Dlaczego się udało. Filozofia i strategie twórcy Comarchu

Okładka książki Dlaczego się udało. Filozofia i strategie twórcy Comarchu Krzysztof Domaradzki, Janusz Filipiak
Okładka książki Dlaczego się udało. Filozofia i strategie twórcy Comarchu
Krzysztof DomaradzkiJanusz Filipiak Wydawnictwo: Znak Literanova biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak Literanova
2022-02-25
2022-02-25

Książka podzielona w zasadzie na 3 rozdziały: początki firmy i historia osobista, KS Cracovia, rozwijanie firmy i przemyślenia na temat biznesu, podejścia do niego i organizowania jego pracy.

Prawdopodobnie każdy kto sięgnie po tę książkę już wcześniej w mniejszym lub większym stopniu otarł się o postać profesora, często to otarcie polega na znajomości jego osoby z popularnych, w pewien sposób kontrowersyjnych wypowiedzi, które zaczęły żyć swoim życiem wyrwane z szerszych kontekstów. W tej książce raczej tego się nie doszukamy, znajdziemy za to dosyć kompleksową opowieść o człowieku oraz o jego dwóch de facto dzieciach - Comarchu i Cracovii. Jest tam także sporo informacji na temat czasów w których przyszło mu się kształcić, rozwijać naukowo, rozpoczynać i rozwijać biznes oraz angażować w sport.

Oczywiście tego typ książki zawsze stara się przedstawiać człowieka w jak najlepszym świetle co trzeba mieć gdzieś z tyłu głowy, ale i tak uważam że warto sięgnąć po tę pozycję, która pozwoli może lepiej zrozumieć jego osobę i postrzeganie świata, które wynikało z szerokich doświadczeń.

Moja ocena byłaby o 1 gwiazdkę wyższa gdyby nie to, że niektóre wątki powtarzały się (chyba niepotrzebnie) w różnych miejscach książki. W każdym razie dobrze że taka książka powstała, że zdążyła powstać.

Rewelacja. Opis powstania i rozterek związanych z budową potentata na rynku informatycznym - Comarch. Czytając inne biografie znanych ludzi, którzy tworzyli firmy na miarę światowych gigantów opowieść o Comarchu niczym nie odstaje od zachodnich standardów a dodatkowo wiedząc o na jakim rynku to się zaczęło tym większy szacunek do twórcy, który opowiedział o wszystkim w sposób bardzo czytelny, jasny i zrozumiały. Gorąco polecam.

🌟 Odkryj sekret sukcesu twórcy Comarchu! 🚀

Janusz Filipiak, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej, zrewolucjonizował biznes po czterdziestce, stając się milionerem po pięćdziesiątce! 🎯💼 W swojej fascynującej autobiografii opowiada, jak razem z grupą studentów stworzył firmę, która dziś podbija światowy rynek. Comarch zatrudnia ponad 6500 ekspertów, współpracuje z międzynarodowymi gigantami i zdobywa listy Fortune Global 500 oraz Forbes Global 2000! 🌍💼

Zapraszamy Cię na pełną inspiracji podróż przez kulisy wielkiego biznesu! 📚💡 Przyjrzyj się, jak profesor Filipiak skutecznie wyznaczał cele strategiczne, rekrutował najzdolniejszych pracowników i tworzył struktury firmy, które oparte są na wartościach i ludziach. 📈👥 Dowiedz się, jak kontrolować organizację i zarządzać zespołem i czasem, by osiągnąć sukces w każdej dziedzinie! 💪📊

Książka, którą nie tylko biznesmeni pokochają! ❤️🧠 Przyjrzyj się niezwykłej filozofii zarządzania, jaką tworzy Janusz Filipiak, i odkryj w sobie potencjał do osiągania wybitnych rezultatów. 🌟📈 Niezależnie od tego, czy jesteś w biznesie, czy chcesz lepiej zrozumieć otaczającą Cię rzeczywistość, ta lektura jest obowiązkowa! 📘🔝

Janusz Filipiak to nie tylko biznesmen, to naukowiec, informatyk, nauczyciel akademicki i działacz sportowy! 🏆🎓 Przez lata pokonał wiele wyzwań, a teraz dzieli się swoją sprawdzoną wiedzą, abyś mógł świadomie rozwijać swoją karierę i odnosić sukcesy. 🌟📚

Czytaj i inspiruj się historią człowieka, który pokonał granice i zbudował imperium! 🚀💼 #DlaczegoSięUdało #SekretSukcesu #JanuszFilipiak #BiznesOdkrywanyOdKuchni #WyzwaniaBiznesu #OsiągajCeleStrategiczne #ZarządzanieLudźmi #SukcesWBiznesie #Comarch #AutobiografiaBiznesmena #RozwójKariery #MotywacjaBiznesowa #FilozofiaZarządzania #WartościIKulturaFirmy #SukcesyIWyzwania #InspiracjaBiznesowa #ZdobywanieRynków #FortuneGlobal500 #ForbesGlobal2000 #BiznesOpartyNaLudziach #OdkrywaniePotencjału #LekturaObowiązkowa #ZarządzanieCzasem #WielkiBiznes #BiznesmenZPasją #CzytajKsiążki #KsiążkaInspirująca #RozwójOsobisty #ZbudujSwojeImperium #CieszSięZSukcesów

🌟 Odkryj sekret sukcesu twórcy Comarchu! 🚀

"Dlaczego się udało. Filozofia i strategie twórcy Comarchu" jest to książka opisująca historię powstania oraz rozwoju Comarchu, polskiej firmy tworzącej oprogramowanie dla sektorów bankowych czy telekomunikacyjnych. Książka od samego początku jest utrzymana w narracji, z której od profesora Filipiaka aż bije pewność siebie. Niektórzy by to pewnie nazwali narcyzmem, ale jak wiemy sąd orzekł, że profesor nim nie jest. Abstrahując od tego, jak nazwiemy takie zachowanie, to często wśród Polaków brakuje pewności siebie, poczucia dobrze wykonanej pracy, a ta książka zdecydowanie pokazuje, że jest inna droga - droga, na której jesteśmy zadowoleni z siebie z pracy, którą wykonaliśmy. Lektura jest bardzo ciekawa, a prezes zabiera nas przez czasową podróż pomiędzy okresem studenckim, swojej profesury,2 aż do czasów zarządzaniem spółką notowaną na giełdzie papierów wartościowych. Dowiemy się z niej jak funkcjonują uczelnie, jakie mają problemy oraz dlaczego tracą miliony zamykając się na współprace biznesowe.

Z książki płynie bardzo dużo mądrości oraz przemyśleń profesora, między innymi usłyszymy, dlaczego warto podróżować oraz czym jest w mniemaniu prezesa "Comarchowe DNA". Poza dużą ilością pozytywnych rozważań, z lektury czuć również dość duży żal profesora, żal do tego, jak wygląda prowadzenie biznesów w Polsce, oraz w jaki sposób traktujemy nasze najlepsze aktywo eksportowe. Ten zbiór historii, które prowadzą nas do dzisiejszego Comarchu, kończy dość pokaźny rozdział z poradami biznesowymi od profesora. Dowiemy się z niego, jak rozwijać firmę, jak budować struktury w ogromnej korporacji oraz w jaki sposób zarządzać czasem.

Przeczytałem sporo książek o podobnej tematyce, i tych bestsellerowych i tych bardziej niszowych. I śmiem zaryzykować stwierdzeniem, że gdyby marka była bardziej rozpoznawalna, a prezes bardziej medialny to pisałbym teraz o światowym bestsellerze. W tej książce jest wszystko, co potrzebne, aby osiągnąć sukces. Jest charyzmatyczny bohater, ciekawa historia, specyficzny czas, w którym powstawała firma oraz sukces w postaci międzynarodowej firmy przynoszącej milionowe zyski. Książka nie omija tematów, a wręcz wychodzi poza historie Comarchu, opisując, chociażby specyfikę piłki nożnej w Polsce. Takie smaczki, powodują, że książka jest jeszcze bardziej przystępna i czyta się ją na jedno lub dwa posiedzenia. Z całą pewnością mogę polecić tę książkę każdemu, kto pracuje w obszarze IT, ponieważ przeczyta wiele na temat specyfiki obszaru informatycznego w Polsce oraz perspektywy z tej drugiej strony, czyli strony biznesu.

Ciekawie opowiedziana historia życia zawodowego Prezesa polskiej firmy IT Comarch (Janusz Filipiak). To równolegle poradnik dobrego managera pisany przez osobę, która docenia indywidualizm i mniej szanuje kolektywizm, z którym spotkał się podczas lat życia w PRL. Obecnie to co pisze Prezes Filipiak przez tzw "młodą lewicę" jest traktowane z pogardą, jako nadmierny kapitalizm, wykorzystywanie ludzi do ich zdaniem nadmiarowej pracy czy też zbyt daleko idąca władza managera nad pracownikiem. Takich ludzi jak p.Filipiak było i ciągle jest w biznesie sporo, to ludzie, którzy w latach 90-tych wzięli wszystko w swoje ręce. Część z nich odniosła sukces, część została pogrążona przez porażki, ale to PRZEDE WSZYSTKIM oni zbudowali dzisiejszą Polskę. Może się ona nie podobać jednym czy drugim, ale dzięki ich pracy następne pokolenia mają wybór co chcą zrobić ze swoim życiem zawodowym. W książce jest też spojrzenie na inne kraje gdzie działa firma, jak funkcjonuje się w danym środowisku, z innym "rodzajem" pracownika. To też bardzo ciekawe wątki i dające do myślenia czytelnikowi, który stara się znaleźć jakieś analogie z polską rzeczywistością. Jedno czego mi zabrakło w tek książce to jakiejś informacji o związkach zawodowych. Czy one w ogóle istnieją w Comarchu?? Czy w ocenie Prezesa to dobra czy zła współpraca? Jak wygląda ten obszar zagadnienia w innych krajach gdzie działa firma???

Ciekawe dla osoby pracującej wcześniej w Comarchu.

Ciekawe dla osoby pracującej wcześniej w Comarchu.

Ksiazka jest pewnego rodzaju mixem biografii, porad biznesowych, mysli nt rozwoju gospodarczego czy polskiej polityki innowacji, ale i troche laurki dla autora.
Krotko mowiac podobala mi sie, wciagajaca i szybko sie czyta, choc jak na ksiazke o biznesie trudno powiedziec, bym mial do niej wracac.
W zasadzie zgadzam sie z wiekszoscia przemyslen autora nt rozwoju panstwa, kooperacji miedzyuczelnianej, marnotrastwa pieniedzy pod haslem 'innowacji w jednoosobowych dzialalnosciach gospodarczych' oraz opinii nt relacji zagranicznych. Pisze o tym dlatego, gdyz po wywiadzie profesora nt reglamentacji miesa wylano na niego wiele pomyj, przez co nieadekwatnie mozna ocenic ta ksiazke.
Dodatkowy plus dla wydawnictwa za ladne wykonanie: obwoluta, dobry papier, twarda oprawa i kolorowe zdjecia. Tak wlasnie nalezy wydawac ksiazki. Swoje zrobil tez chyba p. Domaradzki. Ciekaw jestem co by z tego wyszlo, gdyby profesor mial sam to wszystko opisac... ;)

W zasadzie zgadzam sie z wiekszoscia przemyslen autora nt rozwoju panstwa,...

Wydaje się że to książka cebulaka dla cebuli (szczególnie po ogłoszeniu tezy o 'żarciu mniej mięsa'),jednak gdy ktoś nie będzie znać mięsnej tezy i podejdzie do książki jako wykładzie i filozofi zarządzania biznesem, to jest to książka dobra, pokazująca motywację i ograniczenia, które musi na siebie nakładać człowiek obracający się w świecie biznesu i innych kultur.

Dobrze obrazuje polskie realia

Dobrze obrazuje polskie realia