa okładka skrywa szyte strony, wyraźną czcionkę i dużą interlinię. Na początku każdego rozdziału znajduje się rysunek płaskorzeźby. Trochę mi zabrakło ilustracji.
Powieść detektywistyczna dla dzieci, komedia kryminalna w dziecięcym wydaniu „Gnomon i tajemnica starego domu” gwarantuje spędzenie ciekawych wakacji w Bolesławcu na tropieniu bandziorów, rozwiązywaniu zagadek, wyjaśnianiu tajemnic i szukaniu skarbu Rozalii von Bonin. Będzie i strasznie, i wesoło. Po przeczytaniu koniecznie zróbcie test krokodyla.

Jestem prawdopodobnie jakieś 25 lat starsza od docelowego czytelnika, nie mam nic wspólnego z Bolesławcem (oprócz epizodu sprzedaży ich ceramiki),a przy książce bawiłam się świetnie! Dwa razy śmiałam się tak głośno, że mało dziecka nie obudziłam. Sama intryga może nie jest jakoś specjalnie interesująca, w końcu to kryminał dla dzieci, ale język Autorki i sposób opisania postaci, a zwłaszcza dialogów i myśli, jest naprawdę doskonały, dość nietypowy jak no współczesną literaturę dziecięcą.
Niezależnie od wieku potencjalnego czytelnika polecam – mnie bawiło, i na pewno sięgnę po drugi tom.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Książka rewelacyjna ! Nie tylko dla dzieci.Zanim podarowałam ją najmłodszemu wówczas w rodzinie Ignasiowi (4,5 rpku)oczywiście przeczytałam ją sama. Nieźle się ubawiłam :)Guśka, Leonek i Ptyś to niezła "banda" z genialnymi pomysłami. Nie będę nawiązywała do fabuły,bo nie ma co uprzedzać. Fakt niezaprzeczalny, że wakacje były czadowe...Doskonały język i poczucie humoru spowodow, że Ignaś bardzo polubił dzieciaki i co wieczór prosił,żeby jemu czytać Gorąco polecam .

Książka zainteresowała mnie, ponieważ akcja dzieje się w moim rodzinnym mieście. Bolesławca w książce prawie nie było, ale nie żałuję lektury, chociaż podejrzewam że trójka młodych jej bohaterów, dziwiłaby się, że "osoby w moim wieku jeszcze żyją". Przy lekturze książki "Gnomon i tajemnica starego domu" znakomicie się bawiłam i nieźle zrelaksowałam.

Na początku czytania tej książki polubiłam się z jej bohaterami, lecz później lubiłam ich coraz mniej. W szczególności mówię tutaj o Guśce, strasznie mnie ona irytowała, chociaż może autorka tej pozycji tak chciała? Uważała się ona za lepszą od swoich kolegów, była ona trochę podobna do Hermiony w 1-3 części HP. Zresztą bohaterka sama porównywała się trochę do Hermiony, czy Enoli Holmes. Jeśli chodzi o innych bohaterach to tak 50/50 mi się podobali. Fabuła była dość ciekawa, ale uważam że mogła być lepiej wykorzystana. Ta książka jest kryminałem połączynym trochę z komedią, lecz ja tej 'komedii' nie poczułam. Może dlatego że jestem trochę za stara na taki humor? Wydaje mi się jednak że czytelnikom 7-10 bardziej spodobałaby się ta lektura niż czytelnikom w moim wieku i w górę :).

Jeśli macie w domu dzieci w wieku szkolnym, przeczytajcie.
Jeśli nie macie, też przeczytajcie.
Guśka, Ptyś i Leonek na początku wakacji trafiają do Bolesławca pod opiekę 25-letniej ciotki Marty. Dzieci nie są rodzeństwem, ale los skierował je pod jeden dach i choć wydawać by się mogło, że zapowiadają się najnudniejsze wakacje świata, życie pokazało, jak bardzo się mylą.
Poniemiecki dom ciotki był kiedyś własnością Rozalii von Bonin i według lokalnej legendy prawdopodobnie został w nim ukryty skarb! Niestety oprócz ciotki wiedzą o tym także ludzie z sąsiedztwa, którzy notorycznie krążą po jej domu i posesji. Dzieci na myśl o cennym skarbie zaczynają intensywne poszukiwania, rozwalając przy tym sufity i pakując się w niezłe tarapaty prosto w ręce bandziorów. Czy skarb to tylko legenda?
Co to za historia! Tyle zwrotów akcji, ciekawych i tajemniczych postaci pojawiających się raz za razem, intryg oraz zagadek to ja dawno nie zaznałam przy jednej książce, wprost nie mogłam się od niej oderwać. Z zapartym tchem śledziłam losy bohaterów, próbując jednocześnie rozwikłać sprawę ukrytego skarbu. Nie udało mi się, a zakończenie przyprawiło mnie o dreszcze! To dowód na to, że opowiadanie jest absolutnie genialne.
Rezolutne dzieciaki od początku dały się polubić. Ich tok myślenia, podejście do dorosłego życia i (nie)rozumienia pewnych sytuacji rozkładały mnie na łopatki, ale takie właśnie są dzieci-bezpośrednie, szczere do bólu, z nieograniczoną wyobraźnią. No i przecież wiadomo, że reumatyzm, na który choruje stara 25-letnia ciotka, jest tym samym co romantyzm!

Według mnie książka spodoba się starszym czytelnikom od około 9 lat.
Tekstu jest dużo, egzemplarz liczy sobie 320 stron i na próżno szukać ilustracji. Jednak niech nikt się nie zniechęca, fabuła pędzi jak szalona i czyta się naprawdę ekspresowo!

Wciągająca oraz przezabawna komedia kryminalna dla dzieci pod patronatem @zaczytasy musi zwiastować coś dobrego.

Po cichu liczę na kontynuację i kolejne spotkanie z bohaterami, byłoby fantastycznie!

Jeśli macie w domu dzieci w wieku szkolnym, przeczytajcie.
Jeśli nie macie, też przeczytajcie.

W dzisiejszym świecie zdominowanym przez elektronikę, w którym prym wiodą wszelkiego rodzaju konsole, komputery czy też tablety, widok dziecka czytającego z chęcią książkę budzi niemałe zainteresowanie. Pisząc o książce mam na myśli taką, po którą nasza pociecha sięga z wypiekami na twarzy i szerokim uśmiechem. Nie kolejną lekturę, do której „zaliczenia” są przymuszani wszyscy uczniowie by otrzymać promocję do kolejnej klasy.

By dziecko dobrowolnie zechciało spędzić kilka godzin w towarzystwie książki, ta musi go do tego zachęcić tytułem czy też okładką, a zatrzymać niebanalną fabułą już od pierwszych stron. Książką taką jest właśnie „Gnomon i tajemnica starego domu” autorstwa Iwony Banach, będąca przygodową komedią kryminalną dla dzieci. Głównymi bohaterami tej pełnej humoru opowieści są: Leonek, Ptyś oraz Guśka, którzy spędzają wspólnie wakacje u ciotki w Bolesławcu. Nie byłoby w tym nic zaskakującego gdyby nie fakt, że dom ciotki jest stary i należał niegdyś do Rozalii von Bonin, która według krążącej legendy ukryła gdzieś w jego murach skarb. Wakacje w starym domu pełnym skarbów?- Któż z nas nie chciałby choć raz w życiu przeżyć takiej przygody, będąc dzieckiem…

Iwona Banach swoją historią dostarczyła nam mnóstwo śmiechu, definiując na nowo pojęcie starości w wieku trzydziestu lat, reumatyzmu które równie dobrze może być także romantyzmem czy też odrostów, doprowadzających starych ludzi do płaczu i depresji. To doprawdy świetna książka oferująca młodym czytelnikom wiele frajdy z jej czytania.

Należy jednak pamiętać, że „Gnomon i tajemnica starego domu” to nie tylko dawka humoru w zwiększonej dawce. To także próba wyuczenia w dziecku empatii oraz wrażliwości, których pokłady coraz mniejsze noszą w sobie młodzi ludzie. Nam się podobało. Wierzymy, że i Waszym pociechom się spodoba. Dlatego też serdecznie namawiamy do sięgnięcia po książkę, a wydawnictwu Dwukropek bardzo dziękujemy za egzemplarz do recenzji- była to śmieszna i pouczająca przygoda.

Jak ja się cieszę, że literatura dla dzieci ma obecnie tak wiele do zaoferowania młodym czytelnikom. Wśród wydawanych każdego miesiąca książek można znaleźć wiele wciągających, emocjonujących i wartościowych powieści, które są więcej niż zachętą do czytania. I jestem dumna, że kolejną taką książkę mogliśmy objąć patronatem. Ze szczerą radością wraz z Wojtkiem zachęcamy Was do lektury książki Iwony Banach pt. "Gnomon i tajemnica starego domu".

Choć wielokrotnie podkreślałam, że nie jestem fanką komedii kryminalnych, tak tu zostałam pozytywnie zaskoczona. Nie znam innych książek autorki, ale w wydaniu dziecięcym spisała się na medal. Prezentuje czytelnikom bardzo dobrą i emocjonującą historię w stylu kryminalnym z naprawdę sporą dawką humoru.

Humor w tej książce jest bardzo istotny i ma duży wpływ na odbiór historii. Jest to zarówno humor zawarty w dialogach, jak i sytuacyjny, w dużej mierze oparty na "konflikcie" pokoleń, czy też na nieprzystawalności do siebie percepcji dzieci i dorosłych. Sporo jest tu śmiechu z nieumiejącej gotować ciotki, z postrzegania wieku dorosłych przez dzieci, z przekręcania słów, które są niezrozumiałe. Co ważne - to humor czytelny, nieprzekombinowany i udzielający się podczas lektury, dlatego myślę, że spodoba się dzieciakom.

Podczas lektury książki niejednokrotnie wracałam wspomnieniami do czytanych lata świetlne temu powieści Joanny Chmielewskiej o Janeczce i Pawełku. Myślę, że atmosfera tamtych książek jest porównywalna z powieścią Banach i że śmiało mogę nazwać Guśkę, Ptysia i Leonka współczesnymi (choć w oryginalny sposób) odpowiednikami Janeczki i Pawełka. Iwona Banach, podobnie jak Chmielewska, łączy w swojej książce ciekawą intrygę i tajemnicę ze sporą dawką humoru, oferując młodym odbiorcom rozrywkę na bardzo dobrym poziomie.

Gnomon i tajemnica starego domu to powieść idealna dla żądnych wrażeń młodszych nastolatków. Świetna rozrywka łącząca wątki kryminalne z elementami komediowymi, w proporcjach pozwalających cieszyć się każdym z elementów historii. Spodoba się zarówno wielbicielom rozwiązywania zagadek i dreszczyku emocji w kontakcie z niebezpieczeństwem, jak i szukających okazji do uśmiechu. Ciekawa, pogodna powieść, której kartki dosłownie uciekają spod palców w czasie lektury. Zarówno Wojtek, jak i ja nie mogliśmy się oderwać, co oznacza, że z powodzeniem możecie czytać powieść razem z dziećmi. Świetni bohaterowie - zarówno ci mniejsi, jak i ci bardziej dorośli, wartka akcja pełna rozbrajających sytuacji. To jest przepis na książkę, która przywraca radość z czytania i pokazuje, że książka to skuteczne antidotum na nudę. Z całą odpowiedzialnością Wam ją polecamy.

Czy może być coś gorszego od wakacji z rodzicami w domu? Zdecydowanie tak – to wakacje ze starą ciotką w domu. Starą, czyli taką w okolicach trzydziestki, która nie tylko ma odrosty (może odrasta jej ręka, może noga),ale i celulityzm. A na dodatek je ją starość (a może radość – tego do końca nie stwierdzono) i – uwaga, najgorsza rzecz – nie ma dostępu do Internetu!
Teraz możecie wczuć się w tragiczne położenie trójki jedenastolatków, Guśki, Ptysia i Leonka, którzy właśnie spędzają wakacje u ciotki w Bolesławcu. Ciotka Marta, nazywana Czarną Zjawą, bowiem ubiera się tylko na czarno (choć, o dziwo, pidżamę ma różową) nie za dobrze gotuje, ale za to pozwala dzieciom jeść kanapki z dżemem, naleśniki i nutellę. Nie zmienia to jednak faktu, że dzieci zdecydowanie wolałyby być w swoich domach, gdzie jest przynajmniej telewizja i można spędzić czas buszując w sieci. Niestety, mama Guśki właśnie poszła do szpitala rodzić (skandal!),rodzice Ptysia wyjechali za granicę, natomiast Leonka – zabrali się za remont. Przyszywana ciotka przygarnęła zatem całą trójkę do swojego dziwacznego, starego domu, w którym są myszy, a może i duchy.
Poniemiecka posiadłość niegdyś była zamieszkana przez hrabinę Rozalię von Bonin, z którą wiąże się legenda o skarbie, zaś ostatnio, przez starszą panią, od której ciotka Marta kupiła ten dom na ulicy Potocznej. Już pierwsza noc w starym domu okazuje się być pełna wrażeń i upiorów straszących w kuchni, przy okropnym jazgocie psa ciotki i ku ubolewaniu wiecznie głodnego Ptysia. Ostatecznie jednak okazuje się, że w kuchni wcale nie straszy zabłąkana dusza, ale ciotka, którą nocni włamywacze zamknęli w spiżarce. Nocni, bowiem są i dzienni, stary dom oraz jego zawartość stanowią widać łakomy kąsek. Czy włamywacze szukają skarbu z legendy? Czy groźby wobec ciotki są realne?
Jedyna szansa, by się o tym przekonać, to znaleźć ten skarb przed włamywaczami, a najlepiej i skarb i schwytać oprawców na gorącym uczynku. Od czego jednak zacząć? Jakich wskazówek szukali włamywacze i tajemnicze napisy mają szansę znaleźć też dzieci? Poszukiwania zaczynają od strychu, ale to tajemnicza płaskorzeźba stanowi trop, a właściwie wyryte na niej litery, składające się na określenie „gnomon”. Co jednak wspólnego ten przyrząd astronomiczny ma wspólnego ze skarbem?
Każdy dzień przynosi wydarzenia, które pokazują, że tak naprawdę z włamywaczami nie ma żartów. O tym, czy dzieciom ciotce Marcie, a także natrętnemu (i całkiem przystojnemu) policjantowi, aspirantowi Markowi Kusiowi, uda się rozwiązać zagadkę, przekonamy się dzięki lekturze niezwykle wciągającej powieści dla młodych czytelników pt. „Gnomon i tajemnica starego domu”. Książka autorstwa Iwony Banach, to niezwykle fascynująca lektura, którą pokochają nie tylko rówieśnicy bohaterów, ale i ich rodzice, niesie ze sobą iście detektywistyczną zagadkę, której rozwiązanie zaskakuje.
Opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwukropek książka przyciąga zarówno frapującą fabułą, jak i doskonale wykreowanymi bohaterami. Dzieciaki są rewelacyjne, a ich sposób myślenia – nieszablonowy. Na dodatek ich odmienne charaktery i zainteresowania tworzą wybuchową mieszankę, która generuje mnóstwo interesujących i zabawnych sytuacji. Choć na głowie pana aspiranta z pewnością przybyło w kontaktach z nimi kilka siwych włosów, szczególnie po tym, jak w ogrodzie ta nieszablonowa trójka znalazła panią Zosię, która… się rozpadła na kawałki, choć tak naprawdę nic się jej nie stało, a co więcej, nie była panią Zosią. W te i inne sekrety wprowadzi Was lektura książki, ale koniecznie zarezerwujcie sobie kilka godzin czasu, bowiem naprawdę ciężko się od niej oderwać.

Teraz...

• 52 książki 2023
  • Literatura młodzieżowa
  • W planach

Dodaj cytat z książki Gnomon i tajemnica starego domu