Antoni Patek. Zegarmistrz królów. Śladami życia

Okładka książki Antoni Patek. Zegarmistrz królów. Śladami życia Beniamin Czapla
Okładka książki Antoni Patek. Zegarmistrz królów. Śladami życia
Beniamin Czapla Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
350 str. 5 godz. 50 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2021-11-19
Data 1. wyd. pol.:
2021-11-19
Liczba stron:
350
Czas czytania
5 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324411009
Tagi:
Antoni Patek zegarmistrz biografia kmziz
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
317
317

Na półkach:

Co tu dużo mówić. Zawiodłem się. Słaba. Bardzo słaba. Ale nie aż tak żaby w w całości dyskredytować. Dla mnie zbyt dużo pobocznych wątków. Pewnie wynika to z braku materiałów źródłowych. Nie zmienia ro faktu, że książka tak w połowie nie ma w sobie nic z historii króla zegarmistrzów.

Co tu dużo mówić. Zawiodłem się. Słaba. Bardzo słaba. Ale nie aż tak żaby w w całości dyskredytować. Dla mnie zbyt dużo pobocznych wątków. Pewnie wynika to z braku materiałów źródłowych. Nie zmienia ro faktu, że książka tak w połowie nie ma w sobie nic z historii króla zegarmistrzów.

Pokaż mimo to

avatar
66
52

Na półkach:

Pan Antoni Patek, powstaniec, działacz emigracyjny, wreszcie szwajcarski przedsiębiorca urodził się w Piaskach Szlacheckich na Lubelszczyźnie. Znakomita historia, o której pamiętamy patrząc na Genewskie zegarki.

Pan Antoni Patek, powstaniec, działacz emigracyjny, wreszcie szwajcarski przedsiębiorca urodził się w Piaskach Szlacheckich na Lubelszczyźnie. Znakomita historia, o której pamiętamy patrząc na Genewskie zegarki.

Pokaż mimo to

avatar
199
196

Na półkach:

Nie ulega wątpliwości, że Antoni Patek był również człowiekiem wielce pracowitym, obdarzonym silnym charakterem, nieulegającym przeciwnościom losu. Zarówno prywatnie, jak i publicznie był osobą uczciwą i uczciwości wymagał od innych (s.286)

Antoni Patek – żołnierz Powstania Listopadowego, działacz Wielkiej Emigracji, ale przede wszystkim utalentowany zegarmistrz, który poświęcił swoje życie czasomierzom. Postać o niezwykle ciekawym życiorysie, która pokazuje skomplikowane losy polskich emigrantów politycznych w XIX wieku.

Książka Beniamina Czapli to opowieść o człowieku, który doskonale obrazuje losy polskich żołnierzy, którzy po upadku Powstania Listopadowego musieli układać sobie nowe życie na obczyźnie. Emigrując do krajów Europy Zachodniej stawali przed wieloma wyzwaniami – aklimatyzacji do życia w obcym społeczeństwie, poszukiwaniu pracy umożliwiającej utrzymanie czy nauki języka. Jednym z takim osób był Antoni Patek (1812-1877),założyciel firmy, której zegarki do dnia dzisiejszego stanowią jedne z najwykwintniejszych czasomierzy na świecie.

Główny bohater książki urodził się w Piaskach Szlacheckich w rodzinie Anny z domu Piasecka oraz Joachima Patek herbu Prawdzic. Zgodnie z rodziną tradycją oraz wolą swojego ojca, młody Antoni wstąpił do wojska, pełniąc służbę w 1 Pułku Strzelców Konnych w Wojsku Polskim Królestwa Kongresowego. Brał udział w bitwach Powstania Listopadowego, dwukrotnie ranny, otrzymał Krzyż Zloty Orderu Virtuti Militari. Po upadku powstania przez kilka lat przebywał we Francji, gdzie poznał Thomasa Moreau Devimesa. Jest to postać szczególna dla jego biografii, ponieważ ugruntowała jego zainteresowanie zegarmistrzostwem, któremu w pełni oddał się po osiedleniu się w Szwajcarii. Tam wraz z Moreau oraz Franciszkiem Czapek założył nową spółkę zegarmistrzowską. Po kilku latach owocnej współpracy drogi wspólników rozeszły się. Nowymi partnerami w biznesie dla Patka zostali Wincenty Gostkowski oraz Adrien Philippe. Z czasem pozycja tego ostatniego coraz bardziej się umacniała, a nazwa firmy przekształciła się w Patek Philippe & Cie.

Antoni, podobnie jak inni producenci, trafnie ocenił korzyści płynące z wystaw. Niemal przez cały okres swojej działalności nieustanie przypominał o sukcesach na nich odniesionych, zdobiąc zarówno firmowy papier, jak i fasadę swojej siedziby reprodukcjami zdobytych medali (s.254).


Książka Beniamia Czapli składa się z trzech części, które prezentują trzy ważne pola działalności głównego bohatera książki tj. służbę wojskową, działalność patriotyczną na emigracji oraz prowadzenie firmy zegarmistrzowskiej. O samym życiu Antoniego Patka – jak na jego niezwykle bogatą działalność – nie zachowało się aż tak dużo dokumentów. Trzeba oddać autorowi, że przeszukując polskie i zagraniczne archiwa starał się odnaleźć każdą wzmiankę o głównym bohaterze swojej publikacji. Główną narrację ubarwiają obszerne cytaty z dokumentów, listów, wspomnień czy prasy. Czapla opowiadając o swoim bohaterze stara się – tam, gdzie brakuje bezpośrednich źródeł – ukazać postać swojego bohatera na tle epoki, w której żył, przedstawiając m.in. konwenanse środowiska, w którym się obracał. Dla mnie osobiście była to niezwykle ciekawa opowieść o losach polskich emigrantów po klęsce Powstania Listopadowego. Można napisać, że Patkowi udało się „ułożyć” na Zachodzie, zakładając dobrze prosperującą firmę oraz zawierając szczęśliwy związek małżeński. Do końca swoich dni wspierał wszelkie inicjatywy mające na celu odzyskanie przez Polskę niepodległości. Angażował się w różne akcje społeczne czy okazywał wsparcie wobec polskich emigrantów w Szwajcarii. Był również osobą głęboko wierzącą, bezgranicznie ufając Bogu oraz w nim pokładającą nadzieję.

Patek był zdolnym biznesmenem. Doskonale wiedział, że aby sprzedać produkt należy go promować oraz dotrzeć do tych środowisk, które będą nim zainteresowane. Patek, gdy tylko mógł podróżował po Europie i Stanach Zjednoczonych biorąc udział w specjalistycznych wystawach, w trakcie których promował swoje zegarki. Promując swoją firmę, dbał także o jej dobrą reputację na łamach ówczesnej prasy. Tworzone przez niego arcydzieła sztuki zegarmistrzowskiej były kupowane przez znane osobistości, do których należała m.in. brytyjska królowa Wiktoria oraz jej małżonek książę Albert.

Czas spędzony z książką Beniamina Czapli był dla mnie interesującą podróżą w przeszłość. Historia Antoniego Patka, która została przedstawiona na kartach niniejszej pracy bardzo dobrze przedstawia losy polskich emigrantów politycznych w XIX wieku, którzy nie mogąc pracować dla swojego kraju oddawali swoje talenty i umiejętności innym państwom.

Wspomniany przez anonimowego autora „wzorowy, niemal militarny porządek” był częścią filozofii pracy Antoniego Patka, określanej przez niego samego jako „polsko-honorowe traktowanie z genewską akuratnością”. Wystarczy w tym miejscu dodać, że gdy w 1863 roku władze miejskie podjęły decyzję o budowie mostu łączącego dwa brzegi Rodanu, Antoni, widząc zaaferowanie swych pracowników obserwujących przed siedzibą spółki plac budowy, podjął decyzję o zamaskowaniu okien i pracy przy świetle lamp naftowych do czasu ukończenia prac przy moście (s.267-268)

Nie ulega wątpliwości, że Antoni Patek był również człowiekiem wielce pracowitym, obdarzonym silnym charakterem, nieulegającym przeciwnościom losu. Zarówno prywatnie, jak i publicznie był osobą uczciwą i uczciwości wymagał od innych (s.286)

Antoni Patek – żołnierz Powstania Listopadowego, działacz Wielkiej Emigracji, ale przede wszystkim utalentowany zegarmistrz, który...

więcej Pokaż mimo to

avatar
197
2

Na półkach:

Świetna książka! Gorąco polecam :)

Świetna książka! Gorąco polecam :)

Pokaż mimo to

avatar
20
8

Na półkach:

Rozczarowanie.
Być może wynika ono z rozminięcia się zawartości książki z moimi oczekiwaniami. Co do samego warsztatu autora, pracy edytorskiej i oprawy graficznej nie mam zarzutów. Książkę czyta się wartko. Kierując się tytułem, liczyłem jednak na opowieść przede wszystkim o zegarkach i zegarmistrzostwie. Tymczasem otrzymałem dzieło traktujące głównie o działalności patriotycznej Antoniego Patka oraz o perypetiach Wielkiej Emigracji we Francji i Szwajcarii. Być może krzywdzącą jest opinia, że jedynie 1/3 narracji łączy się bliżej z tytułowym zegarmistrzostwem, jednak takie są moje odczucia. Jeżeli jednak osoba Antoniego Patka interesuje was nie tylko z powodu chronometrów, być może nie będziecie zawiedzeni.

Rozczarowanie.
Być może wynika ono z rozminięcia się zawartości książki z moimi oczekiwaniami. Co do samego warsztatu autora, pracy edytorskiej i oprawy graficznej nie mam zarzutów. Książkę czyta się wartko. Kierując się tytułem, liczyłem jednak na opowieść przede wszystkim o zegarkach i zegarmistrzostwie. Tymczasem otrzymałem dzieło traktujące głównie o działalności...

więcej Pokaż mimo to

avatar
303
292

Na półkach: , ,

Biografia Beniamiana Czapla o życiu Antoniego Patka to taka wyjątkowa książka, taka, którą trzeba dozować sobie w czasie, by szybko nie przeczytać. Może to jest jakieś kuriozum, ale od czasu do czasu, a nawet jeszcze rzadziej, trafiają się takie pozycje, które właśnie w inny sposób – jak powolny i nieczęsty – muszą być czytane, by móc jak najdłużej delektować się treścią i móc obcować z przedstawioną historią – a tejże historii jakże ciekawej i intrygującej tutaj nie brakuje! Muszę jeszcze dodać, że tę książkę warto ocenić po okładce, nawet przed przeczytaniem! Dlaczego? Dlatego, że pod ładną i nieco tajemniczą obwolutą skrywa się przepiękna okładka, w którą – przyznaję to śmiało – bardzo często i długo kontemplowałem w ciszy, między czytaniem podrozdziałów. Jest to jedna z piękniejszych okładek jakie do tej pory ostatnio widywałem.
Jeśli ktokolwiek interesuje się zegarkami i historią z nimi związaną musi koniecznie przeczytać tę książkę – tym bardziej, że protoplastą jednej z najbardziej luksusowych firm zajmujących się produkcją czasomierzy był Polak Antoni Patek – powstaniec listopadowy, uczestnik Wielkiej Emigracji, patriota i bogobojny obywatel. Biografia Patka skrywa bardzo dużo ciekawych i nurtujących wydarzeń z życia Antoniego. Autor w sposób bardzo wyjątkowy i rzeczowy przedstawił historię życia Patka w sposób ułożony, pokazując krok po kroku los, można to tak ująć, głównego bohatera. W tej biografii znajdziemy mnóstwo ciekawej i zawiłej historii, gdzie wszelkie niejasności i zawiłe koleje losu autor tłumaczy prostym, a przede wszystkim, zrozumiałem językiem – bardzo często popierając swoje zdania stosownymi przypisami i odnośnikami.
Warto sięgnąć po tę książkę. Bardzo polecam!

Biografia Beniamiana Czapla o życiu Antoniego Patka to taka wyjątkowa książka, taka, którą trzeba dozować sobie w czasie, by szybko nie przeczytać. Może to jest jakieś kuriozum, ale od czasu do czasu, a nawet jeszcze rzadziej, trafiają się takie pozycje, które właśnie w inny sposób – jak powolny i nieczęsty – muszą być czytane, by móc jak najdłużej delektować się treścią i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1335
1333

Na półkach:

Wcale nie tak dawno jeden z zegarków marki Patek Philippe został sprzedany za ponad 31 milionów dolarów. Czy ktoś dziś jeszcze pamięta, że pierwszy człon tej nazwy upamiętnia założyciela firmy?
Antoni Patek, powstaniec, działacz emigracyjny, wreszcie szwajcarski przedsiębiorca urodził się w Piaskach Szlacheckich na Lubelszczyźnie. Z kraju wygnała go klęska powstania listopadowego. Jak wielu innych trafił do Francji, a potem do Szwajcarii, gdzie założył fabrykę zegarków, której ręczne wyroby z czasem zdobyły popularność wśród koronowanych głów.

(cd recenzji na fb)

https://www.facebook.com/KsiazkaZamiastKwiatka/photos/a.418885991470850/7524816450877733/

Wcale nie tak dawno jeden z zegarków marki Patek Philippe został sprzedany za ponad 31 milionów dolarów. Czy ktoś dziś jeszcze pamięta, że pierwszy człon tej nazwy upamiętnia założyciela firmy?
Antoni Patek, powstaniec, działacz emigracyjny, wreszcie szwajcarski przedsiębiorca urodził się w Piaskach Szlacheckich na Lubelszczyźnie. Z kraju wygnała go klęska powstania...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Jak mówi przysłowie, książki nie powinno oceniać się po okładce. Ta jednak jest wyjątkowo piękna, zwłaszcza okładka, ktorą skrywa obwoluta. Estetyczne wydanie idzie w parze z jakością książki. Autor w przystępny sposób opowiada zawiłe dzieje Antoniego Patka oraz jego rodziny, często opatrzone materiałem źródłowym, co moim zdaniem jest niezwykle ciekawe. Sam Antoni jest interesującą postacią, fajnie przeczytać też historię firmy, której nazwa dziś jest synonimem luksusu. Dodatkowym atutem jest fakt, iż jest to postać mało znana rodakom, więc książka wprowadza wiele nieznanych dotąd informacji, nie jest kolejnym "kopiuj - wklej".

Jak mówi przysłowie, książki nie powinno oceniać się po okładce. Ta jednak jest wyjątkowo piękna, zwłaszcza okładka, ktorą skrywa obwoluta. Estetyczne wydanie idzie w parze z jakością książki. Autor w przystępny sposób opowiada zawiłe dzieje Antoniego Patka oraz jego rodziny, często opatrzone materiałem źródłowym, co moim zdaniem jest niezwykle ciekawe. Sam Antoni jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
33
30

Na półkach:

Jak dotąd Antoni Patek, jeden z producentów słynnych szwajcarskich zegarków oraz polski patriota działający na emigracji w okresie zaborów, nie doczekał się osobnej publikacji poświęconych swojej osobie. Autor, debiutujący na rynku tą książką, zadał sobie wiele trudu by zwalczać dość powszechne mity nt. Patka, rozsiewane przez niektóre portale. Widać, że przyłożył się dość mocno do swojej pracy, choć nie jest ona pozbawiona minusów, takich jak różnego rodzaju stylistyka w poszczególnych częściach. Dość fajnym dodatkiem są ilustracje, szczególnie piękne fotografie zegarków kieszonkowych, zdobionych m.in. wizerunkiem kosyniera z okresu powstania kościuszkowskiego.

Jak dotąd Antoni Patek, jeden z producentów słynnych szwajcarskich zegarków oraz polski patriota działający na emigracji w okresie zaborów, nie doczekał się osobnej publikacji poświęconych swojej osobie. Autor, debiutujący na rynku tą książką, zadał sobie wiele trudu by zwalczać dość powszechne mity nt. Patka, rozsiewane przez niektóre portale. Widać, że przyłożył się dość...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    49
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    11
  • Teraz czytam
    4
  • Ebooki
    2
  • Biografia
    2
  • E-book
    2
  • Nowości 2021
    1
  • Virtualo.pl
    1
  • Ebook
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Antoni Patek. Zegarmistrz królów. Śladami życia


Podobne książki

Przeczytaj także