Капитанская дочка
awariama

Historia miłosna, z burzliwymi wydarzeniami historycznymi w tle. Powieść najważniejszego rosyjskiego poety okresu romantyzmu, powstała pod wpływem inspiracji badaniami historycznymi prowadzonymi przez autora. Opisuje ona losy miłości dwojga ludzi – młodego oficera i córki kapitana, broniącego małej fortecy gdzieś w stepie rosyjskim. A wszystko dzieje się na tle buntu kozackiego w Rosji za...

Historia miłosna, z burzliwymi wydarzeniami historycznymi w tle.

Powieść najważniejszego rosyjskiego poety okresu romantyzmu, powstała pod wpływem inspiracji badaniami historycznymi prowadzonymi przez autora. Opisuje ona losy miłości dwojga ludzi – młodego oficera i córki kapitana, broniącego małej fortecy gdzieś w stepie rosyjskim. A wszystko dzieje się na tle buntu kozackiego w Rosji za czasów Katarzyny II.
(Od Wydawcy)

Tartaruga | 2019-06-18

Czas nie obszedł się z tym opowiadaniem łaskawie. Nie jest to rzecz zła, jest już po prostu przestarzała - coś co w dawnych czasach czytało się przyjemnie teraz już nie robi śladu wrażenia na tle daleko potężniejszych stosów i hałd bardziej współczesnej literatury wraz z jej całą siłą, treścią, ogromem i zaangażowaniem. Tu zaś mamy do czynienia z dość banalną historią: ot, młodzieniec zapałał uczuciem, ot nadeszły kłopoty, on ją ratuję, później ona się odwdzięcza. Obecnie nie ma zatem większego sensu lektura "Córki", poza chęcią poznania klasyków. Obecnie wydane przez współczesnego pisarza przeszłoby bez echa, co najwyżej mogłoby wzbudzić pewne zainteresowanie naiwnym męstwem młodego bohatera. No ale cóż, czasy romantyzmu. Klasyk jak to klasyk, trochę źle się czuję oceniając go współczesną skalą, ale uczciwość każe napisać: o ile ktoś się nie interesuje historią literatury, spokojnie może to sobie darować.

Pio | 2019-02-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 16 lutego 2019

7,5/10

darkakadarka | 2018-10-09
Na półkach: Przeczytane, Po rosyjsku
Przeczytana: marzec 2018

Пушкина я люблю, но в короткой форме. Я тоже читала по-русски и это не была хорошая идея. Книга была для меня трудна и написано на сложном языке (мхм., Пушкин). Я имею в виду, я думаю, что даже на польском языке сам роман мне не интересен - я не поклонника этих времен. Мое восхищение русской литературой все еще играет на балах Вронского (пожалуйста, не судите :))

BuchBuch | 2018-09-20

Cóż za wspaniała książka. Jedna z tych do których się wraca z ochotą i sentymentem. Dzieło wybitne, ponadczasowe, klasyka w najlepszym wydaniu.
Ceniąc poetycką twórczość Puszkina (dziś zabrzmi to egzotycznie, ale jeszcze kilka lat temu w moim liceum uczyliśmy się rosyjskiego, a co z tym idzie wielu wierszy Puszkina), najchętniej sięgam jednak po jego dzieła prozatorskie, równie przenikliwe i zajmujące.
Mimo iż tytuł opowieści sugeruje historię obyczajową, jest to wielowątkowe dzieło, zawierające w sobie kilka gatunków.
Syn carskiego oficera w stanie spoczynku - Piotr Griniow, zgodnie z wyraźnym poleceniem ojca wybiera wojskową przyszłość. Niestety, zamiast do wielkomiejskiego, pełnego uciech Petersburga, ojciec odsyła go do dalekiego i prowincjonalnego Orenburga.
Kierowany rozkazami zwierzchników, nasz bohater ostatecznie ląduje w twierdzy Biełogorskiej, gdzie zakochuje się (z wzajemnością) w córce kapitana, Iwana Mironowa, Maszy Iwanownej. Rodzące się uczucie, wzdychanie do...

PoMojemu | 2017-06-23

Po mojemu jest multum genialnych książek, które należy znać. Do tej grupy zaliczam teraz krótką powieść pod tytułem "Córka kapitana" napisaną w 1836 roku przez bodaj najbardziej znanego rosyjskiego klasyka Aleksandra Siergiejewicza Puszkina. Ten człowiek potrafił napisać wszystko, dramaty, poezje, poematy, powieści, a co najważniejsze, robił to genialnie.

Rosja, druga połowa XVIII wieku i powstanie Pugaczowa- to jest tło historyczne tej niedługiej powieści. Głównym bohaterem jest Pietia Andriejewicz, który po domowej edukacji, w wieku szesnastu lat zostaje wysłany przez ojca do armii. Początkowo zachowuje się jak typowy małolat, który w końcu wyfrunął z gniazdka i chce poszaleć. Hazard, pijaństwo, lekkomyślność, swawola, oto składniki na świetnie spędzony czas. Znamy to zachowanie wśród dzisiejszych studentów, czyż nie? Po niedługiej podróży Pietia zostaje wysłany do twierdzy Biełogorskiej. I tutaj zaczyna się jego przepiękna, romantyczna historia. Poznaje tytułową córkę kapitana,...

sandrozaur | 2016-05-06

Bardzo dobra powieść. Moją ulubioną postacią jest Sawiejlicz, który pomimo podeszłego wieku na koniec świata byłby w stanie udać się za Piotrem Andrzejewiczem. Ten wiek, w połączeniu z jego zachowaniem, daje nieco komiczny efekt. Najbardziej rozbawił mnie moment, w którym podszedł do samozwańca z wyliczeniem strat. Ponadto w ciekawy sposób został nakreślony główny bohater. Jego początkowa lekkomyślność (upicie się alkoholem, gra w pokera, rozdawanie swoich dóbr) wywoływała u mnie lekkie zdenerwowanie i politowanie, jednak niepotrzebnie, bo, jak się okazało, czyny te przyczyniły się do jego wybawienia. Gdyby nie oddanie kożuszka, zginąłby w trakcie najazdu, gdyby nie początkowa gra w pokera, rozdzielono by go z ukochaną w drodze powrotnej. Uważam też, że należy docenić jego szlachetność, gdyż nawet wobec swojego największego wroga Szwabrina zachował się honorowo: "Widziałem przez okno, jak układano go na wozie. Spojrzenia nasze spotkały się, Szwabrin opuścił głowę, a ja pośpiesznie...

ShinriGakusha | 2016-02-10

Córka Kapitana wprowadza czytelnika bezbłędnie w czasy Carskiej Rosji, pozwala się wczuć w klimat i zachowania bohaterów. Stykamy się tutaj z przeróżnymi charakterami, mężnymi i odważnymi wojownikami, jak również szelmami. Aż trudno uwierzyć, że taka historia wydarzyła się na prawdę. Zadziwiają tutaj szczególnie zachowania bohaterów, ich stosunki, oddanie i zaufanie. Główny bohater naraża się dla miłości, jest zapalczywy, pakuje się przez to w niezłe kłopoty, ale nawet pomimo to, do końca, chroni swoją ukochaną, nawet za cenę nie ujrzenia jej do końca życia.

Marcin | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Wspaniała, romantyczna historia !

Gardomir | 2015-07-01

Jest to naprawdę wciągająca książka,mimo iż nie jestem miłośnikiem romansów przypadła mi do gustu. Myślę że każdy znajdzie tutaj coś co mu się spodoba.

OoFF | 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Naiwna i ckliwawa historia o miłości. Taką właśnie być musiała, bo przecież, ojojoj, romantyzm. W związku z powyższym całość operuje w stylistyce jakiejś jakby baśni ludowej. Wszystko zdaje się trochę nierealne i magiczne.

Akcja książki rozgrywa się w Rosji drugiej połowy XVIII wieku w trakcie powstania wywołanego przez samozwańca Jemieljana Iwanowicza Pugaczowa. Poznajemy młodego oficera Piotra Griniowa, który zakochuje się w tytułowej córce kapitana. Owo zakochanie jest kluczowe dla wszystkich dalszych książkowych wydarzeń. "Książka to ja!" - mogłoby w sumie zakochanie wykrzyknąć za Ludwikiem XIV. I miałoby słuszność.

Symptomatyczny jest zabieg niemal kompletnego pomijania przez Puszkina kluczowych wydarzeń wojennych. Autor skupia się przede wszystkim na myślach i namiętnościach głównego bohatera, sygnalizując tym samym, że wg niego to uczucia są w życiu najistotniejsze i to one kształtują nasz świat. Reszta to tylko tło.

Nie powiem, żeby to dzieło mnie oczarowało....