канитанская бочка
historyczna
awariama

Inne wydania

Historia miłosna, z burzliwymi wydarzeniami historycznymi w tle. Powieść najważniejszego rosyjskiego poety okresu romantyzmu, powstała pod wpływem inspiracji badaniami historycznymi prowadzonymi przez autora. Opisuje ona losy miłości dwojga ludzi – młodego oficera i córki kapitana, broniącego małej fortecy gdzieś w stepie rosyjskim. A wszystko dzieje się na tle buntu kozackiego w Rosji za...

Historia miłosna, z burzliwymi wydarzeniami historycznymi w tle.

Powieść najważniejszego rosyjskiego poety okresu romantyzmu, powstała pod wpływem inspiracji badaniami historycznymi prowadzonymi przez autora. Opisuje ona losy miłości dwojga ludzi – młodego oficera i córki kapitana, broniącego małej fortecy gdzieś w stepie rosyjskim. A wszystko dzieje się na tle buntu kozackiego w Rosji za czasów Katarzyny II.
(Od Wydawcy)

chrispu | 2013-10-14

Chyba już to gdzieś czytałem? Tylko gdzie? A... już wiem. U Sienkiewicza w "Ogniem i mieczem". To było moje pierwsze spostrzeżenie po przeczytaniu kilku pierwszych rozdziałów. Czyli wykorzystywanie cudzej twórczości wcześnie się zaczęło (w tym przypadku Sienkiewicz od Puszkina). I nie mam mu tego za złe, bo to jest porządnie napisane romansidło historyczno - awanturnicze. Świetnie się go czyta, akcja jest bardzo szybka, autor nie zamęcza czytelnika rozwlekłymi opisami krajobrazów lub głębokimi wynurzeniami bohatera. Co prawda zakończenie trochę mnie rozczarowało - bardzo skrótowo zostało potraktowane rozwiązanie ważniejszych wątków - tak jakby autor chciał jak najszybciej temat zakończyć, bo przyszedł mu do głowy nowy pomysł na powieść. I tak jak w przypadku wszystkich powieści związanych z Rosją z tamtych czasów, wkurza mnie czytanie tekstów o "kochanej carycy" - chociaż tym razem niestety jest to uzasadnione, bo książkę napisał jej rodak.

| 2014-04-27
Na półkach: Pоссия..., Przeczytane
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Historia Rosji jest ciekawa i obfituje w niezwykłe postaci i wydarzenia. Powstanie chłopskie Jemieliana Pugaczowa stanowi tło romansowej opowieści o młodym oficerze Piotrze i Maszy, córce bohaterskiego obrońcy jednej z twierdz. To taka sympatyczna książeczka, nie wymagająca, ale pouczająca historycznie. Puszkin zgrabnie splótł tutaj różne wątki, ale przecież on z natury rzeczy pięknie posługiwał się słowem. Znany jest głównie z poezji i głupiej śmierci w pojedynku, ale warto sięgnąć też do jego twórczości prozatorskiej.
Miłej lektury :-)

Maja | 2013-11-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka
Przeczytana: 30 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Uwielbiam stragany z książkami wystawiane wzdłuż najpopularniejszych deptaków w wakacyjnych kurortach. Można w nich znaleźć wspaniałe książki w naprawdę niskich cenach. W tym roku udało mi się upolować ,,Córkę kapitana" autorstwa Aleksandra Puszkina. Jestem wielką miłośniczką wierszy Puszkina, wiec byłam bardzo ciekawa jak taki liryczny geniusz poradził sobie w tak nietypowej dla siebie formie.

Słówko o fabule. Młodziutki Piotr Griniow zostaje wysłany przez swojego ojca do wojska. Jednak nie do Petersburga, miasta dworskich uciech, lecz do przyjaciela seniora, na prowincję. Pietia przyjeżdża do twierdzy Biełogorskiej spotykając po drodze dwóch ciekawych jegomościów, wobec których zachowuje się nad wyraz szlachetnie.
W końcu przyszły żołdak trafia do swojego poczciwego kapitana i jego żony przy i oczywiście zakochuje się w ich córce, strachliwej Maszy Iwanownej. Młodzi nie mają jednak okazji by spędzić ze sobą odrobinę czasu bowiem samozwaniec Pugaczow nadciąga w bliskie twierdzy...

Cinnamon | 2011-10-05
Przeczytana: 05 października 2011

Powyższy utwór to historia głębokiej miłości młodego żołnierza i córki kapitana. Miłość ta dodaje im siły do wzajemnych poświęceń w obliczu najazdu buntowników. Godna pochwały jest postawa głównego bohatera, który stojąc twarzą w twarz z przywódcą agresorów, wykazuje się odwagą i odmawia współpracy, deklarując wierność ojczyźnie.

Niestety, z mojego punktu widzenia jest to jedynie ciekawa opowieść - bez ukrytego znaczenia, które można by było odkrywać. Nie tego spodziewałam się po nazwisku Puszkin.

sandrozaur | 2016-05-06

Bardzo dobra powieść. Moją ulubioną postacią jest Sawiejlicz, który pomimo podeszłego wieku na koniec świata byłby w stanie udać się za Piotrem Andrzejewiczem. Ten wiek, w połączeniu z jego zachowaniem, daje nieco komiczny efekt. Najbardziej rozbawił mnie moment, w którym podszedł do samozwańca z wyliczeniem strat. Ponadto w ciekawy sposób został nakreślony główny bohater. Jego początkowa lekkomyślność (upicie się alkoholem, gra w pokera, rozdawanie swoich dóbr) wywoływała u mnie lekkie zdenerwowanie i politowanie, jednak niepotrzebnie, bo, jak się okazało, czyny te przyczyniły się do jego wybawienia. Gdyby nie oddanie kożuszka, zginąłby w trakcie najazdu, gdyby nie początkowa gra w pokera, rozdzielono by go z ukochaną w drodze powrotnej. Uważam też, że należy docenić jego szlachetność, gdyż nawet wobec swojego największego wroga Szwabrina zachował się honorowo: "Widziałem przez okno, jak układano go na wozie. Spojrzenia nasze spotkały się, Szwabrin opuścił głowę, a ja pośpiesznie...

Sparks | 2011-11-18

Dobra podstawa dla czegoś.. powiedzmy trzytomowego:). Chętnie bym poczytał więcej o na pozór spokojnym, powolnym życiu tej zapomnianej placówki. O miłościach, wojnie, podjazdach, oblężeniu. A tak trochę za krótka, ale dobrze się czyta. Jak wiemy, ta forma, to nie specjalność autora, ale warto przeczytać, co Puszkin miał do powiedzenia prozą.

OoFF | 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Naiwna i ckliwawa historia o miłości. Taką właśnie być musiała, bo przecież, ojojoj, romantyzm. W związku z powyższym całość operuje w stylistyce jakiejś jakby baśni ludowej. Wszystko zdaje się trochę nierealne i magiczne.

Akcja książki rozgrywa się w Rosji drugiej połowy XVIII wieku w trakcie powstania wywołanego przez samozwańca Jemieljana Iwanowicza Pugaczowa. Poznajemy młodego oficera Piotra Griniowa, który zakochuje się w tytułowej córce kapitana. Owo zakochanie jest kluczowe dla wszystkich dalszych książkowych wydarzeń. "Książka to ja!" - mogłoby w sumie zakochanie wykrzyknąć za Ludwikiem XIV. I miałoby słuszność.

Symptomatyczny jest zabieg niemal kompletnego pomijania przez Puszkina kluczowych wydarzeń wojennych. Autor skupia się przede wszystkim na myślach i namiętnościach głównego bohatera, sygnalizując tym samym, że wg niego to uczucia są w życiu najistotniejsze i to one kształtują nasz świat. Reszta to tylko tło.

Nie powiem, żeby to dzieło mnie oczarowało....

ShinriGakusha | 2016-02-10

Córka Kapitana wprowadza czytelnika bezbłędnie w czasy Carskiej Rosji, pozwala się wczuć w klimat i zachowania bohaterów. Stykamy się tutaj z przeróżnymi charakterami, mężnymi i odważnymi wojownikami, jak również szelmami. Aż trudno uwierzyć, że taka historia wydarzyła się na prawdę. Zadziwiają tutaj szczególnie zachowania bohaterów, ich stosunki, oddanie i zaufanie. Główny bohater naraża się dla miłości, jest zapalczywy, pakuje się przez to w niezłe kłopoty, ale nawet pomimo to, do końca, chroni swoją ukochaną, nawet za cenę nie ujrzenia jej do końca życia.

Schwarzi | 2015-01-16

Moja lektura na studiach.
Muszę przyznać, ze jest to kolejna rosyjska książka,która bardzo mile mnie zaskoczyła.
Typowa romantyczna opowieść z wątkami historycznymi i miłosnymi.
Ogólnie polecam wszystkim.

Uwielbiam rosyjski romantyzm, te ksiązki mają swoją własną, odrębną magię.