rozwińzwiń

Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy.

Okładka książki Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy. Joanna Czaplewska, Marta Guzowska
Okładka książki Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy.
Joanna CzaplewskaMarta Guzowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
2021-09-02
Data 1. wyd. pol.:
2021-09-02
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788310136305
Tagi:
literatura polska archeologia mumie złoto skorupy
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zagadka Łysej Góry Marta Guzowska, Asia Gwis
Ocena 8,5
Zagadka Łysej ... Marta Guzowska, Asi...
Okładka książki Zagadka upiornego lasu Marta Guzowska, Joanna Gwis
Ocena 8,0
Zagadka upiorn... Marta Guzowska, Joa...
Okładka książki Morderstwo wliczone w cenę, czyli 6 zleceń Lucji Słotkiej Marta Guzowska, Leszek Talko
Ocena 7,3
Morderstwo wli... Marta Guzowska, Les...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Wanda szuka miłości Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
Ocena 6,7
Wanda szuka mi... Emilia Dziubak, Prz...
Okładka książki Nowa praca Świętego Mikołaja Michele D’Ignazio, Sergio Olivotti
Ocena 7,7
Nowa praca Świ... Michele D’Ignazio,&...
Okładka książki Prawo drapieżcy Marie Muravski, Anna Starobiniec
Ocena 8,0
Prawo drapieżcy Marie Muravski, Ann...
Okładka książki Preskot Katherine Alice Applegate, Sara Olszewska
Ocena 7,6
Preskot Katherine Alice App...
Okładka książki Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mühle
Ocena 7,4
Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mü...

Oficjalne recenzje i

Być jak Indiana Jones



1703 361 268

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
393
59

Na półkach:

W ofercie Wydawnictwa Nasza Księgarnia znajduje się bardzo ciekawa propozycja dla młodych czytelników, a mianowicie książka Marty Guzowskiej „Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy”. Zastanawiałam się, skąd pomysł na tego typu publikację. Okazuje się, że autorka jest nie tylko pisarką, ale także archeolożką. Brała udział w wykopaliskach w wielu krajach Europy i Bliskiego Wschodu.
Książka zaskakuje zawartością i bogatą wiedzą uporządkowaną według ciekawych zagadnień. Każda rozkładówka wprowadza czytelnika w tajniki pracy archeologa, zawiera przydatną fachową terminologię i wymienia informacje, jakie są istotne dla badacza. Następnie zagłębiamy się w nieprawdopodobne odkrycia z różnych części świata. O wielu z pewnością słyszeliście. Wygląda na to, że wykopaliska oraz prowadzone w oparciu o nie liczne badania rzucają całkiem nowe światło na fascynującą kulturę z przeszłości i są w stanie obalić wiele istniejących mitów. Na końcu znajduje się lista muzeów, do których warto się wybrać, aby zobaczyć niezwykłe eksponaty.

Jak widać autorka potraktowała temat dość wyczerpująco. Przemyślane pytania i nie zawsze oczywiste odpowiedzi sprawiają, że książka intryguje i zaciekawia. Istnieje więc całkiem spora szansa, że po takiej lekturze obudzi się w kimś nowa pasja – archeologia 😊.
Więcej na blogu: https://frankobajanki.pl/archeologia-mumie-zloto-i-stare-skorupy-marta-guzowska/

W ofercie Wydawnictwa Nasza Księgarnia znajduje się bardzo ciekawa propozycja dla młodych czytelników, a mianowicie książka Marty Guzowskiej „Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy”. Zastanawiałam się, skąd pomysł na tego typu publikację. Okazuje się, że autorka jest nie tylko pisarką, ale także archeolożką. Brała udział w wykopaliskach w wielu krajach Europy i Bliskiego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1450
980

Na półkach: ,

Czasami, gdy oglądam duże, międzynarodowe sportowe imprezy i widzę zawodników odnajdujących się w mniej popularnych sportach lub artystów wykazujących się w mało powszechnych dziedzinach, zastanawiam się, jak trafili na pasję, w której są świetni. Przecież jeśli dany sport czy dziedzina sztuki nie są łatwo dostępne jest duże prawdopodobieństwo, że jakiś talent pozostanie nieodkryty. Podobnie jest z zawodami, które są mniej modne czy obecne w powszechnej świadomości. I jeśli istnieje szansa, by nasze dzieci dowiedziały się czegoś o takiej dziedzinie, to jest bardzo cenne. Nawet jeśli nasze pociechy wybiorą zupełnie inną drogę, poznawanie różnych zawodów to naprawdę supersprawa. My ostatnio zgłębialiśmy z Wojtkiem tajniki zawodu archeologa dzięki książce @Marta Guzowska pt. "Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy" od Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Marta Guzowska proponuje młodym odbiorcom kompleksowe kompendium archeologiczne, ale napisane prostym, jasnym językiem. Pełne informacji, ale podanych w sposób skondensowany i ciekawy. Autorka pisze z luzem i swobodą, stosując zrozumiałe dla dzieciaków porównania, korzystając z bliskich im punktów odniesienia, a jednocześnie nie infantylizując wypowiedzi i nie upraszczając nadmiernie tematu. Dba o to, by książka była ciekawa i zachęcała do lektury. Przyznam, że choć w większości temat nie jest mi obcy, sama czytałam ją z przyjemnością i zainteresowaniem.

"Archeologia" to świetna lektura dla wszystkich ciekawych świata młodych odbiorców. Pełna wiedzy i ciekawostek, przemyślana w swojej formie, idealna do czytania w całości i na wyrywki. Napisana ze swobodą i humorem, ale traktująca odbiorcę z powagą. To pozycja, która wzbogaca wiedzę o świecie, rozbudza ciekawość i być może pozwoli odkryć nową pasję. Bardzo interesująca i ładnie wydana, będzie też świetnym prezentem na dowolną okazję.

Czasami, gdy oglądam duże, międzynarodowe sportowe imprezy i widzę zawodników odnajdujących się w mniej popularnych sportach lub artystów wykazujących się w mało powszechnych dziedzinach, zastanawiam się, jak trafili na pasję, w której są świetni. Przecież jeśli dany sport czy dziedzina sztuki nie są łatwo dostępne jest duże prawdopodobieństwo, że jakiś talent pozostanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6131
3433

Na półkach:

Archeologia jest chyba jedną z tych dziedzin nauki, która owiana jest największą liczbą mitów, wypaczeń. Sama długo (do końca szkoły podstawowej) wyobrażałam sobie tę pracę jak przygodę niezawodnego Indiany Jonesa, czyli niepozornego, oczytanego profesora, w którym zew przygody wyzwalał bohatera gotowego skakać na lassie po swój ulubiony kapelusz i pokonywać łotrów chcących w złych celach wykorzystać niezwykłe skarby z przeszłości. Prawda jest taka, że praca archeologa nie ma nic wspólnego z takimi wizjami oraz bogactwami. Zwykle znalazcy natrafiają na dużo skromniejsze rzeczy. Są to śmieci z przeszłości. Jeśli im się poszczęści mogą znaleźć też biżuterię w grobach o grobowcach, ale to naprawdę rzadkość. Częściej są to szczątki naczyń, przedmiotów użytkowych wykonanych ze stałych materiałów, bo skóry, materiały szybko ulegają rozkładowi. Po co nam zbieranie skorup z przeszłości? A choćby po to, aby zweryfikować lokalne bajki o bohaterstwie ludów, wygranych bitwach, czy zwyczajnym życiu, bo socjologia historii to nie tylko losy władców, ale przede wszystkim zwykłych ludzi, a skąd czerpać wiedzę na temat ich życia. Oczywiście z pracy archeologów. Widzicie jak pięknie nauki się uzupełniają? To jest zadziwiające i za mało mówi się o tym w szkole, ale nauki humanistyczne potrzebują chemii, fizyki i matematyki! W nauce nic nie dzieje się w próżni danej dziedziny. I o tym jest właśnie świetna książka Marty Guzowskiej „Archeologia. Mumie, złoto stare skorupy” z ilustracjami Joanny Czaplewskiej.
Z publikacji dowiemy się jak archeologia nie wygląda, jakie wzorce podsuwa nam popkultura, a jak naprawdę wyglądają poszukiwania. Pojawia się fachowa terminologia, opis urządzeń, z których badacze korzystają oraz sposoby pracy. Odkryjemy, że takie zajęcie wymaga dużej cierpliwości i czasami pracy fizycznej, bo czasami trzeba wykarczować teren, aby móc dostać się do skarbów, innym razem należy pracować szybko, aby wykorzystać czas dany przez inwestorów budujących budynki lub drogi. Archeolog okazuje się zawodem na wyciągnięcie ręki, bo czasami jest to praca polegająca na chodzeniu po okolicy i zbieraniu skorup. Innym razem wymaga zastosowania najnowszych technologii. Czytelnicy poznają LiDAR, dowiadują się czym jest archeologia lotnicza i dlaczego ma ona duże znaczenie. Nie zabraknie też tematu określania wieku przedmiotów, badania świata podwodnego, odkrywania skarbów nie tylko na dnach mórz i oceanów, ale i jezior. Pojawia się temat zabezpieczania znalezisk, ale też stroju archeologa, rozwiązywania problemów fizjologicznych, a także tego, kto odkopuje szkielety zwierząt, jakie zagrożenia niesie ze sobą taka praca.
Sporo miejsca poświęcono niezwykłym i ważnym odkryciom. Są tu niezwykłe grobowce, tajemnicze kamienie z napisami, które trzeba rozszyfrować, bogate biblioteki, miasta ukryte w popiołach lub dżungli, mityczne miasta oraz legendarne terakotowe armie, jaskinie, cenne zwoje ukryte w grocie, wielowiekowe zwłoki, labirynty, naścienne malowidła, szkielety pierwszych ludzi, niezwykłe budowle w tropikalnych lasach.
Czytelnicy odkryją też, że poza namacalnymi przedmiotami archeologia przyczynia się do potwierdzania lub obalania mitów, odkrywania losów zwykłych ludzi, zrozumienia zależności społecznych, daje podstawy i materiały do badań dla wielu dyscyplin. Autorka przybliża przykłady obalonych mitów. Znajdziemy tu przekonanie o tym, że rolnictwo polepszyło jakość życia, istnienie Atlantydy, prawdy na temat charakteru Heroda, prawdę o strojach starożytnych Greków oraz wyglądu rzeźb, budowy piramid, inteligencji przodków homo sapiens, wampirach.
Wydawałoby się, że po odkryciu tak wielu rzeczy nie ma już nic do roboty. Nic bardziej mylnego. Nasze otoczenie pełne jest tajemnic z przeszłości. Wcale nie musimy jechać do odległych krajów, aby odkryć niezwykłe rzeczy. Niektóre ciągle czekają na lepszą technologię, sprawniejsze narzędzia pozwalające na wydobycie ich. Do tego dawne teksty obfitują w wiele tematów, których jeszcze nie wyjaśniono. Są też teksty, których nie przetłumaczono. Czytelnicy dowiadują się, jakiej wiedzy o dawnych ludziach poszukują archeolodzy. Pojawiają się tu zwyczajne tematy, czyli problem jedzenia, przetrwania, radzenia sobie w określonych warunkach, używania narzędzi, źródeł pozyskania ich, kontaktów między społecznościami, podróży, handlu, wyglądu , stroju, domostw. A na koniec całkiem sporo informacji o tym, w jakich muzeach możemy zobaczyć wyniki pracy archeologów.
Całość dopełniają piękne, ale zarazem proste ilustracje Joanny Czaplewskiej. Bardzo dobrze zszyte strony oprawiono w solidną okładkę. Zdecydowanie polecam, bo jest to lektura, która uzmysłowi młodym czytelnikom, że każda ciekawostek i przedmiot może być punktem odkrycia czegoś ciekawego.

Archeologia jest chyba jedną z tych dziedzin nauki, która owiana jest największą liczbą mitów, wypaczeń. Sama długo (do końca szkoły podstawowej) wyobrażałam sobie tę pracę jak przygodę niezawodnego Indiany Jonesa, czyli niepozornego, oczytanego profesora, w którym zew przygody wyzwalał bohatera gotowego skakać na lassie po swój ulubiony kapelusz i pokonywać łotrów chcących...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
199
150

Na półkach:

Archeologia - temat, który zawsze mnie ciekawił, więc postanowiłam się w niego zagłębić.

Z tej pięknie wydanej książki możemy się dowiedzieć wszystkiego od początku archeologii po trochę wyższe szczeble. Wszystko napisane naprawdę prostym językiem, który każdy powinien bez problemów zrozumieć.

7/10

PS. Wydanie jest naprawdę duże, czego się nie spodziewałam, ale to pozwala książce być jeszcze piękniej wydana...

Archeologia - temat, który zawsze mnie ciekawił, więc postanowiłam się w niego zagłębić.

Z tej pięknie wydanej książki możemy się dowiedzieć wszystkiego od początku archeologii po trochę wyższe szczeble. Wszystko napisane naprawdę prostym językiem, który każdy powinien bez problemów zrozumieć.

7/10

PS. Wydanie jest naprawdę duże, czego się nie spodziewałam, ale to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
494
304

Na półkach:

wdomowejbiblioteczce.blogspot.com/2021/09/marta-guzowska-joanna-czaplewska.html

instagram.com/p/CUSxd-vsPqC/

Napisana przez Martę Guzowską i zilustrowana przez Joannę Czaplewską "Archeologia..." to fascynująca lektura pełna wiedzy na temat pracy archeologa, słynnych wykopalisk i jeszcze nieodkrytych tajemnic. Autorka obala mity i objaśnia czytelnikom, z czym tak naprawdę wiąże się to zajęcie. Wspomina o wspaniałych znaleziskach, które dostarczyły nam wiedzy na temat życia naszych przodków i o kulturowych skarbach, które jeszcze czekają na odkrycie. Zapewne jednak jesteście ciekawi konkretów, a więc czego dokładnie możemy dowiedzieć się z lektury tej książki? Ano na przykład tego, czy praca archeologa jest niebezpieczna, jakie mity o przeszłości obaliła archeologia oraz jakie muzea warto odwiedzić i co w nich zobaczyć. Niezwykle interesujący jest rozdział o wspaniałych odkryciach archeologicznych, w którym autorka opisała m.in. jak doszło do odczytania słynnego kamienia z Rosetty czy odnalezienia Lucy - najsłynniejszego szkieletu w historii.

Oczywiście nie mogę nie wspomnieć o wspaniałej oprawie graficznej, jaka towarzyszy tej książce. Ilustracje Joanny Czaplewskiej są pełne kolorów i idealnie komponują się z treścią. Mimo że nie jestem dzieckiem, nadal uwielbiam oglądać piękne ilustracje i uważam, że dzięki nim publikacja wiele zyskuje! Hmm, chyba nie ma limitu wiekowego na zachwyt obrazkami.

wdomowejbiblioteczce.blogspot.com/2021/09/marta-guzowska-joanna-czaplewska.html

instagram.com/p/CUSxd-vsPqC/

Napisana przez Martę Guzowską i zilustrowana przez Joannę Czaplewską "Archeologia..." to fascynująca lektura pełna wiedzy na temat pracy archeologa, słynnych wykopalisk i jeszcze nieodkrytych tajemnic. Autorka obala mity i objaśnia czytelnikom, z czym tak naprawdę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    54
  • Przeczytane
    27
  • Posiadam
    8
  • Biblioteka
    3
  • 2023
    3
  • Historia
    3
  • Do kupienia
    2
  • Literatura polska
    2
  • 2021
    1
  • 2022r.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy.


Podobne książki

Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,7
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,3
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...

Przeczytaj także